14 листопада 2025 рокусправа № 380/9913/25
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши в письмовому провадженні, у м. Львові, в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КОНДОР ГРАВЕЛ» до Відділу державного нагляду (контролю) у Львівській області Державної служби з безпеки на транспорті про визнання протиправною і скасування постанови, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «КОНДОР ГРАВЕЛ» (місцезнаходження: вул. Городоцька, 128А, м. Львів, 79023; код ЄДРПОУ: 40850418) звернулося з позовною заявою до Відділу державного нагляду (контролю) у Львівській області Державної служби з безпеки на транспорті (місцезнаходження: вул. В. Івасюка, 8, с. Малехів, Львівський район, Львівська область, 80383; код ЄДРПОУ: 39816845), в якій просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову Відділу Державного нагляду (контролю) в Львівській області Державної служби України з безпеки та транспорті про застосування адміністративно - господарського штрафу №ПШ 110705 від 12.03.2025.
В обґрунтування позову зазначено те, що оскаржуваною постановою позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та накладено на нього штраф у розмірі 17 000,00 грн.
З таким висновками контролюючого органу позивач не погоджується та зазначає, що про розгляд справи про відповідне адміністративне правопорушення Товариство було повідомлено через електронну пошту ТОВ «КОНДОР ГРАВЕЛ» за адресою: «kondorhravel@ukr.net», тоді як офіційна електронна адреса Товариства - «kondorgravel@ukr.net». А отже, вважає, що при відправлені даного повідомлення працівниками Укртрансбезпеки було допущено помилку, не правильно зазначено адресу електронної пошти позивача, чим позбавлено його можливості взяти участь у розгляді такої справи та надати свої заперечення.
Також зазначає, що з 20 грудня 2010 року набула чинності Поправка № 6 до Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, підписаної в Женеві 01 липня 1970 року, в частині надання до контролю реєстраційних листків (тахограм) за поточний день та попередні 28 календарних днів, а в разі відсутності тахокарт - надання бланку підтвердження діяльності, який заповнюється транспортним підприємством та водієм перед рейсом. Повідомляє, що водій ОСОБА_1 посадовій особі відповідача надав усні пояснення щодо відсутності інформації на паперовому носії режиму праці та відпочинку за період з 02.01.2025 по 28.01.2025. Так, водій пояснив: «що в даний період він здійснював перевезення на іншому транспортному засобі, який належить ТОВ «КОНДОР ГРАВЕЛ», зазначаючи, що інформація на паперовому носії щодо режиму праці та відпочинку за цей період залишилася саме в тому транспортному засобі через його неуважність». Данні пояснення водія ОСОБА_1 були проігнорованіта не взяті до уваги.
Позивач зауважує, що водій ОСОБА_1 в період з 02.01.2025 по 28.01.2025 здійснював перевезення на іншому транспортному засобі марки «MAN», д.н.з. НОМЕР_1 , який обладнаний працюючим та повіреним аналоговим тахографом. На підтвердження даного факту просить врахувати тахокарти за періоди: з 02.01.2025, 03.01.2025, 06.01.2025 по 10.01.2025, 13.01.2025 по 17.01.2025, 20.01.2025 по 24.01.2025 та за 28.01.23025, а також бланки підтвердження діяльності водія за періоди: 04.01.2025 по 05.01.2025, 11.01.2025 по 12.01.2025, 18.01.2025 по 19.01.2025 та 25.01.2025 по 28.01.2025, які долучає до матеріалів позовної заяви.
Не погоджуючись з вищенаведених підстав із оскаржуваною постановою, позивач просить позов задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою судді від 26.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
На адресу суду 09.06.2025 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому проти позову заперечив. В обґрунтування вказано, що відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 422, 31 січня 2025 року, у на а/д Т0906 7 км., старшим державним інспектором ВДК та контролю на вантажному транспорті Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області, був зупинений транспортний засіб марки DAF, державний номерний знак - НОМЕР_2 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_3 , обладнаний цифровим тахографом, під керуванням водія ОСОБА_1 , який здійснював автомобільні перевезення згідно ТТН № 50 від 31.05.2025. У ході рейдової перевірки транспортного засобу було встановлено порушення ст. 34, ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», наказ №340 від 07.06.10, наказ №385 від 24.06.2010. Під час здійснення перевезень вантажу (щебінь 5х220) у водія відсутні (інформація про роботу з 02.01.2025 по 28.01.2025), а саме роздруківка на паперовому носії режиму праці та відпочинку водія, бланк підтвердження діяльності водія, відсутня особиста картка водія в слоті тахографа 28.01.2025 з 00 год 00 хв по 11 год 22 хв. У тому числі порушення, відповідальність за які передбачено статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» абз. 3 ч. 1 перевезення вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів визначених ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», роздруківка на паперовому носії режиму праці та відпочинку з 02.01.2025 по 28.01.2025, бланк підтвердження діяльності водія.
За результатами рейдової перевірки складено Акт № АР 076526 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом від 31.01.2025.
Звертає увагу, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи автомобільного перевізника. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа автомобільного перевізника повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням або надсиланням на офіційну електронну адресу (за наявності) (п. 26 Порядку № 1567). Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб -підприємців та громадських формувань, у ТОВ «Кондор Гравел» (код ЄДРПОУ 40850418), в графі інформація для здійснення зв'язку зазначено адресу електронної пошти: KONDORHRAVEL@UKR.NET. Повідомленням №20332/33/24-25 від 04.03.2025, направленим на електронну адресу - KONDORHRAVEL@UKR.NET, яка належить позивачу відповідно даним, зазначеним в ЄДР, останнього було викликано для розгляду справи № 693 на 12.03.2025 р о 09:00 годині.
За результатом розгляду справи, було винесено постанову про застосування адміністративного - господарського штрафу № ПШ 110705 від 12.03.2025, за ч. 1 абз. 3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Таким чином, вважає, що Відділом державного нагляду (контролю) у Львівській області Державної служби України з безпеки на транспорті, дотримано процедуру розгляду акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
На підтвердження вищевказаних обставин відповідач також долучив до матеріалів справи записи відеофіксації проведення спірної перевірки.
З урахуванням вищенаведеного, просить у задоволенні позову відмовити.
13.06.2025 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій підтримано позовні вимоги.
Від відповідача 18.06.2025 до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, у яких повторно викладено обґрунтування, зазначені у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Товариство з обмеженою відповідальністю «КОНДОР ГРАВЕЛ» (код ЄДРПОУ: 39816845) зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань як юридична особа.
Одним із видів економічної діяльності позивача є: 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.
31.01.2025 контролюючими особами Укртрансбезпеки на підставі графіку проведення рейдових перевірок від 24.01.2025, а також відповідно до направлення на рейдову перевірку №001970 від 24.01.2025 проводилася рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють перевезення вантажів.
У ході проведення вказаної перевірки 31.01.2025 на автомобільній дорозі Т0906 7 км, старшим державним інспектором ВДК та контролю на вантажному транспорті Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області, був зупинений транспортний засіб марки DAF, державний номерний знак - НОМЕР_2 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_3 , який належить на праві власності ТОВ «КОНДОР ГРАВЕЛ».
Керування вказаним транспортним засобом здійснював водій ОСОБА_1 , який здійснював автомобільні перевезення згідно ТТН № 50 від 31.05.2025 (перевізник - ТОВ «КОНДОР ГРАВЕЛ»).
У ході рейдової перевірки транспортного засобу контролюючими особами Укртрансбезпеки було встановлено порушення позивачем ст. 34, ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», наказу №340 від 07.06.2010, наказу №385 від 24.06.2010. Зокрема, під час здійснення перевезень вантажу (щебінь 5х220) у водія відсутня інформація про роботу з 02.01.2025 по 28.01.2025, а саме роздруківка на паперовому носії режиму праці та відпочинку водія, бланк підтвердження діяльності водія, відсутня особиста картка водія в слоті тахографа за 28.01.2025 з 00 год 00 хв по 11 год 22 хв. У тому числі порушення, відповідальність, за які передбачено абз. 3 ч. 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» перевезення вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відсутня роздруківка на паперовому носії режиму праці та відпочинку з 02.01.2025 по 28.01.2025, бланк підтвердження діяльності водія.
За результатами перевірки контролюючим органом складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом №АР 076526 від 31.01.2025 та в подальшому прийнято постанову №ПШ 110705 від 12.03.2025 про застосування до ТОВ «КОНДОР ГРАВЕЛ» адміністративно - господарського штрафу у розмірі 17 000,00 грн.
Розгляд матеріалів справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт здійснювався 12.03.2025 о 09:00 годині в територіальному органі Укртрансбезпеки за місцезнаходженням автомобільного перевізника - Відділом державного нагляду (контролю) у Львівській області Державної служби з безпеки на транспорті.
Про розгляд справи позивача повідомлялося шляхом надсилання повідомлення №20332/33/24-25 від 04.03.2025 на електронну адресу - KONDORHRAVEL@UKR.NET.
Позивач, не погоджуючись із вказаною вище постановою про накладення штрафу, звернувся із цим позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд керується таким.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України «Про автомобільний транспорт» № 2344-III від 05.04.2001 з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон № 2344-III).
Відповідно до статті 1 Закону № 2344-III автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Згідно з приписами статті 6 Закону № 2344-III державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Загальне державне регулювання діяльності автомобільного транспорту здійснює Кабінет Міністрів України відповідно до своїх повноважень.
Відповідно до ч. 4 ст. 6 Закону № 2344-ІІІ реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Так, на виконання вимог абзацу 4 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №442 від 10.09.2014 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено Державну службу України з безпеки на транспорті, реорганізувавши шляхом злиття Державну інспекцію з безпеки на морському та річковому транспорті, Державну інспекцію з безпеки на наземному транспорті та підпорядкувавши Службі, що утворюється, Державну спеціальну службу транспорту.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Положення).
Відповідно до п. 1 Положення Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Згідно з п.п. 1, 3 п. 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є, зокрема, реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті; здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті.
Як зазначено у п. 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України №592 від 26.06.2015 Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті, як структурні підрозділи апарату служби за переліком згідно з додатком 3.
Статтею 6 Закону №2344 передбачено, що державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
Рейдові перевірки (перевірки на дорозі) дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
У разі проведення позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі) автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами (далі, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин - Порядок № 1567).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 1567 органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Згідно з пунктом 21 Порядку № 1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Відповідно до пункту 25 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Пунктами 26, 27 Порядку № 1567 визначено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа автомобільного перевізника повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням або надсиланням на офіційну електронну адресу (за наявності).
У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Відповідно статті 48 Закону № 2344-III автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Відповідно до статті 60 Закону № 2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема за перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з абзацом першим пункту 6.1 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 № 340, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 14 вересня 2010 року за № 811/18106 (далі, в редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин - Положення № 340) автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.
Водії зберігають записи щодо режиму праці та відпочинку протягом робочої зміни та 28 днів з дня її закінчення.
За змістом п. 1.3 Положення № 340 вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами.
Суд зауважує, що норма абзацу першого пункту 6.1 Положення № 340 є імперативною і зобов'язує водія зберігати записи щодо режиму праці та відпочинку протягом робочої зміни та 28 днів з дня її закінчення.
При цьому, норми пункту 6.4 Положення № 340 визначають, що у випадку, тимчасової непрацездатності водія чи перебування його у відпустці, а також якщо водій не здійснював перевезення пасажирів чи/та вантажів, Перевізник може заповнювати бланк підтвердження діяльності (додаток 4).
Водії зберігають бланк підтвердження діяльності протягом робочої зміни та 28 днів з дня її закінчення.
24.06.2010 Міністерство транспорту та зв'язку України наказом № 385 затверджено Інструкцію з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті (далі - Інструкція № 385), відповідно до пунктів 1.1 - 1.3 розділу І якої, цю Інструкцію розроблено відповідно до вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - ЄУТР), Конвенції Міжнародної організації праці 1979 року № 153 про тривалість робочого часу та періоди відпочинку на дорожньому транспорті, а також Законів України «Про автомобільний транспорт», «Про дорожній рух».
Ця Інструкція визначає порядок установлення, технічного обслуговування та використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільних транспортних засобах (крім таксі), які використовуються для надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів, а її норми поширюються на суб'єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).
Відповідно до п.1.4 Інструкції №385 визначені у ній терміни вживаються у такому значенні:
- картка - картка контрольного пристрою (тахографа) з вбудованою мікросхемою, призначена для використання в цифровому тахографі;
- тахокарта - бланк, призначений для внесення й зберігання зареєстрованих даних, який вводять в аналоговий контрольний пристрій (тахограф) та на якому маркувальні пристрої останнього здійснюють безперервну реєстрацію інформації, що підлягає фіксуванню відповідно до положень ЄУТР
- контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв.
Згідно з пунктом 1.3 Інструкції №385 ця Інструкція поширюється на суб'єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).
Виробники транспортних засобів, перевізники, водії та ПСТ використовують тахографи, тахокарти, картки до цифрових тахографів, тип яких затверджено відповідно до вимог ЄУТР (пункт 3.1 Інструкції №385).
В силу пункту 3.3 Інструкції №385 водій транспортного засобу, обладнаного тахографом: забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв); у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.
Відповідно до п. 3.5 Інструкції №385 перевізники, забезпечують водіїв, які відправляються в рейс, необхідною кількістю тахокарт або паперу для роздруківки даних, що відповідають типу тахографа (аналоговий, цифровий); зберігають інформацію, отриману за допомогою тахографа, кожного водія протягом 12 місяців з дати останнього запису, а протоколи перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, свідоцтва про повірку - протягом одного року з дати закінчення терміну їх дії; аналізують інформацію щодо дотримання режимів праці та відпочинку водіїв, отриману за допомогою тахографа, а в разі виявлення порушень вживають заходів щодо недопущення та запобігання виникненню їх в подальшому.
Згідно з п. 3.6 Інструкції №385 перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТР здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку: наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа.
Отже, в силу зазначених вище правових приписів Закону № 2344-ІІІ та Інструкції №385 законодавець прямо визначає обов'язок водія транспортного засобу, обладнаного цифровим тахографом, використовувати у слоті тахографа особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом, допускати до перевірки тахографа посадових осіб Укртрансбезпеки, а також роздруковувати з тахографа на паперовому носії інформацію про свою роботу та відпочинок, із використанням особистої картки водія. Такою роздруківкою, зокрема підтверджуються періоди роботи та відпочинку водіїв.
Водночас, на перевізника покладається обов'язок забезпечити наявність у водія чинної особистої картки водія (у разі використання цифрового тахографа), забезпечити водія, який відправляються в рейс, необхідною кількістю паперу для роздруківки даних, що відповідають типу тахографа (цифровий).
Норми Інструкції № 385 відсилають до Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР).
20.12.2010 набула чинності Поправка № 6 до ЄУТР у частині надання до контролю записів про режим праці водія за поточний день та попередні 28 календарних дні, а в разі не здійснення перевезень, надання Бланку підтвердження діяльності, який заповнюється транспортним підприємством та водієм перед рейсом.
Таким чином, у водія позивача був обов'язок надавати під час перевірки записи про режим роботи та відпочинку включно тахокарти за попередні дні коли він керував транспортним засобом або бланки підтвердження діяльності водія в разі, якщо водій не керував транспортним засобом, або якщо не здійснював перевезення вантажів, який є єдиним документальним підтвердженням того, що така діяльність за попередній період ним не здійснювалась і є відсутня з об'єктивних причин.
Так, судом встановлено та сторонами не заперечується, що водій позивача, здійснюючи вантажні автомобільні перевезення на підставі ТТН № 50 від 31.05.2025, марки DAF, державний номерний знак - НОМЕР_2 , обладнаним цифровим тахографом.
Підставою для притягнення позивача до відповідальності у вигляді адміністративно-господарського штрафу спірною постановою слугувало ненадання водієм інформації про роботу за попередні 28 днів, а саме роздруківки на паперовому носії режиму праці та відпочинку водія та/або бланку підтвердження діяльності водія; в слоті тахографа за 28.01.2025 з 00 год 00 хв по 11 год 22 хв була відсутня особиста картка водія.
Відсутність на момент проведення рейдової перевірки записів щодо режиму праці та відпочинку водія за попередні 28 календарних дні та/або бланку підтвердження діяльності водія, також підтверджується відео - матеріалами проведення рейдової перевірки з нагрудних відео - реєстраторів посадових осіб Укртрансбезпеки.
Спростовуючи висновки контролюючого органу, позивач звертає увагу, що водій в ході перевірки пояснював інспекторам, що в попередній період він здійснював перевезення на іншому транспортному засобі, який також належить ТОВ «КОНДОР ГРАВЕЛ», зазначаючи, що інформація на паперовому носії щодо режиму праці та відпочинку за цей період залишилася саме в тому транспортному засобі через його неуважність.
Зокрема, позивач зазначає, що водій ОСОБА_1 в період з 02.01.2025 по 28.01.2025 здійснював перевезення на транспортному засобі марки «MAN», д.н.з. НОМЕР_1 , який обладнаний працюючим та повіреним аналоговим тахографом. На підтвердження чого надає до суду тахокарти за: 02.01.2025, 03.01.2025, з 06.01.2025 по 10.01.2025, з 13.01.2025 по 17.01.2025, з 20.01.2025 по 24.01.2025 та за 28.01.23025, а також бланки підтвердження діяльності водія за періоди: з 04.01.2025 по 06.01.2025, з 11.01.2025 по 13.01.2025, з 18.01.2025 по 20.01.2025 та з 25.01.2025 по 27.01.2025.
Водночас, суд не може брати до уваги такі докази, адже вони не надавалися контролюючому органу на момент проведення перевірки, а неуважність водія не може бути підставою для звільнення позивача від адміністративної відповідальності.
Так, Верховний Суд у постанові від 14.11.2024 № 420/24932/23 зауважив, що формування та збір документів для перевезення завершується на початок руху та всі документи щодо перевезення мають бути наявні у водія під час перевірки, тобто саме на місці зупинки мають бути надані первинні документи, інші документи, на підставі яких здійснюється перевезення та саме на підставі цих, а не складених в інший час документів та наявних поза місцем події.
Верховний Суд неодноразово зазначав, що подання до суду документів, які не було пред'явлено під час перевірки, не спростовують факт відсутності встановленого порушення, оскільки обов'язок пред'являти такі документи чітко встановлений Законом №2344-ІІІ.
Вказані правові висновки також викладено в постановах Верховного Суду від 22 грудня 2021 року у справі №420/3371/21, від 23 листопада 2023 року у справі №340/4637/22, від 19 жовтня 2023 №640/27759/21.
В постанові від 18 березня 2020 року у справі № 826/2239/16 Верховний Суд дійшов висновку, що за відсутності документів, на підставі яких виконуються вантажні перевезення до фізичних або юридичних осіб, які здійснюють на комерційній основі чи за власний кошт перевезення вантажів транспортними засобами, застосовуються адміністративно-господарські штрафи. Непред'явлення вказаних документів під час проведення перевірки свідчить про порушення законодавства про автомобільний транспорт, що має наслідком для застосування санкцій, визначених статтею 60 Закону № 2344-III.
Таким чином, матеріалами справи підтверджується встановлене посадовими особами Укртрансбезпеки порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт, а саме перевезення вантажів без документів, визначених статтею 48 Закону № 2344-III, відповідальність за яке передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону № 2344-III.
При цьому, суд також критично оцінює доводи позивача про незабезпечення відповідачем його участі у розгляді справи, оскільки, за змістом пунктів 26, 27 Порядку №1567 про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа автомобільного перевізника повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням або надсиланням на офіційну електронну адресу (за наявності).
У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
Так, судом встановлено, що повідомлення про розгляд справи №20332/33/24-25 від 04.03.2025 направлялося відповідачем на офіційну електронну адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «КОНДОР ГРАВЕЛ» (код ЄДРПОУ: 40850418) - «KONDORHRAVEL@UKR.NET», яка на той час містилася у відомостях Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб -підприємців та громадських формувань, у графі «Інформація для здійснення зв'язку».
Таким чином, позивача було належним чином повідомлено про розгляд справи.
Водночас, доводи позивача про те, що офіційна електронна адреса Товариства - «KONDORGRAVEL@UKR.NET», а відповідачем допущена помилка в одній букві, суд відхиляє, адже згідно з витягами з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 07.02.2025 та на 06.05.2025, які долучалися самим же позивачем до позову (сторінки 18, 23 матеріалів справи), офіційною електронною адресою Товариства з обмеженою відповідальністю «КОНДОР ГРАВЕЛ» (код ЄДРПОУ: 40850418) була саме: «KONDORHRAVEL@UKR.NET».
З аналогічних підстав суд не бере до уваги витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, долучений позивачем до відповіді на відзив, адже такий лише свідчить про те, що Товариство змінило свою офіційну електронну адресу на «KONDORGRAVEL@UKR.NET» вже після прийняття оскаржуваної постанови (12.03.2025), доказів протилежного суду не надано.
Підсумовуючи вищевказане, порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт знайшло своє підтвердження в акті перевірки, а постанова відповідача про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу №ПШ 110705 від 12.03.2025 є правомірною та не підлягає скасуванню.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку що у задоволенні позову необхідно відмовити.
Оскільки суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову, то, в силу приписів ст. 139 КАС України судові витрати покладаються на позивача.
Враховуючи висновки суду про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у задоволені позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяБратичак Уляна Володимирівна