Рішення від 17.11.2025 по справі 520/5800/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Харків

17 листопада 2025 року №520/5800/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Лариси Мар'єнко, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін у судове засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Височанського селищного голови Мороза Олександра Васильовича про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Височанського селищного голови Мороза Олександра Васильовича, в якому просить суд:

1) визнати незаконними дії Височанського селищного голови О.Мороза щодо невиконання розпорядження КМУ №725-р від 12.06.2020 стосовно утворення адміністративного центру Височанської селищної територіальної громади у селищі Високому, такими що перешкоджають ОСОБА_1 в участі в місцевому самоврядуванні;

2) визнати відсутність повноважень у Височанського селищного голови О.Мороза змінювати положення Розпорядження КМУ №725-Р від 12.06.2020 року стосовно утворення адміністративного центру Височанської селищної територіальної громади у будь-якому іншому місці;

3) визнати бездіяльність Височанського селищного голови О.Мороза щодо не проведення звіту за свою діяльність за 2024 рік, до часу подання ОСОБА_1 цього позову такою, що порушила її право на участь у місцевому самоврядуванні відносно контролю за його діяльністю;

4) зобов'язати Височанського селищного голови О.Мороза:

А) вирішити питання про організацію у селищі Високому адміністративного центру Височанської селищної територіальної громади;

Б) вирішити питання про здійснення О.Морозом звіту за свою діяльність за 2024 рік відповідно до вимог ч.7 ст.42 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні".

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначила, що Височанський селищний голова О.Мороз не виконав розпорядження КМУ від 12.06.2020 №725-р та не утворив адміністративний центр громади у селищі Високий, а створив свій підпільний адміністративний центр. Також позивач вказує, що відповідач всупереч Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не звітував про свою діяльність за 2024 рік. Вказаними діями відповідача порушено права позивача, гарантовані частиною першою статті 3 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" на участь у місцевому самоврядуванні через здійснення громадського контролю за діяльністю селищного голови та обмежено право на звернення до адміністративного центру громади.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.05.2025 року повернуто позовну заяву ОСОБА_1 до Височанського селищного голови Мороза Олександра Васильовича про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 13.08.2025 року задоволено апеляційну скаргу ОСОБА_1 , ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 09.05.2025 року у справі №520/5800/25 скасовано та направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Ухвалою суду від 04.09.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін у судове засідання за правилами ст.262 КАС України.

Відповідач надіслав суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.20220 №725-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Харківської області" визначено територію Височанської територіальної громади з адміністративним центром у смт Високий, до складу якої входять громади: Височанська, Бабаївська, Покотилівка, Нова Березівка, Яковлівка (у складі с.Ржавець). Височанською селищною радою проведено процедуру реорганізації сільських та селищних рад шляхом приєднання до Височанської селищної ради, про що видано відповідні рішення, які опубліковані на сайті громади, внесені відповідні відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Для зручності населення та з метою ефективного функціонування ради на території Височанської селищної громади облаштовано три адміністративні будівлі, які розташовані у селищі Високий, селищі Бабаї та селищі Покотилівка, в яких розміщений штат працівників Височанської селищної ради. Крім того зазначив, що у зв'язку з веденням воєнного стану на території України та з метою забезпечення безпеки мешканців громади, відкрита зустріч з приводу звітування діяльності за 2024 рік проведено онлайн. Відео трансляція звіту від 21.03.2025 опубліковано на сторінці Facebook та YouTube, письмовий звіт - на офіційному вебсайті Височанської селищної ради.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 15.10.2025 заяву ОСОБА_1 про збільшення позовних вимог повернуто без розгляду, відмовлено у задоволенні клопотання про розгляд справи з викликом сторін у судове засідання.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.11.2025 закрито провадження у справі в частині позовних вимог про визнання відсутності повноважень у Височанського селищного голови О.Мороза змінювати положення Розпорядження КМУ №725-Р від 12.06.2020 року стосовно утворення адміністративного центру Височанської селищної територіальної громади у будь-якому іншому місці.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.

Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

06.05.2023 ОСОБА_1 прийшла до адміністративної будівлі Височанської територіальної громади Харківської області (сел.Високий, вул.Бульварна, 12), де повинен знаходитись представницький орган управління громадою з питань подання запитів і отримання відповіді на раніше подані запити.

Запити на надання інформації зареєстровані діловодом А.Єфіменко .

Відповіді на раніше надані запити видані інспектором С.Пироженко.

Згідно протоколу про кримінальне правопорушення та іншу подію від 06.03.2025 позивач звернулась до Відділу поліції №3 Харківського РУП №1 Головного управління Національної поліції в Харківській області з заявою, в якій просила вжити заходів до голови Височанської селищної ради Мороза О.В., котрий не виконує рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.06.2024 №520/37265/23 в частині не переносу адміністративного центру Височанської селищної ради з с.Бабаї до с.Високий.

В поясненнях, наданих ВП №3 Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області, ОСОБА_1 також вказала, що останні дві сесії депутатів проводяться в с.Бабаї, канцелярія, кабінет голови та прийом громадян селищним головою проводиться в с.Бабаї, в свою чергу прийом громадян в сел.Високий проводиться в приймальні дні.

Крім того, позивач в позовній заяві зазначила, що відповідач всупереч частини сьомої статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" не звітував про свою діяльність за 2024 рік.

Вважаючи, що такими діями та бездіяльність відповідач порушує права позивача на участь у місцевому самоврядуванні через здійснення громадського контролю за діяльністю селищного голови, звернулась до суду за їх захистом.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 140 Конституції України визначено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.

Надаючи оцінку позовним вимогам в частині визнання незаконними дій Височанського селищного голови О.Мороза щодо невиконання розпорядження КМУ №725-р від 12.06.2020 стосовно утворення адміністративного центру Височанської селищної територіальної громади у селищі Високому, такими що перешкоджають позивачу участі в місцевому самоврядуванні, суд зазначає таке.

Відповідно до абзацу першого пункту 7-1 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в України" до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснює Кабінет Міністрів України.

Розпорядженням Кабінет Міністрів України від 12.06.2020 №725-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Харківської області" визначив територію Височанської територіальної громади з адміністративним центром у смт.Високий, КОАТУУ 6325156700, до складу якої входять Височанська, Бабаївська, Покотилівська, Яковлівська (у складі с.Ржавець).

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій" від 17.11.2020 року №1009-IX у розділі V "Прикінцеві та перехідні положення" доповнено п.6-1 , яким в тому числі передбачено, що до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України закінчення повноважень сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв'язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень: 1) у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади); 8) не пізніше завершення другої сесії новообраної ради у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами та розміщених поза адміністративним центром сформованої територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі сформованої територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні сільські, селищні, міські ради припиняються як юридичні особи з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом; 18) державна реєстрація припинення юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих комітетів здійснюється на підставі заяви, поданої суб'єкту державної реєстрації сільським, селищним, міським головою, обраним сформованою територіальною громадою, або уповноваженою ним особою. Сільські, селищні, міські ради та їхні виконавчі органи розформованих територіальних громад припиняються як юридичні особи з дня внесення запису про їх припинення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; 19) державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу - новообрану раду, її виконавчий комітет, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, здійснюється на підставі заяви, поданої сільським, селищним, міським головою, обраним сформованою територіальною громадою, або уповноваженою ним особою.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців регулюються відповідно до Закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", а відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад регулюються Законом України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" (в редакціях чинних на момент вчинення реєстраційних дій).

Положеннями п.4 ч.1 ст.1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" визначено, що державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Згідно з ч.2 ст.17 Закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" для державної реєстрації створення юридичної особи - державного органу подається заява про державну реєстрацію створення юридичної особи. Для державної реєстрації створення, припинення юридичної особи - місцевої ради, виконавчого комітету місцевої ради, а також змін до відомостей про неї подається заява про державну реєстрацію створення, припинення юридичної особи, внесення змін до відомостей про неї.

Для державної реєстрації створення, припинення юридичної особи - виконавчого органу місцевої ради (крім виконавчого комітету), а також змін до відомостей про неї подається заява про державну реєстрацію створення, припинення юридичної особи, внесення змін до відомостей про неї, а також акт місцевої ради про створення, припинення виконавчого органу, акт сільського, селищного, міського голови про призначення керівника такого органу.

Державна реєстрація при реорганізації органів місцевого самоврядування як юридичних осіб після добровільного об'єднання територіальних громад здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених Законом України "Про добровільне об'єднання територіальних громад". Державна реєстрація при утворенні, реорганізації районних державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, у зв'язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України, здійснюється з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про місцеві державні адміністрації", Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Враховуючи наведені вище норми, суд зазначає, що реорганізація Покотилівської та Бабаївської селищної ради шляхом приєднання до Височанської селищної ради, не вимагає реєстрації останньої як новоствореного державного органу.

Відповідні зміни відомостей про Височанську селищну раду містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Крім того, рішеннями Височанської селищної ради Харківського району Харківської області від 08 грудня 2020 року "Про початок реорганізації Покотилівської селищної ради шляхом приєднання до Височанської селищної ради" розпочато процедуру реорганізації: Покотилівської селищної ради (код ЄДРПОУ 04396733), місцезнаходження: вул.Незалежності, 3 смт Покотилівка Харківського району Харківської області, шляхом приєднання до Височанської селищної ради (код ЄДРПОУ 04396503), місцезнаходження: вул.Бульварна, 12, смт Високий, Харківського району, Харківської області, 62460; "Про початок реорганізації Бабаївської селищної ради шляхом приєднання до Височанської селищної ради" Бабаївської селищної ради (код ЄДРПОУ 04396549), місцезнаходження: площа Михайлівська, 2 смт Бабаї Харківського району Харківської області, 62403 шляхом приєднання до Височанської селищної ради (ЄДРПОУ 04396503), місцезнаходження: вул.Бульварна, 12, смт.Високий, Харківського району Харківської області, 62460, про що внесені відповідні записи до ЄДРПОУ.

Разом з тим, згідно з ч.1 ст.1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що адміністративний центр територіальної громади - населений пункт (село, селище, місто), що має розвинену інфраструктуру і, як правило, розташований найближче до географічного центру території територіальної громади та в якому розміщується представницький орган місцевого самоврядування територіальної громади; представницький орган місцевого самоврядування - виборний орган (рада), який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення.

Відповідно до п.20 п.61 розділу V "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" найменування представницького органу місцевого самоврядування сформованої територіальної громади як юридичної особи, як правило, складається з частини, яка є похідною від власного найменування населеного пункту, визначеного її адміністративним центром, у формі прикметника та відповідного загального найменування представницького органу місцевого самоврядування (сільська, селищна, міська рада).

Судовим розглядом встановлено, що згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходження Височанської селищної ради є України, 62459, Харківська область, Харківський район, селище Високий, вул. Бульварна, будинок 12 (том 1 а.с.78-79).

В адміністративній будівлі, яка розташована в селищі Високий по вулиці Бульварна,12, розміщений штат працівників Височанської селищної ради та її виконавчих органів, проводяться пленарні засідання, засідання постійних депутатських комісій. Вказане підтверджується наданими суду розпорядженнями про проведення пленарних засідань Височанської селищної ради опублікованих офіційному сайті селищної ради: від 17.09.2024 №320/02-17 "Про скликання XLV сесії Височанської селищної ради VІІІ скликання", яка проводилась 27 вересня 2024 року; від 16.10.2024 №366/02-17 "Про скликання XLVІ (позачергової) сесії Височанської селищної ради VІІІ скликання", яка проводилась 18 жовтня 2024 року; від 29.10.2024 №386/02-17 "Про скликання XLVІІ (позачергової) сесії Височанської селищної ради VІІІ скликання", яка проводилась 31 жовтня 2024 року; від 19.11.2024 №423/02-17 "Про скликання XLVІІІ сесії Височанської селищної ради VІІІ скликання", яка проводилась 29 листопада 2024 року; від 10.12.2024 №451/02-17 "Про скликання XLІХ сесії Височанської селищної ради VІІІ скликання", яка проводилась 20 грудня 2024 року; від 31.03.2025 №104/02-17 "Про скликання LІІ (позачергової) сесії Височанської селищної ради VІІІ скликання", яка проводилась 02 квітня 2025 року; від 08.04.2025 №116/02-17 "Про скликання LІІІ сесії Височанської селищної ради VІІІ скликання", яка проводилась 18 квітня 2025 року; від 07.05.2025 №145/02-03 "Про скликання LІV (позачергової) сесії Височанської селищної ради VІІІ скликання", яка проводилась 09 травня 2025 року; від 27.05.2025 №201/02-03 "Про скликання LV сесії Височанської селищної ради VІІІ скликання", яка проводилась 06 червня 2025 року; від 03.07.2025 №259/02-03 "Про скликання LVІ (позачергової) сесії Височанської селищної ради VІІІ скликання", яка проводилась 09 липня 2025 року; від 21.07.2025 №276/02-03 "Про скликання LVІІ сесії Височанської селищної ради VІІІ скликання", яка проводилась 01 серпня 2025 року; від 29.08.2025 №322/02-03 "Про скликання LVІІІ (позачергової) сесії Височанської селищної ради VІІІ скликання", яка проводилась 10 вересня 2025 року (том 1 а.с.104-127).

Засідання постійних комісій Височанської селищної ради проводяться в залі засідань за адресою: сел.Високий вул.Бульварна, 12, що підтверджується протоколами засідань, які розміщені на офіційному вебсайті Височанської селищної ради: протоколами засідань постійної комісії Височанської селищної ради з питань фінансів, бюджету, соціально-економічного розвитку, інвестицій, підприємства та міжнародного співробітництва від 26.09.2024, від 17.10.2024, від 01.04.2025, від 17.04.2025, від 09.05.2025, від 06.06.2025, від 09.07.2025, від 01.08.2025 (том 1 а.с.145-155, 157-169, 213-219); протоколами засідань постійної комісії Височанської селищної ради з питань земельних відносин, екології, будівництва, архітектури, розвитку інфраструктури від 26.09.2024, від 17.04.2025, від 05.06.2025, від 31.07.2025 (том 1 а.с.128-137, 177-186); протоколами засідань постійної комісії Височанської селищної ради з питань комунальної власності, житлово-комунального господарства, благоустрою, цивільного захисту від 24.09.2024, від 16.04.2025, від 05.06.2025 (том 1 а.с.170-171, 187-190); протоколами засідань постійної комісії Височанської селищної ради з політико-правових питань, депутатської діяльності, етики, регламенту, регуляторної політики, зв'язку з громадськими організаціями від 31.10.2024, від 06.06.2025, від 09.07.2025 (том 1 а.с.142, 143, 144, 145-146, 204-212, 220); протоколами засідань постійної комісії Височанської селищної ради з питань освіти, культури, туризму, молоді та спорту, охорони здоров'я та соціального захисту населення від 26.09.2024, від 17.10.2024, від 05.06.2025, від 01.08.2025 (том 1 а.с.138-141, 172-176, 191-203); протокол спільного засідання постійної комісії Височанської селищної ради з політико-правових питань, депутатської діяльності, етики, регламенту, регуляторної політики, зв'язку з громадськими організаціями та постійної комісії з питань фінансів, бюджету, соціально-економічного розвитку, інвестицій, підприємництва та міжнародного співробітництва від 02.04.2025 (том 1 а.с.221-222).

Згідно розпорядження Височанської селищної ради Харківського району Харківської області від 20 липня 2024 року №247/02-17 "Про затвердження графіку особистого прийому громадян керівництвом ради та апаратом виконавчого комітету Височанської селищної ради, у новій редакції" з графіком особистого прийому громадян: Височанським селищним головою, здійснюється особистий прийом громадян у сел.Високий, вул. Бульварна, буд.12 - п'ятниця з 14.00 до 16.00, у сел.Бабаї, пл.Михайлівська, буд.2 - понеділок з 13.00 до 16.00, у сел.Покотилівка, вул.Незалежності, буд.3 - четвер з 13.00 до 15.00, який опубліковано на офіційному вебсайті Височанської селищної ради за посиланням https://vysochanskarada.dosvit.org.ua.

Перший заступник Височанського селищного голови Михайличенко І.О. здійснює прийом громадян у сел.Високий, вул.Бульварна, буд.12 - понеділок, п'ятниця з 10.00 до 12.00.

Діловоди здійснюють прийом заяв, пропозицій, скарг та інших документів щоденно понеділок - четвер з 08.00 до 17.00 (перерва з 12.00 до 13.00), п'ятниця з 08.00 до 16.00 (перерва з 12.00 до 13.00) за адресами: сел.Високий, вул.Бульварна, буд.12 та сел.Бабаї, пл.Михайлівська, буд.2.

Спеціалісти з реєстрації місця проживання здійснюють прийом жителів громади в сел.Високий, вул.Бульварна, буд.12 (понеділок, вівторок, четвер - з 08.00 до 16.00 (перерва з 12.00 до 13.00), сел.Бабаї, пл.Михайлівська, буд.2 (понеділок, вівторок, середа з 08.00 до 15.00 (перерва з 12.00 до 13.00), п'ятниця з 08.00 до 12.00), сел.Покотилівка, вул.Незалежності, буд.3 (понеділок, вівторок, середа з 08.00 до 15.00 (перерва з 12.00 до 13.00), п'ятниця з 08.00 до 12.00).

Спеціалісти з питань соціального захисту здійснюють прийом жителів громади: вул.Бульварна, буд.12 в сел.Високий (понеділок, вівторок, четвер з 08.00 до 15.00 (перерва з 12.00 до 13.00), сел.Бабаї, пл.Михайлівська, буд.2 (понеділок, вівторок з 08.00 до 16.00 (перерва з 12.00 до 13.00), п'ятниця з 08.00 до 12.00), сел.Покотилівка, вул.Незалежності, буд.3 (понеділок, вівторок, четвер з 08.00 до 15.00 (перерва з 12.00 до 13.00).

Відділ освіти - вул.Бульварна, буд.12 в сел.Високий; - фахівець із супроводу ветеранів з наступним графіком роботи за адресами: сел.Високий, вул.Бульварна, буд.12 (вівторок, середа з 08.00 до 17.00 (перерва з 12.00 до 13.00), п'ятниця з 08.00 до 16.00); сел.Бабаї, пл.Михайлівська, буд.2 (понеділок з 08.00 до 17.00 (перерва з 12.00 до 13.00); сел.Покотилівка, вул. Незалежності, буд.3 (четвер з 08.00 до 17.00 (перерва з 12.00 до 13.00) (том 1 а.с.100-103).

Стосовно наданих позивачем доказів на підтвердження заявлених позовних вимог: протоколу прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу дію від 06.03.2025 та пояснення від 06.03.2025, наданих начальнику ВП №3 Харківського РУП №1 ГУНП в Харківській області про невиконання головою Височанської селищної ради Морозом О.В. рішення адміністративного суду від 10.06.2025 у справі №520/37264/23 в частині не переносу адміністративного центру Височанської селищної ради з с.Бабаї до с.Високий, суд зазначає.

Так, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.06.2024 року по справі №520/37264/23, залишеного без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 03.09.2024, позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Височанського селищного голови Мороза Олександра Васильовича щодо не скликання та не проведення загальних зборів громадян за місцем проживання у 2023 році.

Зобов'язано Височанського селищного голову Мороза Олександра Васильовича скликати загальні збори громадян Височанської територіальної громади за 2023 рік.

Визнано протиправними дії Височанського селищного голови Мороза Олександра Васильовича щодо фактичного перенесення адміністративного центру Височанської селищної територіальної громади з с. Високе до смт. Бабаї.

Зобов'язано Височанського селищного голову Мороза Олександра Васильовича вирішити питання організації у селищі Високому адміністративного центру Височанської селищної територіальної громади.

В іншій частині вимог позов залишено без задоволення.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 03.07.2025 у справі №520/37264/23 за позовом ОСОБА_5 до Мороза Олександра Васильовича Височанського селищного голови про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, залишеною без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 03.09.2025, прийнято звіт у Мороза Олександра Васильовича Височанського селищного голови від 16.06.2025 (вх.№01-26/65529/25) про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.06.2024 у справі №520/37264/23.

Отже, суди в адміністративній справі №520/37264/23 дійшли висновку, що Височанський селищний голова Мороз Олександр Васильович вищевказане рішення суду виконав.

Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що пленарні засідання Височанської селищної ради, а також засідання постійних комісій систематично проводяться в приміщенні адміністративної будівлі селища Високий (зала засідань) за адресою: селище Високий, вулиця Бульварна, будинок 12, що свідчить про місцезнаходження адміністративного центру Височанської територіальної громади саме в селищі Високий. Таким чином, відповідачем наданими у справі доказами спростовано доводи позивача про відсутність розташування та ведення діяльності адміністративного центру Височанської селищної територіальної громади у іншому населеному пункту, у зв'язку з чим відмовляє у задоволенні позовних вимог в цій частині.

Надаючи оцінку вимогам позивача в частині визнання бездіяльності Височанського селищного голови О.Мороза щодо не проведення звіту за свою діяльність за 2024 рік, до часу подання ОСОБА_1 цього позову такою, що порушила її право на участь у місцевому самоврядуванні відносно контролю за його діяльністю, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.ч.6, 7 ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" при здійсненні наданих повноважень сільський, селищний, міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою, відповідальним - перед відповідною радою, а з питань здійснення виконавчими органами ради повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади. Сільський, селищний, міський голова щорічно звітує відповідно сільській, селищній, міській раді про здійснення державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності виконавчими органами відповідної ради.

Сільський, селищний, міський голова не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою на відкритій зустрічі з громадянами. На вимогу не менше половини депутатів відповідної ради сільський, селищний, міський голова зобов'язаний прозвітувати перед радою про роботу виконавчих органів ради у будь-який визначений ними термін.

Аналогічні за змістом приписи викладені у ч.ч.8, 9 ст.19 Регламенту Височанської селищної ради Харківського району Харківської області затвердженого рішенням І сесії VІІІ скликання від 08 грудня 2020 року.

Аналізуючи вищевикладене, слід дійти висновку, вказані норми не визначають дати проведення звіту за попередній звітний рік, який може бути як календарним з 01.01. по 31.12 відповідного року, так і роком від дати набуття повноважень (08.12.2020 у спірних правовідносинах).

В свою чергу, судовим розглядом встановлено, що відповідачем проведено зустріч із мешканцями громади 21.03.2024 року на якій представлено звіт про роботу за 2024 рік. При цьому, внаслідок запровадження воєнного стану з метою забезпечення безпеки мешканців громади, зустріч проведена в режимі онлайн на сторінці Facebook (посилання ІНФОРМАЦІЯ_3), оголошення про звіт розміщено на офіційному сайті селищної ради (посилання на вебсторінку: ІНФОРМАЦІЯ_4) із посиланням на сторінку Facebook.

Окрім цього, відео трансляції звіту від 21.03.2025 опубліковано на каналі Височанської селищної ради на платформі YouTube ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), посилання - ІНФОРМАЦІЯ_2.

Враховуючи наведені вище обставини, суд приходить до висновку про те, що проведення звіту за 2024 рік у березні 2025, за умови відсутності чіткого регламентування дати проведення такого звіту, не є обставиною, яка вказує на протиправну бездіяльність відповідача у справі.

Приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, надані сторонами докази, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Витрати зі сплати судового збору підлягають розподілу відповідно до частини п'ятої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст.19, 139, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Височанського селищного голови Мороза Олександра Васильовича (вул.Бульварна, буд.12, смт Високий, Харківський район, Харківська область, 62459) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв'язку з бойовими діями на території м.Харків та Харківської області, повний текст рішення складено 17 листопада 2025 року.

Суддя Лариса МАР'ЄНКО