Рішення від 17.11.2025 по справі 260/8172/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2025 року м. Ужгород№ 260/8172/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі-відповідач), в якому просить:

1.Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області оформлену листом №3677-3688/М-02/8-0700/25 від 28.08.2025 року щодо непроведення з 12.12.2024 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 у разі втрати годувальника ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) на підставі довідки про розмір грошового забезпечення та суми нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань виданої старшому солдату ОСОБА_2 за період з 01.03.2022 року по 11 грудня 2024 року командиром військової частини НОМЕР_2 .

2.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 у разі втрати годувальника ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) на підставі довідки про розмір грошового забезпечення та суми нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань виданої старшому солдату ОСОБА_2 за період з 01.03.2022 року по 11 грудня 2024 року командиром військової частини НОМЕР_2 , у відповідності до вимог ст.ст. 43,63 Закону України №2262-ХІІ, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року №45, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

3.Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області документально підтверджені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1211,20 грн.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що 20.07.2025 року ОСОБА_1 , 28.04.1991 року звернулася до територіального органу Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області із заявою щодо здійснення перерахунку нарахованої їй пенсії яку вона отримує з 12.12.2024 року, через втрату годувальника ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер в наслідок бойових дій при захисті України від вибухів та осколків та здійснити відповідні виплати

При поданні заяви, Позивач надала Відповідачу відповідну довідку про розмір грошового забезпечення та суми нарахованої та виплачені індексації грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань старшому солдату ОСОБА_2 за період з 01.03.2022 року по 11 грудня 2024 року виданої командиром військової частини НОМЕР_2 .

За результатами розгляду поданої заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області прийнято рішення відмовити заявниці в перерахунку пенсії та зазначено, що 12.12.2024 року, призначено пенсію в разі втрати годувальника у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення на підставі подання ІНФОРМАЦІЯ_3 про призначення пенсії від 21.01.2025 року №21215, грошового атестату від 15.01.2025 року №160 та довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) від 28.01.2025 року №95, відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 від 14.05.2018 року.

Позивачка зазначає, що пенсія їй виплачується у розмірі 70% грошового забезпечення, але без урахування додаткових видів грошового забезпечення, які зазначені у довідці.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 07.10.2025 року відкрито спрощене позовне провадження за вказаним позовом та надано учасникам справи строк для подання заяв по суті справи.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 06.11.2025 року витребувано докази по справі.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Представник відповідача зазначає, що позивачці з 12.12.2024 р призначено пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Порядок визначення та види грошового забезпечення, які враховуються під час обчислення пенсій відповідно до Закону визначено пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей». Згідно з пунктом 7 Порядку №393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, надбавки за спеціальне звання та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням (смертю). Середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми таких видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідач зазначив, що пенсію ОСОБА_1 обчислено на підставі матеріалів пенсійної справи та нарахування проведено у відповідності норм чинного законодавства.

Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив, що ОСОБА_1 12.12.2024 року призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у зв'язку з втратою годувальника у розмірі 70% грошового забезпечення померлого ОСОБА_2 .

Як вбачається з протоколу засідання штатної ВЛК №2025-0818-1721-0472-0 від 18.08.2025 ОСОБА_2 проходив військову службу у ЗСУ з 06.09.2021 по 11.12.2024 року. Згідно пункту 4.4 вказаного Протоколу ОСОБА_2 звільнений із Збройних Сил України 11.12.2024, зник безвісти, загинув ІНФОРМАЦІЯ_4 .

З матеріалів справи судом встановлено, що пенсію позивачці призначено на підставі грошового атестату ОСОБА_2 від 20.01.2025 №160 та довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393, до якої включено суми додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_2 за період з жовтня 2021 року по лютий 2022 року (а.с.54).

У протоколі за пенсійною справою №0701011688 від 12.12.2024 р. зазначено, про призначення позивачем пенсій в разі втрати годувальника за Законом №2262 у розмірі 9877,97 грн (70% сум грошового забезпечення: посадовий оклад 2910,00 грн, оклад за військове звання 600,00 грн. процентна надбавка за вислугу років 30% 1053,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці 9548,38 грн (а.с.52).

Отже, встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області обраховано середньомісячну сума додаткових видів грошового забезпечення шляхом ділення суми додаткових видів грошового забезпечення за останні фактичні 5 місяців служби на 5 місяців (47741,90 грн : 5).

Не погоджуючися з вказаним обрахунком ОСОБА_1 20.07.2025 року звернулася до територіального органу Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області із заявою щодо здійснення перерахунку нарахованої їй пенсії яку вона отримує з 12.12.2024 року, через втрату годувальника ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , здійснити відповідні виплати. Разом із заявою позивачка надала відповідачу довідку про розмір грошового забезпечення та суми нарахованої та виплачені індексації грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань старшому солдату ОСОБА_2 за період з 01.03.2022 року по 11 грудня 2024 року без дати та номеру видану командиром військової частини НОМЕР_2 , яка наявна у матеріалах справи.

За результатами розгляду поданої заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області відмовлено у перерахунку пенсії та вказано, що пенсію призначено на підставі матеріалів пенсійної справи.

Оцінюючи докази наявні у матеріалах справи суд вказує наступне.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно з п.6 ч.1 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються: основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки.

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (далі за текстом Закон №2262) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до ч.3 ст.1 Закону №2262 члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.

Статтею 29 Закону №2262 визначено, що пенсії в разі втрати годувальника сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім'ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім'ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.

Частинами 1, 2 статті 30 Закону №2262 передбачено, що право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).

Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.

З огляду на п.«а» ч.1 ст.36 Закону №2262, пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах: членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, а саме батькам (одному з батьків), дружині (чоловікові), іншому непрацездатному члену сім'ї загиблого (померлого) годувальника, якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім'ї, у розмірі 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї; якщо право на пенсію мають два і більше непрацездатних членів сім'ї (крім батьків, дружини (чоловіка) у розмірі 50 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї. У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків.

Частиною 3 статті 43 Закону №2262 визначено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з абзацами 1-4 п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі за текстом Постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Для осіб, які звільнені із служби у 2008 році та пізніше або які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менш як 24 календарні місяці служби (крім осіб, виплата грошового забезпечення яким провадилася на умовах і в порядку, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2005 р. №748, від 3 вересня 2005 р. №865, від 9 березня 2006 р. №268 і від 15 листопада 2006 р. №1588), середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з січня 2008 р. на кількість таких місяців.

Таким чином, пенсія, призначена відповідно до Закону №2262, обчислюється, у тому числі з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. При цьому, необхідною умовою для такого обчислення пенсії є безперервність проходження служби протягом 24 місяців. В іншому випадку, пенсія обчислюється з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням.

Судом встановлено, що загиблий годувальник ОСОБА_2 проходив військову службу у період з 06.09.2021 по 11.12.2024. (зник безвісти та заганив 01.03.2022 року).

Як встановлено судом, розмір пенсії за вислугу років позивачу обчислено з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за період з жовтня 2021 по лютий 2022 року на підставі довідки поданої військовою частиною НОМЕР_2 від 28.01.2025 року №95.

Суд вказує, що вказана довідка відповідає формі та видана уповноваженим органом відповідно до Постанови КМУ від 17.07.1992 року №393, відтак правомірно взято до уваги дані додаткового грошового забезпечення ОСОБА_2 при призначенні позивачці пенсії по втраті годувальника на підстав довідки від 28.01.2025 №95.

У свою чергу, суд вказує, що у матеріалах справи відсутні докази подання військовою частиною НОМЕР_2 до Головного управління ПФУ в Закарпатській області довідки про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії за 24 місяці перед звільненням відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови КМУ №393 виданої військовою частиною НОМЕР_2 для обрахунку сум додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_2 відповідно до п.7 Постанови КМУ №393, а долучена позивачкою до позовної заяви довідка без номеру та дати про розміри грошового забезпечення ОСОБА_2 за період з 01.03.2022 по 11.12.2024 року носить інформаційний характер, оскільки містить загальні суми грошового забезпечення ОСОБА_2 за вказаний період з 01.03.2022 по 11.12.2024 року.

У матеріалах справи також відсутні докази оскарження та/або визнання протиправними дій військової частини НОМЕР_2 щодо видачі довідки №95 від 28.01.2025. Та оскільки вказана довідка була подана до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області уповноваженим органом, відтак відповідачем правомірно взято таку до уваги при здійсненні обрахунку розміру пенсії та призначенні пенсії по втраті годувальника позивачці.

Як вбачається з позовної заяви позивач в обгрунтування позовних вимог відсилається на Порядок проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року №45

Суд вказує, що відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

З аналізу вищевикладених норм слідує, що довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з абзацами другим та четвертим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку № 3-1. У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Тобто, саме на обласні військові комісаріати покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі зміни розміру грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей.

Таким чином, здійсненню перерахунку пенсії передує чітко визначена законодавством процедура, а головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій після надходження довідок встановленого зразка.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.

Суд зауважує, що відповідно до пункту 9 порядку № 45 Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.

У позовній заяві позивач просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії на підставі довідки без дати та номеру про розмір грошового забезпечення та суми нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань виданої старшому солдату ОСОБА_2 за період з 01.03.2022 року по 11 грудня 2024 року командиром військової частини НОМЕР_2 .

Разом з тим, як було зазначено судом, військова частина не є уповноваженим органом на видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій та як слідує зі змісту вказаної довідки така носить інформаційний характер та не є довідкою встановленої форми визначеної Додатком 2 Порядку №45.

Враховуючи вищевикладене, у Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачу, оскільки в матеріалах справи відсутня довідка про розмір грошового забезпечення видана уповноваженим органом.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У зв'язку з викладеним суд вважає, що відповідачем правомірно відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі відомостей військової частини НОМЕР_2 наданих на звернення позивача.

За вказаних обставин, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2 ,6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м.Ужгород, пл.Народна, буд.4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяЮ.Ю.Дору