Рішення від 17.11.2025 по справі 420/2039/25

Справа № 420/2039/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 22 січня 2025 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) та Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, місце знаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16), в якій позивач просив:

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 09.12.2024 №930050856307 про відмову ОСОБА_1 у переведені з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723-XII.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 10.12.2024 року №930050856307 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 без урахування довідок Мінекономіки від 11.12.2023 року №2121-12/240, №2121-12/241 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, при здійсненні перерахунку та обчислення пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723-XII, з урахуванням довідок Мінекономіки від 11.12.2023 року №2121-12/240, №2121-12/241 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, при здійсненні перерахунку та обчислені пенсії, починаючи з 28 грудня 2023 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області поновити з січня 2025 року виплати раніше призначеної пенсії.

Ухвалою від 27 січня 2025 року позовну заяву залишено без руху у зв'язку з несплатою судового збору.

До суду 06 лютого 2025 року від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, в якій було усунуто недоліки, шляхом сплати судового збору, також позивач уточнив позовні вимоги, в яких просить:

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 09.12.2024 року №930050856307 про відмову ОСОБА_1 у переведені пенсії за віком призначеної відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно із Законом України від 16.12.2003 №3723-XII «Про державну службу» з урахуванням довідок ро складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 11.12.2023 року №2121-12/240, №2121-12/241, які видані Міністерством економіки України.

Визнати протиправним та скасувати рішення від 02.12.2024 року №930050856307 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 без урахування довідок Міністерства економіки України від 12.12.2023 року №2121-12/240, №2121-12/241 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком призначеної відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.2003 №3723-Х11 «Про державну службу» з урахуванням довідок Міністерства економіки України від 11.12.2024 №2121-12/240, №2121-12/241 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, при здійсненні перерахунку та виплати пенсії, починаючи з 28.12.2023 року.

Ухвалою від 18 лютого 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 28 грудня 2023 року із заявою №2006 позивач звернувся до органів Пенсійного фонду України щоб призначити (перевести) позивачу пенсію за віком згідно Закону України №1058 на пенсію за віком відповідно до пункту 12 розділу XI прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державну службу» №889-VIIIна умовах статті 37 Закону України №3723.

Під час звернення до органу ПФУ позивачем було надано Довідки №2121-12/240 та 2121-12/241, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

Однак, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України №930050856307 від 02.01.2024 року позивачу було відмовлено у переведені з пенсії за віком відповідно Закону України №1058 на пенсію згідно Закону України «Про державну службу».

Позивач не погодився з рішенням Головного управління ПФУ в Одеській області та звернувся за захистом до Одеського окружного адміністративного суду та після винесення рішення першою інстанцією, звернувся до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Рішенням та постановою суддів, адміністративний позов було задоволено частково.

Було визнано протиправним та скасовано рішення від 03.01.2024 року №9300508563007 Головного управління ПФУ в Одеській області та зобов'язано Головне управління ПФУ перевести позивача з пенсії за віком відповідно до Закону України №1058 на пенсію за віком відповідно до Закону України №3723, починаючи з 28.12.2023 року.

Також, позивач зазначає, що Головне управління ПФУ в м. Києві листом від 23.12.2024 року №600-0208-8/244001 повідомило, що Головне управління ПФУ в Одеській області прийняло рішення від 09.12.2024 року №9300508563 про відмову ОСОБА_1 у переведені з пенсії за віком відповідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 11.12.2023 року №2121-12/240 та 2121-12/241, що видані Мінекономіки, оскільки Закон №889 не передбачає проведення перерахунку пенсії державним службовцям, а переведення за матеріалами пенсійної справи є недоцільним.

Також, Головне управління ПФУ в м. Києві прийняло рішення від 10.12.2024 року №930050856307 про перерахунок пенсії, за рішенням суду, ОСОБА_1 за Законом України «Про державну службу» з 01.03.2024 року без урахування довідок Мінекономіки та виплатило за січень 2025 року перераховану пенсію у розмірі меншому ніж та, які я отримував до переведення.

Позивач вважає протиправним рішення Головного управління ПФУ в Одеській області від 09грудня 2024 року № 930050856307, оскільки позивач має право на призначення пенсії на підставі Закону України «Про державну службу».

До суду 28.02.2025 року від Головного управління ПФУ в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник проти заявлених позовних вимог заперечує та просить відмовити у їх задоволенні з огляду на таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 2011 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та 27.12.2023 звернувся із заявою щодо перерахунку пенсії - перехід на інший вид пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Покладені Одеським окружним адміністративним судом від 14.05.2024 та постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12.09.2024 по справі №420/1618/24 зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Рішенням від 02.12.2024 ОСОБА_1 переведено з пенсії за віком відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу». Розмір пенсії з 28.12.2023 складає 8939,93 грн., з 01.03.2024 - 10439,93 грн.

Недоцільність виплати пенсії державного службовця пов'язано зі зменшенням пенсії порівняно з тим розміром, що позивач отримує у відповідності до Закону №1058.

Відповідно до ст. 10 Закону 1058 особа, яка має одночасно право на різні види пенсії, призначається один з видів пенсії за її вибором, тобто не допускається одночасного призначення кількох пенсій одній особі. У разі виникнення у особи права на різні види пенсій то вона може обрати на свій розсуд найбільш вигідний для неї вид пенсії як у межах одного закону, так і за різними законами.

Відповідно Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889 визначено лише право державних службовців за певних умов на призначення пенсії за віком відповідно до ст. 37 закону №3723, а згідно п. 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 з 01.06.2015 скасовано норми що давали можливість для перерахунку раніше призначених пенсій, тому для перерахунку, обчислення пенсії згідно окладу державного службовця на підставі довідки про складові заробітної плати не має законних підстав. Тобто, з 1 червня 2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про державну службу», раніше призначені не перераховуються.

Довідки видані за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048 (далі - Постанова № 1-3) не створюють правових підстав для перерахунку пенсії позивача із одночасним переведення на пенсію за Законом №889-VIII. Враховуючи те, що Закон №889 починаючи з 01.06.2015 не передбачає проведення перерахунку пенсій, в тому числі призначених згідно із Законом №3723, а Постановою №1013 виключено п. 4 Постанови №865, підстави проведення перерахунку пенсій, який було передбачено ст. 37-1 Закону №3723, відсутні.

Представник відповідача наголошує, що з 01.01.2024 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» від 29.12.2023 № 1409, якою затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2024 році; перелік типових посад державної служби в межах рівнів посад. Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 № 823 внесено зміни до п. 4 Порядку № 622. Відсутність підстав для перерахунку пенсій державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців, підтверджується тим, що законодавство не регламентує ані права особи на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ані порядок і умови здійснення такого перерахунку. Отже, для обчислення пенсії державного службовця необхідно мати довідки, які відповідають нормам чинного законодавства. Надані позивачем довідки про заробітну плату не відповідають вимогам Постанови КМ України №622 від 14.09.2016 та Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб (зі змінами від 12.07.2024 №823).

Представник відповідача також зазначає, що зміни, які відбулися у законодавстві, не обмежують право позивача на пенсійне забезпечення та не призвели до припинення виплати його раніше призначеної пенсії.

До суду 06 березня 2025 року від Головного управління ПФУ в Одеській області надійшли копії матеріалів пенсійної справи позивача.

До суду 10 березня 2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив, де представник позивача просить задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

До суду 17 березня 2025 року від Головного управління ПФУ в м. Києві надійшли копії матеріалів пенсійної справи позивача.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, судом встановлено таке.

Відповідно до матеріалів з пенсійної справи суд встановив, що з 2011 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та з 12.01.2011 він отримував пенсію за віком згідно Закону "Про державну службу" №3723-ХІІ. З 01.03.2021 позивача було переведено на пенсію за віком за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV.

28.12.2023 позивач звернувся до Пенсійного Фонду України із заявою за №2006 призначити (перевести) його на пенсію за віком згідно Закону "Про державну службу" №889-VІІІ.

До заяви Позивачем було додано довідку про складові заробітної плати № 2121-12/240 та 2121-12/241 від 11.12.2023 року, на підставі даної довідки було здійснено призначення та перерахунок пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723.

За результатами розгляду заяви та долучених документів, 03.01.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області винесено рішення № 9300508563047 про відмову у перерахунку пенсії з підстав того, що не передбачено можливість здійснення перерахунків уже призначених пенсій державним службовцям.

Не погоджуючись з рішенням Головного управління ПФУ в Одеській області, позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14.05.2024 по справі №420/1618/24 зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області повторно розглянути заяву позивача від 28.12.2023 про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», про здійснення перерахунку та виплати пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» згідно довідок Мінекономіки від 11.12.2023 No2121-12/240, 2121-12/241, та прийняти рішення за результатами розгляду такої заяви.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12.09.2024 рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14.05.2024 по справі №420/1618/24 змінено.

Викладено абзац третій резолютивної частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2024 року в наступній редакції: «Зобов'язати ГУ ПФУ перевести позивача з пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу», починаючи з 28 грудня 2023 року».

В іншій частині рішення суду залишено без змін.

За рішенням суду, 02.12.2024 року Головне управління ПФУ в Одеській області прийняло рішення щодо переведення позивача на пенсію за віком відповідно Закону України «Про державну службу».

На заміну рішення Головного управління Пенсійного фонду України від 03.01.2024 року №930050856307, було винесено нове рішення від 09.12.2024 року №930050856307, як вбачається з нового рішення:

З 01.05.2016 року набрав чинності Закон України від 10.12.2015 №889-УІІІ “Про державну службу» (далі - Закон 889-УІІІ), згідно з п. 2 прикінцевих та перехідних положень якого втратив чинність Закон України “Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 (далі - Закон 3723- XII), крім статті 37, що застосовується для осіб, зазначених в пунктах 10 і 12 цього розділу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» (далі- постанова 1013) внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, а саме: вилучено пункт 4 даної постанови, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону 3723-ХІІ.

Враховуючи вищевикладене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято рішення №164750007352 від 06.12.2024 (далі-Рішення) про відмову у переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно із Законом України “Про державну службу» з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 11.12.2023 №2121-12/240, №2121-12/241, які видані Міністерством економіки України, оскільки Закон 889-VIII не передбачає проведення перерахунку пенсій державним службовцям, а переведення за матеріалами пенсійної справи недоцільне.

Також матеріалами справи підтверджено, що Головним управлінням ПФУ в Одеській області прийнято рішення № 930050856307 від 02.12.2024 року про перерахунок пенсії позивача, відповідно до якого позивачу призначено пенсію за рішенням суду на підставі ЗУ «Про Державну службу», загальний процент розрах. пенсії від заробітку - 90 %, основний розмір пенсії розмір пенсії від середнього заробітку -11165,2200, розмір пенсії з надбавками - 10439,93 грн.

Відповідно до рішення Головного управління ПФУ в м. Києві № 930050856307 від 27.02.2025 року про перерахунок пенсії, пенсія позивача призначена на підставі Закону України «Про Державну службу», 90 % від заробітку, розмір з надбавками - 12449,22 грн; алгоритм розрахунку: пенсія за віком державного службовця - заробіток з 01.12.2010 по 31.12.2010 - 9599.9200.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не належать задоволенню повністю, з огляду на таке.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом України «Про державну службу» №3723-ХІІ.

Відповідно до матеріалів з пенсійної справи суд встановив, що з 2011 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та з 12.01.2011 він отримував пенсію за віком згідно Закону "Про державну службу" №3723-ХІІ, а з 01.03.2021 позивача було переведено на пенсію за віком за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV.

Також, суд встановив та підтверджено матеріалами справи, що на виконання рішення суду по справі № №420/1618/24, за його заявою вже переведено позивача на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ з 02.12.2024 року.

Так, відповідно до рішення Головного управління ПФУ в м. Києві № 930050856307 від 27.02.2025 року про перерахунок пенсії, пенсія позивача призначена на підставі Закону України «Про Державну службу», 90 % від заробітку, розмір з надбавками - 12449,22 грн; алгоритм розрахунку: пенсія за віком державного службовця - заробіток з 01.12.2010 по 31.12.2010 - 9599.9200.

Аналізуючи позовну заяву, суд доходить висновку, що змістом спірних правовідносин є перерахунок позивачу пенсії за віком, призначену за умовами Закону України «Про державну службу» на підставі Довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 11.12.2023 №.2121-12/240 станом на грудень 2023 року та від 11.12.2023 року № 2121-12/241 станом за листопад 2023 року.

Надаючи оцінку доводам та запереченням сторін з порушеного спірного питання, суд виходить із застосування норм права таким чином.

Відповідно до пп. 4-7 розділу ХУ «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.

Особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію/щомісячне довічне грошове утримання за нормами законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.

Своєю чергою, 01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі, - Закон № 76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 01.01.2015 делегував Уряду.

Правове регулювання Урядом зазначеного питання у період з 01 січня по 01 грудня 2015 року знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України №865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.

За правилами пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики (пункт 5 постанови Кабінету Міністрів України №865).

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01.12.2015, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: «форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України №1013 не містить.

Отже, з 01.12.2015 по 01.06.2016 чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за статтею 37 Закону № 3723-ХІІ. При цьому чинна у зазначений період редакція статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.

Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1» форму Довідки для перерахунку пенсії було виключено. Постанова правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2 набрала чинності 2 вересня 2016 року (з 1 січня 2017 року втратила чинність).

Позивачем надаються довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця станом на листопад 2023 року та на грудень 2023 року.

У ході реформування системи державного управління 10.12.2015 прийнято новий закон, який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, Закон №889-VIII.

З 01.05.2016 набув чинності Закон України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015 року, а положення Закону № 3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII).

Натомість, у статті 90 Закону №889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій, в якій підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців до таких не віднесено.

У постанові Верховного Суду від 07 листопада 2019 року по справі №522/2736/17 колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для перерахунку пенсій державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27.02.2018 у справі № 391/741/16-а та постанові Верховного Суду від 07.11.2019 у справі № 522/2736/17.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За таких встановлених судом обстави, враховуючи вище викладені висновки Верховного Суду, суд вважає, що у позивача відсутнє право на перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців, а тому позовні вимоги: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 10.12.2024 року №930050856307 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 без урахування довідок Мінекономіки від 11.12.2023 року №2121-12/240, №2121-12/241 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, при здійсненні перерахунку та обчислення пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723-XII, з урахуванням довідок Мінекономіки від 11.12.2023 року №2121-12/240, №2121-12/241 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, при здійсненні перерахунку та обчислені пенсії, починаючи з 28 грудня 2023 року, є безпідставними та не належать задоволенню.

Також не належать задоволенню позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 09.12.2024 №930050856307 про відмову ОСОБА_1 у переведені з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723-XII, оскільки матеріалами справи підтверджено, що позивача було переведено на за віком відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» №3723-XII, а рішення стосується питання перерахунку пенсії на підставі довідок Мінекономіки від 11.12.2023 року №2121-12/240, №2121-12/241 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, що судом встановлено правовірними діями відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову довів, з посиланням на відповідні докази правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги не належать задоволенню.

Враховуючи те, що в задоволені позовних вимог позивачу відмовлено та відсутні витрати відповідача пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, жодні судові витрати не належать компенсації за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 205,246, 255,295,297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.