справа №380/19567/25
17 листопада 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді: Морської Г.М., розглянувши у письмовому провадження адміністративну справу за позовом Військової частини НОМЕР_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції про скасування постанов, -
встановив:
Військова частина НОМЕР_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (далі - відповідач), в якому, з урахуванням уточнень, просить :
- визнати протиправними дії Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо відкриття виконавчого провадження ВП № 79066206 відносно військової частини НОМЕР_1 ;
- скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №79066206;
- скасувати постанову про стягнення виконавчого збору у ВП № 79066206;
- скасувати постанову про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження у ВП № 79066206.
Ухвалою від 15.10.2025 відкрите провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 23.09.2025 на адресу військової частини НОМЕР_1 надійшла постанова про відкриття виконавчого провадження ВП № 79066206. Окрім цього, того ж дня надійшли постанова про стягнення виконавчого збору та постанова про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження у виконавчому провадженні ВП № 79066206.
У даній справі боржником є військова частина НОМЕР_1 , як юридична особа публічного права. Відповідно до даних Єдиного реєстру юридичних осіб, юридична адреса військової частини визначена у АДРЕСА_1 . Саме ця адреса має ключове значення для встановлення територіальної компетенції органів державної виконавчої служби. Фактичне тимчасове розташування одного з підрозділів військової частини не території Рівненської області не змінює юридичної адреси всієї військової частини, не має жодного впливу на визначення належного виконавця і не може бути підставою для відкриття виконавчого провадження іншим органом ДВС.
Позивач вважає, що виконавче провадження відкрите без належної територіальної юрисдикції виконавчого органу, постанова про відкриття виконавчого провадження прийнята з порушенням статті 24 Закону України «Про виконавче провадження», відповідачем не здійснено перевірку підстав для виконання виконавчого документа. Як наслідок у зв'язку з протиправним діями відповідача, на підставі незаконного відкриття провадження були винесені похідні постанови - про стягнення виконавчого збору та про визначення виконавчих витрати, які безпосередньо залежать від первинної незаконної дії.
Із вказаних підстав просить суд задовольнити позов.
Відповідач надіслав суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що на виконанні у відділі перебуває виконавче провадження № 79066206 з примусового виконання виконавчого листа № 380/23261/24 виданого 18.08.2025 року Львівським окружним адміністративним судом про зобов'язання НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (Військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за період з 28.05.2024 по 18.06.2024 додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100000,00 гри в розрахунку на місяць пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини.
Згідно даних Єдиного реєстру юридичних осіб, юридична адреса ВЧ НОМЕР_1 визначена АДРЕСА_1 , яке з 24.02.2022 тимчасово окуповано Російською Федерацією. Примусове виконання рішення на цій території або листування з боржником за вказаною адресою неможливе. У своїй заяві про примусове виконання рішення від 09.09.2025 стягувач зазначив фактичне місце перебування боржника ВЧ НОМЕР_1 як АДРЕСА_2 , що належить до підвідомчості Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області.
У відповідності до чинного законодавства України, стягувач обирає місце виконання рішення, яке може бути як за юридичною адресою так і фактичним місцезнаходженням боржника. Таким чином при виконанні виконавчого листа № 380/23261/24 виданого 18.08.2025 року виданого Львівським окружним адміністративним судом державний виконавець діяв відповідно до вимог чинного законодавства з повним з'ясуванням всіх обставин.
Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі: письмових, речових і електронних доказів; висновків експертів; показань свідків.
Докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.(ч.3 ст. 77 КАС України).
Відповідно до ч. 6 ст. 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали (ч. 7 ст. 80 КАС України).
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом (ч. 8 ст. 80 КАС України).
Суд відмічає, що предметом розгляду у даній справі є правомірність винесення державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, зокрема, постанови про відкриття виконавчого провадження та інших постанов в межах виконавчого провадження №79066206.
Обставиною, з якою відповідач пов'язує правомірність відкриття виконавчого провадження з тим, що фактичне місце перебування боржника ВЧ НОМЕР_1 вказане стягувачем: АДРЕСА_2 .
Проте позивач ВЧ НОМЕР_1 заперечує фактичне перебування за вказаною адресою.
З метою повного з'ясування обставин справи, суд вважає за необхідне зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України надати інформацію щодо місця тимчасової дислокації військової частини НОМЕР_1 станом на 17.09.2025 на території Рівненської області.
Керуючись ст. 243, 248 КАС України,
ухвалив:
Зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України (код ЄДРПОУ 00037039, вул.Володимирська, 26,м. Київ, 01001) у строк до 24.11.2025 надати до суду інформацію щодо місця тимчасової дислокації військової частини НОМЕР_1 станом на 17.09.2025 на території Рівненської області.
Копію ухвали суду надіслати учасникам справи.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя Морська Г.М.