Рішення від 17.11.2025 по справі 640/18814/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2025 року Справа № 640/18814/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми справу №640/18814/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в місті Києві визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся Аграрний фонд з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Так, позивач просить суд:

- визнати противоправною відмову Головного управління Національної поліції в м. Києві в оформленні всіх необхідних документів та подання про призначення позивачу пенсії за вислугу років та направленні документів та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в м. Києві оформити всі необхідні документи та подання про призначення позивачу пенсії за вислугу років та направити документи та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", із зарахуванням до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислуги ОСОБА_1 в пільговому обчисленні.

Вимоги мотивує тим, що наказом Головного управління Національної поліції у м. Києві № 1328 о/с від 20.11.2017 підполковника ОСОБА_1 , заступника начальника відділу поліції Голосіївського управління поліції, 21.11.2017 звільнено зі служби поліції згідно з пунктом 7 (за власним бажанням) ч. 1 ст. 77 ЗУ "Про Національну поліцію".

Зі змісту вказаного наказу вбачається, що стаж служби ОСОБА_1 в поліції на день звільнення в календарному обчисленні складає 22 роки 03 місяці 02 дні, у пільговому обчисленні - 26 років 04 місяці 07 днів, для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби - 22 роки 03 місяці 02 дні.

13.04.2021 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Національної поліції у м. Києві із заявою про оформлення документів та подання про призначення йому пенсії за вислугу років, ознайомлення з ним та направлення документів та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Відповідач повідомив позивача про неможливість оформлення документів та подання про призначення пенсії позивачу та направлення їх до органу Пенсійного фонду України та про відсутність підстав для призначення пенсії за вислугою років, у зв'язку з тим, що позивач має стаж служби в поліції в календарному обчисленні лише 22 роки 03 місяці 02 дні, а для призначення пенсії за вислугу років повинно бути не менше 23 календарні роки та 6 місяців.

Вважаючи відмову відповідача протиправною позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.07.2021 у справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" № 2825-ІХ, визначено Ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

На виконання вимог Закону України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ" (далі - Закон) наказом ДСА України від 16.09.2024 № 399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва.

Пунктами 4-7 Порядку № 399 визначено, що на розгляд та вирішення судам підлягають передачі судові справи, які нерозглянуті ОАСК та передані до КОАС, але до набрання чинності Законом, не розподілені між суддями. Матеріали щодо розгляду та вирішення окремих процесуальних питань у межах нерозглянутих судових справ підлягають передачі до судів, визначених у результаті автоматизованого розподілу судових справ між судами, проведеного відповідно до правил, установлених цим Порядком. Судові справи, вказані у переліку, які підлягають передачі судам, мають бути зареєстровані в базі даних. Перелік складається відповідальною особою протягом семи робочих днів після опублікування цього Порядку за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку, та формується в електронній формі із застосуванням КЕП.

На виконання положень Закону № 2825-IX та відповідно до Порядку № 399, матеріали даної адміністративної справи передано на розгляд до Сумського окружного адміністративного суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями Сумського окружного адміністративного суду, дана справа передана судді Шаповалу М.М.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду прийнято справу № 640/18814/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в місті Києві визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії до свого провадження. Розгляд адміністративної справи № 640/18814/21 розпочато спочатку зі стадії відкриття провадження у справі та проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами. Встановлено відповідачу 15-денний строк для подання заяви із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження та відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, проти задоволення позовних вимог заперечив та зазначив, що звільнення позивача відбувалось без призначення пенсії, а ці правовідносини носять заявницький характер відносин. При звільненні, позивачем заяви про призначення пенсії до Головного управління або уповноважених структурних підрозділів подано не було. Для призначення пенсії за вислугою років звернувся 13.04.2021, через 3, 5 років після закінчення правових відносин з Головним управлінням та строку встановленому наказом № 260. Підстави визначені наказом № 260 для підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів станом на 2021 рік відсутні.

Наголошує, що статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України (стаття 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"). Не скориставшись установленим законодавством Порядком (Наказ № 260) для призначення пенсії при звільненні зі служби в поліції позивач може реалізувати своє право через органи Пенсійного фонду України.

Вважає, що позивачем обрано неефективний (передчасний) спосіб захисту за наявності альтернативного. У задоволенні позовних вимог просить відмовити.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Наказом Головного управління Національної поліції у м. Києві № 1328 о/с від 20.11.2017 підполковника ОСОБА_1 , заступника начальника відділу поліції Голосіївського управління поліції, 21.11.2017 звільнено зі служби поліції згідно з пунктом 7 (за власним бажанням) ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію".

Зі змісту вказаного наказу вбачається, що стаж служби ОСОБА_1 в поліції на день звільнення в календарному обчисленні складає 22 роки 03 місяці 02 дні, у пільговому обчисленні - 26 років 04 місяці 07 днів, для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби - 22 роки 03 місяці 02 дні.

13.04.2021 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Національної поліції у м. Києві із заявою про оформлення документів та подання про призначення йому пенсії за вислугу років, ознайомлення з ним та направлення документів та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Позивач отримав від відповідача лист № 2174/125/05/62-2021 від 21.04.2021, яким повідомлено наступне: "Призначення і виплата пенсій особам, які, серед, іншого, перебували на службі в органах внутрішніх справ та Національній поліції, здійснюється на умовах, нормах і порядку, визначених ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Головне управління Національної поліції у м. Києві відноситься до уповноважених і структурних підрозділів, які, серед іншого, організовують роботу з оформлення документів для призначення пенсій.

3 питання щодо можливості оформлення документів для призначення Вам пенсії інформуємо, що наказом Головного управління Національної поліції у м. Києві від 20.11.2017 № 1328 о/с "Щодо особового складу" Вас було звільнено зі служби в поліції згідно з пунктом 7 (за власним бажанням) частини 1 ст. 77 ЗУ "Про Національну поліцію" 21 листопада 2017р. Стаж роботи в поліції на день звільнення у календарному обчисленні складав 22 роки 03 місяці 02 дні, у пільговому обчисленні - 26 років 04 місяці 07 днів.

Відповідно до п. "а" ч.1 ст. 12 Закону пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям її надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" ст. 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у ч. 3 ст. 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше.

Проте, як вже зазначалось вище, Вас було звільнено зі служби в поліції згідно з пунктом 7 (за власним бажанням) ч.1 ст. 77 ЗУ "Про Національну поліцію". Стаж роботи в поліції на день звільнення у календарному обчисленні складав 22 роки 03 місяці | 02 дні.

Таким чином, вищевказані обставини унеможливлюють оформлення документів та направлення їх до органу Пенсійного фонду України для призначення Вам пенсії. Ураховуючи викладене, у Головного управління Національної поліції у м. Києві відсутні правові підстави для задоволення заяви щодо призначення Вам пенсії".

Вважаючи відмову відповідача протиправною позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано, зокрема, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі також - Порядок № 3-1, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до абзацу 1 пункту 1 Порядку № 3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із вищезазначеним Законом, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Пунктом 12 Порядку № 3-1 передбачено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Зважаючи на викладене, суд звертає увагу, що саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення їм пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії та встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 28.11.2018 у справі №537/1980/16-а.

Відповідно до статті 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. "а" ч. 1 ст. 12 вказаного Закону у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

На виконання вищезазначених вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінетом Міністрів України постановою від 17.07.1992 № 393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей.

Верховний Суд у складі суддів Об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.03.2021 у справі №805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19.09.2018 у справі №725/1959/17, від 27.03.2018 у справі № 295/6301/17, і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у частині призначення пенсії за вислугу років, дійшов висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Вказана позиція була також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18.

При цьому, судом встановлено, що 20.11.2017 наказом Головного управління Національної поліції у м. Києві № 1328 о/с бажання позивача про звільнення зі служби в поліції, яке викладене у його рапорті від 20.11.2017 було задоволено та реалізоване у повному обсязі.

При звільненні працівника поліції на пенсію, переведенням по службі складається грошовий атестат, розрахунок вислуги років для призначення пенсії. Відповідність вказаних даних перевіряється працівником, якому оформляється пенсія у відповідності до вимог законодавства.

Обов'язок передати грошовий атестат разом з іншими документами до підрозділу відповідного органу поліції, який здійснює підготовку та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів покладений на Головне управління вимогами Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за № 669/28799.

Відповідно до пункту 3 розділу VII Наказу № 260 поліцейським, які звільняються з призначенням пенсії, грошовий атестат на руки не видається, а передається разом з іншими документами до підрозділу відповідного органу поліції, який здійснює підготовку та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів, за запитом такого підрозділу.

У журналі, де реєструються грошові атестати, зазначаються: номер і дата оформлення грошового атестата; прізвище, ім'я та по батькові власника грошового атестата, займана ним посада, спеціальне звання; місце вибуття власника атестата; до якого часу виплачено грошове забезпечення, з якого окладу і які виплачено надбавки.

Грошові атестати заповнюються розбірливо і підписуються керівником органу поліції, начальником фінансового підрозділу та скріплюються печаткою.

Види грошового забезпечення вказуються в національній валюті України.

Не дозволяється заповнення грошових атестатів олівцем. Грошові атестати без печатки чи підпису, з підчистками або із виправленнями, а також неправильно заповнені вважаються недійсними. У грошовому атестаті має бути підпис його власника, що підтверджує правильність записів за проведеними розрахунками.

Як встановлено судом, при звільненні, позивачем заяви про призначення пенсії до Головного управління або уповноважених структурних підрозділів подано не було.

Для призначення пенсії за вислугою років звернувся 13.04.2021, через 3 роки після закінчення правових відносин з Головним управлінням та строку встановленому Наказом № 260.

Таким чином, підстави визначені наказом № 260 для підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів станом на 2021 рік у відповідача відсутні.

У зв'язку із вищезазначеним, суд визнає про відсутність підстав для задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в місті Києві визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал