17 листопада 2025 року Справа № 640/15656/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №640/15656/21 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "МО ЛК ОМ" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у м. Києві визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
Позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії ГУ ДПС у м. Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 2607923/43105517 від 28 квітня 2021 р.;
- зобов'язати Державну Податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних днем фактичного подання податкову накладну від 28.02.2021 № 100023;
- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії ГУ ДПС у м. Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 2607920/43105517 від 28 квітня 2021 р;
- зобов'язати Державну Податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних днем фактичного подання податкову накладну від 15.03.2021 № 200717;
- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії ГУ ДПС у м. Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 2607919/43105517 від 28 квітня 2021 р.;
- зобов'язати Державну Податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних днем фактичного подання податкову накладну від 26.03.2021 № 100048.
Свої вимоги мотивує тим, відповідно до приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України було складено та подано на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні № 100023 від 28.02.2021, № 200717 від 15.03.2021 та № 100048 від 26.03.2021.
Позивачу надійшли квитанції про зупинення реєстрації цих податкових накладних відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України з посиланням на те, що:
- коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "D"=.0000%, "Р"=336918,6б Додатково повідомляємо - Особистий ключ електронного підпису розміщено на незахищеному носії інформації, при цьому відповідно до вимог ЗУ "Про електронні довірчі послуги" - особистий ключ кваліфікованого електронного підпису повинен зберігатись у захищеному носії інформації (у кваліфікованому засобі електронного підпису)". З метою реєстрації податкових накладних господарством було направлено ГУ ДПС у Сумській області два повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних реєстрацію яких було зупинено. Однак, рішеннями від № 2015485/42768734 від 07.10.2020 та № 2015494/42768734 від 07.10.2020 позивачу було відмовлено у реєстрації податкових накладних;
- коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 73.11.12 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "0" = .0171%, "Р"=606823.08;
- коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "0"=.0171%, "Р" = 2493009,99".
Позивач не погоджується із оскаржуваними рішеннями про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, вважає їх незаконними і такими що підлягає скасуванню.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.06.2021 у справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" № 2825-ІХ, визначено Ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
На виконання вимог Закону України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ" наказом ДСА України від 16.09.2024 № 399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва.
Пунктами 4-7 Порядку № 399 визначено, що на розгляд та вирішення судам підлягають передачі судові справи, які нерозглянуті ОАСК та передані до КОАС, але до набрання чинності Законом, не розподілені між суддями. Матеріали щодо розгляду та вирішення окремих процесуальних питань у межах нерозглянутих судових справ підлягають передачі до судів, визначених у результаті автоматизованого розподілу судових справ між судами, проведеного відповідно до правил, установлених цим Порядком. Судові справи, вказані у переліку, які підлягають передачі судам, мають бути зареєстровані в базі даних. Перелік складається відповідальною особою протягом семи робочих днів після опублікування цього Порядку за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку, та формується в електронній формі із застосуванням КЕП.
На виконання положень Закону № 2825-IX та відповідно до Порядку № 399, матеріали даної адміністративної справи передано на розгляд до Сумського окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями Сумського окружного адміністративного суду, дана справа передана судді Шаповалу М.М.
Ухвалою суду від 14.03.2025 прийнято справу № 640/15656/21 до свого провадження. Розгляд адміністративної справи № 640/15656/21 розпочато спочатку зі стадії відкриття провадження у справі та проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами. Встановлено відповідачу 15-денний строк для подання заяви із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження та відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Представник ГУ ДПС у м. Києві у відзиві на позовну заяву проти задоволення позовних вимог заперечувала та зазначила, що спірні рішення складені за формою, наведеною у додатку до Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, затвердженому постановою Міністерством фінансів України від 12.12.2019 № 520. Форма рішення передбачає обов'язкове зазначення у рішенні про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН підстав такої відмови, а також додаткової інформації, що вплинула на прийняття уповноваженою комісією такого рішення. Тому у спірному рішенні зазначені конкретні підстави відмови у реєстрації податкової накладної, вказано які саме документи не було надано позивачем.
Отже, згідно з квитанцією від 11.03.2023 зупинено реєстрацію податкової накладної № 100023 від 26.03.2023, квитанцією від 07.04.2023 зупинено реєстрацію податкової накладної № 10048 від 26.03.2021, відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
ТОВ "МО ЛК ОМ" відповідно до п. 4 Порядку прийняття рішень подано повідомлення № 5 від 23.04.2021, № 6 від 23.04.2021, № 7 від 23.04.2021 про подання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
При розгляді відповідних документів комісія уповноважена надавати оцінку наданим первинним документам у частині підтвердження/не підтвердження ними реальності господарської операції та/або достатності наданих документів для відповідного підтвердження.
ГУ ДПС у м. Києві наголошує, що наданими позивачем копіями документів та поясненнями неможливо встановити реальність здійсненої господарської операції, що знайшла відображення в спірній податковій накладній.
При розгляді документів, наданих позивачем на підтвердження реальності здійснення господарської операції, Комісією було встановлено, що наданими документами неможливо підтвердити реальність проведення господарської операції, відображеної в спірній податковій накладній.
Тому, за результатами розгляду наданих пояснень та наданих до них копій підтверджуючих документів від ТОВ "МО ЛК ОМ", Комісією ГУ ДПС у м. Києві були прийняті оскаржувані рішення.
З огляду на вказане, представник відповідача вважає, що прийняті ГУ ДПС у м. Києві спірні рішення про відмову у реєстрації податкових накладних є правомірними та обґрунтованими.
Представник ДПС України у відзиві на позовну заяву проти задоволення позовних вимог заперечувала та зазначила, що позовні вимоги про зобов'язання вчинити конкретні дії (зареєструвати податкову накладну в ЄРПН), хоча і знаходяться у взаємозв'язку із вимогами про скасування рішень, але мають самостійний характер і можуть бути задоволені, якщо судом перевірено виконання усіх умов, визначених законом, для прийняття такого рішення.
Позивачем не було надано обґрунтованих доводів щодо порушення його прав та законних інтересів зі сторони органів податкової служби та неправомірності дій останніх, що свідчить про необґрунтованість позовних вимог. Так, у квитанції вказано конкретні підстави не прийняття податкових накладних, проте позивачем ні до податкового органу ні до суду першої не було надано доказів, які б підтвердили реальність здійснення господарських операцій.
Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, TOB "МО ЯК ОМ" зареєстровано 10.07.2019, номер запису 15561020000070766.
З 01.01.2021 ТОВ "МО ЯК ОМ" здійснює діяльність в сфері оптової торгівлі продуктами харчування, зокрема молочними продуктами, м'ясними та ковбасними виробами, безалкогольними напоями та іншими видами продуктів харчування. Основним видом діяльності підприємства неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями, та тютюновими виробами (код КВЕД 46.39).
До видів діяльності ТОВ "МО ЯК ОМ" дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки (код КВЕД 73.20) та вантажний автомобільний транспорт (код КВЕД 49.41)
З метою здійснення господарської діяльності товариством укладено Договори дистриб'юції, в т.ч. з ТОВ "Лакталіс-Україна" ДП "Лакталіс-Україна" (від № 3/21 Д від 11.02.21), ТОВ "Данон Дніпро" (від 01.02.2021 № 000011977), ТОВ "Террафуд" (від 15.01.2021 № 15-ТФ/ДСТ), ТОВ "Житомирський м'ясокомбінат" (від 28.01.2021 № 90),ТВ "Баштанський сирзавод" (від 16.02.2021 № 56/01-21), ТОВ "КОМО Україна" (від 02.02.2021 № ДД- 1121) та іншими.
Відповідно до умов вказаних Договорів дистриб'юції ТОВ "МО ЯК ОМ" виступає дистриб'ютором, тоб-то юридичною особою яка виступає між Товариством і споживачами на визначеній території. Дистриб'ютор купує продукцію Товариства та реалізовує її від свого імені на визначеній Договором дистриб'юції території.
З метою формування та підтримки інтересу і споживчого попиту на відповідні торгівельні марки у споживача, а також сприяння збільшення об'ємів продаж ТОВ "МО ЯК ОМ" надає комплекс інформаційно-консультаційних, рекламних та маркетингових послуг (Код УКТЗЕД-73.11.12) відносно товарів вироблених та/чи поставлених постачальниками, тобто Підприємство здійснює діяльність передбачену кодом КВЕД 73.20 який зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб.
Товариством надаються послуги щодо іншої допоміжної діяльності у сфері транспорту, а саме: організацію перевезень автомобільним транспортом, організацію групових або індивідуальних відправлень вантажів (у т.ч. вивіз і доставку вантажів, а також компонування партій), видачу й одержування транспортної документації та накладних, вантажно-розвантажувальні роботи, наприклад, тимчасове пакування задля збереження вантажу під час транзитних перевезень, перепакування, вибірковий контроль та зважування вантажу тощо (Код УКТЗЕД-96.09.19) відносно товарів вироблених та/чи реалізованих постачальниками, тобто Товариство здійснює діяльність передбачену кодом КВЕД 49.41 який зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб.
Враховуючи зазначену специфічну рису, в порядку, передбаченому постановою КМУ № 1165, підприємством було надано до податкових органів Таблицю даних платника податку.
Як встановлено судом, забезпеченість виробничими приміщеннями, транспортними засобами та потужностями:
Для здійснення профільних видів діяльності позивача забезпечено всіма необхідними виробничими потужностями.
Так, згідно Договору оренди нежитлового приміщення № 003/Н від 15.02.2021 ТОВ "МО ЯК ОМ" орендує у ТОВ "КИП" складське приміщення під літерою "К-2" площею 6500 м.кв за адресою: м. Миколаїв, вул. Яворницького Дмитра, 2/2 для розміщення оптового складу.
Також в користуванні ТОВ "МО ЯК ОМ" знаходяться:
- складські приміщення, розташовані за адресою Херсонська область, м. Нова Каховка, вул. Промислова, буд. 10/Г, на умовах договору оренди № 1 від 01.02.2021, укладеного з ДП "Новокаховська торгівельна база "Херсонської ОСС";
- складські приміщення, розташовані за адресою Миколаївська область, Первомайський район, місто Первомайськ, вул. Павла Тичини, буд. 56, на умовах договору оренди № 002/Н від 04.01.2021, укладеного з ТОВ "КИП";
- складські приміщення, розташовані за адресою Одеська область, місто Білгород-Дністровський, вул. Кочубинського 44а/1, на умовах договору оренди № 0006 від 01.02.2021, укладеного з ТОВ "ВИДЖЕЙМ";
- складські приміщення, розташовані за адресою Одеська область, місто Одеса, вулиця Моторна, буд. 8-Й, на умовах договору оренди № 0005 від 01.02.2021 року , укладеного з ТОВ "ВИДЖЕЙМ";
- складські приміщення, розташовані за адресою Одеська область, місто Ізмаїл, вулиця Аеродромна, буд. 2, на умовах договору оренди № б/н від 01.02.2021, укладеного з ФОП ОСОБА_1 ;
- складські приміщення, розташовані за адресою Одеська область, місто Одеса, вулиця Середньофонтанська, буд. 16, на умовах договору оренди № 634 від 01.03.2021, укладеного з ТОВ "Одеський Торговий Дім "Сонячна Долина Трейд".
ТОВ "МО ЛК ОМ" орендовано вантажні автомобілі в кількості 51 одиниці, що підтверджується Договором оренди вантажного автотранспорта № 0102/21 від 15 лютого 2021 року, укладеного між ТОВ "МО ЛК ОМ" (Орендар) та ТОВ "КИП" (Орендодавець)
Судом встановлено, що на підтвердження вказаних фактів підприємство надавало повідомлення за формою 20-ОПП для підтвердження наявних виробничих приміщень та потужностей, яке прийняте контролюючим органом.
Крім того, товариство повністю забезпечує свої виробничі потреби в трудових ресурсах за рахунок власних працівників у кількості 272 штатних одиниць. Вказану інформацію відображено в Об'єднана звітність ПДФО та ЄСВ поданому Товариством за 1 квартал 2021 року.
ТОВ "МО ЛК ОМ" було укладено з ДП "Лакталіс - Україна" Договір дистриб'юції № 3/21Д від 11.02.2021 за умовами якого ДП "Лакталіс - Україна" є постачальником, а ТОВ "МО ЛК ОМ" - покупцем.
Відповідно до п. 1.1 вказаного Договору Постачальник приймає на себе зобов'язання передати у власність Покупця продукцію, а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити продукцію вказану у товарно - транспортних накладних.
Також, між TOB "МО ЯК ОМ" укладено з ДП "Лакталіс - Україна" Договір про надання послуг № 7/21У від 11.02.2021 за умовами якого TOB "МО ЯК ОМ" (Виконавець) надає ДП "Лакталіс - Україна" (Замовник) комплекс інформаційно-консультаційних, рекламних та маркетингових послуг, відносно товарів вироблених та/чи поставлених Замовником чи Замовником через його дистриб'ютора у точках роздрібного продажу Виконавця, а Замовник зобов'язаний прийняти належно надані Виконавцем послуги і оплатити їх на умовах і в порядку передбачених цим Договором.
Пунктом 3.5. Договору про надання послуг передбачено, що Сторони мають право проводити зарахування зустрічних однорідних вимог згідно ст. 601 ГК України. У цьому випадку Сторони складають та підписують угоду про зарахування зустрічних однорідних вимог.
15 березня 2021 року між ДП "Лакталіс-Україна" та ТОВ "МО ЛК ОМ" за Договором про надання послуг № 7/21У від 11.02.201 складено Акт прийому-передачі виконаних послуг № 26069 відповідно до якого вартість наданих послуг за період з 01.03.2021 по 15.03.2021 без ПДВ склала 487483,25 грн, ПДВ 20% - 97496,65 грн загальна вартість робіт з ПДВ 584979,90 грн. Сторони не мають претензій відносно виконання умов даного Договору.
В той же час заборгованість ТОВ "МО ЛК ОМ" перед ДП "Лакталіс - Україна" за Договором дистриб'юції № 3/21Д від 11.02.2021 станом на 15.03.2021 становить 773038,03 грн, в т.ч. ПДВ 128839,67 грн. Вказану заборгованість за поставку товару розраховано за період з 01.03.2021 по 15.03.2021 по накладним.
У відповідності до ст. 601 ГК, на виконання п. 3.5 Договору про надання послуг № 7/21У від 11.02.2021 року між ТОВ "МО ЛК ОМ" та ДП "Лакталіс - Україна" укладено Угоду про зарахування зустрічних однорідних вимог від 15.03.2021 року за умовами якої проведено Залік (припинення боргових зобов'язань) по вищевказаним зустрічним однорідним вимогам, строк яких настав, здійснюється на суму з ПДВ 584979,90 грн.
За результатами заліку зустрічних однорідних вимог, керуючись вимогами ПКУ ТОВ "МО ЛК ОМ" було виписано та направлено на реєстрацію податкову накладну від 15 березня 2021 року № 200717.
Також, між ТОВ "МО ЛК ОМ" та ДП "Лакталіс Україна" укладено Договір № 15/02/21 від 15 лютого 2021 року про перевезення вантажів автомобільним транспортом та транспортне експедирування, за умовами якого ТОВ "МО ЛК ОМ" (Виконавець) зобов'язується надати послуги з перевезення вантажів автомобільним транспортом з дотриманням відповідного температурного режиму, а ДП "Лакталіс Україна" (Замовник) зобов'язаний оплатити їх.
Вартість наданих послуг за вказаним договором, протягом лютого 2021 року становила 7356,00 грн, в тому числі ПДВ 1226,00 грн, що підтверджується Актом здачі - прийняття робіт № ПМММП-000000000910 від 28.02.2021. Сторони претензій одна до одної не мають. Вартість наданих послуг за вказаним договором, протягом березня 2021 року (станом на 26.03.2021) становила 25746,00 грн, в тому числі ПДВ 4291,00 грн, що підтверджується Актом здачі - прийняття робіт № ПМММП-000000001927 від 26.03.2021. Сторони претензій одна до одної не мають.
За результатами надання послуг за Договором № 15/02/21 від 15 лютого 2021 року про перевезення вантажів автомобільним транспортом та транспортне експедирування, керуючись вимогами ПКУ ТОВ "МО ЛК ОМ" було виписано та направлено на реєстрацію податкову накладну від 28 лютого 2021 року № 100023 (лютий 2021 року) та податкову накладну № 100048 від 26.03.202 .
відповідно до приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України було складено та подано на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні № 100023 від 28.02.2021, № 200717 від 15.03.2021 та № 100048 від 26.03.2021.
Позивачу надійшли квитанції про зупинення реєстрації цих податкових накладних відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України з посиланням на те, що:
- коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "D"=.0000%, "Р"=336918,6б Додатково повідомляємо - Особистий ключ електронного підпису розміщено на незахищеному носії інформації, при цьому відповідно до вимог ЗУ "Про електронні довірчі послуги" - особистий ключ кваліфікованого електронного підпису повинен зберігатись у захищеному носії інформації (у кваліфікованому засобі електронного підпису)". З метою реєстрації податкових накладних господарством було направлено ГУ ДПС у Сумській області два повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних реєстрацію яких було зупинено. Однак, рішеннями від № 2015485/42768734 від 07.10.2020 та № 2015494/42768734 від 07.10.2020 позивачу було відмовлено у реєстрації податкових накладних;
- коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 73.11.12 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "0" = .0171%, "Р"=606823.08;
- коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 49.41 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "0"=.0171%, "Р" = 2493009,99".
У зв'язку з зупиненням реєстрації направленої податкової накладної, позивачем було наданона адресу ДПС:
- письмові пояснення та копії всіх необхідних документів, що підтверджують реальність господарської операції, за якою було складено ПН № 100023 від 28.02.2021, зокрема: повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 5 від 23.04.2021, Лист пояснення № 3 від 11.01.2021, Договір з дистрибюції № 3-21Д від 11.02.2021, Договір про перевезення вантажів автомобільним транспортом та транспортне експедирування № 15/02/21 від 15 лютого 2021 року; Акт здачі прийняття робіт № ПМММП-0000000000910 від 28 лютого 2021 року; Акт звірки взаємних розрахунків № ЦО-ООООЮ97 за період з 01.02.2021 по 17.03.2021;
- письмові пояснення та копії всіх необхідних документів, що підтверджують реальність господарської операції, за якою було складено ПН № 200717 від 15.03.2021, зокрема: повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 7 від 23.04.2021, Лист пояснення № 3 від 11.01.2021, Договір з дистрибюції № 3-21Д від 11.02.2021, Договір про надання послуг № 7/21У від 11.02.2021; Акт звірки № ЦО -00001441 складений станом на 15.04.2021; Акт прийому передачі виконаних робіт № 26069 від 15.03.2021; Угоду про зарахування зустрічних однорідних вимог № б/н від 15.03.2021;
- письмові пояснення та копії всіх необхідних документів, що підтверджують реальність господарської операції, за якою було складено ПН № 100048 від 26.03.2021, зокрема: повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/ розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 6 від 23.04.2021, Лист пояснення № 3 від 11.01.2021, Договір з дистрибюції № 3-21Д від 11.02.2021, Договір про перевезення вантажів автомобільним транспортом та транспортне експедирування № 15/02/21 від 15 лютого 2021 року; Акт здачі прийняття робіт № ПМММП-0000000001927 від 26 березня 2021 року; Акт звірки взаємних розрахунків № ЦО-00001441 за період з 01.03.2021 по 15.04.2021.
За результатами розгляду наданих пояснень та наданих до них копій підтверджуючих документів від ТОВ "МО ЛК ОМ", Комісією ГУ ДПС у м. Києві були прийняті рішення:
- № 2607923/43105517 від 28.04.2021 про відмову в реєстрації податкової накладної № 100023 від 28.02.2021 з підстав: Ненадання договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків;
- № 2607920/43105517 від 28.04.2021 про відмову в реєстрації податкової накладної № 200717 від 15.03.2021 з підстав: ненаданням платником податку копій документів: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів прийманняпередачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків;
- № 2607919/43105517 від 28.04.2021 про відмову в реєстрації податкової накладної № 100048 від 26.03.2021 з підстав: ненаданням платником податку копій документів: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів прийманняпередачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Порядок ведення ЄРПН встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 201.16. ст. 201 ПК України визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1165 11.12.2019 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.
Відповідно до п. 3 вказаного Порядку податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):
1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;
2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;
3) одночасно виконуються такі умови:
загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;
4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.
Відповідно до п. 5 Порядку платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Відповідно до п. 1 Додатку 3 до Порядку Критерії ризиковості здійснення операцій відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Згідно з п. п. 10, 11 Порядку у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
При цьому наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в ЄРПН (далі - Порядок № 520).
Відповідно до п. 1 цей Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. п. 2-4 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до п. 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
- договори, зокрема, зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Згідно з п. 11 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Як встановлено судом, підставою для зупинення реєстрації податкової накладної № 100023 від 28.02.2021, № 200717 від 15.03.2021 та № 100048 від 26.03.2021 стала відповідність операції п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції, у зв'язку із чим позивачу було запропоновано подати пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивачем було подано пояснення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операції по відмовленим ПН.
За результатами розгляду наданих позивачем письмових пояснень та документів, комісією ГУ ДПС у Сумській області прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
На момент розгляду даної справи позивачем надано необхідний обсяг документів на підтвердження проведеної господарської операції та даних, зазначених у податковій накладній № 100023 від 28.02.2021, № 200717 від 15.03.2021 та № 100048 від 26.03.2021.
При зупиненні реєстрації податкової накладної, податковий орган не навів переліку документів, які необхідно надати позивачу на підтвердження інформації зазначеної в податковій накладній, а у спірному рішенні не зазначив, що надані документи, складені з порушенням законодавства, про що свідчить відсутність відповідної відмітки у таких рішеннях.
У зв'язку з викладеним, суд визнає, що оскаржувані рішення є необґрунтованими, протиправними і підлягають скасуванню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Позов товариства з обмеженою відповідальністю "МО ЛК ОМ" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС у м. Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 2607923/43105517 від 28 квітня 2021 року.
Зобов'язати Державну Податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних днем фактичного подання податкову накладну від 28.02.2021 № 100023.
Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС у м. Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 2607920/43105517 від 28 квітня 2021 року.
Зобов'язати Державну Податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних днем фактичного подання податкову накладну від 15.03.2021 № 200717.
Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС у м. Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації № 2607919/43105517 від 28 квітня 2021 року.
Зобов'язати Державну Податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних днем фактичного подання податкову накладну від 26.03.2021 № 100048.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві на користь товариства з обмеженою відповідальністю "МО ЛК ОМ" в рахунок повернення судових витрат 6810 грн.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал