Рішення від 17.11.2025 по справі 420/5810/25

Справа № 420/5810/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання виплатити додаткову винагороду та перерахувати грошове забезпечення,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 », в якому позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого внаслідок поранення (контузія, травма, каліцтво), пов'язаного з участю в заходах, з 13.06.2024 року по 17.10.2024 рік;

зобов'язати Департамент поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого внаслідок поранення (контузія, травма, каліцтво), пов'язаного з участю в заходах, з 13.06.2024 року по 17.10.2024 рік;

визнати протиправною бездіяльність Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » щодо не здійснення перерахунку грошового забезпечення при звільненні ОСОБА_1 ;

зобов'язати Департамент поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » здійснити перерахунок грошового забезпечення при звільненні ОСОБА_1 , зокрема, компенсацію за невикористану відпустку та одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби в поліції.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Відповідачем протиправно не нараховано та не виплачено додаткової винагороди збільшеної до 100000 гривень в розрахунку на місяць, передбаченої Постановою КМУ №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", за час його перебування на стаціонарному лікуванні в КНП Одеський обласний медичний центр психічного здоров'я» ООР (з 13.06.2024 р. по 18.10.2024 р.) через отриману 23.07.2023 року травму.

На переконання Позивача, застосування відповідачем листа від 06.12.2023 №96954/38-25714-2023 є неправомірним, оскільки суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Крім того, позивач наголошує на помилковості розрахунків відповідача при виплаті грошової компенсації за невикористану відпустку та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції.

Процесуальні дії

Ухвалою суду від 03.03.2025 відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження (відповідно до ст. 262 КАСУ) без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

19.03.2025 року за вхід.№ЕС/25181/25 надійшов відзив на позов, в якому акцентовано увагу на тому, що спірні правовідносини виникли саме у зв'язку з хибним трактуванням Позивачем підпункту 1 пункту 4 Порядку №775, на підставі якого, на думку Позивача, він має право на виплату додаткової грошової винагороди у розмірі до 100 000 грн. в період з 13.06.2024 р. по 17.10.2024, тобто в період повторного стаціонарного лікування.

Позивач, вимагаючи нарахування та виплату додаткової грошової винагороди в розмірі саме до 100 000 грн, посилається на приписи Постанови №168 та Порядку №775, однак одночасно із підпункту 6 пункту 14 Порядку №775 випливає, що застосуванню підлягає підпункт 1 або 2 пункту 2 Порядку №775 або підпункт 1 пункту 4 Порядку №775. Проте, Позивач не вказує конкретні норми порядку, в порушення яких йому було не виплачено додаткову винагороду у розмірі до 100 000 грн, адже у спірний період Позивач лікувався на стаціонарі повторно, а тому цей період не підпадає під умови визначені в підпункті 1 пункту 4 Порядку №775.

Також відповідач вважає правомірними розрахунки грошової компенсації за невикористану відпустку та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції.

Як стверджує відповідач, розмір місячного грошового забезпечення, право на отримання якого ОСОБА_2 мав відповідно до законодавства, на день звільнення зі служби вираховується виходячи з суми складових місячного грошового забезпечення нарахованого за 25 днів листопада 2024 року поділеної на 25 днів, за які ці кошти були нараховані, та помноженої на кількість днів у місяці тобто 30 (24510,71/25)*30 = 980,42 *30= 29 412,85 грн.).

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

ОСОБА_1 , з 1 березня 2023 року по 25 листопада 2024 року проходив службу в Департаменті поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (далі - Департамент, Відповідач) на посаді інспектора роти №3 батальйону №1 полку управління особливого призначення №2 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 »).

Наказом ДПОП «ОШБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 10.07.2023 року №24 ДСК ОСОБА_1 іншими поліцейськими до особливого розпорядження було відряджено до Донецької та Луганської областей із метою виконання бойових завдань, заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України в порядку взаємодії підрозділів поліції зі Збройними Силами України.

Згідно з бойовими розпорядженнями ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 10 липня 2023 року №116/1/3690окп, тактичної групи « ІНФОРМАЦІЯ_4 » від 21 липня 2023 року №178г/БР/окп окремі поліцейські полку УПОП №2 ДПОП «ОШБ «Лють» були залучені до виконання бойових завдань у районі населеного пункту Кліщіївка Бахмутського району Донецької області.

23.07.2023, близько 00:40, Позивач для виконання бойового завдання в складі розрахунку із числа поліцейських полку УПОП №2 ДПОП «ОШБ «Лють» вирушив до визначеної ділянки місцевості на околиці населеного пункту Кліщіївка Бахмутського району Донецької області. Діставшись визначеного місця, поліцейські зайняли позиції для подальших штурмових дій. У ході підготовки до цього, близько 06:00, надійшла інформація про наближення до позицій ворожої бойової машини з живою силою супротивника. При візуальному контакті з ворогом поліцейськими розпочато бій із зайнятих позицій. Під час бою в будівлю, де перебував ОСОБА_1 з іншими поліцейськими влучив ворожий боєприпас, від вибуху якого зруйнованою стіною завалило ОСОБА_3 , якому надано домедичну допомогу та евакуйовано в безпечне місце. Цим же вибухом ОСОБА_1 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 спричинено поранення різного ступеня тяжкості. Після зменшення інтенсивності вогню, за погодженням із керівництвом, ОСОБА_1 з ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та іншими поліцейськими вирушили до місця евакуації та евакуювали пораненого ОСОБА_3 . В подальшому ОСОБА_1 спрямовано до стабілізаційного пункту м. Костянтинівка, де йому надано медичну допомогу та встановлено попередній діагноз: мінно-вибухова травма, закрита черепно-мозкова травма, струс головного мозку, акубаротравма (відповідно до первинної медичної картки форми 100).

У зв'язку з пораненням Позивач перебував на стаціонарному лікуванні:

з 31.07.2023 р. по 22.08.2023 р. - в Державній установі «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» (Виписка з медичної карти №1588 та Довідка №038663 від 22.08.2023 р.);

з 23.08.2023 р. по 01.09.2023 р. - в Державній установі «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» (Виписка з медичної карти №23/1864 та Довідка №3436 від 01.09.2023 р.);

з 01.09.2023 р. по 14.09.2023 р. - КНП «Одеський обласний медичний центр психічного здоров'я» ООР (далі - ООМЦПЗ) (Виписний епікриз №4028 та Довідка №4041 від 15.09.2023 р.);

з 28.09.2023 р. по 18.10.2023 р. - в МРЦ МВС України «Хутір Вільний» (Виписка з медичної карти №430/р та Довідка №3701/3831 від 18.10.2023 р.);

з 13.06.2024 р. по 18.10.2024 р. - в ООМЦПЗ (Виписний епікриз №7743 та Довідка №4854 від 08.07.2023 р.).

Відповідно до Свідоцтва про хворобу №1028/2 від 07.11.2024 року Медичною (військово-лікарською) комісією ДУ «ТМО МВС України по Одеській області» ОСОБА_1 встановлено, що діагноз «Стійкий різко виражений посттравматичний стресовий розлад у вигляді затяжних тривожно депресивних проявів та поведінкових порушень у вигляді суїцидальних намірів та дій, резистентний до лікування. Змішаний зоб 0 ст., еутиреоз. Складний міопічний астигматизм слабкого ступеня обох очей при гостроті зору 0,6/0,6 з корекцією 1,0/1,0. Ангіопатія сітківки. Наслідки акубаротравми (23.07.23р.):ЗЧМТ, струс головного мозку, посттравматична ішемія в правій тім'яній долі, без порушення цілісності барабанних перетинок у вигляді стійкого цефалгічного синдрому» є наслідком травми, отриманої під час виконання службових обов'язків у період дії воєнного стану під час безпосередньої участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

Медична (військово-лікарською) комісія ДУ «ТМО МВС України по Одеській області» визнала Позивача непридатним до служби в поліції.

На підставі Наказу ДПОП «ОШБ «Лють» від 22.11.2024 року №1574о/с Позивача звільнено зі служби в поліції з 25.11.2024 року за станом здоров'я (через хворобу).

Відповідно до Довідки про грошове забезпечення від 31.12.2024 року вбачається, що Позивачу у зв'язку з перебуванням на стаціонарному лікуванні в період з липня по жовтень 2023 року нараховано та виплачено додаткову винагороду збільшену до 100000 гривень в розрахунку на місяць, передбаченої Постановою КМУ №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".

При цьому, Відповідачем не нараховано та невиплачену таку допомогу ОСОБА_1 за перебування на стаціонарному лікуванні у зв'язку з пораненням в ООМЦПЗ в період з 13.06.2024 р. по 18.10.2024 р.

18.11.2024 року Позивач звернувся до Відповідача з рапортом про виплату додаткової винагороди за вказаний період.

Листом Департаменту за вих. №10980-2024 від 17.12.2024 року ОСОБА_1 повідомлено, що відповідно до офіційного роз'яснення в листі МВС України від 06 грудня 2023 року №96954/38-25714-2023, виплата додаткової винагороди поліцейським в разі повторного лікування (реабілітації) у закладах охорони здоров'я (у тому числі за кордоном) за медичними показниками отриманого раніше поранення (контузії, травми, каліцтва), пов'язаного із захистом Батьківщини, не передбачено.

Отже, правові підстави для виплати ОСОБА_1 грошової винагороди за період стаціонарного лікування відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у період з 13.06.2024 р. по 18.10.2024 р. відсутні.

Крім цього, відповідно Наказу ДПОП «ОШБ «Лють» від 22.11.2024 року №1574о/с Позивача звільнено зі служби в поліції з виплатою одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції, та виплатити компенсації за невикористані 72 доби відпустки. Встановлено також стаж служби для виплати надбавки за вислугу років у поліції та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції - 09 років 03 місяці 23 дні.

27.11.2024 року Позивачу нараховано грошове забезпечення в розмірі 95 210,06 грн., яке включало грошове забезпечення за 25 днів служби в розмірі 24 619,21 грн, та виплату компенсації за невикористану відпустку -70 590,85 грн. Також 19.12.2024 року Позивачу виплачено одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби в поліції в розмірі 125 736,94 грн.

30.01.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Відповідача з заявою про перерахунок грошового забезпечення , проведеного під час звільнення зі служби.

Листом від 14.02.2025 року №2165-2025 Департамент відмовив Позивачу в задоволенні його заяви.

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Права і свободи людини, гарантії щодо них визначають зміст та спрямованість діяльності держави. Ст. 55 Конституції України проголошує: «Права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб».

Безперечно, забезпечити надійний захист прав і свобод людини та громадянина може тільки судова система, яка діє виключно на засадах законності, рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом, гласності судового процесу, змагальності сторін, додержання презумпції невинуватості тощо, в умовах незалежності і недоторканності суддів. Тому серед правових засобів захисту суб'єктивних прав і свобод людини та громадянина одним із найефективніших є судовий захист.

Судовий контроль не суперечить державному контролю, ці види контролю доповнюють один одного та забезпечують збалансовану систему стримувань і противаг.

Дискреція не є довільною, вона завжди здійснюється відповідно до закону (права), оскільки, за положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірним питанням у даній справі є наявність у позивача права на отримання додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого внаслідок поранення (контузія, травма, каліцтво), пов'язаного з участю в заходах та перерахунок грошової компенсації за невикористану відпустку та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України від 02 липня 2015 року №580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VIII).

Згідно із пунктом четвертим частини десятої статті 62 Закону №580-VІІІ поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.

Відповідно до частин першої, другої статті 94 Закону №580-VІІІ поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Пунктом першим постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції" (далі - Постанова №988) установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно із пунктами третім, четвертим розділу І Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого наказом МСВ України від 06 квітня 2016 року №260 (далі - Порядок №260) грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення виплачується поліцейським, які призначені на штатні посади (зарахованих у розпорядження) в Національній поліції, та здобувачам ЗВО.

За приписами пунктів шостого, сьомого розділу І Порядку №260 підставою для виплати грошового забезпечення є наказ керівника (начальника) органу, закладу, установи Національної поліції (далі - орган поліції) про призначення на посаду поліцейського відповідно до номенклатури посад, наказ ректора ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання про зарахування на навчання або наказ про зарахування в розпорядження відповідного органу поліції та встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат. Грошове забезпечення поліцейським виплачується за місцем проходження служби виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом органу поліції на грошове забезпечення.

Таким чином, до складових грошового забезпечення осіб поліцейських відносяться, зокрема, щомісячні доплати.

Згідно зі статтею першою Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX, із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб в Україні введено воєнний стан, який триває й на теперішній час.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 “Про введення воєнного стану в Україні» та №69 “Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова №168).

Пунктом 1 Постанови №168 установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 грн. в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Пунктом 5 Постанови №168 передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування і застосовується з 24.02.2022.

Відповідно до п. 1-2 Постанови №168 встановлено, що до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень, включаються особи, зазначені у пункті 1, у тому числі тих, які у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної) комісії.

Згідно із пунктами 2-1, 3 постанови №168 установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів. Міністерству фінансів опрацювати питання щодо збільшення видатків відповідним розпорядникам бюджетних коштів для забезпечення реалізації цієї постанови.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України №775 від 28 листопада 2022 року затверджено Порядок та умови виплати додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану, передбаченої пунктом 1 постанови КМУ від 28 лютого 2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".

Підпунктом 1 пункту 4 зазначеного Порядку передбачено, що до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень, уключаються поліцейські, у тому числі ті, які: у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із участю в бойових діях або заходах, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних) - з дня отримання такого поранення (контузії, травми, каліцтва), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) у зв'язку з отриманням тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії.

Відповідно до пункту 7 Порядку виплата додаткової винагороди поліцейським здійснюється на підставі наказів керівників органів (підрозділів) поліції за місцем постійного проходження служби поліцейського, де він призначений на штатну посаду, а керівникам органів (підрозділів) поліції, заступникам Голови Національної поліції України - на підставі наказу Голови Національної поліції України або особи, яка виконує його обов'язки. Виплата додаткової винагороди Голові Національної поліції України здійснюється на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ України.

Пунктом 9 Порядку передбачено, що для підготовки наказів про виплату додаткової винагороди поліцейським керівники структурних підрозділів або відокремлених підрозділів органів (підрозділів) поліції надають до підрозділу кадрового забезпечення органів (підрозділів) поліції розрахунок винагороди за час безпосередньої участі в бойових діях та заходах, час проходження служби поліцейських за формою, наведеною в додатку до цього Порядку та умов (далі - розрахунок винагороди).

Згідно з пунктом 3 Порядку видання наказу про виплату додаткової винагороди поліцейським здійснюється протягом поточного розрахункового місяця за попередній. У разі надходження всіх необхідних документів, передбачених пунктом 5 цього Порядку та умов, у більш пізній період, видання наказу про виплату додаткової винагороди поліцейським здійснюється протягом поточного розрахункового місяця.

Розмір додаткової винагороди 30 000 гривень та додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень, за 1 календарний день визначається шляхом ділення максимального розміру (30000 або 100000 гривень) на кількість календарних днів у відповідному календарному місяці та встановлюється у відповідний день залежно від наявності обставин, передбачених пунктом 2 цього Порядку та умов, з урахуванням пункту 14 цього Порядку та умов.

Пунктом 14 Порядку передбачено, що додаткова винагорода не виплачується за умов, якщо поліцейські: 1) перебувають під домашнім арештом, узяті під варту - за час перебування під домашнім арештом чи під вартою; 2) перебувають у відпустках - за час перебування у відпустках; 3) відсторонені від виконання службових обов'язків (посади) відповідно до Дисциплінарного статуту, відсторонені від посади відповідно до Кримінального процесуального кодексу України- з дня відсторонення від виконання службових обов'язків (посади), відсторонення від посади до закінчення застосування таких заходів; 4) перебувають у службовому відрядженні за кордоном (крім поліцейських, які забезпечують отримання, перевезення чи супроводження небезпечних вантажів, гуманітарної допомоги, міжнародної технічної допомоги, організацію закупівель чи виконання умов договорів (контрактів), удосконалюють чи отримують необхідні знання та навички для виконання обов'язків під час дії воєнного стану) - за час перебування у службовому відрядженні; 5) відсутні на службі (за місцем дислокації) органу (підрозділу) поліції без поважних причин - за час відсутності на службі без поважних причин; 6) звільнені від виконання службових обов'язків на підставі документа, що підтверджує тимчасову непрацездатність (крім випадків, передбачених підпунктом 1пункту 4 цього Порядку та умов, а також крім поліцейських, які направлені за рішенням лікарсько-консультативної комісії для отримання медичної та/або реабілітаційної допомоги або які направлені згідно із законодавством для лікування за кордон, або які перебувають на амбулаторному лікуванні внаслідок обставин, визначених підпунктом 1 пункту 4 цього Порядку та умов),- з дня звільнення від виконання службових обов'язків; 7) проходять первинну професійну підготовку (крім тих, які здійснюють професійну підготовку без відриву від служби),- з дня направлення на первинну професійну підготовку; 8) добровільно здалися в полон - із дня добровільної здачі в полон; 9) відряджені до державних органів, установ та організацій, крім тих, які залучаються в установленому порядку до безпосереднього виконання повноважень поліції; 10) є здобувачами освіти денної форми навчання закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, крім тих, які залучаються в установленому порядку до виконання повноважень поліції.

Абзацом 4 пункту 1 Постанови №168 встановлено, що відповідно до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень, включати осіб, зазначених у цьому пункті, у тому числі тих, які: у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, а для поліцейських та осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту - із участю у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії.

ВИСНОВКИ СУДУ

З аналізу наведених норм Постанови №168 вбачається встановлення таких умов, які необхідні для виплати збільшеної до 100000 гривень винагороди, зокрема:

перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), та саме щодо поліцейського отримання поранення, пов'язаного із участю у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів. До часу перебування на лікуванні включається також час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого.

Як вбачається з Акту від 28.02.2024 №141 спеціального розслідування нещасного випадку, затвердженого Начальником Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 », останнім не заперечується факт отримання позивачем поранення 23.07.2023 року внаслідок ворожого обстрілу під час виконання службових обов'язків.

У Акті від 28.02.2024 №141 спеціального розслідування нещасного випадку зазначено, що 23.07.2023, близько 00:40, Позивач для виконання бойового завдання в складі розрахунку із числа поліцейських полку УПОП №2 ДПОП «ОШБ «Лють» вирушив до визначеної ділянки місцевості на околиці населеного пункту Кліщіївка Бахмутського району Донецької області. Діставшись визначеного місця, поліцейські зайняли позиції для подальших штурмових дій. У ході підготовки до цього, близько 06:00, надійшла інформація про наближення до позицій ворожої бойової машини з живою силою супротивника. При візуальному контакті з ворогом поліцейськими розпочато бій із зайнятих позицій. Під час бою в будівлю, де перебував ОСОБА_1 з іншими поліцейськими влучив ворожий боєприпас, від вибуху якого зруйнованою стіною завалило ОСОБА_3 , якому надано домедичну допомогу та евакуйовано в безпечне місце. Цим же вибухом ОСОБА_1 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 спричинено поранення різного ступеня тяжкості. Після зменшення інтенсивності вогню, за погодженням із керівництвом, ОСОБА_1 з ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та іншими поліцейськими вирушили до місця евакуації та евакуювали пораненого ОСОБА_3 . В подальшому ОСОБА_1 спрямовано до стабілізаційного пункту м. Костянтинівка, де йому надано медичну допомогу та встановлено попередній діагноз: мінно-вибухова травма, закрита черепно-мозкова травма, струс головного мозку, акубаротравма (відповідно до первинної медичної картки форми 100).

Також у Акті вказано, що за фактом отримання поранення ОСОБА_1 слідчим відділом Бахмутського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато кримінальне провадження від 23.07.2023 №12023052150000967 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 15 та п. 1 ч. 2 ст. 115 Кримінального кодексу України.

Відтак, факт поранення позивача підтверджується самим відповідачем, а тому вказані обставини не підлягають доказуванню, відповідно до ч. 1 ст. 78 КАС України.

Суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.

Викладене також підтверджує безпосередню участь позивача в бойових діях або заходах.

Натомість, висновуючись на приписах постанови №168 та Порядку №775, відповідач стверджує, що виплата поліцейським додаткової винагороди у випадку повторного лікування (реабілітації) у закладах охорони здоров'я (у тому числі за кордоном) за медичними показниками отриманого раніше поранення (контузії, травми, каліцтва), пов'язаного із захистом Батьківщини, не передбачено, посилаючись при цьому на лист Міністерства внутрішніх справ України від 06.12.2023 №96954/38-25714-2023.

Надаючи правову оцінку доводам відповідача в цій частині, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 9 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.10.2015 за №878, МВС в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, здійснює організацію і контроль за їх виконанням.

Накази МВС, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, видаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Нормативно-правові акти МВС підлягають державній реєстрації в установленому законодавством порядку.

Накази МВС, прийняті в межах повноважень, передбачених законом, обов'язкові для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та громадянами.

Отже, з метою реалізації наданих повноважень Міністр МВС та очолюване ним міністерство видає накази.

Разом з тим, лист Департаменту взаємодії з Національною поліцією України МВС України від 06.12.2023 №96954/38-25714-2023 не є наказом та не встановлює правил поведінки, цей лист не є нормативно-правовим актом. Отже, застосування його до спірних правовідносин не відповідає ч. 2 ст. 19 Конституції України.

Відтак, на переконання суду, застосування відповідачем листа від 06.12.2023 №96954/38-25714-2023 є неправомірним, оскільки суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Варто зауважити, що Відповідачем не ставиться під сумнів Свідоцтво про хворобу №1028/2 від 07.11.2024 року (яке містить дані про перебування на стаціонарному лікуванні з 13.06.2024 по 17.10.2024), більш того саме висновки комісії стали підставою для звільнення Позивача зі служби в поліції.

Натомість, письмові докази, які наявні у справі, цілком підтверджують факт стаціонарного лікування в період з 13.06.2024 року по 17.10.2024 року внаслідок травми, отриманої під час виконання службових обов'язків у період дії воєнного стану під час безпосередньої участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

Виходячи з тлумачення норм Постанови №168 щодо особі, зазначених у пункті 1, які у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, перебувають на стаціонарному лікуванні або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної) комісії, суд дійшов висновку, що додаткова винагорода - це матеріальна підтримка військовослужбовців та інших силових структур, яка є проявом турботи держави про захисників та захисниць, зокрема тих, хто отримав поранення, з метою забезпечити їм фінансову стабільність під час складних обставин. Ця виплата виконує моральну функцію, демонструючи, що держава та її громадяни цінують їхній внесок і дбають про них, навіть коли вони тимчасово не можуть виконувати бойові завдання.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що наявні в матеріалах справи докази підтверджують право позивача на отримання додаткової винагороди на підставі Постанови КМУ №168 за вищевказаний період у збільшеному до 100000,00 грн. розмірі. Суд враховує наявність дискреційних повноважень керівництва позивача стосовно розміру додаткової винагороди поліцейського, однак відповідачем не доведено відсутність права позивача на отримання додаткової допомоги саме за період з 13.06.2024 по 17.10.2024.

Крім викладеного, суд також зазначає, що питання щодо виплати додаткової винагороди при повторному стаціонарному лікуванні було предметом розгляду у справі №420/19784/24.

Рішенням суду першої інстанції позов було задоволено.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12.08.2025 апеляційну скаргу Департаменту поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2024 року залишено без змін.

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 25.09.2025 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Департаменту поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 " на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.12.2024 та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12.08.2025 у справі №420/19784/24.

Щодо перерахунку грошової компенсації за невикористану відпустку та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції суд зазначає наступне.

Відповідно Наказу ДПОП «ОШБ «Лють» від 22.11.2024 року №1574о/с Позивача звільнено зі служби в поліції з виплатою одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції, та виплатити компенсації за невикористані 72 доби відпустки. Встановлено також стаж служби для виплати надбавки за вислугу років у поліції та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції - 09 років 03 місяці 23 дні.

27.11.2024 року Позивачу нараховано грошове забезпечення в розмірі 95 210,06 грн., яке включало грошове забезпечення за 25 днів служби в розмірі 24619,21 грн, та виплату компенсації за невикористану відпустку -70590,85 грн.

Відповідно до абз. 7, 8 п. 8 Розділу ІІІ «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських», затвердженого наказом МСВ України від 06 квітня 2016 року №260 (далі - Порядок №260) поліцейським, які звільняються зі служби в поліції, виплачується грошова компенсація за всі невикористані під час проходження служби. Виплата грошової компенсації за невикористану відпустку проводиться, виходячи з розміру місячного грошового забезпечення, право на отримання якого поліцейський має відповідно до законодавства, на день звільнення зі служби.

При цьому, одноденний розмір грошового забезпечення визначається шляхом ділення розміру грошового забезпечення на 30 календарних днів. Кількість днів для виплати грошової компенсації за невикористану відпустку вказується в наказі про звільнення.

Місячне грошове забезпечення Позивача перед звільненням складало 35 719,00 грн. (жовтень 2024 року). А отже, одноденний розмір грошового забезпечення становить 1190,63 грн (35 719,00 / 30 днів). Таким чином, компенсація за відпустку мала б становити 85726,60 грн (72 доби * 1190,63 грн).

Також 19.12.2024 року Позивачу виплачено одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби в поліції в розмірі 125736,94 грн.

Відповідно до п. 1 Розділу 8 Порядку №260 поліцейським, які звільняються із служби через хворобу (за станом здоров'я), виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Місячне грошове забезпечення Позивача перед звільненням складало 35 719,00 грн. (жовтень 2024 року). А отже, 50% місячного забезпечення становить 17859,5 грн.

Таким чином, одноразова грошова допомога при звільненні зі служби в поліції становить 160735,5 грн (17859,5 грн * 9 років служби).

Натомість, суд вважає помилковим твердження відповідача, що розмір місячного грошового забезпечення, право на отримання якого ОСОБА_1 мав відповідно до законодавства, на день звільнення зі служби вираховується виходячи з суми складових місячного грошового забезпечення нарахованого за 25 днів листопада 2024 року поділеної на 25 днів, за які ці кошти були нараховані, та помноженої на кількість днів у місяці тобто 30.

Як визначено Порядком №260, розрахунок грошової компенсації за невикористану відпустку та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції проводиться, виходячи з розміру місячного грошового забезпечення.

Календарний місяць - це відповідний місяць року за календарем (січень, лютий, березень і т. д.), починаючи з першого по останній день кожного місяця у календарному році (який становить період з 1 січня по 31 грудня).

Як вбачається з матеріалів справи місячне грошове забезпечення (з 1 числа по 31) позивач отримав у жовтні 2024 року, а тому саме грошове забезпечення у жовтні 2024 повинно стати розрахунковою величиною.

При цьому, наведена відповідачем формула розрахунку (сума складових місячного грошового забезпечення нарахованого за 25 днів листопада 2024 року поділеної на 25 днів, за які ці кошти були нараховані, та помноженої на кількість днів у місяці тобто 30) не передбачена Порядком №260, а отже відповідач на власний розсуд не може змінювати порядок розрахунку грошової компенсації за невикористану відпустку та одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції.

Отже, твердження відповідача не ґрунтуються на достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновках або подібних неспростовних презумпціях щодо фактів.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 року у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 року у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 року у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 року у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994 року у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 року у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 року у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.

Керуючись ст.ст.2-9, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 293-297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання виплатити додаткову винагороду та перерахувати грошове забезпечення - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого внаслідок поранення (контузія, травма, каліцтво), пов'язаного з участю в заходах, з 13.06.2024 року по 17.10.2024 рік.

Зобов'язати Департамент поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого внаслідок поранення (контузія, травма, каліцтво), пов'язаного з участю в заходах, з 13.06.2024 року по 17.10.2024 рік.

Визнати протиправною бездіяльність Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » щодо не здійснення перерахунку грошового забезпечення при звільненні ОСОБА_1 .

Зобов'язати Департамент поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » здійснити перерахунок грошового забезпечення при звільненні ОСОБА_1 , зокрема, компенсацію за невикористану відпустку та одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби в поліції.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Департамент поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (адреса: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )

Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА