Ухвала від 14.11.2025 по справі 380/8515/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/8515/23

УХВАЛА

про заміну сторони у виконавчому листі

14 листопада 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про заміну боржника у виконавчому листі у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області про скасування наказу, поновлення на роботі, -

ВСТАНОВИВ:

рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25.06.2025 у справі №380/8515/23 позов ОСОБА_1 задоволено повністю.

Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області №210-к/тр від 11 квітня 2023 року «Про звільнення ОСОБА_1 » з посади начальника відділу з питань ідентифікації, паспортизації та реєстрації Львівського міського управління за вчинення державним службовцем дисциплінарного проступку.

Поновлено ОСОБА_1 на посаді начальника відділу з питань ідентифікації, паспортизації та реєстрації Львівського міського управління Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області з 12.04.2023 року.

Стягнуто з Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 12.04.2023 року по 07.11.2023 року у розмірі 79929 (сімдесят дев'ять тисяч дев'ятсот двадцять дев'ять) грн. 00 коп.

Рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді начальника відділу з питань ідентифікації, паспортизації та реєстрації Львівського міського управління Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць в розмірі 11042 (одинадцять тисяч сорок дві) грн. 83 коп., з урахуванням податків, зборів та обов'язкових платежів, звернуто до негайного виконання.

Згадане рішення суду набрало законної сили 22.01.2025.

22.01.2025 судом видано два виконавчі листи у справі №380/8515/23.

04.11.2025 на розгляд суду надійшла заява представника позивача, в якій просить замінити боржника у виконавчому листі №380/8515/23 від 22 січня 2025 року виданого Львівським окружним адміністративним судом 13 березня 2025 року з Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (місцезнаходження: 79007, м. Львів, вул. Січових Стрільців, 11; код ЄДРПОУ:37831493) на його правонаступника - Західне міжрегіональне управління ДМС (місцезнаходження: 79007, м. Львів, вул. Січових Стрільців, 11; код ЄДРПОУ: 45870769).

Заява обґрунтована тим, що виконавчий документ щодо стягнення з Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 12.04.2023 року по 07.11.2023 року у розмірі 79929 (сімдесят дев'ять тисяч дев'ятсот двадцять дев'ять) грн. 00 коп. було пред'явлено до виконання Управлінню Державної казначейської служби України у Галицькому районі м. Львова Львівської області. На даний час судове рішення виконане частково, а саме в частині поновлення позивача на посаді та в частині сплати вимушеного прогулу за один місяць. Однак, судове рішення в частині сплати вимушеного прогулу за весь період 79 929 грн. не виконано.

Представник позивача зазначає, що не виконання судового рішення в частині виплат підтверджується листом УДКС України у Галицькому районі м. Львова Львівської області від 03.11.2025 №02-12-06/988. Крім цього, з листа ДМС України від 24.10.2025 №5.3-11510/1-25 відомо про повну передачу майна ГУДМС України у Львівській області. Як відомо із листа ДМС України від 09.10.2025 №4.2.1-10970/1-25 ЗМУ ДМС свою діяльність розпочало 01.07.2025.

Вказані докази підтверджують припинення повноважень ГУ ДМС України у Львівській області, повну відсутність майна, повне припинення фінансування на цілі пов'язані із виконанням судових рішень, що свідчить про неможливість виконати судового рішення у справі.

В додаткових поясненнях представник позивача звертає увагу на долучений до матеріалів справи лист ДМС України, згідно якого відомо, що на лист ГУ ДМС України від травня 2025 року останньому було повідомлено, що кошти пов'язані із фінансуванням установи щодо виконання судових рішень не передбачені державним бюджетом. Також, до справи долучено лист органу казначейства яким підтверджено факт не виконання судового рішення через відсутні бюджетні асигнування.

Відповідач не подав до суду пояснень чи заперечень по суті заяви про заміну боржника у виконавчому листі.

10.11.2025 представником Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби подано до суду заперечення на заяву про зміну боржника у виконавчому листі. Представник, зокрема, зазначає, що станом на сьогодні ГУ ДМС у Львівській області перебуває в стані припинення шляхом ліквідації та відбулося створення абсолютно нового територіального органу Державної міграційної служби України - ЗМУ ДМС, який не був установчим актом уряду визначений як правонаступник територіальних органів, що ліквідуються.

Зауважує, що відсутні безспірні докази наявності обставин, що унеможливлюють виконання рішення суду про стягнення коштів, або ж про зупинення Казначейством безспірного списання коштів. Лист казначейства натомість містить роз'яснення що безспірне списання коштів буде відбуватись в порядку черговості. Оскільки ГУ ДМС у Львівській області вирішено ліквідувати (а не реорганізувати), відповідно ЗМУ ДМС не має повноважень бути відповідачем/боржником у справах за позовами, в яких оскаржувалися рішення та дії ГУ ДМС у Львівській області, просить відмовити у задоволенні заяви про зміну боржника у виконавчому листі.

Розгляд заяви представника позивача призначено у судовому засіданні 11.11.2025.

В судовому засіданні 11.11.2025 представник позивача Прокопик І.О. заяву про заміну боржника підтримала, просила таку задовольнити. Представник ГУ ДМС у Львівській області у судове засідання не з'явився. Відповідач належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи.

Заслухавши думку представника позивача, суд перейшов до розгляду заяви в порядку письмового провадження.

Вирішуючи по суті заяву про заміну боржника у виконавчих листах, суд зазначає наступне.

Згідно ч.1 ст.379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Частиною 4 ст.379 КАС України передбачено, що положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчих листах до відкриття виконавчого провадження.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження» у випадках, передбачених законом, рішення щодо стягнення майна та коштів виконуються податковими органами, а рішення щодо стягнення коштів - банками та іншими фінансовими установами. Рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, рішення про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Суд встановив, що 11.10.2024 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1160 «Про утворення міжрегіонального територіального органу та ліквідацію територіальних органів Державної міграційної служби».

Згідно вказаної постанови:

- утворено як юридичну особу публічного права територіальний орган Державної міграційної служби - Західне міжрегіональне управління Державної міграційної служби;

- ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної міграційної служби - Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області та Головне управління Державної міграційної служби у Львівській області;

- установлено, що Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області та Головне управління Державної міграційної служби у Львівській області, які ліквідуються, продовжують здійснювати покладені на них функції та повноваження до завершення здійснення заходів, пов'язаних з утворенням Західного міжрегіонального управління Державної міграційної служби.

Механізм здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - органи виконавчої влади) та їх територіальних органів визначає Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074 (далі -Порядок № 1074).

Згідно пунктів 5, 6 Порядку № 1074, орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.

Права та обов'язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади - до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.

Відповідно до п. 7 Порядку № 1074 майнові права та обов'язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта, а у разі їх поділу - згідно з розподільчим балансом.

Згідно абз. 1 п. 8 Порядку № 1074 внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) органів виконавчої влади припиняється той орган виконавчої влади, майнові права та обов'язки якого переходять його правонаступникам

Суд звертає увагу, що публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.

Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

Вирішуючи питання публічного правонаступництва, Верховний Суд у постанові від 11 лютого 2021 року в справі №826/9815/18 виходив із специфіки публічно-правових відносин, а саме: тієї обставини, що повноваження відповідних державних органів не є статичними і можуть передаватись від одного органу до іншого у випадку зміни законодавства. При цьому, такий перехід може не збігатися у часі з юридичним припиненням суб'єкта владних повноважень унаслідок реорганізації чи ліквідації.

У цій постанові Верховний Суд сформулював правовий висновок, відповідно до якого, якщо спір виник з приводу реалізації суб'єктом владних повноважень, що припиняється, його компетенції, підстави для правонаступництва виникають з моменту його вибуття з правовідносин, щодо яких виник спір, унаслідок, зокрема, передачі відповідним розпорядчим актом його адміністративної компетенції іншому (іншим) суб'єктам владних повноважень. Якщо спір виник у відносинах, що не пов'язані з реалізацією суб'єктом владних повноважень його компетенції, підстави для правонаступництва виникають з моменту припинення сторони - суб'єкта владних повноважень (повне правонаступництво).

Такий підхід ґрунтується на конституційних принципах безперервності процесу державного управління та відповідальності держави перед людиною за свою діяльність.

Розглядаючи питання публічного правонаступництва в межах даних правовідносин суд зауважує наступне.

Наказом Державної міграційної служби України від 27.11.2024 №311 затверджено Положення про Західне міжрегіональне управління Державної міграційної служби (далі - ЗМУ ДМС).

Відповідно до п.3 Положення основними завданнями ЗМУ ДМС є:

- реалізація на території Івано-Франківської та Львівської областей державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту;

- внесення пропозицій ДМС щодо забезпечення реалізації державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

Суд встановив, що в матеріалах справи наявна копія заяви позивача (стягувача) від 27.06.2025 (том 4, а.с. 7), адресована начальнику Управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі м. Львова Львівської області, щодо стягнення з Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області середнього заробітку за час вимушеного прогулу у розмірі 79929,00 грн. До вказаної заяви позивачем, зокрема, було долучено виконавчий лист.

Листом від 11.08.2025 №5.2/703-2025 Департамент фінансового забезпечення та бухгалтерської служби ДМС повідомив Головне управління ДМС у Львівській області що «…видатки на цілі зазначені в листі від 02.05.2025 №4601.09-01/10560-25 не були заплановані у бюджетному запиті на 2025 рік, не передбачені Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та, відповідно, не затверджені кошторисом на 2025 рік Головному управлінню Державної міграційної служби України у Львівській області».

У відповідь на адвокатський запит представника позивача від 26.09.2025, Державна міграційна служба України листом від 06.10.2025 №5.3-10807/1-25 повідомила про те, що до ДМС надходили листи ГУ ДМС у Львівській області (№4601.09/7323-25 від 26.03.2025 та №46.09-01/10560-25 від 02.05.2025) щодо потреби в додатковому фінансуванні за КЕКВ 2800 «Інші видатки для збільшення кошторисних призначень на 2025 рік» де, в тому числі і для виконання судового рішення у справі №380/14910/24 та №380/8515/23.

Стосовно листа ГУ ДМС у Львівській області від 26.03.2025 №4601.09/7323-25, ДМС України повідомило, що ГУ ДМС були виділені додаткові кошторисні призначення за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за КПКВ 1004020 «Забезпечення виконання завдань та функцій у сфері громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб» за загальним фондом у розмірі 88,9 тис. грн.

Також у листі від 24.10.2025 №5.3-11510/1-25 ДМС України зауважила, що Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області, Головне управління Державної міграційної служби у Львівській області ліквідовані як юридичні особи публічного права та створено юридичну особу публічного права - Західне міжрегіональне управління Державної міграційної служби. При цьому, передача майна органів здійснюється відповідно до наказів ДМС від 24.06.2025 №71/аг «Про передачу окремого індивідуально визначеного майна», від 30.06.2025 №78/аг «Про затвердження акту приймання-передачі», від 30.06.2025 №160 «Про передачу окремого індивідуально визначеного майна», від 30.06.2025 №162 «Про затвердження акту приймання-передачі». Одночасно також здійснювалась передача активів, у тому числі бланків документів відповідно до наказу ДМС від 30.06.2025 №164.

Листом від 03.11.2025 №02-12-06/988, наданим у відповідь на адвокатський запит представника позивача від 30.10.2025, Управління Державної казначейської служби України у Галицькому районі м. Львова Львівської області повідомило, що на виконанні в органах Казначейства перебуває виконавчий лист Львівського окружного адміністративного суду по справі №380/8515/23 від 13.03.2025 про стягнення з Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (код ЄДРПОУ 37831493) на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу в сумі 79 929 (сімдесят дев'ять тисяч дев'ятсот двадцять дев'ять) грн 00 коп.

Згідно листа ГУ ДМС України у Львівській області (боржник) визначено, що безспірне списання коштів буде здійснюватись з рахунку боржника UA438201720343160002000079807 за КПКВ 1004020 «Забезпечення виконання завдань та функцій у сфері громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб», КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки».

Станом на 03.11.2025 виконавчий документ не виконаний, у зв'язку із відсутністю в боржника наявного залишку відкритих асигнувань за визначеним кодом програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету та кодом економічної класифікації видатків бюджету.

Із наведеного слідує, що Головне управління ДМС у Львівській області (боржник) не має на рахунках залишку відкритих асигнувань за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» та такі видатки на цілі виконання рішення суду у справі №380/8515/23 не були затвердженні кошторисом на 2025 рік.

З урахуванням того, що Головне управління ДМС у Львівській області перебуває у стані припинення, а його функції, майно та активи фактично передані новоствореному Західному міжрегіональному управлінню Державної міграційної служби, та через відсутність фінансування видатків Головного управління ДМС у Львівській області для здійснення виплат заборгованості на виконання рішення суду, з метою належного захисту прав позивача щодо виплати сум середнього заробітку за час вимушеного прогулу, суд вважає за можливе замінити боржника у виконавчому листі №380/8515/23, виданому 22.01.2025 Львівським окружним адміністративним судом, виданому 22.01.2025 Львівським окружним адміністративним судом, щодо стягнення на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 12.04.2023 року по 07.11.2023 року у розмірі 79929 (сімдесят дев'ять тисяч дев'ятсот двадцять дев'ять) грн. 00 коп., із Головного управління ДМС у Львівській області на Західне міжрегіональне управління Державної міграційної служби.

Керуючись ст.ст. 241-243, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

постановив:

заяву представника позивача про заміну боржника у виконавчому листі у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області про скасування наказу, поновлення на роботі - задовольнити.

Замінити боржника у виконавчому листі №380/14910/24, виданому 22.01.2025 року, щодо стягнення на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 12.04.2023 року по 07.11.2023 року у розмірі 79929 (сімдесят дев'ять тисяч дев'ятсот двадцять дев'ять) грн. 00 коп., із Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (вул. Січових Стрільців, 11, м. Львів, код ЄДРПОУ 37831493) на Західне міжрегіональне управління ДМС (вул. Січових Стрільців, 11, м. Львів, код ЄДРПОУ 45870769).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст ухвали складено 14.11.2025 року.

Суддя Костецький Н.В.