Ухвала від 17.11.2025 по справі 420/33684/23

Справа № 420/33684/23

УХВАЛА

17 листопада 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Радчука А.А., розглянувши у порядку письмового провадження Звіт ІНФОРМАЦІЯ_1 про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 року по справі №420/33684/23,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа №420/33684/23 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 року адміністративний позов задоволено.

Суд вирішив: Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі, збільшеному до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні та у відпустці за станом здоров'я внаслідок тяжкого поранення, пов'язаного із захистом Батьківщини, за період з 10.07.2022 по 13.04.2023 рр. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі, збільшеному до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні та у відпустці за станом здоров'я внаслідок тяжкого поранення, пов'язаного із захистом Батьківщини, за період із 10.07.2022 по 13.04.2023 рр., з урахуванням фактично виплачених сум. В іншій частині позову - відмовити.

28.10.2024 року рішення суду набрало законної сили.

28.11.2024 року за заявою позивача Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист про зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі, збільшеному до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні та у відпустці за станом здоров'я внаслідок тяжкого поранення, пов'язаного із захистом Батьківщини, за період із 10.07.2022 по 13.04.2023 рр., з урахуванням фактично виплачених сум.

Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання до 29.10.2027 року.

13.08.2025 року представником позивача за допомогою системи “Електронний суд» подано заяву в порядку ст. 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у цій справі. Заява обґрунтована тим, що станом на 12.08.2025 рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року не виконано. Заявник вбачає ухилення ІНФОРМАЦІЯ_1 від виконання рішення суду. При цьому, у позивача вичерпано всі способи захисту прав щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року у справі №420/33684/23.

Ухвалою суду від 15.09.2025 року задоволено заяву ОСОБА_1 , подану представником, про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №420/33684/23. Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 року по справі №420/33684/23 та зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 подати протягом тридцяти днів з дати отримання копії цієї ухвали Звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 року по справі №420/33684/23.

09.10.2025 року до суду надійшов Звіт ІНФОРМАЦІЯ_1 про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 року по справі №420/33684/23.

У поданому Звіті зазначено, що існують об'єктивні обставини, які перебувають поза волею ІНФОРМАЦІЯ_5 та не дають змоги виконати судове рішення у справі №420/33684/23 вчасно та у повному обсязі.

Відповідач пояснює, що з метою добровільного виконання рішення суду у справі №420/33684/23 ІНФОРМАЦІЯ_6 здійснено нарахування (розрахунок №562/2024 від 31.10.2024 надається) суми компенсації додаткової винагороди до 100 000,00 грн в розрахунку на місяць пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні та у відпустці за станом здоров'я внаслідок тяжкого поранення, пов'язаного із захистом Батьківщини, за період з 10.07.2022 по 13.04.2022, з урахуванням фактично виплачених сум, що складає 940 096,03 грн (з урахуванням податків).

Щодо виплати нарахованих коштів у Звіті зазначено, що здійснити виплату вказаних коштів ІНФОРМАЦІЯ_6 не має можливості, оскілки є розпорядником коштів ІІІ рівня, згідно Бюджетного кодексу України, не має власного фонду оплати праці та може здійснювати платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, установлених кошторисами, з урахуванням необхідності виконання бюджетних зобов'язань, взятих на облік органами Казначейства України. У зв'язку з чим, ІНФОРМАЦІЯ_6 до фінансово-забезпечувального органу Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України (далі - Департамент), в тому числі з метою виконання рішення суду у справі №420/33684/23, подано заявки з розрахунками потреби в коштах (копії розрахунків надаються) з листопада 2024 року по вересень 2025 року на фінансування ІНФОРМАЦІЯ_5 по коду економічної класифікації видатків бюджету (КЕКВ) - 2800. Враховуючи дефіцит коштів державного бюджету України на фінансування сектору оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_7 було профінансовано заявки за КЕКВ 2800 частково (протягом періоду грудень 2024 - вересень 2025 профінансовано у сумі 569 827,00 грн.), що унеможливило виконання судового рішення у справі №420/33684/23. На підтвердження недостатності фінансування надані виписки з рахунку за період грудень 2024 - вересень 2025; на підтвердження вичерпання фінансування надаються копії листів Департамента №220/13/9088 від 04.11.2024 та №220/13/ВихЗПІ/744 від 02.10.2025.

Також у Звіті зазначено, що наявні кошти за КЕКВ 2800 протягом 2025 року направлялись у порядку черговості на виконання судових рішень, що знаходились на примусовому виконанні Центрального відділу державної виконавчої служби у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), виконавчі провадження: №75242200 відкрито 07.06.2024 (справа №400/6569/23), № НОМЕР_1 відкрито 23.10.2024 (справа №400/1458/24), № НОМЕР_2 відкрито 23.10.2024 (справа №400/1458/24), № НОМЕР_3 відкрито 04.12.2024 (справа №400/6179/23).

Крім того, ОСОБА_1 звернувся до Центрального ВДВС у м. Миколаєві ПМУ МЮ (м. Одеса) з метою примусового виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 у справі №420/33684/23, внаслідок чого відкрито 05.03.2025 виконавче провадження №77392942. В рамках даного виконавчого провадження ІНФОРМАЦІЯ_6 двічі надавались пояснення про вище вказані обставини листами від 17.03.2025 №802/2476 та від 04.09.2025 №802/9012., та зазначалось про обов'язкове виконання судового рішення у справі №420/33684/23 після отримання достатнього фінансування. Відповідно ОСОБА_1 було відомо про дані обставини, а тому твердження заявника про ухилення ІНФОРМАЦІЯ_5 від виконання судового рішення не відповідає дійсності.

На підставі викладено відповідач зазначив, що враховуючи вжиті заходи ІНФОРМАЦІЯ_6 , а саме: здійснення необхідного розрахунку суми щодо виконання рішення Одеського ОАС від 29.02.2024 у справі №420/33684/23; відсутність у ІНФОРМАЦІЯ_5 власного фонду оплати праці; регулярне подання заявок на фінансування КЕКВ 2800 до фінансово-забезпечувального органу; врахування судового рішення у черзі до виплат після находження необхідного фінансування - виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 у справі №420/33684/23 тимчасово є неможливим через відсутність достатнього фінансування бюджетної програми за КЕКВ 2800.

Водночас, відповідач вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_6 забезпечить повне та невідкладне виконання судового рішення у справі №420/33684/24 після находження необхідного фінансування.

Як наслідок у прохальній частині Звіту відповідач просить: Визнати обставини, які ускладнюють виконання судового рішення у справі №420/33684/23 - обґрунтованими та заходи, які вживаються ІНФОРМАЦІЯ_6 з метою виконання судового рішення у справі №420/33684/23 - достатніми. Прийняти Звіт про неможливість виконання судового рішення у справі №420/33684/23.

Відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши у письмовому провадженні Звіт ІНФОРМАЦІЯ_1 про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 року по справі №420/33684/23, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України та ст. 382 КАС України, контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З цих підстав судом встановлено судовий контроль за виконанням рішення та зобов'язано відповідача подати звіт про виконання судового рішення.

Відповідач такий звіт подав вчасно.

Відповідно до ч. 2 ст. 382-2 КАС України, звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:

1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);

4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;

5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;

6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;

7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

Відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Як передбачено ч. 2 ст. 382-3 КАС України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

За приписами ч.ч. 3-4 ст. 382-3 КАС України, у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

Згідно з ч. 10 ст. 382-3 КАС України, у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Згідно з ч. 11 ст. 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Дослідивши зміст звіту ІНФОРМАЦІЯ_1 про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 року по справі №420/33684/23, судом встановлено, що на виконання зазначеного рішення відповідачем проведено розрахунок суми компенсації (додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі, збільшеному до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні та у відпустці за станом здоров'я внаслідок тяжкого поранення, пов'язаного із захистом Батьківщини) за період із 10.07.2022 по 13.04.2023 рр., з урахуванням фактично виплачених сум. Нарахована сума складає 792 366,65 грн. та ЄСВ (22%) - 147729,38 грн.

Отже, в частині нарахування додаткової винагороди за період із 10.07.2022 по 13.04.2023 рр. ІНФОРМАЦІЯ_3 рішення суду від 29.02.2024 року виконав та суд вважає можливим прийняти Звіт у цій частини.

Щодо виплати нарахованих сум.

Разом із Звітом відповідач надав до суду листи Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 04.11.2024 та від 02.10.2025 «Щодо фінансування видатків для виконання судових рішень по КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки», де командирам військових частин повідомляється, що Міністерством оборони України, з метою своєчасного забезпечення належних виплат військовослужбовцям Збройних Сил України, порушено питання перед Міністерством фінансів України, зокрема, щодо збільшення видатків на виконання судових рішень. Міністерство фінансів України листами від 19.06.2024 № 10010-27-5/18577 та від 18.07.2024 № 10010-27-5/21266 повідомило, що Кабінет Міністрів України доручив органам сектору безпеки і оборони вжити заходів, зокрема стосовно призупинення внесення пропозицій щодо перерозподілу асигнувань за рахунок скорочення видатків на грошове забезпечення військовослужбовців (доручення від 10.07.2024 № 16515/0/2-24). Генеральним штабом Збройних Сил України, за пропозиціями Центрального управління оборонних ресурсів Генерального штабу Збройних Сил України та Департаменту, поінформовано Міністра оборони України щодо зазначених проблемних питань (вих. № 300/1/С/30031 від 08.10.2024) та відповідно до доручення Міністра оборони України від 08.10.2024 № 34679/з в Міноборони вживаються заходи щодо пошуку додаткового фінансового ресурсу для забезпечення вищезгаданої потреби.

Отже, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 року у справі №420/33684/24 в частині виплати позивачу нарахованих коштів залишається невиконаним.

Щодо наявності обставин, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень у Звіті зазначено, що виплата коштів на виконання рішення суду не здійснена через відсутність достатнього фінансування бюджетної програми за КЕКВ 2800.

Щодо заходів, які вживаються для виконання рішення суду від 29.02.2024 року відповідач зазначив, що ним здійснений розрахунок суми щодо виконання рішення Одеського ОАС від 29.02.2024 у справі №420/33684/23; регулярне подання заявок на фінансування КЕКВ 2800 до фінансово-забезпечувального органу.

Щодо строку виконання рішення відповідач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_6 забезпечить повне та невідкладне виконання судового рішення у справі №420/33684/24 після находження необхідного фінансування.

З огляду на викладене вище, суд вважає, що причини неповного виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 року по справі №420/33684/23 не є неповажними.

Слід зазначити, що обставини, на які посилається ІНФОРМАЦІЯ_6 у звіті про виконання рішення у справі №420/33684/24, у своїй сукупності свідчать, що невиплата нарахованої додаткової винагороди не зумовлена недбалістю управління чи неналежним виконанням своїх обов'язків.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що вже нараховані суми не виплачені позивачу у зв'язку з відсутністю бюджетного асигнування.

Верховний Суд у постановах від 07.11.2019 року у справі №420/70/19, від 23.04.2020 року у справі №560/523/19 та від 24.01.2018 року у справі №405/3663/13-а, від 13.10.2021 року у справі №360/4708/20 та від 13.10.2021 року у справі №360/4705/20 неодноразово зазначав, що невиконання судового рішення ГУ ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Вказані висновки Верхового Суду є релевантними до спірних правовідносин.

Враховуючи, що станом на дату подання цього звіту рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 року по справі №420/33684/23 в частині виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі, збільшеному до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні та у відпустці за станом здоров'я внаслідок тяжкого поранення, пов'язаного із захистом Батьківщини, за період з 10.07.2022 по 13.04.2023 рр. залишається невиконаним, суд, відповідно до приписів ч.11 ст.382-3 КАС України, вважає за необхідне встановити ІНФОРМАЦІЯ_2 новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 року по справі №420/33684/23 в частині виплати ОСОБА_1 присудженої та нарахованої додаткової винагороди.

При поставленні цієї ухвали суд вважає, що підстави для накладення на керівника відповідача штрафу за неподання звіту чи невиконання рішення відсутні, оскільки, як встановлено судом раніше, виконання рішення ускладнено з незалежних від відповідача причин, а Звіт про виконання поданий вчасно та прийнятий частково.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 248, 256, 293, 370, 382-382-3 КАС України,

УХВАЛИВ:

Прийняти Звіт ІНФОРМАЦІЯ_1 про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 року по справі №420/33684/23 в частині нарахування ОСОБА_1 додаткової винагороди за період із 10.07.2022 по 13.04.2023 рр.

Встановити ІНФОРМАЦІЯ_2 новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 року по справі №420/33684/23 в частині виплати ОСОБА_1 присудженої та нарахованої додаткової винагороди за період із 10.07.2022 по 13.04.2023 рр.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 подати протягом тридцяти днів з дати отримання копії цієї ухвали Звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 року по справі №420/33684/23, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій ухвалі.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя А.А. Радчук