17 листопада 2025 року м. Житомир справа № 240/33851/22
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 14.06.2023 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України: визнано протиправною бездіяльність Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення, розрахованої як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу за період з 01.03.2018 року по 25.06.2020 включно; зобов'язано Адміністрацію Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення, розраховану як різниця між сумою індексації і розміром підвищення її грошового доходу за період з 01.03.2018 року по 25.06.2020 включно, відповідно до абзаців 3, 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 08.09.2023 рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 14.06.2023 залишено без змін.
Від представника позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням вказаного вище рішення суду. Заява мотивована тим, що відповідачем не в повному обсязі виконане зазначене рішення, а саме: ним нараховано індексацію в меншому розмірі, адже при розрахунку її та премії позивача, що мало наслідком зменшення індексації грошового забезпечення, яка підлягала до виплати позивачу, до 0,00 гривень.
Від представника відповідача 04.11.2025 надійшли заперечення на заяву, у якому зазначає про помилковість розрахунку позивача, оскільки у березні 2018 року сума, на яку збільшилося грошове забезпечення позивача з урахуванням складових порівняно з лютим 2018 року є більшою, ніж 4463,15 грн, тому індексація з врахуванням підвищення грошового забезпечення у березні 2018 року за період з 01.03.2018 по 25.06.2020 становить 0,00 грн. Отже, Адміністрації Державної прикордонної служби України судове рішення виконала.
Суд зауважує, що оскільки розгляд цієї справи відбувався за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні, відтак суд вважає за необхідне здійснити розгляд даної заяви в порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 14.06.2023, суд зважає на таке.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування зобов'язані діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Положеннями ст. 370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За приписами ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Вказана правова норма має на меті забезпечення виконання судового рішення і підставами її застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача.
Аналіз вищенаведених правових норм дає підстави для висновку, що право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Отже, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили незважаючи на те, чи погоджується учасник справи з висновками суду викладеними в цьому рішенні, яке набрало законної сили.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно ч.2 ст. 382 КАСУ за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Враховуючи викладене, заява представника позивача підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 382 КАС України, суд
ухвалив:
Заяву Каверіна Сергія Миколайовича - представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду задовольнити.
Зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України подати суду у тридцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 14.06.2023 у справі №240/33851/22.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя Г.В. Чернова