17 листопада 2025 року Справа № 480/3356/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Опімах Л.М.,
розглянувши у спрощеному провадженні без повідомлення сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3356/24 за позовом ОСОБА_1 до Департамента патрульної поліції Національної поліції України про визнання протиправним та скасування наказу,
Позивач ОСОБА_1 у квітні 2024 року звернулася до суду з позовом до Департаменту патрульної поліції, мотивуючи вимоги тим, що з 04.01.2022 проходить службу на посаді начальника відділу кадрового забезпечення управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції. Наказом начальника Департаменту патрульної поліції від 08.04.2024 №194 до позивача застосоване дисциплінарне стягнення у вигляді попередження про неповну службову відповідність за вчинення дисциплінарного проступку, який полягав у тому, що позивач, будучи користувачем системи ІПНП з правом внесення відомстей до підсистеми «Облік дисциплінарних стягнень», знаючи та усвідомлюючи про заборону користування ресурсами системи в період відпустки та обов'язок блокування доступу, через відсутність блокування її облікового запису, вносила відомості до вказаної підсистеми під час перебування у відпустці 16.11.2023, 21.11.2023, 22.11.2023, 04.12.2023, чим порушила вимоги пунктів 1,2 частини першої статті 18 Закону України «Про Національну поліцію», пунктів 1,5,6,13 частини 3 статті 1 Дисциплінарного статуту, пункту 7 частини першої статті 3 Дисциплінарного статуту, підпунктів 2.2.5, 2.2.25 пункту 2.2 розділу ІІ Посадової інструкції начальника сектору кадрового забезпечення управління патрульної поліції , затвердженої наказом Департаменту патрульної поліції від 28.09.2020 № 2007, відповідно до пункту 4 частини третьої статті 13 Дисциплінарного статуту.
Наказ про притягнення до дисциплінарної відповідальності позивач просить визнати протиправним і скасувати, зазначаючи, що не вчиняла дисциплінарного проступку, виконувала вимоги наказів керівництва та нормативних актів щодо внесення відомостей до підсистеми «Облік дисциплінарних стягнень» системи ІПНП в умовах відсутності чіткої регламентації дій у ситуації, що мала місце. Зокрема, накази Управління патрульної поліції в Сумській області про застосування дисциплінарних стягнень до співробітників надійшли до відділу кадрового забезпечення під час перебування позивача у відпустці, проте на неї особисто було покладено виконання певних обов'язків, які вона вимушена була виконати, хоч і перебувала у відпустці.
Крім того, позивач зазначає, що відповідач безпідставно послався на посадову інструкцію начальника сектору кадрового забезпечення управління патрульної поліції в Сумській оюласті, оскільки позивач займала посаду начальника відділу кадрового забезпечення на підставі наказу Департаменту патрульної поліції від 04.01.2022 №1, а з посади нальника сектору звільнена. При цьому обсяг обов'язків за новою посадою ій визначений не був, з посадовою інструкцією за новою посадою вона не ознайомлена.
Також позивач вказує на те, що жодним нормативним актом не визначено, яким чином обов'язок та право внесення відмовостей про притягнення осіб до дисциплінарної відповідальності до підсистеми «Облік дисциплінарних стягнень» ІПНП здійснюється під час тимчасової відсутності працівника на роботі. Наказом від 13.11.2023 №1546 о/с, яким позивачу надано відпустку та покладено виконання обов'язків начальника відділу кадрового забезпечення на період її відпустки на майора поліції Каплун Л., не визначено чи покладено на ОСОБА_2 обов'язок по внесенню відомостей про притягнення осіб до дисциплінарної відповідальності до підсистеми «Облік дисциплінарних стягнень» ІПНП, з огляду на те, що обов'язок та право внесення таких відомостей має лише позивач. Водночас, відповідно до листа Національної поліції «Про забезпечення обліку дисциплінарних стягнень» від 02.11.2018 внесення даних до системи здійснюється відповідальним працівником в термін не більше 7 календарних днів з дати надходження наказу до підрозділу документального забезпечення.
Позивач також зауважує, що будь-яких негативних наслідків від її дій по внесенню даних до ІПНП під час відпустки не настало, та не погоджується з негативною характеристикою, що міститься в матеріалах службового розслідування, вважаючи її суб'єктивною оцінкою особи, яка її підписала. Позивач стверджує, що під час проходження служби сумлінно виконувала службові обов'язки, порушень вимог законодавства та інструкцій не допускала, наказ №21 від 05.02.2024, яким до неї застосоване дисциплінарне стягнення у вигляді суворої догани вважає протиправним, відповдіно оскаржила його в судовому порядку.
За таких обставин позивач вважає, що в його діях відсутнє порушення службової дисципліни, тому і наказ про застосування до неї дисциплінарного стягнення у виді попередження про неповну службову відповідність є протиправними і підлягає скасуванню.
Відповідач подав відзив на позов, в якому проти задоволення вимог заперечив, зазанчивши, що наказом Департаменту патрульнолї поліції від 28.02.2024 №453 «Про призначення службового розслідування та утворення дисциплінарної комісії» з метою повного, всебічного та об'єктивного з'ясування всії обставин можливого вчинення позивачем дисциплінарного проступку, що виразився в можливій авторизації та введенні інформації до інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційни портал Національної поліції України» під час перебування у відпустці 16.11.2023, 21.11.2023, 22.11.2023, 04.12.2023 було призначене службове розслідування у формі письмового провадження.
В ході службового розслідування було встановлено, що наказом МВС від 03.08.2017 №676 затверджене Положення про інформаційно-комунікаційну систему «Інформаційний портал Національної поліції України. Відповіднодо пункту 3 розділу IV Положення визначено, що користувачами системи ІПНП є посадові особи органів (підрозділів) поліції, яким в установленому порядку надано відповідні права доступу до інформації в системі ІПНП, фізичні особи та інші уповноважені посадові особи суб'єктів ЄІС МВС, яким в установленому порядку надано відповідні права доступу до інформації в ЄІС МВС.
Відповідно до пунктів 5, 6 розділу IV Положення № 676 кожна дія користувача щодо отримання інформації з інформаційних ресурсів системи ІПНП фіксується у спеціальному електронному архіві. Користувачі системи ІПНП зобов'язані не розголошувати у будь-який спосіб інформацію, яка їм стала відома у зв'язку з виконанням посадових обов'язків, крім випадків, передбачених законом, відповідають за достовірність інформації, що вводиться ними до відповідних інформаційних ресурсів системи ІПНП, та зобов'язані дотримуватися законодавства у сфері захисту інформації.
10.04.2019 до УПП в Сумській області з Департаменту патрульної поліції надійшов лист № 6516/41/2/02-2019 «Про інформування щодо надання доступу до підсистеми «Облік порушень службової дисципліни» системи ІПНП» про надання доступу до підсистеми окремим працівникам Департаменту, зокрема по Управлінню патрульної поліції в Сумській області одним із таких працівників було визначено позивача.
02.07.2019 до УПП в Сумській області з Департаменту патрульної поліції надійшов лист № 11825/41/6/03-19 «Про впровадження механізмів інформаційної безпеки в системі ІПНП».
15.10.2019 до УПП в Сумській області з Департаменту патрульної поліції надійшов лист № 17559/41/35/02-19 «Про розширення доступу працівникам ДПП до опцій системи ІПНП», відповідно до якого з метою реалізації заходів із забезпечення контрольованого доступу до інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України», а саме унеможливлення авторизації в системі ІПНП працівників поліції під час перебування у відпустках, закордонних відрядженнях, на лікарняних, а також звільнених працівників, вказано визначити відповідальних з числа працівників кадрового підрозділу.
Зміст наведених листів доводився до відома працівників Управління патрульної поліції в Сумській області, в тому числі і до позивача. Крім того, позивач неодноразово знайомилася з пам'яткою стосовно користування системою ІПНП, в якій зазанчалось про заборону користувачеві системи ІПНП користуватися ресурсами системи в період відпустки.
Відповіднодо наказу від 13.11.2023 № 1546 о/с позивачу з 16 листопада до 08 грудня 2023 року надана відпустка, виконня обов'язків начальника відділу кадрового забезпечення управління патрульної поліції в Сумській області тимчасово на період відпустки позивача покладено на старшого інспектора з особливих доручень цього відділу майора поліції Каплун Л.М. Однак, в цей період часу позивачем внесено 5 наказів про застосування дисциплінарних стягнень, а саме:
16.11.2023 року в 11:56:35 наказ УПП в Сумській області ДПП№ 182 від 14.11.2023 року про застосування дисциплінарного стягнення у вигляді зауваження до старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 ;
21.11.2023 року в 10:24:00 наказ УПП в Сумській області ДПП№ 185 від 20.11.2023 року про застосування дисциплінарного стягнення у вигляді зауваження до капітана поліції ОСОБА_4 ;
22.11.2023 року в 08:19:38 наказ УПП в Сумській області ДПП № 179 від 07.11.2023 року про застосування дисциплінарного стягнення у вигляді зауваження до старшого лейтенанта поліції ОСОБА_5 ;
04.12.2023 року в 08:22:06 наказ УПП в Сумській області ДПП № 195 від 24.11.2023 року про застосування дисциплінарного стягнення у вигляді зауваження до старшого лейтенанта поліції ОСОБА_6 ;
04.12.2023 року в 08:23:25 наказ УПП в Сумській області ДПП № 195 від 24.11.2023 року про застосування дисциплінарного стягнення у вигляді зауваження до лейтенанта поліції ОСОБА_7 .
Таким чином, позивач, будучи користувачем системи ІПНП з правом внесення відомостей до підсистеми «Облік дисциплінарних стягнень» системи ІПНП, знаючи та усвідомлюючи про заборону користування ресурсами системи в період відпустки та обов'язок блокування доступу вносила відомості до вказаної підсистеми під час перебування у відпустці 16.11.2023, 21.11.2023, 22.11.2023, 04.12.2023, чим порушила вимоги пунктів 1,2 частини першої статті 18 Закону України «Про Національну поліцію», пунктів 1,5,6,13 частини 3 статті 1 Дисциплінарного статуту, пункту 7 частини першої статті 3 Дисциплінарного статуту, підпунктів 2.2.5, 2.2.25 пункту 2.2 розділу ІІ Посадової інструкції начальника сектору кадрового забезпечення управління патрульної поліції , затвердженої наказом Департаменту патрульної поліції від 28.09.2020 № 2007, відповідно до пункту 4 частини третьої статті 13 Дисциплінарного статуту.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги задовленню не підлягають, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 (до 23.03.2023 мала прізвище ОСОБА_8 ) з вересня 2016 року проходила службу в управлінні патрульної поліції м.Суми Департаменту патрульної поліції в секторі кадрового забезпечення, з жовтня 2016 року по червень 2017 на посаді старшого інспектора, з червня 2017 ро грудень 2017 року на посаді начальника сектору, з грудня 2017 по січень 2022 року на посаді начальника сектору кадрового забезпечення управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції, з 04 січня 2022 року по день подання позову на посаді начальника відділу кадрового забезпечення управлінні патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції ( а.с. 99,136).
Наказом начальника Департаменту патрульної поліції від 08.04.2024 №192 позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді попередження про про неповну службову відповідність за вчинення дисциплінарного проступку , що виразився в порушенні вимог пунктів 1,2 частини першої статті 18 Закону України «Про Національну поліцію», пунктів 1,5,6,13 частини 3 статті 1 Дисциплінарного статуту, пункту 7 частини першщої статті 3 Дисциплінарного статуту, підпунктів 2.2.5, 2.2.25 пункту 2.2 розділу ІІ посадової інструкції начальника сектору кадрового забезпечення управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції, затвердженої наказом Департаменту патрульної поліції від 28.09.2020 №2007 ( а.с.101).
Винесенню наказу передувало службове розслідування, в ході якого встановлено, що позивач, будучи користувачем системи ІПНП з правом внесення відомостей до підсистеми «Облік дисциплінарних стягнень» системи ІПНП, знаючи та усвідомлюючи про заборону користування ресурсами системи в період відпустки та обов'язок блокування доступу, через відсутність блокування її облікового запису, вносила відомості до вкзаної підсистеми під час перебування у відпустці 16.11.2023, 21.11.2023, 22.11.2023, 04.12.2023 ( а.с.103-117).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України “Про Національну поліцію» № 580-VІІІ від 02.07.2015 (далі - Закон № 580-VІІІ), Дисциплінарним статутом Національній поліції України, затвердженим Законом України "Про Дисциплінарний статут Національної поліції України" від 15.03.2018 № 2337-VIII (далі Дисциплінарний статут).
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону № 580-VІII у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Згідно п. п. 1-2 ч. 1 ст. 18 Закону № 580-VІІІ передбачено, що поліцейський зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського, професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.
Частинами 1-2 ст. 19 Закону № 580-VІІІ передбачено, що у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову, матеріальну та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.
Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.
Відповідно п. 11 ч. 1 ст. 22 Закону № 580-VIII керівник поліції приймає на службу та звільняє зі служби, призначає та звільняє з посад поліцейських відповідно до положень цього Закону.
Згідно ч. 1 ст. 47 Закону № 580-VІІІ призначення на посади поліцейських здійснюють посадові особи органів (закладів, установ) поліції відповідно до номенклатури посад, яку затверджує Міністерство внутрішніх справ України.
У відповідності ч. 1 ст. 48 Закону № 580-VІІІ призначення та звільнення з посад поліцейських здійснюється наказами посадових осіб, зазначених у статті 47 цього Закону.
Частинами 1, 3, 4, 5 ст. 59 Закону № 580-VІІІ встановлено, що служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Згідно ч. 1ст. 60 Закону № 580-VІІІ проходження служби в поліції регулюється цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Сутність службової дисципліни в Національній поліції України, повноваження поліцейських та їхніх керівників з її додержання, види заохочень і дисциплінарних стягнень, а також порядок їх застосування та оскарження регулюється Дисциплінарним статутом Національній поліції України.
Частинами 1, 3 ст. 1 Дисциплінарного статуту визначено, що службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України. Присяги поліцейського, наказів керівників. Службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України "Про Національну поліцію", зобов'язує поліцейського: 1) бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України; 2) знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов'язки; 3) поважати права, честь і гідність людини, надавати допомогу та запобігати вчиненню правопорушень; 4) безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону; 5) вживати заходів до негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання обов'язків поліцейського, та негайно інформувати про це безпосереднього керівника; 6) утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов'язки, а також які підривають авторитет Національної поліції України; 7) утримуватися від висловлювань та дій, що порушують права людини або принижують честь і гідність людини; 8) знати і виконувати заходи безпеки під час несення служби, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку; 9) підтримувати рівень своєї підготовки (кваліфікації), необхідний для виконання службових повноважень; 10) берегти службове майно, забезпечувати належний стан зброї та спеціальних засобів; 11) поважати честь і гідність інших поліцейських і працівників поліції, надавати їм допомогу та стримувати їх від вчинення правопорушень; 12) дотримуватися правил носіння однострою та знаків розрізнення; 13) сприяти керівникові в організації дотримання службової дисципліни, інформувати його про виявлені порушення, у тому числі вчинені іншими працівниками поліції; 14) під час несення служби поліцейському заборонено перебувати у стані алкогольного, наркотичного та/або іншого сп'яніння.
Згідно ст. 11 Дисциплінарного статуту за порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.
Статтею 12 Дисциплінарного статуту визначено, що дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.
Відповідно ст. 13 Дисциплінарного статуту дисциплінарне стягнення є засобом підтримання службової дисципліни, що застосовується за вчинення дисциплінарного проступку з метою виховання поліцейського, який його вчинив, для безумовного дотримання службової дисципліни, а також з метою запобігання вчиненню нових дисциплінарних проступків.
Дисциплінарне стягнення має індивідуальний характер та не застосовується до поліцейського, вина якого у вчиненні дисциплінарного проступку не встановлена у визначеному порядку або який діяв у стані крайньої необхідності чи необхідної оборони.
До поліцейських можуть застосовуватися такі види дисциплінарних стягнень: 1) зауваження; 2) догана; 3) сувора догана; 4) попередження про неповну службову відповідність; 5) пониження у спеціальному званні на один ступінь; 6) звільнення з посади;7) звільнення із служби в поліції.
Відповідно до ч. 7 - 8 ст. 19 Дисциплінарного статуту, у разі встановлення вини поліцейського за результатами проведеного службового розслідування видається письмовий наказ про застосування до поліцейського одного з видів дисциплінарного стягнення, передбаченого статтею 13 цього Статуту, зміст якого оголошується особовому складу органу поліції. Під час визначення виду стягнення керівник враховує характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби.
Вирішуючи питання щодо наявності в діях позивача ознак дисциплінарного проступку, суд зазначає наступне.
Відповіднодо наказу від 13.11.2023 № 1546 о/с позивачу з 16 листопада до 08 грудня 2023 року надана відпустка, виконня обов'язків начальника відділу кадрового забезпечення управління патрульної поліції в Сумській області тимчасово на період відпустки позивача покладено на старшого інспектора з особливих доручень цього відділу майора поліції Каплун Л.М. ( а.с.13).
Наказом МВС від 03.08.2017 №676 затверджене Положення про інформаційно-комунікаційну систему «Інформаційний портал Національної поліції України. Відповідно до пункту 3 розділу IV Положення визначено, що користувачами системи ІПНП є посадові особи органів (підрозділів) поліції, яким в установленому порядку надано відповідні права доступу до інформації в системі ІПНП, фізичні особи та інші уповноважені посадові особи суб'єктів ЄІС МВС, яким в установленому порядку надано відповідні права доступу до інформації в ЄІС МВС.
Відповідно до пунктів 5, 6 розділу IV Положення № 676 кожна дія користувача щодо отримання інформації з інформаційних ресурсів системи ІПНП фіксується у спеціальному електронному архіві. Користувачі системи ІПНП зобов'язані, серед іншого, не розголошувати у будь-який спосіб інформацію, яка їм стала відома у зв'язку з виконанням посадових обов'язків, крім випадків, передбачених законом, відповідають за достовірність інформації, що вводиться ними до відповідних інформаційних ресурсів системи ІПНП, та зобов'язані дотримуватися законодавства у сфері захисту інформації, не користуватися інформаційними ресурсами системи «ІПНП» під час перебування у відпустці або тимчасової непрацездатності.
25.09.2020 Головою Національної поліції України затверджені Методичні рекомендації щодо реєстрації користувача інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України», відповідно до яких користувач системи, серед іншого, зобов'язаний не здійснювати вхід до інформацйійних сервісів Національної поліції України в період відпустки, закордонних відряджень, перебування на лікарняному ( а.с.190-195).
З 31.01.2019 позивачу надано доступ до Інформаційного порталу Національної поліції України ( а.с.154-158). Відповідно до листа першого заступника начальника Департаменту патрульної поліції від 09.04.20219 №6516/41/2/02-2019 ( а.с.171-172) їй надано доступ також до підсистеми «Облік порушень службової дисципліни». При цьому, судом встановлено, що позивачу було відомо про заборону користуватися ресурсами системи ІПНП в період відпустки, що підтверджується її особистим підписом на заявках про надання доступу до ІПНП та пам'ятках ( а.с.154, 155, 156).
Крім того, листом Департаменту патрульної поліції від 15.10.2019 №17559/41/35/02-19 ( а.с.174-175) до працівників департаменту доведена резолюція Голови Національної поліції України про забезпечення реалізації заходів, зазначених в доповідній записці начальника Департаменту інформаційцно-аналітичної підтримки «Про забезпечення контрольованого доступу до системи ІПНП» стосовно унеможливлення доступу до системи ІПНП працівників поліції під час їх перебування у відпустках, закордонних відрядженнях, на лікарняних. Відповідальними оосбами за організацію блокування доступу користувачам системи визначені працівники, які відповідають за кадровий напрямок роботи в підрозділі. Зміст наведеного для виконання доведений начальником управління патрульної поліції в Сумській області в тому числі і до позивача ( а.с.176).
Відтак, порушення вимог Положення про інформаційно-комунікаційну систему «Інформаційний портал Національної поліції України, Методичних рекомендацій щодо реєстрації користувача інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» у розумінні положень ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію», ч. 1 ст. 1, ст. 12 Дисциплінарного статуту НПУє порушенням службової дисципліни і утворює склад дисциплінарного проступку.
При цьому посилання позивача на ту обставину, що обов'язок внесення до підсистеми «Облік дисциплінарних стягнень» даних про притягнення осіб до дисциплінарної відповідальності покладений лише на неї і на період її відпустки не був покладений на іншу особу, як на підставу, що спростовує факт порушення нею службової дисципліни, на думку суду не заслуговують на увагу.
Так, відповідно до Положення про Департамент патрульної поліції, завтердженого наказом Національної поліції України №1114 від 31.10.2016 безпосереднє керівництво діяльністю Департаменту патрульної поліції, організація виконання покладених на Департамент завдань, організація та контроль виконання патрульною поліцією Конституції та законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, а також наказів і доручень Голови Національної поліції України, Міністра внутрішніх справ України з питань, що належать до сфери діяльності патрульної поліції здійснює керівник Департаменту патрульної поліції. Відтак, вирішення питання щодо визначення особи, відповідальної за внесення до підсистеми «Облік дисциплінарних стягнень» даних про притягнення осіб до дисциплінарної відповідальності, на період відпустки позивача віднесено до повноважень керівника та не звільняє позивача від обов'язку виконання вимог розпорядчих актів, що регулюють порядок користування інформаційними ресурсами системи «ІПНП».
Відповідно до ч.7,8 ст.19 Дисциплінарного статуту Національної поліції України у разі встановлення вини поліцейського за результатами проведеного службового розслідування видається письмовий наказ про застосування до поліцейського одного з видів дисциплінарного стягнення, передбаченого статтею 13 цього Статуту, зміст якого оголошується особовому складу органу поліції.
Під час визначення виду стягнення керівник враховує характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби.
Судом встановлено, що вирішуючи питання щодо обрання виду дисциплінарного стягнення у виді попередження про неповну службову відповідність, відповідачем враховано попереднє дисциплінарне стягнення у виді суворої догани, застосоване до позивача на підставі наказу управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції №21 від 05.02.2024 ( а.с.96-97). Цей наказ був предметом судового розгляду, рішенням Сумського окружного адміністративного суду у справі № 480/1359/24 від 27.12.2024, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду 24.03.2025, в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 було відмовлено.
На підставі викладеного, суд вважає, що наказ Департаменту патрульної поліції Національної поліції України 08.04.2024 №192 про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності за порушення службової дисципліни у вигляді попередження про неповну службову відповідність прийнятий у відповідності до вимог закону та відповідають критеріям, визначеним частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відтак є правомірним та не підлягає скасуванню, а тому підстави для задоволення позову відсутні.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Департамента патрульної поліції Національної поліції України ( ЄДРПОУ 40108646, вул.Федора Ернста, 3, м.Київ, 03048) про визнання протиправним та скасування наказу відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.М. Опімах