17 листопада 2025 року м. Житомир справа № 282/855/25
категорія 103000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Любарської селищної ради в особі виконавчого комітету Любарської селищної ради, Відділу житлово - комунального господарства, архітектури, будівництва, надзвичайних ситуацій, благоустрою та інфраструктури Любарської селищної ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Любарського районного суду Житомирської області звернувся ОСОБА_1 із позовом до Любарської селищної ради в особі виконавчого комітету Любарської селищної ради, у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльності Любарської селищної ради в особі виконавчого комітету Любарської селищної ради щодо невиконання рішення виконавчого комітету Любарської селищної ради №110 від 19.04.2024;
- зобов'язати Любарську селищну раду в особі виконавчого комітету Любарської селищної ради негайно виконати рішення виконавчого комітету Любарської селищної ради №110 від 19.04.2024.
В обґрунтування позову вказує, що згідно рішення виконавчого комітету Любарської селищної ради № 110 від 19 квітня 2024 року було вирішено: затвердити акт обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню від 18 квітня 2024 року № 194; надати дозвіл на видалення зелених насаджень відділу житлово-комунального господарства, архітектури, будівництва, надзвичайних ситуацій, благоустрою та інфраструктури Любарської селищної ради, відповідно до акту обстеження; контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради. Однак, незважаючи на те, що з моменту прийняття виконавчим комітетом Любарської селищної ради рішення № 110 пройшов уже рік, воно до теперішнього часу не виконане. У зв'язку із цим, позивач 17 квітня 2025 року звернувся із заявою до секретаря Любарської селищної ради Анатолія Біленького (оскільки голова ради пішов служити в ЗСУ та саме секретар ради на теперішній час здійснює повноваження голови та очолює виконавчий комітет Любарської селищної ради) з проханням виконати рішення виконавчого комітету Любарської селищної ради №110 від 19 квітня 2024 року та врешті-решт знести ці дерева, оскільки вини ще більше загрожують життю та здоров'ю жителів, можуть при падінні пошкодити пам'ятники. Секретар Любарської селищної ради Анатолій Біленький у відповідь на заяву позивача, листом від 13 травня 2025 року за №779/54 запропонував йому самому, за власні кошти, найняти відповідних фахівців та зрізати дані дерева, тобто замість виконавчого комітету виконати рішення виконавчого комітету Любарської селищної ради № 110 від 19 квітня 2024 року. Позивач, звертаючись до суду з позовом, вважаю таку бездіяльність керівника виконавчого комітету Любарської селищної ради протиправними. Просить позов задовольнити.
Ухвалою судді Любарського районного суду Житомирської області від 01.07.2025 матеріали адміністративної справи передано на розгляд Житомирського окружного адміністративного суду.
Автоматизованим розподілом судової справи між суддями суддю Лавренчук О.В. визначено головуючою суддею для розгляду справи №282/855/25.
Суддя своєю ухвалою від 25.07.2025 постановила прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Відзив Любарської селищної ради надійшов до суду 11.08.2025. Заперечуючи позовні вимоги відповідач зазначає, що 19.04.2024 винесено рішення №110 яким надано дозвіл на видалення зелених насаджень відділу житлово-комунального господарства, архітектури, будівництва, надзвичайних ситуацій, благоустрою та інфраструктури Любарської селищної ради, відповідно до акта№194 обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню. З вищезазначеного вбачається, що селищною радою вживалися та вживаються заходи щодо видалення зазначених зелених насаджень. Просить врахувати що відповідно до Закону України «Про поховання та похоронну справу» та Порядку утримання кладовищ та інших місць поховань затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 №193 Любарська селищна рада не несе відповідальності за пошкодження намогильних споруд не зареєстрованих в установленому порядку, та відсутність підстав для позову в ОСОБА_1 . Також звертає увагу на ту обставину що термін щодо виконання зазначеного рішення відсутній. На підставі вищезазначеного просить відмовити в задоволенні позову повністю.
Ухвалою суду від 02.10.2025 постановлено залучити Відділ житлово - комунального господарства, архітектури, будівництва, надзвичайних ситуацій, благоустрою та інфраструктури Любарської селищної ради до участі у справі №282/855/25, як другого відповідача.
Через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС 24.10.2025 Відділ житлово - комунального господарства, архітектури, будівництва, надзвичайних ситуацій, благоустрою та інфраструктури Любарської селищної ради подав відзив у якому зазначає, що роботи по видаленню складних аварійних дерев в межах земельної ділянки для організації місць поховання, яка розташована на території села Юрівка Стрижівського старостинського округу, Житомирського району, Житомирської області, згідно рішення виконавчого комітету Любарської селищної ради відділом житлово-комунального господарства, архітектури, будівництва, надзвичайних ситуацій, благоустрою та інфраструктури Любарської селищної ради можливі лише після встановлення законного статусу балансоутримувача для зазначених вище об'єктів. Також відповідно до тексту рішення виконавчого комітету від 19.04.2024 №110 відсутнє пряме зобов'язання до його виконання в певний момент часу і передбачено лише дозвіл для такого виду робіт, які зважаючи на вищевикладені обставини, не можуть бути виконані відповідачем -2 в межах існуючих повноважень передбачених чинним законодавством. З огляду на зазначене, Відділ житлово - комунального господарства, архітектури, будівництва, надзвичайних ситуацій, благоустрою та інфраструктури Любарської селищної ради не вбачає підстав щодо залучення його як другого відповідача у даній справі.
Відзив зареєстровано в КП ДСС 28.10.2025 за вх. №78342/25.
У період із 29.10.2025 по 13.11.2025 головуюча у справі суддя перебувала у відпустці.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Встановлено, що 18.04.2024 комісією виконавчого комітету Любарської селищної ради було складено Акт №194 у якому зафіксовано, що комісія оглянула зелене насадження за адресою с. Юрівка, Стрижівського старостинського округу.
У Акті зазначено: "Видалення зеленого насадження пов'язане з проведенням: "Санітарної очистки території сільського кладовища за адресою с. Юрівка, землі комунальної власності. Сухі дерева знаходяться в незадовільному стані. З метою благоустрою території, досягли вікової межі, загрожують життю та здоров'ю жителів, можуть при падінні пошкодити пам'ятники".
Висновок комісії: "Обстежені дерева знаходяться на території сільського кладовища за адресою с. Юрівка, Стрижівського старостинського округу, землі комунальної власності. Дерева в незадовільному стані, сухі, досягли вікової межі, знесення дерев пов'язане з аварійним станом, своїм падінням загрожують життю та здоров'ю жителів, можуть при падінні пошкодити пам'ятники. Тому комісія констатує те, що вищевказані дерева підлягають видаленню" (а.с. 14).
З матеріалів справи вбачається, що рішенням виконавчого комітету Любарської селищної ради від 19 квітня 2024 року №110 вирішено (а.с. 16):
1. Затвердити акт обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню від 18 квітня 2024 року № 194;
2. Надати дозвіл на видалення зелених насаджень відділу житлово- комунального господарства, архітектури, будівництва, надзвичайних ситуацій, благоустрою та інфраструктури Любарської селищної ради, відповідно до акту обстеження;
3. Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради Анатолія Франкова.
З матеріалів справи вбачається, що 17.04.2025 позивач звернувся до секретаря Любарської селищної ради із заявою щодо невиконання рішення виконавчого комітету Любарської селищної ради від 19 квітня 2024 року №110.
Листом від 13.05.2025, за підписом секретаря ради, Любарська селищна рада повідомила ОСОБА_1 про наступне: "Ваша заява, щодо невиконання рішення від 19.04.2024 року № 110 виконавчого комітету, Любарською селищною радою розглянута. Керуючись Постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2006 року №1045 «Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах» та Положенням постійно діючої комісії, Вам наданий пакет документів, на підставі яких можна проводити роботи по видаленню аварійних зелених насаджень. Дані аварійні зелені насадження знаходяться в недоступному для техніки місці, та при їх видаленні, можуть бути пошкоджені надмогильні пам'ятники. Любарська селищна рекомендує, звернутись до фахівців відповідного рівня по видаленню складних зелених насаджень в важко доступних місцях. Фінансування оплати, за такі виконані роботи, в місцевому бюджеті не передбачені (а.с. 17).
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невиконання рішення від 19.04.2024 №110, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Згідно з ч.1 статті 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Відповідно до ч. 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Приписами ч. 2 ст. 11 Закону закріплено, що виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до пп. 7 та пп. 11 п. "а" ст. 30 Закону, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження:
організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян;
забезпечення утримання в належному стані кладовищ, інших місць поховання та їх охорони, крім випадків, передбачених статтею 23-1 Закону України "Про поховання та похоронну справу".
Підпунктом "д" пункту 1 частини 1 ст. 13 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" закріплено, що до об'єктів благоустрою населених пунктів належать: території загального користування: кладовища.
При цьому, відповідно до ст. 1 Закону України "Про поховання та похоронну справу", поховання - діяльність відповідних органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у межах повноважень, визначених цим Законом, а також суб'єктів господарювання, спрямована, зокрема, на створення та експлуатацію об'єктів, призначених для поховання, утримання і збереження місць поховань;
У п. 2 ст. 8 Закону України "Про поховання та похоронну справу", органи місцевого самоврядування та їх виконавчі органи в межах своєї компетенції забезпечують будівництво, утримання в належному стані та охорону місць поховання, крім випадків, передбачених статтею 23-1 цього Закону.
Статтею 30 Закону України "Про поховання та похоронну справу" встановлено, що утримання кладовищ, військових кладовищ, військових ділянок на кладовищах, військових братських та одиночних могил, земельних ділянок для почесних поховань, братських могил, а також могил померлих одиноких громадян, померлих осіб без певного місця проживання, померлих, від поховання яких відмовилися рідні, місць поховання знайдених невпізнаних трупів забезпечується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради за рахунок коштів місцевого бюджету, крім випадків, передбачених статтею 23-1 цього Закону.
За визначенням, наведеним у п. 2.1 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України 10.04.2006 №105 (далі - Правила №105), зелені насадження спеціального призначення - насадження транспортних магістралей і вулиць; на ділянках санітарно-захисних зон довкола промислових підприємств; виставок, кладовищ і крематоріїв, ліній електропередач високої напруги; лісомеліоративні, водоохоронні, вітрозахисні, протиерозійні, насадження розсадників, квітникарських господарств, пришляхові насадження в межах населених пунктів.
У п. 13.2.1 Правил №105 зазначено, що до поточного ремонту об'єктів благоустрою належать роботи, спрямовані на запобігання дрібним деформаціям і пошкодженням об'єктів благоустрою та їх ліквідацію. До поточного ремонту на об'єктах благоустрою зеленого господарства належать: видалення окремих засохлих чи фаутних дерев та кущів;
Згідно п. 2. Порядку видалення зелених насаджень у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2006 р. №1045 (далі - Порядок №1045), видалення зелених насаджень здійснюється у разі: знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самосійних і порослевих дерев з діаметром кореневої шийки не більш як 5 сантиметрів; досягнення деревом вікової межі.
У п. 3. Порядку №1045 визначено, що видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється: за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - компетентний орган) на підставі дозволу (ордера) на видалення зелених насаджень (далі - ордер) (крім випадків, передбачених пунктами 7-10 цього Порядку).
Частиною 7 Порядку №1045 встановлено, що видалення аварійних, сухостійних і фаутних дерев на об'єкті благоустрою здійснює балансоутримувач на підставі акта, що складається відповідно до пункту 4 цього Порядку.
Приписами п. 4 Порядку №1045 закріплено, що підставою для прийняття рішення компетентним органом та видачі ордеру є заява про видалення зелених насаджень суб'єкта господарювання (далі - заявник), подана у паперовій або електронній формі із зазначенням причини (необхідності) видалення зелених насаджень відповідно до пункту 2 цього Порядку. Комісія у п'ятиденний строк після її затвердження визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, і їх відновну вартість та складає акт обстеження тих насаджень, що підлягають видаленню (далі - акт), за формою, затвердженою Мінрегіоном.
У п. 9 Порядку № 1045 закріплено, що видалення зелених насаджень на території меморіального комплексу та кладовищі здійснюється за рішенням балансоутримувача без сплати їх відновної вартості.
Із системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що утримання кладовищ та видалення зелених насаджень, зокрема і таких, що знаходяться в аварійному стані та таких, що досягли вікової межі, та які розташовані на території кладовищ, належить до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад та здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету на підставі відповідного рішення (акта) балансоутримувача.
Частиною 1. ст. 59 Закону закріплено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Належними доказами підтверджується, що рішенням виконавчого комітету Любарської селищної ради від 19 квітня 2024 року №110 вирішено (а.с. 16):
1. Затвердити акт обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню від 18 квітня 2024 року № 194;
2. Надати дозвіл на видалення зелених насаджень відділу житлово- комунального господарства, архітектури, будівництва, надзвичайних ситуацій, благоустрою та інфраструктури Любарської селищної ради, відповідно до акту обстеження;
3. Контроль за виконанням рішення покласти на першого заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради Анатолія Франкова.
Суд відмічає, що нормативне законодавство та документи, якими Відділ житлово-комунального господарства, архітектури, будівництва, надзвичайних ситуацій, благоустрою та інфраструктури Любарської селищної ради керується в роботі, міститься за посиланням https://lubarska-gromada.gov.ua/normativne-zakonodavstvo-yakim-viddil-keruetsya-v-roboti-10-13-03-14-01-2025/.
Рішенням Любарської селищної ради від 30.07.2021 №394 затверджено Правила благоустрою території Любарської селищної територіальної громади (далі - Правила благоустрою).
Відповідно до п. 1.2. та 1.3 Правил благоустрою, правила є обов'язковими для виконання на території Любарської селищної територіальної громади всіма органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими особами, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, їх посадовими та службовими особами, органами самоорганізації населення, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають на території Любарської селищної територіальної громади.
Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території Любарської селищної територіальної громади. Рішення селищної ради та її виконавчого комітету щодо благоустрою території Любарської селищної територіальної громади є обов'язковими для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають, або перебувають.
Пунктом 2.7. Правил благоустрою закріплено порядок утримання кладовищ, яким визначено, що утримання у належному стані територій кладовищ та місць поховань передбачає використання їх за цільовим призначенням, санітарне очищення, озеленення, охорону зелених насаджень, збір та вивезення сміття тощо, згідно вимог цих Правил, інших нормативно - правових, правових актів.
Частиною 4 Правил благоустрою визначені вимоги до утримання зелених насаджень на об'єктах благоустрою-територіях загального користування.
Пункт 4.1. Правил благоустрою регулює порядок утримання зелених насаджень на об'єктах благоустрою.
Так пп. 4.1.4. Правил благоустрою закріплено, що відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними, видалення сухостійних, фаутних та аварійних дерев є;
1) на об'єктах благоустрою державної чи комунальної власності - балансоутримувачі цих об'єктів.
У п. 4.2. Правил благоустрою встановлено порядок видалення та пересаджування зелених насаджень.
За приписами пп. 4.2.1 - 4.2.3 п. 4.2 Правил благоустрою, видалення (знесення) дерев, кущів, газонів і квітників на території Любарської селищної територіальної громади згідно чинного законодавства, здійснюється у разі: знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самосійних і порослих дерев з діаметром кореневої шийки не більш як 5 сантиметрів; досягнення деревом вікової межі.
Видалення та пересаджування дерев, чагарників, газонів, квітників тощо на території Любарської селищної територіальної громади здійснюється у встановленому виконавчим органом селищної ради порядку.
Видалення аварійних, сухостійних і фаутних дерев на об'єкті благоустрою здійснює балансоутримувач на підставі акту обстеження зелених насаджень.
Відповідно до пп. 4.2.5 п. 4.2 Правил благоустрою, видалення зелених насаджень на території меморіальних комплексів та кладовищ на території Любарської селищної територіальної громади здійснюється за рішенням балансоутримувача на підставі акту обстеження зелених насаджень без сплати їх відновної вартості.
Суд зауважує, що відповідачами не надано жодних доказів на спростування твердження, що Любарська селищна рада в особі виконавчого комітету Любарської селищної ради є балансоутримувачем кладовища, щодо обстеження зелених насаджень. Виконуючи свої функціональні обов"язки, комісією виконавчого комітету Любарської селищної ради складено Акт від 18.04.2024 №194.
Отже, видалення аварійних дерев на території кладовища, розташованого в с.Юрівка Стрижівського старостинського округу, здійснюється за рішенням виконавчого комітету Любарської селищної ради.
Рішенням XII сесії VIII скликання Любарської селищної ради від 22 грудня 2018 року№455 затверджено Положення про відділ житлово-комунального господарства, архітектури, будівництва, надзвичайних ситуацій, благоустрою та інфраструктури Любарської селищної ради (далі - Положення №455).
У п. 1,1. -.1.3. вказаного Положення закріплено, що Відділ житлово-комунального господарства, благоустрою Любарської селищної ради (далі - Відділ) є структурним підрозділом Любарської селищної ради, утворюється селищною радою у межах затвердженою нею структури і загальної чисельності.
Відділ підзвітний і підконтрольний селищній раді, підпорядкований виконавчому комітету селищної ради, селищному голові, заступникам селищного голови відповідно до розподілу обов'язків, а з питань здійснення делегованих повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.
Відділ у своїй діяльності керується ... рішеннями Любарської селищної ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями селищного голови, а також цим Положенням.
Завдання Відділу визначену у п. 2.1 Положення №455.
Так, за приписами пп. 2.1.3. Положення №455, завданням Відділу є управління об'єктами житлово-комунального господарства, що перебувають у комунальній власності селищної ради, забезпечення їх належного утримання та фінансування.
Функції відділу закріплені у п. 2.2 Положення №455:
2.2.3 Забезпечу є роботу з благоустрою автошляхів, тротуарів, кладовищ, пляжів, громадських вбиралень, зупиночних павільйонів, зелених насаджень та їх обстеження і підготовку ордерів на їх знесення;
2.2.21.Організовує роботи з ремонту та утримання доріг, криниць загального користування, інших об'єктів благоустрою, утримання кладовищ, інших місць поховань, поховання безрідних громадян.
Отже, саме Відділ житлово-комунального господарства, благоустрою Любарської селищної ради забезпечує виконання рішення виконавчого комітету Любарської селищної ради щодо утримання кладовища, розташованого в с.Юрівка Стрижівського старостинського округу, шляхом організації робіт по видаленню дерев, які знаходяться в аварійному стані (сухі, досягли вікової межі).
При цьому, станом на дату розгляду справи, рішення виконавчого комітету Любарської селищної ради від 19.04.2024 №110 є чинним.
До суду не надано доказів його виконання.
З огляду на встановлені обставини, що підтверджуються належними доказами, та враховуючи правове регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про бездіяльність Відділу житлово - комунального господарства, архітектури, будівництва, надзвичайних ситуацій, благоустрою та інфраструктури Любарської селищної ради щодо невиконання рішення виконавчого комітету Любарської селищної ради від 19.04.2024 №110.
При цьому, належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язати Відділ житлово - комунального господарства, архітектури, будівництва, надзвичайних ситуацій, благоустрою та інфраструктури Любарської селищної ради виконати рішення виконавчого комітету Любарської селищної ради від 19.04.2024 №110 шляхом видалення зелених насаджень згідно Акта обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню №194 від 18 квітня 2024 року.
При цьому, відсутність фінансування на видалення зелених насаджень на кладовищі, розташованого в с.Юрівка Стрижівського старостинського округу, свідчить про бездіяльність органів місцевого самоврядування та не може бути підставою для перекладання законодавчо визначених обов'язків відповідачів по благоустрою території на фізичну особу, яка звернулась до таких суб'єктів з відповідною заявою щодо видалення аварійних дерев.
При цьому, не зазначення у рішення №110 від 19.04.2024 термінів виконання такого рішення вказує на можливість зловживання з боку суб'єктів, на яких покладено певні обов'язки вказаним рішенням та дає їм можливість нівелювати рішення органу місцевого самоврядування.
Окрім того, вказаний недолік призводить до порушення прав та інтересів фізичних осіб, яких таке рішення стосується.
Щодо позовних вимог в частині, що стосується негайного виконання рішення від 19.04.2024 №110.
Частиною 2 та 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
При цьому, приписами ч. 2 ст. 371 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення:
1) у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті;
2) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об'єднання; про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об'єднання;
4) про встановлення обмеження щодо реалізації права на свободу мирних зібрань.
З огляду на зазначені правові норми, суд не вбачає підстав для задоволення позову в цій частині.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Щодо судових витрат.
У прохальній частині позову позивач просить стягнути з відповідача витрати на правничу допомогу у розмірі 5000 грн.
Частиною 4 статті 134 КАС України визначено, що для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
При цьому, до матеріалів справи додано: копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, витяг з Єдиного реєстру адвокатів України та ордер серії АМ №1134774.
У зв'язку з відсутністю документально підтверджених судових витрат по даній справі, а також ненадання документів, визначених у ч. 4 ст. 134 КАС України, питання про їх розподіл судом не розглядається.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Частково задовольнити позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Любарської селищної ради в особі виконавчого комітету Любарської селищної ради (вул. Незалежності, 39, с-ще Любар, Житомирський район, Житомирська область, 13101, код ЄДРПОУ 04345664), Відділу житлово - комунального господарства, архітектури, будівництва, надзвичайних ситуацій, благоустрою та інфраструктури Любарської селищної ради (вул. Незалежності, 39, с-ще Любар, Житомирський район, Житомирська область, 13101, код ЄДРПОУ 41863810) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
Визнати протиправною бездіяльність Відділ житлово - комунального господарства, архітектури, будівництва, надзвичайних ситуацій, благоустрою та інфраструктури Любарської селищної ради щодо невиконання рішення виконавчого комітету Любарської селищної ради від 19.04.2024 №110 "Про затвердження акта обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню".
Зобов'язати Відділ житлово - комунального господарства, архітектури, будівництва, надзвичайних ситуацій, благоустрою та інфраструктури Любарської селищної ради виконати рішення виконавчого комітету Любарської селищної ради від 19.04.2024 №110 "Про затвердження акта обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню" шляхом видалення зелених насаджень згідно Акта обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню №194 від 18 квітня 2024 року.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Лавренчук
17.11.25