17 листопада 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/5643/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Савонюка М.Я., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій, -
До Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради (надалі - відповідач), у якій просить суд:
- визнати протиправними та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради від 19.03.2025 про призупинення виплати допомоги на проживання ОСОБА_1 ; розпорядження Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради від 19.03.2025, яким визначено розмір надмірно виплачених коштів в сумі 32000 грн за період з 01.12.2023 по 30.03.2025, що підлягають поверненню ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради поновити ОСОБА_1 з 01.12.2023 виплату допомоги на проживання внутрішньо-переміщеній особі.
В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що є внутрішньо переміщеною особою та на підставі рішення відповідача від 17.03.2023 отримував допомогу на проживання відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 №332 (далі - Порядок №332). Однак, 19.03.2025 відповідач прийняв рішення про призупинення виплати йому такої допомоги та виніс розпорядження від 19.03.2025 відділу грошових виплат та компенсацій про визначення суми переплачених коштів у зв'язку з купівлею житла дружиною - ОСОБА_2 .
Також, згідно повідомлення №10 від 21.04.2025 Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради виплата соціальної допомоги припинена у зв'язку з наявністю житла у власності та визначено до повернення надмірно виплачені кошти за період з 01.12.2023 по 30.03.2025 у сумі 32000 грн. Також, повідомленням №11/0504 від 21.04.2025 повідомлено дружині - ОСОБА_2 , про припинення виплати соціальної допомоги та визначено їй до повернення 14000 грн надмірно виплачених коштів за період з 01.08.2023 по 28.02.2024.
Вказує, що 12.05.2025 звернувся до відповідача із запереченням проти прийнятого рішення. У відповідь отримав листа від 10.06.2025 з роз'ясненням щодо підстав винесення спірного рішення про припинення виплати допомоги та нарахування грошових коштів до повернення, як надмірно виплачених.
З рішенням відповідача про припинення виплати допомоги та нарахуванням 32000,00 грн надмірно виплачених коштів не погоджуються, вважає його незаконним, оскільки титульним власником придбаної 22.03.2023 квартири є його дружина, вартість квартири становить 184000,00 грн, тобто кожного з подружжя - 92000 грн. На день призначення позивачу допомоги, як і на день укладення Договору купівлі-продажу квартири Порядок №332 не передбачав строку призначення допомоги та не сукупно на сім'ю, а кожному окремо. При цьому, припинення виплати допомоги передбачено саме на сім'ю, а не на конкретну внутрішньо-переміщену особу. Про введення нових умов для отримання допомоги відповідач його не проінформував.
Стверджує про протиправність вимоги відповідача про повернення отриманих коштів у сумі 32000,00 грн, оскільки в силу положень частини 1 статті 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті допомоги та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
З цих підстав просить позов задовольнити.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, у якому заперечив проти задоволення позовних вимог.
На обгрунтування заперечень зазначає, що ОСОБА_1 13.03.2023 поставлений на облік в Управлінні, як внутрішньо переміщена особа та відповідно до Порядку №332 отримував допомогу на проживання в розмірі 2000,00 грн щомісячно у період з 01.03.2023 по 31.03.2025. За результатами проведеної верифікації даних одержувачів допомоги Управлінням одержано від Міністерства фінансів України до Управління інформації про купівлю 22.03.2023 дружиною позивача ОСОБА_2 житлового будинку на території м. Олександрія. Оскільки відповідно до положень Сімейного кодексу України набуте нерухоме майно є спільною сумісною власністю подружжя, тому позивач відповідно до підпункту 5 пункту 7 Порядку №332 втратив право на отримання допомоги.
Вказує, що відповідно до пункту 29 Порядку №332 ОСОБА_1 22.04.2025 направлено повідомлення про припинення надання допомоги з вимогою повернення надміру отриманих коштів.
Зауважує, що рішення про призупинення виплати допомоги на проживання позивача та розпорядження від 19.03.2025 не може бути скасоване Управлінням, оскільки постановою Кабінету Міністрів України №765 від 25.06.2025 визначено, що призначення та виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам здійснюється органами Пенсійного фонду України.
З цих підстав просить відмовити у задоволенні позову.
Будь-яких заяв, чи клопотань від учасників справи не надходило.
21.08.2025 ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду позовну заяву залишено без руху. Встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
29.08.2025 ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження), витребувано у відповідача докази по справі.
Установивши фактичні обставини справи, на які посилаються сторони як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши та оцінивши докази, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 13.03.2023 №3505-7001735261. Зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 . Фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 (а.с. 23).
Рішенням Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради №53505-20562296-2023-1 від 17.03.2023 позивачу з 01.03.2023 призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у сумі 2000,00 грн (а.с. 14).
22.03.2023 дружиною позивача - ОСОБА_2 , на підставі договору купівлі-продажу квартири, посвідченого приватним нотаріусом Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Куліш Л.Г., набуто у власність квартиру АДРЕСА_3 . У тексті договору вказано, що квартира придбавається покупцем за згодою чоловіка - ОСОБА_1 , яку викладено у заяві, справжність підпису на якій засвідчено приватним нотаріусом Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Куліш Л.Г. 22.03.2023 за реєстровим №127. Згідно пункту 4 вказаного Договору купівлі-продажу продаж квартири за домовленістю Сторін вчинено за ціною 184000,00 грн (а.с. 18-20).
19.03.2025 за результатами опрацювання одержаної від Міністерства фінансів України інформації про купівлю 22.03.2023 дружиною позивача ОСОБА_2 нерухомого майна на території м. Олександрія Управлінням соціального захисту населення Олександрійської міської ради шляхом заповнення даних в Єдиному соціальному реєстрі ЄІССС прийнято рішення щодо призупинення виплати ОСОБА_1 допомоги на проживання (а.с. 12).
Також, 19.03.2025 відповідач прийняв розпорядження про визначення суми суми переплати допомоги на проживання позивачу з 01.12.2023 (а.с. 13).
22.04.2025 Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради оформило та направило ОСОБА_1 Повідомлення №10ВПО/0404 про припинення виплати соціальної допомоги з 01.04.2025 у зв'язку неподанням інформації про наявність у власності житла, вказавши про необхідність повернення переплаченої суми допомоги за період з 01.12.2023 по 31.03.2025 в розмірі 32000,00 грн (а.с. 7)
Крім цього, відповідач 22.04.2025 оформив та надіслав повідомлення №11ВПО/0404 дружині позивача - ОСОБА_2 про припинення виплати допомоги на проживання з 01.03.2024 та необхідність повернення переплаченої суми такої допомоги за період з 01.08.2023 по 28.02.2024 у сумі 14000,00 грн у зв'язку з неподанням інформації про наявність у власності житла (а.с. 17).
12.05.2025 позивач звернувся до Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради із листом, у якому вказав на відсутність підстав для повернення одержаної ним суми допомоги в розмірі 32000,00 грн (а.с. 8).
Листом від 10.06.2025 №1094/17 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що відповідно до Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» 19.03.2025 на адресу управління надійшла інформація від Міністерства фінансів України про купівлю 22.03.2023 ОСОБА_2 житлового будинку на території м. Олександрія. При цьому, відповідно до внесених до Порядку №332 постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2023 №1226 змін, він втратив право на виплату відповідної допомоги згідно підпункту 5 пункту 7 цього Порядку, тому переплачена сума допомоги підлягає поверненню на підставі пункту 29 Порядку №332 (а.с. 9-10).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 1 Закону України від 20.10.2014 №1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб (далі - Закон №1706-VII) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Частиною першою статті 4 Закону №1706-VII визначено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Згідно з частинами другою, третьою статті 7 Закону №1706-VII Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам визначено Порядком №332.
Пунктами 2, 3 Порядку №332 (в редакції постанови КМУ №740) передбачено, що допомога надається особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території Російською Федерацією території України, а також території адміністративно-територіальних одиниць, де проводяться бойові дії та що визначені в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми "єПідтримка", затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. №204.
Облік внутрішньо переміщених осіб ведеться відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. №509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб" (Офіційний вісник України, 2014 р., №81, ст. 2296; 2015 р., №70, ст. 2312).
Допомога надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 р. включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень.
Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням.
Починаючи з травня 2022 р. допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, а також внутрішньо переміщеним особам, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали до 20 травня 2022 р. заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), або за умови подання документального підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.
15.07.2023 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.07.2023 №709 Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб, пунктом 1 якої визначено, що з 1 серпня 2023 р. виплата допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога), які перемістилися з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - перелік територій), щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, а також особам, у яких внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, зруйноване або непридатне для проживання житлове приміщення та яким допомогу було призначено відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. №332 Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, продовжується автоматично на один шестимісячний період.
Відповідно до підпунктів 2 та 5 пункту 2 згаданої постанови з 1 вересня 2023 р. виплата допомоги припиняється внутрішньо переміщеним особам, зазначеним у пункті 1 цієї постанови, якщо за результатами верифікації встановлено, що після набрання чинності цієї постанови:
- внутрішньо переміщена особа здійснила на суму, що перевищує 100 тис. гривень, купівлю земельної ділянки, квартири (будинку) (крім житла, отриманого або придбаного за рахунок державного чи місцевого бюджету), іншого нерухомого майна, цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів (у значенні, наведеному в Законі України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення"), інших товарів довгострокового вжитку (крім будівельних матеріалів, якщо в особи пошкоджено/знищено житло, та автомобілів) або оплатила (одноразово) будь-які роботи чи послуги (крім будівельних, якщо в особи пошкоджено/знищено житло, медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла);
- внутрішньо переміщена особа має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташовані на територіях, не включених до переліку територій, або на територіях, включених до переліку територій, щодо яких визначено дату завершення бойових дій (дату припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації (крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що документально підтверджено органами місцевого самоврядування або за технічної можливості інформацією щодо житлових приміщень, внесених до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації проти України, або житлового приміщення (частини житлового приміщення площею менш як 13,65 кв. метра на одного члена сім'ї).
Також підпунктом 5 пункту 7 Порядку №332 у редакціях згідно постанов Кабінету Міністрів України №789 від 31.07.2023 та №1226 від 21.11.2023 встановлено, що допомога не призначається / не виплачується внутрішньо переміщеній особі, яка вперше звертається за її призначенням, починаючи з 1 серпня 2023 р., якщо протягом трьох місяців перед зверненням або під час її отримання внутрішньо переміщена особа, яка звертається за допомогою на проживання або є отримувачем допомоги, на 1 число місяця, з якого призначається допомога, або на 1 число кожного місяця, в якому отримується допомога, має у власності житлове приміщення / частину житлового приміщення, що розташоване на територіях, не включених до переліку територій, або територіях, включених до переліку територій, щодо яких визначено дату завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації (крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що документально підтверджується органом місцевого самоврядування, або інформації (за технічної можливості), внесеної до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, або житлового приміщення (частини житлового приміщення площею менш як 13,65 кв. метра на одного члена сім'ї), або житлового приміщення (частини житлового приміщення, придбаного за кошти, отриманого на підставі договору кредиту, якщо перший внесок, сплачений уповноваженою особою або отримувачем, становив менш як 100 тис. гривень);
Відповідно до підпункту 5 пункту 7-1 Порядку №332 із 1 грудня 2023 р. допомога не призначається / не виплачується на сім'ю, яка вперше звертається за її призначенням, якщо протягом трьох місяців перед зверненням або під час її отримання: уповноважена особа або отримувач на 1 число місяця, з якого призначається допомога, або на 1 число кожного місяця, в якому отримується допомога, має у власності житлове приміщення / частину житлового приміщення, що розташоване на територіях, не включених до переліку територій, або територіях, включених до переліку територій, щодо яких визначено дату завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації. При цьому не враховуються житлові приміщення, які непридатні для проживання, що документально підтверджується органом місцевого самоврядування (а в разі його відсутності обласною державною (військовою) адміністрацією), або інформацією (за технічної можливості), внесеною до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, або житлове приміщення (частина житлового приміщення) площею менш як 13,65 кв. метра на одного члена сім'ї), або житлове приміщення / частини житлового приміщення, придбані за кошти, отримані на підставі договору кредиту, якщо перший внесок, сплачений уповноваженою особою або отримувачем, становив менш як 100 тис. гривень.
Відповідно до пункту 29 Порядку №332 (на дату прийняття спірних рішень) у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.
Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості) / засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.
Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат.
У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.
Згідно матеріалів справи відповідач виявив факт неправомірної виплати позивачу допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі за період з 01.12.2023 по 31.03.2025 в загальній сумі 32000,00 грн з тих підстав, що дружина позивача 22.03.2023 набула у власність квартиру загальною площею 44,5 кв.м., житловою площею 25,5 кв. м. за адресою: АДРЕСА_4 .
Факт реєстрації права власності за ОСОБА_2 підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав №326580989 від 22.03.2023 (а.с. 21).
Отже, даний об'єкт житлової нерухомості розташований на території, не включеній до переліку територій на яких ведуться бойові дії, або території, включених до переліку територій, щодо яких визначено дату завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації.
Зі змісту вищенаведених приписів підпункту 5 пункту 7-1 Порядку №332 вбачається, що право на отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам не мають особи, якщо член сім'ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення яких перебуває житлове приміщення/частина житлового приміщення, площею понад 13,65 кв. м на одного члена сім'ї.
Сімейний кодекс України від 10.01.2002 №2947-III визначає засади шлюбу, особисті немайнові та майнові права і обов'язки подружжя, підстави виникнення, зміст особистих немайнових і майнових прав та обов'язків батьків і дітей, усиновлювачів та усиновлених, інших членів сім'ї та родичів.
Згідно із частинами 1, 2 статті 3 Сімейного кодексу України сім'я є первинним та основним осередком суспільства. Сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.
Судом встановлено та позивачем не заперечується, що ОСОБА_2 є офіційною дружиною ОСОБА_1 . Також, відповідно до пункту 4 договору купівлі-продажу квартири від 22.03.2023 житлова нерухомість придбана нею за згодою позивача. Відомості про інших членів сім'ї позивача у матеріалах справи відсутні.
Відповідно до пункту 9 Порядку №332 (в редакції постанови КМУ №789 від 31.07.2023) уповноважена особа зобов'язана протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати про це засобами поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису) орган соціального захисту населення, уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центр надання адміністративних послуг.
Якщо отримувачів, яким призначено допомогу, відбулися зміни, які впливають на право на отримання допомоги, розмір допомоги перераховується з місяця, що настає за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженої особи або згідно з інформацією, наданою компетентним органом, та/або за результатами проведеної додаткової перевірки рекомендацій, наданих Мінфіном, відповідно до Закону України "Про верифікацію та моніторинг державних виплат". Таку заяву уповноважена особа має право надіслати з використанням поштового або електронного зв'язку органу соціального захисту населення, уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг.
Тобто, вказаною нормою передбачено обов'язок уповноваженої особи протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати про це, зокрема, орган соціального захисту населення.
При цьому, твердження позивача про недоведення йому до відома змін у законодавстві суд не приймає до уваги з огляду на те, що Порядок №332 знаходиться у відкритому доступі та позивач мав змогу ознайомитись з ним. У свою чергу обов'язку доведення до відома отримувачів допомоги про зміни в законодавстві у відповідача відсутній.
Позивач про обставину придбання членом сім'ї (дружиною) об'єкта нерухомого майна у м. Олександрія Кіровоградської області орган соціального захисту населення не повідомив, хоча достеменно знав про укладення нею договору купівлі-продажу квартири, чим порушив приписи абзацу 1 пункту 9 Порядку №332.
Щодо доводів позивача, що квартиру придбано за спільно нажиті кошти, тому вартість частки кожного становить 92000,00 грн та не перевищує суму 100000,00 грн, суд зазначає, що у пункті 7 Договору купівлі-продажу квартири зазначено, що продаж квартири за домовленістю сторін вчиняється за 184000,00 грн, які продавець отримав готівкою повністю від покупця до підписання цього договору. Отже, у договорі чітко зазначено, що ОСОБА_2 як покупець самостійно оплатила готівкою вартість квартири у повній сумі.
Суд також критично оцінює доводи позивача про те, що допомогу йому та дружині було призначено не на сім'ю, а кожному окремо.
Так, пунктом 3 Порядку №332 визначено, що з 01.11.2023 допомога призначається на шість місяців на сім'ю, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця одному з членів сім'ї (далі - уповноважена особа) у такому розмірі: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень.
Допомога призначається на кожного члена сім'ї (далі - отримувач), відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважена особа звернулася за її наданням, незалежно від дати такого звернення.
До складу сім'ї уповноваженої особи включаються (незалежно від наявності відомостей щодо включення їх до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб) чоловік, дружина, діти, прийомні діти, діти, які виховуються батьками-вихователями в дитячих будинках сімейного типу, усиновлені діти, діти, над якими встановлено опіку або піклування, а також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (зокрема у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим рівнем за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; діти з інвалідністю після досягнення ними 18-річного віку до визнання їх особами з інвалідністю з дитинства I та II групи; не перебувають в шлюбі повнолітні діти; визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи, які проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім'єю і мають спільних дітей, та/або особи, які встановили у судовому порядку факт проживання однією сім'єю. Членом сім'ї може вважатися одинока особа, а також неповнолітня дитина, якщо така особа не входить до складу сім'ї.
Склад сім'ї уповноваженої особи визначається на дату звернення за призначенням допомоги.
З вищевикладених норм Порядку №332 визначено висновок, що з 01.11.2023 допомога призначається на сім'ю - на кожного члена сім'ї, відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Суд зазначає, що факт призначення позивачу початково допомоги на проживання як внутрішньо переміщеній особі без зазначення строку здійснення таких виплат не виключає можливості внесення змін у правове регулювання таких правовідносин у майбутньому, що і мало місце у даному випадку.
Поряд з цим, хоча Порядок №332 не встановлював необхідності особистого звернення позивача для продовження та/або нового призначення допомоги на проживання, однак передбачав автоматичне призначення виплати на певний строк, в даному випадку на 6 місяців.
Між тим позивач, отримуючи від Управління відповідну грошову допомогу, зобов'язаний був повідомити в 14-денний строк про зміни змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги.
Саме бездіяльність позивача, яка полягає у не повідомленні відповідача про придбання членом сім'ї нерухомого майна призвела до надмірної виплати грошової допомоги в період з 01.12.2023 по 31.03.2025.
Відповідно до статті 1215 Цивільного кодексу України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.
Разом з тим, згідно із абзацом 2 пункту 9 Порядку №332, якщо отримувачів, яким призначено допомогу, відбулися зміни, які впливають на право на отримання допомоги, розмір допомоги перераховується з місяця, що настає за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженої особи або згідно з інформацією, наданою компетентним органом, та/або за результатами проведеної додаткової перевірки рекомендацій, наданих Мінфіном, відповідно до Закону України "Про верифікацію та моніторинг державних виплат".
З огляду на викладене, оскільки позивач не повідомив відповідача про набуття дружиною у власність житлової нерухомості, Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради, отримавши за результатами верифікації даних від Міністерства фінансів України інформацію про купівлю 22.03.2023 його дружиною квартири та виявивши факт неправомірного отримання позивачем допомоги як внутрішньо переміщеній особі, правомірно надіслало на його адресу повідомлення про припинення виплати допомоги та необхідність повернути надміру сплачені кошти.
Відтак, суд дійшов до висновку, що відповідач у спірних правовідносинах діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством України, а тому позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З наведених положень законодавства вбачається, що питання факту сторонами доводяться на засадах рівності, в той час як при вирішенні питання права в частині правомірності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень саме останній доводить правомірність своїх дій.
Обов'язок відповідача - суб'єкта владних повноважень довести правомірність рішення, дії чи бездіяльності не виключає визначеного частиною 1 статті 77 КАС України обов'язку позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.06.2020 у справі №520/2261/19.
З врахуванням наведених норм чинного законодавства, встановлених обставин справи та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про необгрунтованість позовних вимог та відсутність правових підстав для задоволення заявленого позову, оскільки відповідачем в межах спірних правовідносин не було вчинено протиправних дій, а відтак його поведінка не призвела до порушення прав та законних інтересів позивача.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 241 - 246, 255, 295 КАС України, суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 17 листопада 2025 року.
Повне найменування учасників справи:
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ).
Відповідач - Управління соціального захисту населення Олександрійської міської ради (код ЄДРПОУ 03197641, вулиця Шевченко, 109, місто Олександрія, Кіровоградська область, 28006).
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду М.Я. САВОНЮК