про залишення позовної заяви без руху
17 листопада 2025 рокусправа № 380/22437/25
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сподарик Н.І., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними бездіяльності та зобов'язання до вчинення дій,-
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України щодо визнання листків непрацездатності ОСОБА_1 : 17058018-2031729349-1 за період з 29.04.2025 по 02.05.2025; 171680382031842290-1, 17168038-20311981561-1 за період з 05.05.2025 по 16.05.2025; 17575626-2032607801-1 за період з 10.06.2025 по 13.06.2025 у КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Шептицької міської ради необґрунтованими;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області скасувати рішення (у тій формі у якій воно оформлене) про визнання листків непрацездатності ОСОБА_1 : 17058018-2031729349-1 за період з 29.04.2025 по 02.05.2025; 171680382031842290-1, 17168038-20311981561-1 за період з 05.05.2025 по 16.05.2025; 17575626-2032607801-1 за період з 10.06.2025 по 13.06.2025 у КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги Шептицької міської ради необґрунтованими та нарахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу по тимчасовій непрацездатності по наступним листкам непрацездатності: 17058018-2031729349-1 за період з 29.04.2025 по 02.05.2025; 171680382031842290-1, 17168038-20311981561-1 за період з 05.05.2025 по 16.05.2025; 17575626-2032607801-1 за період з 10.06.2025 по 13.06.2025.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши матеріали позову встановлено, що позовну заяву подано без додержання вимог, передбачених ст. 161 КАС України.
Частиною 3 ст. 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно із положеннями Закону України «Про Державний бюджет України» на 2025 рік з 01 січня 2025 року установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб 3028 гривня.
Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову фізичною особою ставка судового збору позовних вимог немайнового характеру становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Суд звертає увагу на те, що у зв'язку з початком функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС), а саме: “Електронний кабінет», “Електронний суд» та підсистеми відеоконференцзв'язку, статтю 4 Закону України “Про судовий збір» доповнено частиною третьою, згідно з якою при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Отже, за вказані позовні вимоги позивач повинний сплатити судовий збір у розмірі 968,96 грн (0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних х 0,8).
Судом встановлено, що судовий збір позивачем не сплачений.
У позовній заяві позивач просить суд звільнити її від сплати судового збору. Зазначила, що з 04.08.2025 звільнена з роботи, єдиним її доходом є пенсії у розмірі 7000,00 гривень. Ситуація, яка виникла у зв'язку з трудовим спором завдала позивачу великих моральних страждань, так як 31 рік позивач сумлінно працювала. Тому неправомірні дії роботодавця стали неочікуваним для позивача та відобразились на стані її здоров'я. Так, згідно з даними з додатку Таблетки.юа, позивач була змушена витратити 66891,00 грн на лікування протягом 2025 року, більша частина яких припала на період травня-жовтня 2025 року. На даний момент ОСОБА_1 перебуває у складному матеріальному становищі, так як не в змозі на 7000,00 грн забезпечити себе ліками, харчуванням та оплатити комунальні послуги. Просить прийняти дані факти до уваги та звільнити від сплати судового збору або відстрочити його до ухвалення рішення у справі.
Відповідно до ч.1 ст. 8 Закону № 3674-VI суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Частиною 2 ст. 8 Закону № 3674-VI передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Важкий майновий стан сторони входить до предмета доказування і, відповідно, має бути підтверджений належними і допустимими, у розумінні ст.ст. 73, 74 КАС України, доказами.
Для застосування судом ч.1 ст. 133 КАС України та Закону № 3674-VI повинні бути відповідні правові підстави.
В іншому ж випадку, як зазначено в рішенні Європейського суду з прав людини від 19.06. 2001 у справі «Креуз проти Польщі», вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.ХІ.1950), Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя №R (81)7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14.05.1981 та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду.
Закон №3674-VI не містять визначеного (чіткого) переліку документів, які можна вважати такими, що підтверджують майновий стан особи. У кожному конкретному випадку суд встановлює можливість особи сплатити судовий збір на підставі наданих нею доказів щодо її майнового стану за своїм внутрішнім переконанням.
Підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору чи звільнення від його сплати може бути, наприклад, довідка про доходи, про заробітну плату, пенсію, стипендію, про склад сім'ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім'ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо.
Наведення доводів, обґрунтування пов'язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору, а також подання доказів на підтвердження того, що майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку, розмірі і в строки покладається на особу, яка подає позовну заяву.
Саме така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16.04.2020 у справі № 640/22415/18.
Оцінюючи фінансове становище особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, суд повинен встановити наявність у такої особи реального доходу без значного погіршення фінансового становища (п. 44 рішення ЄСПЛ від 26 липня 2005 року у справі «Kniat v. Poland»; пункти 63 64 рішення ЄСПЛ від 26 липня 2005 року у справі «Jedamski and Jedamska v. Poland»).
На підтвердження обґрунтованості заявленого клопотання до матеріалів позовної заяви позивачем додано скріншот з додатку Таблетки.юа та скріншот з порталу Пенсійного фонду України, відповідно до якого розмір пенсії позивачки становить 7312,12 гривень..
Суд зазначає, що зазначені документи не є належними доказами, які підтверджують річний дохід особи та/або скрутне матеріальне становище, оскільки не містять відомостей про доходи.
Тобто позивачем не надано доказів на підтвердження того, що її майновий/фінансовий стан перешкоджає сплаті ним судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
З огляду на вказане у сукупності відсутні підстави для звільнення від сплати судового збору або відстрочення від сплати судового збору у цій справі.
З огляду на викладене, позивачу слід долучити до матеріалів справи документ про сплату судового збору в розмірі 968,96 грн або надати докази у підтвердження підстав для звільнення від сплати судового збору.
Належним документом про сплату судового збору в розумінні вищевказаного Закону, є квитанція установи банку або відділення зв'язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення (оригінал).
Слід зазначити, що відомості про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Львівського окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (http://adm.lv.court.gov.ua) в розділі Судовий збір, а також автоматично розрахувати та сформувати квитанцію для сплати судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, враховуючи наведене, позовну заяву належить залишити без руху, а позивачу надати строк для усунення недоліків відповідно до ч. 2 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 171, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
У задоволенні клопотання позивачки про звільнення від сплати судового збору/відстрочення від сплати судового збору відмовити.
Позовну заяву залишити без руху.
Встановити позивачу строк, протягом десяти днів з дня вручення ухвали для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання заяви про усунення недоліків позовної заяви, до якої долучити документ про сплату судового збору у розмірі 968,96 гривень або докази у підтвердження підстав для звільнення від сплати судового збору.
Роз'яснити, що у випадку неусунення у встановлений строк недоліків, позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута позивачу.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Сподарик Наталія Іванівна