Справа № 420/33757/25
17 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Відділу поліції № 5 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії та бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Відділу поліції № 5 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області (далі - відповідач-1), ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач-2), в якій просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення правил військового обліку відносно ОСОБА_1 та відомостей про його розшук;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення правил військового обліку відносно ОСОБА_1 та відомості про його розшук;
- визнати протиправними дії відділу поліції №5 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції України в Одеській області щодо внесення відомостей до інформаційного ресурсу Інформаційної підсистеми "Розшук" інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України" про порушення правил військового обліку відносно ОСОБА_1 та відомостей про його розшук;
- зобов'язати відділ поліції №5 Одеського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції України в Одеській області виключити відомості з інформаційного ресурсу Інформаційної підсистеми "Розшук" інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України" про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 та відомості про його розшук;
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення відомостей про дату проходження ВЛК стосовно ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести відомості, стосовно дати проходження ВЛК ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система "Оберіг"), відповідно до інформації, яка вказана тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 від 23.09.2022 р., виданого на ім'я ОСОБА_1 та довідки військово-лікарської комісії №203/5239 від 23.09.2022 р.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач за даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, є не військовозобов'язаною особою. 04.08.2025 р., сформувавши витяг з додатку "Резерв+", відомості якого дублюються з військово-обліковим документом номер в реєстрі Оберіг № 040220230640867100770, позивач дізнався, що перебуває в розшуку від 30.07.2025 р. через порушення правил військового обліку, а саме: через не проходження (відмову від проходження) ВЛК. Крім того, відповідачем-2 подано звернення до відповідача-1 для здійснення адміністративного затримання та доставлення до PTЦК та СП позивача як особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.210-1 КУпАП. З метою внесення дати проходження ВЛК та виключення інформації про розшук, позивач звернувся до відповідача-2 з відповідною заявою від 08.09.2025 р. Листом від 19.09.2025 р. №с/18250 відповідач-2 повідомив про не внесення відомостей про проходження позивачем ВЛК у 2022 році з огляду на не функціонування системи "Оберіг", а також про неможливість внесення такої інформації на теперішній час через вилучення усіх медичних документів за період 2022-2023 року для досудового розслідування. Позивач наголошує, що диспозиція статті 210 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність саме за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку. При цьому позивач взагалі не є військовозобов'язаним, призовником чи резервістом, його виключено із військового обліку, а тому він не може бути суб'єктом правопорушення. Позивач вважає свої права порушеними, а дії та бездіяльність відповідачів протиправними, тому звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 10.10.2025 р. відкрито спрощене провадження у справі та надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.
Дану ухвалу разом з позовною заявою та додатками доставлено до електронного кабінету відповідачів 13.10.2025 р.
03.11.2025 р. від відповідача-2 надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що станом на 23.09.2022 р. позивача визнано тимчасово непридатним до військової служби під час загальної мобілізації. Разом з тим, військовозобов'язаний ОСОБА_1 в строк до 05.06.2025 р в порушення п.2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальних захист" та п.3.2. Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 р. № 402 військово-лікарську комісію з метою визначення його придатності до військової служби не пройшов, чим порушив законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Таким чином у зв'язку із вчиненням адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП військовозобов'язаний ОСОБА_1 за даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів обліковується як особа, яка вчинила адміністративні правопорушення передбачені ст.210, 210-1 КУпАП, і підлягає доставці до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки для вирішення питання щодо притягнення до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення. Враховуючи, що позовні вимоги стосуються процесуальних питань притягнення до адміністративної відповідальності і накладення адміністративного стягнення, визначеного КУпАП, останні відповідно до ч.2 ст.19 КАС України перебувають поза юрисдикцією адміністративного суду. Щодо вимоги про внесення до ЄДРПВР відомостей про проходження ВЛК наголошує, що без наявності оригіналів документів (тимчасового посвідчення військовозобов'язаного та довідки ВЛК) та неможливості у зв'язку з цим перевірити справжність цих документів й ідентифікувати належність їх військовозобов'язаному ОСОБА_1 , внесення відомостей до ЄДРПВР буде суперечити вимогам Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу".
10.11.2025 р. представник позивача надав до суду відповідь на відзив відповідача-2, в якому заперечив проти доводів та аргументів, викладених у відзиві. Зазначає, що оскільки позивач був виключений з військового обліку на підставі визнання його непридатним до військової служби, він перестав бути військовозобов'язаним, тому на нього не поширюються вимоги законодавства стосовно військовозобов'язаних, в тому числі, щодо явки, надання документів, повторного проходження ВЛК і т.д. У відповідача наявна інформація, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю, та визнаний неприданим, а не обмежено придатним згідно з довідкою ВЛК. Підтвердити інформацію про інвалідність позивача відповідач-2 мав можливість у порядку електронної інформаційної взаємодії, передбачена цією постановою, здійснюється безоплатно засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів "Трембіта", з Пенсійним Фондом України. Таким чином твердження щодо вчинення позивачем адміністративного правопорушення не відповідають дійсності, в свою чергу позивач вжив правомірних заходів щодо внесення інформації про проходження ним ВЛК, на підставі якої його було виключено з військового обліку.
Станом на 17.11.2025 р. відповідач-1 відзив на позовну заяву не надав.
Згідно ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки від сторін не надходило заяв про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за довідкою військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23.09.2022 р. № 203/5239 є інвалідом ІІ групи, та на підставі ст.75А графи ІІ Розділу хвороб визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Згідно тимчасового посвідчення військовозобов'язаного від 23.09.2022 р., ОСОБА_1 23.09.2022 р. виключено з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 за п.3 ч.6 ст.37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу".
Як вбачається із витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення правил військового обліку, сформованого через застосунок "Резерв+", в категорії обліку позивача вказано - "не військовозобов'язаний", підстава зняття/виключення - п.3 ч.6 ст.37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу"; в графі "Дата ВЛК" стоїть прочерк.
З скріншоту Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система "Оберіг") вбачається, що позивач є виключеним із військового обліку. Поряд з цим, вказано, що "ТЦК та СП 30.07.2025 р. звернувся до Нацполіції щоб доставити вас для складання протоколу. Причина: не пройшли (відмовились від проходження) ВЛК".
08.09.2025 р. позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про внесення дати проходження ВЛК та виключення інформації про розшук, до якої долучив нотаріально засвідчені копії тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 та довідки ВЛК № 203/5239 від 23.09.2022 р.
Листом від 19.09.2025 р. №с/18250 відповідач-2 повідомив позивачу, що дані щодо проходження ОСОБА_1 ВЛК не були внесені у 2022 році, оскільки в цілях безпеки та захисту інформації система "Оберіг" не працювала. На теперішній час внести інформації неможливо, у зв'язку з тим, що усі медичні документи за період 2022-2023 року вилучені під час досудового розслідування.
30.09.2025 р. ГУНП в Одеській області надав лист-відповідь № 199515-2025 на адвокатський запит представника позивача, відповідно до якої ОСОБА_1 у державному розшуку не перебував та станом на 30.09.2025 р. не перебуває. За даними інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України" ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , перебуває на обліку за категорією "особа, яка вчинила правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП", ініціатор звернення - ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_1 )".
З листа відповідача-2 від 01.10.2025 р. № ГА018759, ОСОБА_1 , 21.l1.1993 р. н., РНКОПП - НОМЕР_3 , перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 , не пройшов медичний огляд (вiйськово-лiкарську комiсiю) згiдно п.2 роздiлу II ЗУ "Про внесення змiн до деяких законiв України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист) ІНФОРМАЦІЯ_5 було подано звернення до ВП № 5 ОРУП №1 ГУНП в Одеськiй області за № Е3032750 вiд 30.07.2025 р. для здійсненням адміністративного затримання та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_1 , який вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.210-1 КУпАП. Постанови та протоколи вiдносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНКОПП НОМЕР_3 - ІНФОРМАЦІЯ_5 не складалися та не виносилися. Також ОСОБА_1 рекомендовано особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 й мати при собi потрiбно мати військово-облікові та медичні документи.
Вважаючи свої права порушеними, а дії та бездіяльність відповідачів протиправними, позивач звернувся до суду за даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.
Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 р. №2232-XII (далі - Закон №2232-ХІІ).
Згідно із ч.3 ст.1 Закону №2232-ХІІ військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до ч.1,3 ст.33 Закону №2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Приписами ч.1 ст.34 Закону №2232-ХІІ передбачено, що персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до п.2, 3 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 р. (далі - Порядок №1487), військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період. Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів"(п.20 Порядку №1487).
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16.03.2017 р. №1951-VIII (далі - Закон №1951-VIII).
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №1951-VIII єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (ч.1 ст.2 Закону №1951-VIII).
За змістом ст.3 Закону №1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є: 1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.
За приписами ч.8, 9 ст.5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
З урахуванням зазначеного ІНФОРМАЦІЯ_5 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних.
За змістом ст.6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Права та обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені статтею 9 Закону №1951-VIII, до яких віднесено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру. Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.
Частиною 1 ст.14 Закону №1951-VIII передбачено, що ведення Реєстру включає: 1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; 2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами; 3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною (ч.3 ст.14 Закону №1951-VIII).
Згідно з пунктами 1, 2, 3 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 р. №559 (далі - Порядок №559), військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа" від 16.05.2024 р. №559.
Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється): в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації); у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №559. Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.
Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через: електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).
Військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності), зокрема, відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку) (пп.12 п.8 Порядку №559).
Паперовим військово-обліковим документом є: військовий квиток, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного, посвідчення про приписку до призовної дільниці (для громадян до 25 років), видані до 18.05.2024 р. (до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 р. №559); військово-обліковий документ за формою, затвердженою пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 р. №559. Пунктом 2 цієї постанови обумовлено, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.
Відповідно до п. 4 Порядку №559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Отже, з аналізу вище наведених норм слідує, що у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів має відображатись повна та дійсна інформація щодо призовників, військовозобов'язаних і резервістів, для забезпечення ведення військового обліку громадян України. Органи адміністрування Реєстру, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зобов'язані вносити до Реєстру інформацію щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і інформацію про проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи), а також проводити актуалізацію цієї інформації у разі її зміни.
Суд зазначає, що 23.09.2022 р. ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 проведено медичний огляд ОСОБА_1 та на підставі ст.75А графи II Розкладу хвороб позивача визнано непридатним до військової служби із виключенням із військового обліку, про що свідчить довідка військово-лікарської комісії від 23.09.2022 р. №203/5239. У зв'язку з чим, ІНФОРМАЦІЯ_5 видано тимчасове посвідчення військовозобов'язаного від 23.09.2022 р. № 010591, в якому в п.14 міститься запис про виключення ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 за п.3 ч.6 ст.37 "Про військовий обов'язок та військову службу". Крім того, у п.2 вказано, що рішення про непридатність позивача до військової служби встановлена рішенням ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 від 23.09.2022 р. Поряд з цим, згідно витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відомості щодо проходження позивачем ВЛК відсутні, що в подальшому зумовило визначення ОСОБА_1 як порушника правил військового обліку.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що позивач вживав активні дії з метою відображення у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів належних відомостей щодо себе. Зокрема, 08.09.2025 р. звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із відповідною заявою та нотаріально завіреною копією документів, що підтверджували проходження ним ВЛК. Однак, відповідач-2 у листі від 19.09.2025 р. відмовив у внесенні даних відомостей з огляду на вилучення усіх медичних документів органами досудового розслідування за період 2022-2023 року.
Суд вважає дану відмову безпідставною, оскільки з буквального тлумачення приписів Закону № 1951-VIII та Порядку № 559 вбачається, що збирання відомостей здійснюється органами ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, до яких також відноситься відповідач-2, на підставі інформації, що подається, зокрема, особисто військовозобов'язаними. Відтак, після надходження належним чином оформленої заяви від позивача, у відповідача-2 виник альтернативний юридичний обов'язок: або внести вказані відомості до Єдиного державного реєстру, або надати вмотивовану відмову у їх внесенні. Судом встановлено, що відповідач-2 не виконав цього обов'язку, оскільки лист від 19.09.2025 р. не містить релевантного правового та фактичного обґрунтування, яке б враховувало чинне законодавство та персональну ситуацію позивача. Натомість, відповідач-2 обмежився лише посиланням на загальну інформацію, що є недопустимим і не може вважатися належною мотивованою відмовою, оскільки не встановлює конкретних підстав для відмови, застосовних до обставин справи позивача.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку про позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльність відповідача-2 щодо невнесення відомостей про дату проходження ВЛК стосовно позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 внести відомості, стосовно дати проходження ВЛК ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до інформації, яка вказана тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 від 23.09.2022 р., та довідки військово-лікарської комісії від 23.09.2022 р. №203/5239.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дії відповідача-2 щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення позивачем правил військового обліку відносно та відомостей про його розшук, суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 6 Закону № 1951-VIII встановлено, що до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону № 1951-VIII держатель та адміністратори Реєстру, органи адміністрування та ведення Реєстру під час ведення Реєстру забезпечують його захист, зокрема захист цілісності бази даних Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, незаконного копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних, відповідно до цього Закону, законів України "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах", "Про захист персональних даних" та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Частиною ч.2 статті 6 Закону України "Про захист персональних даних" встановлено, що персональні дані мають бути точними, достовірними та оновлюватися в міру потреби, визначеної метою їх обробки.
Відповідно до ч.3 ст.12 Закону № 1951-VIII персональні та службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться до бази даних Реєстру у формі запису сукупності всіх даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, передбачених статтями 7 і 8 цього Закону.
Статтею 7 Закону № 1951-VIII визначено виключний перелік персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста, які можуть бути внесені в Реєстр, а статтею 8 Закону № 1951-VIII службових даних.
Зокрема, п.20-1 ч.2 ст.7 Закону № 1951-VIII передбачено внесення до Реєстру відомостей про притягнення призовника, військовозобов'язаного та резервіста до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.ст.210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення). Будь-яких інших відомостей щодо порушення призовником, військовозобов'язаним та резервістом дотримання правил військового обліку, що підлягають внесенню до Реєстру, статтями 7 і 8 Закону № 1951-VIII не передбачено.
Таким чином, суд дійшов висновку, що до повноважень відповідача-2 належить притягнення військовозобов'язаного до відповідальності за порушення правил військового обліку з прийняттям відповідної постанови, а також внесення відповідачем-2 до Реєстру таких даних про притягнення військовозобов'язаного до адміністративної відповідальності. При цьому, до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів підлягають внесенню дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил військового обліку.
Суд зазначає, що диспозиція ст.210 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність саме за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.
У військово-обліковому документі, що сформований через мобільний застосунок "РЕЗЕРВ+", відомості про порушення призовником, військовозобов'язаним і резервістом правил військового обліку, зокрема шляхом розміщення інформації про розшук особи територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, можуть відображатися лише в тому випадку, коли до Реєстру стосовно відповідної особи введено дані про її притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1КУпАП, а саме: дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення.
Як встановлено та підтверджується матеріалами справи, позивач визнаний непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. При цьому, судом встановлено, що позивач протиправно внесений до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів як порушник правил військового обліку через бездіяльність відповідача-2 щодо внесення відомостей про проходження позивачем військово-лікарської комісії.
Доказів притягнення до адміністративної відповідальності позивача за порушення правил військового обліку відповідачем-2 не надано.
Оскільки факту притягнення до відповідальності позивача не було (суд встановив, що згідно з даними листа ІНФОРМАЦІЯ_2 від 01.10.2025 р. № ГА018759, протокол по КУпАП відносно ОСОБА_1 не складався), суд зазначає, що відомості до Реєстру внесені безпідставно. Тобто, у керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки були відсутні підстави для звернення до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення позивача до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Таким чином, враховуючи, відсутність інформації щодо адміністративних правопорушень стосовно позивача та притягнення такого до адміністративної відповідальності, суд дійшов висновку, що дії відповідача-2 щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення позивачем правил військового обліку та розшук його є протиправними.
Оскільки за приписами ч.ч.8, 9 ст.5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є, зокрема, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, відновлення порушених прав позивача належить здійснити шляхом зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення правил військового обліку відносно ОСОБА_1 та відомості про його розшук.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дії відповідача-1 щодо внесення відомостей до інформаційного ресурсу Інформаційної підсистеми "Розшук" інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України" про порушення правил військового обліку відносно ОСОБА_1 та відомостей про його розшук, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.26 Закону України "Про Національну поліцію" поліція засобами інформаційно-комунікаційної системи наповнює та підтримує в актуальному стані реєстри та бази (банки) даних, що входять до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України, стосовно осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, провадження у справах за якими здійснюється поліцією або територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 03.08.2017 р. № 676 затверджено Положення про інформаційно-комунікаційну систему "Інформаційний портал Національної поліції України".
За визначенням пункту 2 розділу I Положення №676, інформаційно-комунікаційна система "Інформаційний портал Національної поліції України" (далі - система ІПНП) - сукупність технічних і програмних засобів, призначених для обробки відомостей, що утворюються у процесі діяльності Національної поліції України та її інформаційно-аналітичного забезпечення. Система ІПНП є функціональною підсистемою єдиної інформаційної системи МВС (далі - ЄІС МВС).
Згідно пункту 1 розділу II Положення №676, основними завданнями системи ІПНП є:
інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності Національної поліції України;
забезпечення наповнення та підтримки в актуальному стані інформаційних ресурсів баз (банків) даних, що входять до ЄІС МВС;
забезпечення щоденної діяльності органів (закладів, установ) поліції у сфері трудових, фінансових, управлінських відносин, відносин документообігу;
забезпечення електронної взаємодії з МВС та іншими органами державної влади.
Згідно пункту 1 розділу ІІІ Положення №676, інформаційними ресурсами системи ІПНП є інформація, що утворена в процесі діяльності поліції та використовується:
для наповнення та підтримки в актуальному стані баз (банків) даних, які входять до ЄІС МВС та визначені статтею 26 Закону України "Про Національну поліцію";
для формування баз даних у сфері управлінських відносин, необхідних для виконання покладених на поліцію повноважень;
для формування баз даних, необхідних для забезпечення щоденної діяльності поліції, у сфері трудових відносин, фінансового забезпечення, документообігу.
Відповідно до пункту 56 Порядку № 1487 Національна поліція України за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ.
Згідно з пунктом 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Отже, ІКС "Інформаційний портал Національної поліції України" може містити дані щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст.210, 210-1 КУпАП, а також щодо розшуку цих осіб. Такі дані вносяться до ІКС "Інформаційний портал Національної поліції України" на підставі звернення ТЦК та СП, яке передбачене Додатком 20 до Порядку №1487 і надсилається органам Національної поліції для доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст.210, 210-1 КУпАП, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення.
В даному випадку внесення органом поліції відомостей до інформаційного ресурсу Інформаційної підсистеми "Розшук" інформаційно-комунікаційної системи "Інформаційний портал Національної поліції України" здійснено на підставі офіційного звернення уповноваженого органу ТЦК та СП вiд 30.07.2025 р. № Е3032750 згідно приписів Порядку № 1487. Орган Національної поліції, у свою чергу, не наділений повноваженнями перевіряти правомірність чи обґрунтованість такого звернення, а зобов'язаний діяти виключно в межах та у спосіб, встановлених законом. За таких обставин відсутні підстави для висновку про протиправність дій відповідача-1, оскільки вони вчинені відповідно до вимог Порядку № 1487 та чинного законодавства.
Тому, враховуючи встановлення протиправності внесення відповідачем-2 інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про розшук позивача, як наслідок, є протиправним інформування відповідачем-2 органів Національної поліції про його розшук.
Оскільки за приписами частини 8, 9 статті 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є, зокрема, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, належним способом захисту у контексті спірних правовідносин є зобов'язання відповідача-2 повідомити Відділ поліції № 5 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області про відсутність підстав для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 .
Також суд відхиляє доводи відповідача-2 щодо неналежної підсудності даної справи, оскільки за приписами ч.3 ст.21 КАС України, якщо справа щодо однієї з вимог підсудна окружному адміністративному суду, а щодо іншої вимоги (вимог) - місцевому загальному суду як адміністративному суду, таку справу розглядає окружний адміністративний суд. В даній позовній заяві поєднано позовні вимоги, які підсудні місцевому загальному суду як адміністративному суду та окружному адміністративному суду, а отже порушення правил територіальної підсудності відсутні.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Положеннями ч.1 ст.90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки за результатами розгляду справи суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог лише у зв'язку з неправильним формулюванням способу поновлення порушених прав, що не впливає на розмір судового збору, то з відповідача-2 як суб'єкта який допустив порушення прав позивача за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у сумі 2906,88 грн.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_4 ) до Відділу поліції № 5 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області (65039, м.Одеса, вул.Канатна, буд.101В, код ЄДРПОУ 41411697), ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) про визнання протиправними дії та бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) щодо невнесення відомостей про дату проходження ВЛК стосовно ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_4 ) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) внести відомості стосовно дати проходження ВЛК ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_4 ) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до інформації, яка вказана тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного серії НОМЕР_1 від 23.09.2022 р., та довідки військово-лікарської комісії від 23.09.2022 р. №203/5239.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_4 ) правил військового обліку та його розшук.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про порушення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_4 ) правил військового обліку та його розшук.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) щодо направлення звернення до Відділу поліції № 5 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області (65039, м.Одеса, вул.Канатна, буд.101В, код ЄДРПОУ 41411697) для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_4 ).
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) повідомити Відділ поліції № 5 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області (65039, м.Одеса, вул.Канатна, буд.101В, код ЄДРПОУ 41411697) про відсутність підстав для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_4 ).
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) про за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_4 ) судовий збір в сумі 2906 (дві тисячі дев'ятсот шість) грн. 88 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко