Справа № 420/22277/25
17 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Юхтенко Л.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Міністерства освіти та науки України (код ЄДРПОУ 38621185, місце знаходження: 01135, м. Київ, просп. Берестейський, 10) та Державного підприємства «ІНФОРЕСУРС» (код ЄДРПОУ 37533381, місце знаходження: 03057, м. Київ, вул. Довженка Олександра, 3) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду 08 липня 2025 року (документ сформований в системі Електронний суд 07.07.2025) надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Міністерства освіти та науки України (код ЄДРПОУ 38621185, місце знаходження: 01135, м. Київ, просп. Берестейський, 10) та Державного підприємства «ІНФОРЕСУРС» (код ЄДРПОУ 37533381, місце знаходження: 03057, м. Київ, вул. Довженка Олександра, 3), в якій позивач просив:
Визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України № 3/5535-25 від
04.07.2025 року у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Зобов'язати Міністерство освіти і науки України (код ЄДРПОУ 38621185) та Технічного адміністратора Єдиної державної електронної бази з питань освіти - Державне підприємство "ІНФОРЕСУРС" (код ЄДРПОУ 37533381) внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо не порушення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України "Про освіту", а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" - вказати "Так, не порушує".
Ухвалою від 11 липня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 01.09.2014 позивач був зарахований до Херсонського державного університету для здобуття першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальністю 6.020303 філологія, спеціалізація : філологія (англійська мова та література), але не завершивши навчання, Позивач був відрахований з даного навчального закладу 02.12.2014 року.
Отже, позивач зазначає, що диплом про здобуття вищої освіти він не отримував та відповідний рівень вищої освіти не здобув.
30.06.2021 року Позивачем було завершено Державний навчальний заклад "Бериславський професійний аграрний ліцей", освітній рівень - кваліфікований робітник, освітня програма - професія(ї):8331 тракторист-машиніст, та отримано Диплом кваліфікованого робітника серії НОМЕР_2 .
Оскільки Позивачем не було здобуто перший (бакалаврський) рівень вищої освіти, 18.10.2023 року Позивач був зарахований до закладу освіти "Класичний приватний університет" (код закладу в ЄДЕБО 198) для здобуття першого (бакалаврського) рівня вищої освіти на денну форму за спеціальністю 192 Будівництво та цивільна інженерія, освітня програма - міське будівництво.
Відповідно до Виписки з Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту та інформації про навчання ОСОБА_1 , зазначається, що Позивачем порушується послідовність здобуття освіти, а саме зазначено наступне: "Чи не порушує послідовність навчання: Ні, порушує".
20 червня 2025 року позивачем було направлено звернення на електронну пошту Міністерства освіти і науки України та на електронну пошту Державного підприємства «Інфоресурс», з проханням внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо не порушення Позивачем черговості здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а саме в розділі "На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту"" - вказати "ТАК, НЕ ПОРУШУЄ".
Позивачем було отримано відповідь на звернення від Державного підприємства "Інфоресурс" № 01-10/2254 від 26.06.2025 року, у якій зазначено наступне: "Відповідно до частини третьої статті 7 Закону України «Про звернення громадян» надсилаємо за належністю для розгляду в межах компетенції звернення ОСОБА_1 від 20.06.2025 щодо послідовності здобуття освіти".
Надалі Позивачем було отримано відповідь на звернення від Директората вищої освіти та освіти дорослих Міністерства освіти і науки України № 3/5535-25 від 04.07.2025 року про відмову у внесенні змін даних в Єдину електронну базу з питань освіти.
Позивач не погоджується з такими діями відповідачів, тому що він був відрахований з університету та не здобув вищого рівня світи, передбаченого Законом України «Про освіту», ніж той, який був отриманий ним раніше.
Таким чином, Позивач здобуває освіту за освітньо-професійним рівнем бакалавра вперше, раніше освіту вказаного рівня не здобув.
Відтак, оскільки позивач не завершив навчання за освітньо-професійним рівнем бакалавра, його повторне зарахування на навчання за цим же освітньо- кваліфікаційним рівнем не може вважатися порушенням послідовності здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України «Про освіту».
До суду 18 липня 2025 року від відповідача - Державне підприємство «Інфоресурс» надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого він заперечує проти заявлених позовних вимог та просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що Відповідач-2 не є суб'єктом владних повноважень, тобто не є органом державної влади, органом місцевого самоврядування, не здійснює публічно-владні управлінські функції, не надає адміністративні послуги, законами України не передбачено випадків здійснення Відповідачем-2 владних повноважень. Відповідач-2 законодавчо не уповноважений владно керувати поведінкою Позивача, а останній відповідно не зобов'язаний виконувати вимоги Відповідача-2.
Відповідно до частини першої статті 74 Закону України «Про освіту» (далі - Закон) у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база або ЄДЕБО).
Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Згідно з підпунктом 78 пункту 4 Положення Міністерство освіти і науки України відповідно до покладених на нього завдань забезпечує ведення та функціонування ЄДЕБО, інших державних електронних баз та реєстрів, інших інформаційних систем у сфері, що належить до його компетенції.
Порядок функціонування ЄДЕБО визначено Положенням про Єдину державну електронну базу з питань освіти (далі - Положення), затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 08 червня 2018 року № 620, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 жовтня 2018 р. за № 1132/32584.
Відповідно до пункту 5 розділу І Положення власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство «Інфоресурс», що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.
Враховуючи зазначене, представник відповідача зазначає, що власником ЄДЕБО є держава в особі Міністерства освіти і науки України, яке відповідно до покладених на нього завдань забезпечує ведення та функціонування ЄДЕБО. вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО, встановлює вимоги до апаратного та програмного забезпечення ЄДЕБО та є володільцем інформації. що міститься в ЄДЕБО. Відповідач-2 лише забезпечує функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному Міністерством освіти і науки України.
Представник відповідача зазначає, що в ЄДЕБО не вноситься інформація щодо здобувачів освіти стосовно того порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту». Зазначена інформація відображається у довідках про здобувача освіти, що формуються закладами освіти на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, за формою, визначеною у додатку 9 до Порядку. Зазначені довідки містяться в ЄДЕБО.
Заповнення інформації в зазначених вище довідках, стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», здійснюється в ЄДЕБО автоматично згідно з алгоритмом, визначеним Міністерством освіти і науки України, який описано у його листі від 03.06.2024 № 1/9758-24.
Також зазначає, що законодавством не уповноважено Відповідачів на формування та видачу здобувачам освіти довідок про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку. Крім того, як зазначено у листі Міністерства освіти і науки України від 03.06.2024 № 1/9758-24, для отримання довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку, здобувачу освіти за денною або дуальною формою навчання необхідно звернутись до закладу освіти, в якому він навчається.
До суду 22 липня 2025 року від відповідача - Міністерства освіти і науки України надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник позовні вимоги не визнає та просить відмовити, посилаючись на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Додатком 9 до зазначеного Порядку затверджено форму довідки, яка формується за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти та має підтверджувати статус здобувача вищої освіти, а також на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти формувати висновок щодо того, чи порушує поточне здобуття освіти послідовність, визначену частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
МОН звертає увагу суду, що відповідно до частини другої статті 10 Закону України «Про освіту» та з метою реалізації пункту 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, згідно з дорученням Міністра освіти і науки України від 31.05.2024 № 1/34-Д-24 (копія доручення з додатками додається) встановлено алгоритм визначення послідовності здобуття освіти, здійснено розроблення технічного опису та забезпечено доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
Також Міністерство зазначає, що алгоритм встановлення послідовності рівнів здобуття освіти, який використовується під час формування довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, викладений в листі Міністерства освіти і науки України від 03.06.2024 № 1/9758-24, повністю відповідає нормам освітнього законодавства.
Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувай освіти ОСОБА_1 , 01.09.2014 був зарахований дляздобуття освітнього ступеня бакалавра (НРК 6) до Херсонського державного університету та був відрахований з цього закладу освіти 24.11.2024.
У 2021 році отримав диплом кваліфікованого робітника (серія К21 № 063347), виданий 30.06.2021 Державним навчальним закладом «Бериславський професійний аграрний ліцей». У 2023 році був повторно зарахований для здобуття освітнього ступеня бакалавра (НРК 6) до «Класичного приватного університету».
Таким чином, ОСОБА_1 здобуває освіту в непослідовному порядку.
Саме тому у довідці, сформованій відповідно до вимог законодавства на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, у відповідному полі зазначено «Ні, порушує».
Стосовно зобов'язання Міністерство внести зміни до ЄДЕБО, представник відповідача зазначив, що згідно із цим Положенням, технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти.
Так, відповідно до Положення, суб'єкти освітньої діяльності та їх територіально відокремлені структурні підрозділи (відокремлені підрозділи), що надають освітні послуги у сфері дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти, засновники яких не мають органів управління освітою (суб'єкти освітньої діяльності приватної форми власності), а також професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти вносять до ЄДЕБО та підтримують в повному, актуальному та достовірному стані інформацію за переліком, визначеним у пунктах 6-9 розділу III цього Положення (крім інформації про сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання, результати зовнішнього незалежного оцінювання, участь у вступних кампаніях до закладів освіти (коли, до яких закладів освіти, на які професії, спеціальності, спеціалізації, рівні, форми навчання особа подавала заяви в електронній формі) та інформації, зазначеної в підпункті 6 пункту 6) для таких суб'єктів освітньої діяльності.
Інформація вноситься до ЄДЕБО користувачами ЄДЕБО протягом п'яти робочих днів з моменту її створення або отримання, якщо інший строк не встановлений законодавством.
З огляду на зазначене, представник відповідача зазначає, що питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО, а також надання довідки, яка формується за даними ЄДЕБО і має підтверджувати статус здобувача вищої освіти, належить до компетенції суб'єктів освітньої діяльності.
Своєю чергою, до су4ду 25 липня 2025 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої представник наполягає на задоволенні позовних вимог.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.
Відповідно до виписки з Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту та інформації про навчання особи, суд встановив, що ОСОБА_1 22.06.2010 року завершив навчання у Бериславській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 1 Бериславської районної ради Херсонської області та отримав свідоцтво про базову загальну середню освіту серії НОМЕР_3 .
03.06.2012 року, Позивачем було завершено навчання у Комунальному вищому навчальному закладі "Бериславський педагогічний коледж" Херсонської обласної ради та отримано атестат про повну загальну середню освіту серії НОМЕР_4 .
28.06.2014 року, Позивачем було завершено навчання в Комунальному вищому навчальному закладі "Бериславський педагогічний коледж імені В.Ф.Беньковського" Херсонської обласної ради, освітній рівень - молодший спеціаліст, спеціальність - 5.01010201 початкова освіта, та отримано диплом молодшого спеціаліста серії ХЕ № 46586566.
01.09.2014 року Позивач був зарахований до Херсонського державного університету для здобуття першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальністю 6.020303 філологія, спеціалізація : філологія (англійська мова та література), але не завершивши навчання.
Позивач зазначив, що він був відрахований з даного навчального закладу 02.12.2014 року.
30.06.2021 року Позивачем було завершено Державний навчальний заклад "Бериславський професійний аграрний ліцей", освітній рівень - кваліфікований робітник, освітня програма - професія(ї):8331 тракторист-машиніст, та отримано Диплом кваліфікованого робітника серії НОМЕР_2 .
18.10.2023 року Позивач був зарахований до закладу освіти "Класичний приватний університет" (код закладу в ЄДЕБО 198) для здобуття першого (бакалаврського) рівня вищої освіти на денну форму за спеціальністю 192 Будівництво та цивільна інженерія, освітня програма - міське будівництво.
Відповідно до Виписки з Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту та інформації про навчання ОСОБА_1 ,зазначається, що Позивачем порушується послідовність здобуття освіти, а саме зазначено наступне: "Чи не порушує послідовність навчання: Ні, порушує".
Матеріалами справи підтверджено, що 20 червня 2025 року позивачем було направлено звернення на електронну пошту Міністерства освіти і науки України та на електронну пошту Державного підприємства «Інфоресурс», з проханням внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо не порушення Позивачем черговості здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а саме в розділі "На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту"" - вказати "ТАК, НЕ ПОРУШУЄ".
Позивачем було отримано відповідь на звернення від Державного підприємства "Інфоресурс" № 01-10/2254 від 26.06.2025 року, у якій зазначено, що його звернення надіслано за належністю для розгляду в межах компетенції звернення позивача.
Згодом позивачем було отримано відповідь на звернення від Директората вищої освіти та освіти дорослих Міністерства освіти і науки України № 3/5535-25 від 04.07.2025 року про відмову у внесенні змін даних в Єдину електронну базу з питань освіти.
Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.
Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який було продовжено відповідними Указами Президента України та діє до теперішнього часу.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Статтею 1 Закону України №3543 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543, в редакції на час виникнення спірних відносин) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Абзацом 5 статті 1 Закону №3543 визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Статтею 1 Закону України «Про оборону України» передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Статтею 22 Закону №3543 визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Статтею 23 Закону №3543 передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Так, відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону №3543 призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.
Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону № 2145-VIII рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII (далі Закон № 1556-VII) вища освіта - це сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти.
Згідно з абз. 1-5 ч. 1 ст. 5 Закону № 1556-VII підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти: початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень.
Перший (бакалаврський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування складних спеціалізованих задач у певній галузі професійної діяльності.
Другий (магістерський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування задач дослідницького та/або інноваційного характеру у певній галузі професійної діяльності.
Третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності розв'язувати комплексні проблеми в галузі професійної та/або дослідницько-інноваційної діяльності.
Освітньо-науковий рівень вищої освіти передбачає здобуття особою теоретичних знань, умінь, навичок та інших компетентностей, достатніх для продукування нових ідей, розв'язання комплексних проблем у галузі професійної та/або дослідницько-інноваційної діяльності, оволодіння методологією наукової та педагогічної діяльності, а також проведення власного наукового дослідження, результати якого мають наукову новизну, теоретичне та практичне значення (абз. 6-10 ч. 1 ст. 5 Закону № 1556-VII).
Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону № 1556-VII здобуття вищої освіти на кожному рівні вищої освіти передбачає успішне виконання особою освітньої програми, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти:1) молодший бакалавр; 2) бакалавр; 3) магістр; 4) доктор філософії/доктор мистецтва.
16.05.2024 постановою Кабінету Міністрів України № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі, - Порядок № 560).
Відповідно до абз. 1 п. 62 Порядку № 560 здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України Про освіту, а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти за формою, визначеною у додатку 9, та документи (нотаріально засвідчені копії документів), що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури згідно з додатком 5.
Також суд встановив, що відповідно до Указу Президента України від 30.09.2010 № 926 "Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні" постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2011 № 752, затверджено Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти.
Міністерству освіти і науки, молоді та спорту: забезпечено створення до 01.01.2012 та функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти; розробити та затвердити порядок формування та функціонування зазначеної Єдиної бази.
Таким чином сукупний аналіз наведених норм права доводить, що військовозобов'язаний має право на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації виключно, якщо особа здобуває рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти із дотриманням послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».
Повертаючись до обставин справи у цій справі, суд зазначає таке.
Так, суд встановив, що позивач має рівень освіти - кваліфікований робітник освітня програма - професія(ї):8331 тракторист-машиніст, що підтверджено Дипломом кваліфікованого робітника серії НОМЕР_2 .
Суд встановив, що 01.09.2014 року Позивач був зарахований до Херсонського державного університету для здобуття першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за спеціальністю 6.020303 філологія, спеціалізація : філологія (англійська мова та література), але не завершивши навчання.
Однак, позивач був відрахований з даного навчального закладу 02.12.2014 року.
Таким чином, позивач так й не набув рівень освіти - перший (бакалаврський) рівень вищої освіти.
18.10.2023 року Позивач був зарахований до закладу освіти "Класичний приватний університет" (код закладу в ЄДЕБО 198) для здобуття першого (бакалаврського) рівня вищої освіти на денну форму за спеціальністю 192 Будівництво та цивільна інженерія, освітня програма - міське будівництво.
Відповідно до наданої відповіді Міністерства освіти та науки України на заяву позивача вбачається, що позивачу застосовано критерії непослідовності визначені частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", оскільки позивач вже проходив навчання за бакалаврським рівнем освіти.
Разом з цим суд не погоджується з доводами відповідачів, що позивачем було порушено послідовність отримання рівня освіти, оскільки позивач не завершив навчання та не отримав документ про набуття відповідного бакалаврського рівня освіти.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що процес здобуття освіти позивачем є послідовним у розумінні частини другої статті 10 Закону України «Про освіту», проте МОНУ в порушення чинного законодавства України не забезпечило належного функціонування системи ЄДЕБО.
Тому, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача є частково правомірними та належать задоволенню шляхом визнання протиправною відмову Міністерства освіти і науки України щодо визнання поточного здобуття освіти позивача таким, що не порушує послідовності визначеної частиною другою ст. 10 Закону України «Про освіту» та зобов'язання Міністерство освіти і науки України вжити заходи щодо внесення змін до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» щодо позивачем, а саме: в розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 Законом України "Про освіту"» - вказати «Так, не порушує».
Разом з цим не належать задоволенню вказані позовні вимоги, заявлені до ДП «Інфоресурс», з таких підстав.
Так, відповідно до ч.1 ст.74 Закону України «Про освіту» у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база).
Згідно з ч.5 ст.74 Закону України «Про освіту», держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових.
Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.
Відповідно до абз.2 ч.2 ст.74 Закону України «Про освіту» положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти та порядок її ведення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.1 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 №620, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.10.2018 за №1132/32584 (далі, - Положення), це Положення розроблено відповідно до статті 74 Закону України «Про освіту» з метою визначення порядку функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі ЄДЕБО) в галузі освіти як автоматизованої системи збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо здобувачів освіти, суб'єктів освітньої діяльності, що формується (створюється) та використовується для забезпечення потреб фізичних та юридичних осіб.
Згідно з пункту 5 розділу І Положення власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава.
Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором державне підприємство «Інфоресурс», що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО. Розпорядник ЄДЕБО є володільцем інформації, що міститься в ЄДЕБО.
Пунктом 2 розділу III Положення передбачено, що інформація вноситься до ЄДЕБО за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення ЄДЕБО або спеціалізованого програмного забезпечення, що використовується уповноваженими суб'єктами, узгодженого з технічним адміністратором ЄДЕБО.
Відповідно до пункту 1 розділу IV Положення розпорядник ЄДЕБО, зокрема, вносить до ЄДЕБО інформацію щодо: - ліцензування (рішення про видачу, анулювання ліцензій на провадження освітньої діяльності, звуження, розширення освітньої діяльності) суб'єктів освітньої діяльності відповідно до ліцензійних умов на провадження освітньої діяльності; - результатів перевірок, ініційованих розпорядником ЄДЕБО, щодо дотримання суб'єктами освітньої діяльності - ліцензіатами ліцензійних умов на провадження освітньої діяльності; - акредитації спеціальностей, напрямів підготовки у закладах освіти, освітньо професійних програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів освітньо кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст», а також освітньо-професійних програм у сфері фахової перед вищої освіти (до затвердження положення про акредитацію освітньо-професійних програм у сфері фахової передвищої освіти); - іншу інформацію, визначену законодавством.
Отже, власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, а технічним адміністратором - державне підприємство «Інфоресурс», що належить до сфери управління Міністерства освіти і науки України.
Обробка і захист інформації здійснюються в ЄДЕБО відповідно до вимог законодавства у сфері захисту інформації, що перебуває у власності держави.
Таким чином, враховуючи вищенаведені норми права, суд доходить висновку, що Міністерство освіти і науки України уповноважене на внесення до ЄДЕБО інформації про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» щодо позивача.
Та наведені позовні вимоги пред'явлені до ДП «Інфорресурс» не належать задоволенню, оскільки Міністерство освіти і науки України уповноважене на внесення до ЄДЕБО відповідної інформації.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідачі, заперечуючи проти позову частково довели, з посиланням на відповідні докази правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги є частково обґрунтованими та належать задоволенню частково.
У зв'язку з тим, що позов задоволено частково, сплачений судовий збір належить стягненню з відповідача -МОН України, пропорційно до частини задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 205,246, 255,295,297 КАС України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Міністерства освіти та науки України (код ЄДРПОУ 38621185, місце знаходження: 01135, м. Київ, просп. Берестейський, 10) та Державного підприємства «ІНФОРЕСУРС» (код ЄДРПОУ 37533381, місце знаходження: 03057, м. Київ, вул. Довженка Олександра, 3) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України (код ЄДРПОУ 38621185, місце знаходження: 01135, м. Київ, просп. Берестейський, 10) щодо визнання поточного здобуття освіти ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) таким, що не порушує послідовності визначеної частиною другою ст. 10 Закону України «Про освіту».
Зобов'язати Міністерство освіти і науки України (код ЄДРПОУ 38621185, місце знаходження: 01135, м. Київ, просп. Берестейський, 10) вжити заходи щодо внесення змін до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» щодо ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), а саме: в розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 Законом України "Про освіту"» - вказати «Так, не порушує».
В іншій частині позовних вимог,- відмовити.
Стягнути з Міністерства освіти і науки України (код ЄДРПОУ 38621185, місце знаходження: 01135, м. Київ, просп. Берестейський, 10) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко