Рішення від 14.11.2025 по справі 200/8153/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2025 року Справа№200/8153/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 22 жовтня 2025 року, в якому позивач просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01 лютого 2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518, виданої станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262) та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ № 704);

- зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518, виданої станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону № 2262 та положень Постанови КМУ № 704, з урахуванням раніше проведених виплат без обмеження її максимальним розміром та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01 лютого 2023 року по день проведення перерахунку.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

27 жовтня 2025 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував у відповідача докази.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 20 жовтня 2025 року № 793/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 21 жовтня 2025 року № 4643-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 05 листопада 2025 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

Позивач вказував на те, що ГУ ПФУ в Донецькій області відмовило йому в перерахунку та виплаті пенсії з 01 лютого 2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518 про розмір грошового забезпечення, виданої станом на 01 січня 2023 року відповідно до вимог ст. 43 і 63 Закону № 2262 та положень Постанови КМУ № 704, чим порушило його право на належне пенсійне забезпечення.

Вважаючи такі дії пенсійного органу протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Просив задовольнити позов.

Відповідач позов не визнав; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.

Відповідач покликався на норми ст. 63 Закону № 2262, п. п. 2, 5, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійний забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, (далі - Порядок № 45), Постанову КМУ № 704 та постанову Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ № 103) і наголошував на тому, що п. п. 1, 2 Постанови КМУ № 103 та зміни до п. 5 Порядку № 45, додатка 2 до цього Порядку визнані протиправними та нечинними рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року.

Після визнання протиправним та скасування п. п. 1, 2 Постанови КМУ № 103 інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій Кабінет Міністрів України не приймав, асигнування з Державного бюджету України Пенсійному фонду України не збільшувались, а тому пенсії виплачуються в розмірах, що склались станом на день набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18, з урахуванням бюджетних асигнувань, визначених на цю мету.

На цих підставах відповідач стверджував, що на теперішний час на законодавчому рівні не врегульовано питання проведення перерахунку пенсій у зв'язку із скасуванням п. п. 1, 2 Постанови КМУ № 103, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

Крім того, відповідач зазначив, що відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 перерахунку підлягають пенсії, які призначені за цим Законом, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідач наголосив, що на виконання Постанови КМУ № 103 та Постанови КМУ № 704 здійснив перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.

На теперішній час Кабінет Міністрів України не приймав постанов щодо проведення перерахунку пенсій цієї категорії осіб; інших підстав для перерахунку законодавством не передбачено. Відтак, підстави для перерахунку пенсії відсутні.

Просив відмовити в позові.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 .

З 18 серпня 1995 року місце проживання позивача реєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить штамп про реєстрацію місця проживання, проставлений в паспорті.

ОСОБА_1 , як особа з інвалідністю внаслідок війни третьої групи, має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_3 , виданим Департаментом соціального захисту населення Маріупольської міської ради в 2020 році.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа; є суб'єктом владних повноважень та адміністративним органом.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області.

З 01 червня 2000 року позивачу призначена пенсія по інвалідності на підставі Закону № 2262, що підтверджено матеріалами пенсійної справи № ФС-90427(Міноборони).

Так, згідно з протоколом за пенсійною справою № ФС-90427(Міноборони) від 15 червня 2007 року пенсія позивача була обчислена, виходячи з такого:

вид пенсії - по інвалідності;

дата звернення - 01 червня 2000 року;

умови призначення - у розмірі 60% грошового забезпечення;

військове звання - майор;

посада - начальник служби пального та мастильних матеріалів батальйону ВВАУ штурманів;

дата і причина звільнення - 08 червня 1995 року, ст. 65 В - 1 п., запас;

причина інвалідності - поранення, контузія, травма, каліцтво, захворювання, отримані при виконанні інтернаціонального обов'язку;

група інвалідності - 3;

дата встановлення інвалідності - 16 листопада 1999 року;

період встановлення інвалідності - 16 листопада 1999 року - довічно;

грошове забезпечення для обчислення пенсії:

- посадовий оклад - 160,00 грн;

- оклад за військове звання - 125,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 35% - 99,75 грн;

- секретність 15% - 24,00 грн;

- ОУС офіцерам МО (ПО+ВЗ+НАД-100) 100% - 384,75 грн;

- за безперервну службу 70% - 555,45 грн;

- премія 33,3% - 449,20 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 1 798,15 грн;

основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення у розмірі - 1 078,89 грн;

вид підвищення або надбавка до пенсії:

особа з інвалідністю внаслідок війни третьої групи при виконанні обов'язків військової служби, особа з інвалідністю внаслідок війни третьої групи (ст. 7) - 121,80 грн;

особа з інвалідністю внаслідок війни третьої групи/при виконанні обов'язків військової служби - 50,00 грн;

всього призначено - 1 250,69 грн;

призначено згідно з Законом № 2262 загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі - 1 250,69 грн.

Як свідчить розпорядження про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФС90427-Мінроборони, пенсія по інвалідності ОСОБА_1 перерахована з 01 травня 2018 року із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 4 510,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 340,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 45% - 2 632,50 грн;

всього - 8 482,50 грн;

основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення у розмірі - 5 089,50 грн;

з урахуванням доплати - 6 361,88 грн;

вид підвищення або надбавка до пенсії:

особа з інвалідністю внаслідок війни третьої групи/при виконанні обов'язків військової служби, особа з інвалідністю внаслідок війни третьої групи (ст. 7) - 435,60 грн;

особа з інвалідністю внаслідок війни третьої групи/при виконанні обов'язків військової служби - 50,00 грн;

особливі заслуги (20%) ст. 1 п. п. 6-8 закону - 290,40 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 7 137,88 грн;

з урахуванням попередньої суми пенсії 3 557,40 грн та підвищення 1 790,24 грн (50% від 3 580,48 грн) - 5 347,64 грн;

згідно з Постановою КМУ № 103 підвищення складає 3 580,48 грн, з них виплачується:

з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50% від підвищення - 1 790,24 грн;

з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75% від підвищення - 2 685,36 грн;

з 01 січня 2020 року щомісячно 100% від підвищення - 3 580,48 грн;

підстава перерахунку: грошове забезпечення згідно з Постановою КМУ № 704, Постанова КМУ № 103, п. 1, перерахунок з 01 січня 2018 року;

з 01 травня 2018 року - 5 347,64 грн.

ГУ ПФУ в Донецькій області проводило перерахунок пенсії позивача в рамках масових перерахунків, що підтверджено відповідними розпорядженнями про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФС90427-Міноборони, зокрема:

з 01 серпня 2021 року - в розмірі 60% грошового забезпечення, яке становило 7 873,50 грн; підстава перерахунку - Постанова КМУ № 713; підсумок пенсії (надбавками) - 8 882,13 грн;

з 01 березня 2022 року - в розмірі 60% грошового забезпечення, яке становило 7 873,50 грн; підстава перерахунку - індексація з 01 березня 2022 року; підсумок пенсії (з надбавками) - 9 748,84 грн.

08 грудня 2021 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/15401/21 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Донецькій області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, яким позов задовольнив та:

- визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 10 вересня 2021 року № ФС-90427/09/01/1423, виданої станом на 05 березня 2019 року;

- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області з 01 квітня 2019 року перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 10 вересня 2021 року № ФС-90427/09/01/1423, виданої станом на 05 березня 2019 року, здійснивши виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01 квітня 2019 року по день проведення перерахунку.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 грудня 2021 року набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 29 червня 2022 року.

На виконання рішення суду у справі № 200/15401/21 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії позивача.

Так, згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФС90427-Міноборони, пенсія по інвалідності ОСОБА_1 перерахована з 01 вересня 2022 року із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 4 090,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 340,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 45% - 2 443,50 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі секретність 15%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 60% - 8 185,28 грн;

всього - 16 058,78 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 16 058,78 грн;

основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення у розмірі - 9 635,27 грн;

з урахуванням індексації - 10 984,21 грн;

з урахуванням доплати - 13 730,26 грн;

індексація базового ОСНП (9 635,27*0,140) - 1 348,94 грн;

в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 10 984,21 грн - 2 746,05 грн;

в тому числі індексація збільшення пенсії на 25% - 337,24 грн;

вид підвищення або надбавка до пенсії:

особа з інвалідністю внаслідок війни третьої групи/при виконанні обов'язків військової служби, особи з інвалідністю внаслідок війни (ст. 7) - 608,10 грн;

особа з інвалідністю внаслідок війни третьої групи/при виконанні обов'язків військової служби - 50,00 грн;

особливі заслуги (20%) ст. 1 п. п. 6-8 закону - 405,40 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 14 793,76 грн;

підстава перерахунку: рішення суду;

з 01 вересня 2022 року - 14 793,76 грн;

з 01 грудня 2022 року - 14 826,76 грн.

ГУ ПФУ в Донецькій області проводило перерахунок пенсії позивача в рамках масових перерахунків, що підтверджено розпорядженнями про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФС90427-Міноборони, зокрема:

з 01 березня 2023 року - в розмірі 60% грошового забезпечення, яке становило 16 058,78 грн; підстава перерахунку - ДБУ 2022 року + індексація з березня 2023 року; підсумок пенсії (з надбавками) - 16 326,77 грн;

з 01 березня 2024 року - в розмірі 60% грошового забезпечення, яке становило 16 058,78 грн; підстава перерахунку - ДБУ 2024 року + індексація з березня 2024 року; підсумок пенсії (з надбавками) - 17 673,10 грн.

27 листопада 2023 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/6019/23 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Донецькій області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, яким позов задовольнив та:

- визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 17 серпня 2023 року доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова КМУ № 713);

- зобов'язав ГУ ПФУ в Донецькій області нарахувати та виплатити з 17 серпня 2023 року ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 листопада 2023 року набрало законної сили на підставі постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2024 року.

На виконання рішення суду у справі № 200/6019/23 ГУ ПФУ в Донецькій області провело перерахунок пенсії.

Так, згідно з розпорядженням про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФС90427-Міноборони пенсія по інвалідності ОСОБА_1 перерахована з 01 червня 2024 року із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 4 090,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 340,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років 45% - 2 443,50 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі секретність 15%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 60% - 8 185,28 грн;

всього - 16 058,78 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 16 058,78 грн;

основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення у розмірі - 9 635,27 грн;

з урахуванням індексації - 14 033,78 грн;

з урахуванням доплати - 18 442,60 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (12 044,08*0,140) - 1 686,18 грн;

індексація базового ОСНП 2023 (13 730,27*0,1970) - 1 500,00 грн;

індексація базового ОСНП 2024 (15 230,27*0,0796) - 1 212,33 грн;

в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 9 635,27 грн - 2 408,82 грн;

щомісячна доплата 2 000,00 грн відповідно до Постанови КМУ № 713 (згідно з рішенням суду) - 2 000,00 грн;

вид підвищення або надбавка до пенсії:

особи з інвалідністю внаслідок війни третьої групи/при виконанні обов'язків військової служби, особи з інвалідністю внаслідок війни третьої групи (ст. 7) - 708,00 грн;

особи з інвалідністю внаслідок війни третьої групи - 50,00 грн;

особливі заслуги (20%) ст. 1 п. п. 6-8 закону - 472,20 грн;

щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2024 року - 0,00 грн;

підсумок пенсії (з надбавками) - 19 673,10 грн;

підстава перерахунку: рішення суду;

з 01 червня 2024 року - 19 673,10 грн.

В подальшому ГУ ПФУ в Донецькій області проводило перерахунок пенсії позивача в рамках масових та індивідуальних перерахунків, що підтверджено розпорядженнями про перерахунок пенсії за пенсійною справою № ФС90427-Міноборони, зокрема:

з 01 червня 2024 року - в розмірі 60% грошового забезпечення, яке становило 16 058,78 грн; підстава перерахунку - Постанова КМУ № 1381; підсумок пенсії (з надбавками) - 20 077,94 грн;

з 01 червня 2024 року - в розмірі 60% грошового забезпечення, яке становило 16 058,78 грн; підстава перерахунку - індексація базового ОСНП з 01 березня 2022 року за наявними змінами грошового забезпечення; підсумок пенсії (з надбавками) - 20 077,94 грн;

з 01 березня 2025 року - в розмірі 60% грошового забезпечення, яке становило 16 058,78 грн; підстава перерахунку - ДБУ 2025 року + індексація з березня 2025 року; підсумок пенсії (з надбавками) - 21 952,94 грн.

22 травня 2025 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення у справі № 200/1956/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, яким позов задовольнив, а саме:

- визнав протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 , які виразились у зменшенні у грошовому виразі розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, вказаних в довідці № ФС-90427/09/01/1981 від 25 червня 2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 на 01 січня 2023 року;

- зобов'язав ІНФОРМАЦІЯ_2 оформити довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року, відповідно до вимог положень Постанови КМУ № 704, Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року № 414, (далі - Постанова КМУ № 414) та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року № 260, (далі - Порядок № 260) із зазначенням відомостей про розміри надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання, вказаних в довідці № ФС-90427/09/01/1981 від 25 червня 2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01 січня 2023 року у розмірі 2 684,00 грн і надати оновлену довідку до ГУ ПФУ в Донецькій області для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 травня 2025 року набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 16 липня 2025 року.

Під час розгляду справи № 200/1956/25 суд встановив такі фактичні обставини, що знайшло відображення в рішенні від 22 травня 2025 року:

«[…]

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 02 квітня 2024 року у справі № 200/646/24 задоволено частково позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо відмови ОСОБА_1 у виготовленні та направленні до ГУ ПФУ в Донецькій області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2023 року. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 на 01 січня 2023 року у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262, ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з врахуванням положень Постанови КМУ № 704, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до вказаної Постанови КМУ № 704, та із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2023 року.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 квітня 2024 року у справі № 200/646/24 набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 19 червня 2024 року.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 квітня 2024 року у справі № 200/646/24 відповідач виготовив довідку від 25 червня 2024 року № ФС-90427/09/01/1981 про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року, в якій вказано основні розміри грошового забезпечення, розраховані з застосуванням прожиткового мінімуму станом на 01 січня 2023 року - посадовий оклад та оклад за військовим (спеціальним) званням.

При цьому, розмір грошового забезпечення відповідно до вказаної довідки становить: посадовий оклад - 6 230,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням «майор» - 2 040,00 грн; надбавка за вислугу років 45% - 2 443,50 грн; надбавка за особливості проходження служби 65% - 5 117,78 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 613,50 грн; премія 168% - 6 871,20 грн, всього 23 315,98 грн.

Не погоджуючись з правомірністю дій відповідача щодо зменшення у грошовому виразі розмірів надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за кваліфікаційну категорію та премії, позивач звернувся до суду з цим позовом.

[…]».

21 липня 2025 року на виконання рішення суду у справі № 200/1956/25 ІНФОРМАЦІЯ_2 видав ОСОБА_1 довідку № ФС-90427/09/01/2518 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року.

Так, згідно з довідкою від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518, відповідно до Постанови КМУ № 704 розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року за посадою - начальник служби пального та мастильних матеріалів батальйону ВВАУШ для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01 лютого 2023 року, становить:

- посадовий оклад - 6 230,00 грн;

- оклад за військовим званням (майор) - 2 040,00 грн;

- надбавка за вислугу років (45%) - 3 721,50 грн;

- надбавка за особливості проходження служби (65%) - 7 794,48 грн;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 934,50 грн;

- премія (168%) - 10 466,40 грн;

всього грошове забезпечення - 31 186,88 грн.

Довідка містить примітку про те, що вона складена на виконання рішення суду у справі № 200/1956/25 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавка, доплати, підвищення) та премії станом на 01 січня 2023 року.

Разом з листом від 21 липня 2025 року № 09/01/2518 ІНФОРМАЦІЯ_2 надіслав довідку від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518 про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року до ГУ ПФУ в Донецькій області.

ГУ ПФУ в Донецькій області отримало ці документи 30 липня 2025 року і зареєструвало за вхідним № 3055/5.

12 серпня 2025 року начальник служби управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ГУ ПФУ в Донецькій області ОСОБА_2 звернулася до заступника начальника ГУ ПФУ в Донецькій області - начальника управління обслуговування громадян Кириєнко О. та в. о. начальника відділу обслуговування військовослужбовців та деяких інших категорій громадян (сервісний центр) обслуговування громадян ГУ ПФУ в Донецькій області ОСОБА_3 зі службовою запискою (вихідний № 32545/03-16) щодо довідки про розмір грошового забезпечення по гр. ОСОБА_1 .

В службовій записці йшлося про те, що:

- управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ГУ ПФУ в Донецькій області разом з листом від 21 липня 2025 року № 09/01/2518 отримало від ІНФОРМАЦІЯ_3 довідку про розмір грошового забезпечення від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518 станом на 01 січня 2023 року;

- відповідно до ст. 63 Закону № та п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 Закону № 2262;

- відповідно до п. 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України на підставі зазначеного в п. 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України щодо перерахунку пенсій та після отримання відповідного повідомлення від Міністерства соціальної політики повідомляє своїм Головним управлінням в областях, м. Києві про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку та надсилає відповідну інформацію до уповноважених структурних підрозділів відповідних відомств;

- на теперішній час повідомлення щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахункам згідно з постановами Кабінету Міністрів України, від Пенсійного фонду України не надходили;

- рішенням суду у справі № 200/1956/25 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до ГУ ПФУ в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року з урахуванням положень Постанови КМУ № 704 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року;

- зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням грошового забезпечення, вказаного в довідці про розмір грошового забезпечення, в рішенні суду у справі № 200/1956/25, відсутнє.

Як наслідок, посадовою особою ГУ ПФУ в Донецькій області зроблений висновок про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача, довідка про розмір грошового забезпечення залишена без розгляду, про що запропоновано повідомити ІНФОРМАЦІЯ_2 .

20 серпня 2025 року позивач, від імені якого діяла його представник - адвокат Єрьоміна В.А., звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою, в якій просив перерахувати та виплачувати пенсію з 01 лютого 2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518, виданої станом на 01 січня 2023 року відповідно до ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262 та положень Постанови КМУ № 704, з основним розміром пенсії на момент первинного призначення, з урахуванням раніше проведених виплат, без обмеження її максимальним розміром, та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01 лютого 2023 року та з 01 березня 2023 року по день проведення перерахунку.

У відповідь на цю заяву, яка зареєстрована 26 серпня 2025 року № 34657/К-0500-25, листом від 02 вересня 2025 року № 34548-34657/К-02/8-0500/25 ГУ ПФУ в Донецькій області фактично відмовило в перерахунку пенсії.

При цьому ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило, що:

- ГУ ПФУ в Донецькій області отримало лист ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21 липня 2025 року № 09/01/2518 з довідкою про розмір грошового забезпечення від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518;

- згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 та п. 1 Порядку № 45 перерахунку підлягають пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на умовах, в порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України;

- на теперішній час Кабінет Міністрів України не приймав постанов щодо проведення перерахунку пенсій цієї категорії осіб;

- правові підстави для проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518 відсутні.

Разом з цим рішення про відмову у перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного в довідці від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518, в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 відсутнє.

Як свідчить протокол за пенсійною справою № ФС-90427 (Міноборони) від 10 листопада 2025 року, на час розгляду справи ОСОБА_1 отримує пенсію:

вид пенсії - по інвалідності;

дата звернення - 01 червня 2000 року;

умови призначення - у розмірі 60% грошового забезпечення;

військове звання - майор;

посада - начальник служби пального та мастильних матеріалів батальйону ВВАУ штурманів;

група інвалідності - 3;

дата встановлення інвалідності - 16 листопада 1999 року;

період встановлення інвалідності - 16 листопада 1999 року - довічно;

грошове забезпечення для обчислення пенсії:

- посадовий оклад - 4 090,00 грн;

- оклад за військове звання - 1 340,00 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у тому числі секретність 15%, надбавка за специфічні умови проходження служби, премія 60% - 8 185,28 грн;

в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 16 058,78 грн;

основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення у розмірі - 9 635,27 грн;

з урахуванням індексації - 14 977,95 грн;

з урахуванням доплати - 20 722,44 грн;

в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) від 14 977,95 грн - 3 744,49 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (9 474,68*0,140) - 1 326,46 грн;

індексація базового ОСНП 2022 (9 635,27*0,1400) - 1 348,94 грн;

індексація базового ОСНП 2023 (10 801,14*0,1970) - 1 500,00 грн;

індексація базового ОСНП 2023 (10 984,21*0,1970) - 1 500,00 грн;

індексація базового ОСНП 2024 (12 301,14*0,0796) - 979,17 грн;

індексація базового ОСНП 2024 (12 484,21*0,0796) - 993,74 грн;

індексація базового ОСНП 2025 (13 280,31*0,1150) - 1 500,00 грн;

індексація базового ОСНП 2025 (13 477,95*0,1150) - 1 500,00 грн;

щомісячна доплата до 2000 відповідно до Постанови КМУ № 713 (згідно з рішенням суду) - 4 000,00 грн;

вид підвищення або надбавка до пенсії:

особи з інвалідністю внаслідок війни третьої групи/при виконанні обов'язків військової служби, особа з інвалідністю внаслідок війни третьої групи (ст. 7) - 708,30 грн;

особа з інвалідністю внаслідок війни третьої групи/при виконанні обов'язків військової служби - 50,00 грн;

особливі заслуги (20%) ст. 1 п. п. 6-8 закону - 472,20 грн;

щомісячна доплата до 100 грн індексації 01 березня 2024 року - 0,00 грн;

всього призначено - 21 952,94 грн;

призначено згідно з Законом № 2262 загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі - 21 952,94 грн.

Отже, як на час виникнення спірних правовідносин, так і на час розгляду цієї справи по суті ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності в розмірі 60% грошового забезпечення, у складі якого враховані його основні і щомісячні додаткові види; грошове забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням) обчислене із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що встановлений законом на 01 січня 2008 року. Виплата пенсії проводиться без її обмеження максимальним розміром.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

Норми права, які застосував суд, мотиви їх застосування.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсії визначений ст. 43 Закону № 2262.

Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону № 2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма ст. 43 цього Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

У разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (ч. 18 ст. 43 Закону № 2262).

Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII «Порядок перерахунку пенсій» Закону № 2262, згідно із ч. ч. 1 і 2 ст. 63 Закону № 2262, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону № 2262).

Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13 лютого 2008 року № 45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45), який визначає алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема територіальний орган Пенсійного фонду України та державний орган, з якого осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону № 2262 було звільнено із служби, для реалізації перерахунку раніше призначених пенсій.

П. 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із п. 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45 (п. 3 Порядку № 45).

Суд зазначає, що питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, що може бути реалізовано двома шляхами:

(1) через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений п. п. 1-3 Порядку № 45;

(2) за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.

Отже, заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262, але за умови, якщо її видача державним органом, з якого особа була звільнена із служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Строки перерахунку призначених пенсій регламентуються положеннями ст. 51 Закону № 2262, ч. ч. 2 та 3 якої визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

В постанові від 12 грудня 2023 року Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду навів такий висновок:

«[…]

60. Керуючись зазначеними раніше мотивами під час розгляду цієї справи, Судова палата формулює такий правовий висновок:

Видача довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії державними органами, зазначеними в п. 2 Порядку № 45, є одним з етапів реалізації права особи на перерахунок пенсії в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262.

Згідно із ч. 3 ст. 51 цього Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Тому до правовідносин щодо оскарження неправомірних дій чи бездіяльності уповноважених на те суб'єктів владних повноважень щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262, та членам їх сімей, не підлягає застосовуванню встановлений ч. 2 ст. 122 КАС шестимісячний строк звернення до адміністративного суду.

Застосування вказаного строку звернення до адміністративного суду унеможливить реалізацію права, передбаченого ст. 63 Закону № 2262, на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення з урахуванням норм ч. 3 ст. 51 цього Закону щодо перерахунку пенсій із дати виникнення права на нього без обмеження строком у разі непроведення перерахунку з вини державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії.

[…]».

Суд звертає увагу відповідача на те, що позивач не може самостійно реалізувати право на перерахунок пенсії з дати виникнення права на такий перерахунок. Реалізація цього права перебуває в прямій залежності від поведінки держави в особі її органів, як тих, що уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення, так і тих, що уповноважені проводити перерахунок пенсії, що прямо передбачено Законом № 2262 і Порядком № 45.

Ч. 4 ст. 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011) передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ № 704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

П. 2 Постанови КМУ № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до Постанови КМУ № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

П. 4 Постанови КМУ № 704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови КМУ № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Застосування цих нормативних актів у подібних правовідносинах вже було предметом розгляду у Верховному Суді. Зокрема, в постанові від 02 серпня 2022 року у справі № 440/6017/21 Верховний Суд дійшов таких висновків.

21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ № 103), п. 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у Постанові КМУ № 704 п. 4 викладено в такій редакції:

«4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».

Тобто, на момент набрання чинності Постановою КМУ № 704 (01 березня 2018 року) п. 4 було викладено в редакції змін, викладених згідно із п. 6 Постанови КМУ № 103, а саме:

«4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Отже, станом на 01 березня 2018 року п. 4 Постанови КМУ № 704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.

Проте з 29 січня 2020 року п. 6 Постанови № 103, (яким п. 4 Постанови КМУ № 704 викладено у новій редакції), втратив чинність у зв'язку із набранням законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 січня 2020 року у справі № 826/6453/18, якою визнано протиправним та скасовано п. 6 Постанови КМУ № 103.

Водночас, Закон України від 05 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон № 2017) визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, згідно із положеннями ст. 1 якого державні соціальні стандарти - це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.

У свою чергу базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти (ст. 6 Закону № 2017).

Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Проте, згідно із ч. 2 ст. 92 Конституції України виключно законами України встановлюються, Державний бюджет України і бюджетна система України (п. 1) та порядок встановлення державних стандартів (п. 3).

Законодавець делегував Кабінету Міністрів України повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.

Так, під «умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.

Під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення розміру перерахунку пенсій.

Отже, зазначення у п. 4 Постанови КМУ № 704 в формулі обрахунку розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням базового державного соціального стандарту (прожиткового мінімуму для працездатних осіб) як розрахункової величини для їх визначення, не суперечить делегованим Уряду повноваженням щодо визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262.

Втім, Кабінет Міністрів України не уповноважений та не вправі установлювати розрахункову величину для визначення посадових окладів із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.

При цьому, п. 8 Прикінцевих положень Закону України від 23 листопада 2018 року № 2629-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік» (далі - Закон № 2629) було установлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2018 року.

У свою чергу, Закони України від 14 листопада 2019 року № 294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (далі - Закон № 294), від 15 грудня 2020 року № 1082-ІХ «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (далі - Закон № 1082), від 02 грудня 2021 року № 1928-ІХ «Про Державний бюджет України на 2022 рік» (далі - Закон № 1928), від 03 листопада 2022 року № 2710-ІХ «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі - Закон № 2710) таких застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема, грошового забезпечення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2018 року, на 2020, 2021, 2022, 2023 роки відповідно, не містять.

Тобто, положення п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, до 01 січня 2020 року - набрання чинності Законом № 294 не входили в суперечність із актом вищої юридичної сили.

Ч. 3 ст. 1-1 Закону № 2262 містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов'язує з ними принцип захисту «законних очікувань» (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід'ємними елементами правової держави та принципу верховенства права.

У справі «Кечко проти України» (п. 23, заява № 63134/00) Європейський суд з прав людини наголосив, що в межах свободи дій держави перебуває право визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідних для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Відповідно до ст. 7 КАС суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).

З огляду на визначені в ч. 3 ст. 7 КАС правила, а також враховуючи те, що з 01 січня 2020 року положення п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року не відповідало правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік, у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів, до спірних правовідносин підлягає застосуванню п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Законам № 294, № 1082, № 1928, № 2710, із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.

Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі № 553/3619/16-а.

Постановою КМУ № 704 затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, п. 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Таким чином, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема згідно з Законом № 2710, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262 та ст. 9 Закону № 2011, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Встановлене положеннями п. 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 1774) обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується, як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч. ч. 2 і 3 ст. 51 Закону № 2262.

Згідно з ч. ч. 2 і 3 ст. 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Подібні правовідносини вже були предметом розгляду Верховним Судом у справі № 440/6017/21 (постанова від 02 серпня 2022 року).

Верховний Суд в постанові від 02 серпня 2022 року у справі № 440/6017/21 навів такі висновки:

«[…]

1) з 01 січня 2020 року положення п. 4 Постанови КМУ № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування п. 4 Постанови КМУ № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік);

3) встановлене положеннями п. 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774 обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою КМУ № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

[…]»

В подальшому аналогічні висновки були також підтримані Верховним Судом, зокрема в постановах від 31 серпня 2022 року у справі № 120/8603/21-а, від 12 вересня 2022 року у справі № 500/1813/21, від 22 вересня 2022 року у справі № 500/3840/21, від 16 листопада 2022 року у справі № 120/648/22-а, від 22 березня 2023 року у справі № 340/10333/21, від 06 лютого 2023 року у справі № 160/2775/22, від 19 вересня 2023 року у справі № 160/15756/21 та інших.

12 травня 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704» (далі - Постанова КМУ № 481).

Постанова КМУ № 481 набрала чинності 20 травня 2023 року.

На підставі п. 2 Постанови КМУ № 481 внесені зміни до п. 4 Постанови КМУ № 704, шляхом викладення абзацу 1 в такій редакції:

«4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Таким чином, в період з 29 січня 2020 року по 19 травня 2023 року розмір посадового окладу та окладу за військовим званням мав визначатися відповідно до п. 4 Постанови КМУ № 704 в редакції, чинній до 24 лютого 2018 року, та з урахуванням правил, наведених в п. 1 Приміток до додатку 1 та в п. 1 Приміток до додатку 14 до цієї постанови, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1 і 14 до Постанови КМУ № 704.

Разом з цим норми Постанови КМУ № 481 не мають зворотної дії у часі.

Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, з-поміж іншого, необхідно надати відповідь на питання про те, чи відбулося підвищення грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року.

Відтак, норми Постанови КМУ № 481, які набрали чинності 20 травня 2023 року, не підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

Факт того, що довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії ОСОБА_1 була видана 21 липня 2025 року, не спростовує висновку суду про те, що норми Постанови КМУ № 481 не підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

Крім того, суд враховує, що в силу положень ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 підставою для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Разом з цим, зменшення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, не є підставою для перерахунку пенсій.

Також ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 визначено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Повертаючись до обставин справи, що розглядається, суд зазначає, що 21 липня 2025 року ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання рішення суду у справі № 200/1956/25 відповідно до ст. ст. 43, 63 Закону № 2262 і положень Постанови КМУ № 704 видав ОСОБА_1 довідку № ФС-90427/09/01/2518 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року.

Довідка складена з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року, на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з додатками 1, 14 до Постанови КМУ № 704. Щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія обчислені з врахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2023 року.

ГУ ПФУ в Донецькій області цю довідку отримало, однак, вважаючи, що правові підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відсутні, залишило її без розгляду.

Докази, які б свідчили, що, отримавши довідку від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518 від ІНФОРМАЦІЯ_3 , або за наслідками розгляду заяви позивача від 20 серпня 2025 року, ГУ ПФУ в Донецькій області прийняло рішення про відмову в перерахунку пенсії, суду не надані.

Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, суду належить перевірити додержання пенсійним органом вимог Закону України від 17 лютого 2022 року № 2073-ІХ «Про адміністративну процедуру» (далі - Закон № 2073), а прийняте ним рішення (вчинені дії) - на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.

Закон № 2073 регулює відносини органів виконавчої влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, інших суб'єктів, які відповідно до закону уповноважені здійснювати функції публічної адміністрації, з фізичними та юридичними особами щодо розгляду і вирішення адміністративних справ шляхом прийняття та виконання адміністративних актів (ч. 1 ст. 1 цього Закону).

За визначенням, наведеним у ч. 1 ст. 2 Закону № 2073:

1) адміністративний орган - орган виконавчої влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадова особа, інший суб'єкт, який відповідно до закону уповноважений здійснювати функції публічної адміністрації;

2) адміністративна справа (далі - справа) - справа, що стосується публічно-правових відносин щодо забезпечення реалізації права, свободи чи законного інтересу особи та/або виконання нею визначених законом обов'язків, захисту її права, свободи чи законного інтересу, розгляд якої здійснюється адміністративним органом;

3) адміністративний акт - рішення або юридично значуща дія індивідуального характеру, прийняте (вчинена) адміністративним органом для вирішення конкретної справи та спрямоване (спрямована) на набуття, зміну, припинення чи реалізацію прав та/або обов'язків окремої особи (осіб);

4) адміністративне провадження - сукупність процедурних дій, що вчиняються адміністративним органом, і прийнятих процедурних рішень з розгляду та вирішення справи, що завершується прийняттям і, в необхідних випадках, виконанням адміністративного акта;

5) адміністративна процедура - визначений законом порядок розгляду та вирішення справи;

[…].

У спірних правовідносинах відповідач є адміністративним органом, а прийняте ним рішення (вчинені ним юридично значущі дії індивідуального характеру) - адміністративним актом.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 2073 адміністративна процедура має проводитись з додержанням таких принципів: 1) верховенство права, у тому числі законності та юридичної визначеності; 2) рівність перед законом; 3) обґрунтованість; 4) безсторонність (неупередженість) адміністративного органу; 5) добросовісність і розсудливість; 6) пропорційність; 7) відкритість; 8) своєчасність і розумний строк; 9) ефективність; 10) презумпція правомірності дій та вимог особи; 11) офіційність; 12) гарантування права особи на участь в адміністративному провадженні; 13) гарантування ефективних засобів правового захисту.

Норми ст. 6 Закону № 2073 розкривають сутність принципу законності в адміністративній процедурі.

Так, згідно з ч. 1 ст. 6 Закону № 2073 адміністративний орган здійснює адміністративне провадження виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим Законом та іншими законами України, а також на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону № 2073 адміністративний орган застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законом.

При цьому ч. 4 ст. 6 Закону № 2073 установлено, що висновки про застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх адміністративних органів, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Фактично відмовивши позивачу в перерахунку пенсії, ГУ ПФУ в Донецькій області допустило порушення принципу законності в адміністративній процедурі.

Порушення принципу законності полягало у тому, що пенсійний орган всупереч приписам ч. 4 ст. 6 Закону № 2073 проігнорував висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у спірних правовідносинах.

Умови правомірності адміністративного акта визначені ст. 87 Закону № 2073.

Відповідно до ч. 1 ст. 87 Закону № 2073 адміністративний акт є правомірним, якщо він прийнятий компетентним адміністративним органом відповідно до закону, що діяв на момент прийняття акта.

Згідно з ч. 2 ст. 87 Закону № 2073 протиправним є адміністративний акт, що не відповідає вимогам, визначеним ч. 1 цієї статті, зокрема:

1) прийнятий адміністративним органом, що:

а) не мав на це повноважень;

б) використав дискреційні повноваження незаконно;

2) суперечить положенням закону щодо форми та змісту адміністративного акта;

3) порушує норми матеріального права;

4) не відповідає принципам адміністративної процедури.

Ч. 3 ст. 87 Закону № 2073 передбачено, що порушення адміністративним органом передбаченої законом адміністративної процедури, якщо воно не вплинуло і не могло вплинути на правомірність вирішення справи по суті, не спричиняє протиправності адміністративного акта.

Отже, невідповідність адміністративного акта (як у формі рішення, так і у формі юридично значущої дії індивідуального характеру) одному чи кільком принципам адміністративної процедури, є самостійною і достатньою підставою для визнання його протиправним.

З огляду на встановлені фактичні обставини та правове регулювання спірних правовідносин, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ в Донецькій області допустило бездіяльність, яка полягає у непроведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії по інвалідності з 01 лютого 2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року, і ця бездіяльність підлягає визнанню протиправною.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності з 01 лютого 2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Зважаючи на те, що пенсійний орган здійснював нарахування та виплату позивачу пенсії, належним способом захисту порушеного права ОСОБА_1 на отримання пенсії в належному розмірі, є покладання на пенсійний орган обов'язку виплатити пенсію після перерахунку з урахуванням фактично виплачених сум.

Право на перерахунок пенсії виникло у ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Позовні вимоги в частині покладання на пенсійний орган обов'язку перерахувати та виплатити пенсію без обмеження максимальним розміром не підлягають задоволенню як безпідставні, оскільки як на час виникнення спірних правовідносин, так і на час розгляду справи по суті позивач отримує пенсію, яка не обмежена максимальним розміром.

Пенсійний орган ще не проводив перерахунок пенсії позивача, виходячи із грошового забезпечення, визначеного в довідці від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518, а тому відсутні обґрунтовані підстави вважати, що після проведення такого перерахунку пенсійний орган застосовуватиме обмеження пенсії її максимальним розміром.

Також не підлягають задоволенню, як такі, що заявлені на майбутнє, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині покладання на пенсійний орган обов'язку «виплачувати» пенсію після її перерахунку.

Щодо застосування до спірних правовідносин положень ст. 51 Закону № 2262.

В постанові від 12 грудня 2023 року Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду навів такий висновок:

«[…]

59. З огляду на наведене Судова палата в цій справі вважає правильною правову позицію, викладену в постанові Верховного Суду від 26 січня 2021 року в справі № 520/11178/2020 і доходить висновку про наявність підстав для відступлення від правової позиції, викладеної Верховним Судом у постанові від 12 квітня 2023 року в справі № 380/14933/22.

60. Керуючись зазначеними раніше мотивами під час розгляду цієї справи, Судова палата формулює такий правовий висновок:

Видача довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії державними органами, зазначеними в п. 2 Порядку № 45, є одним з етапів реалізації права особи на перерахунок пенсії в порядку, установленому ст. 63 Закону № 2262.

Згідно із ч. 3 ст. 51 цього Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Тому до правовідносин щодо оскарження неправомірних дій чи бездіяльності уповноважених на те суб'єктів владних повноважень щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262, та членам їх сімей, не підлягає застосовуванню встановлений ч. 2 ст. 122 КАС шестимісячний строк звернення до адміністративного суду.

Застосування вказаного строку звернення до адміністративного суду унеможливить реалізацію права, передбаченого ст. 63 Закону № 2262, на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною видів грошового забезпечення з урахуванням норм ч. 3 ст. 51 цього Закону щодо перерахунку пенсій із дати виникнення права на нього без обмеження строком у разі непроведення перерахунку з вини державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії.

[…]».

Суд зауважує, що позивач не може самостійно реалізувати право на перерахунок пенсії з дати виникнення права на такий перерахунок. Реалізація цього права перебуває в прямій залежності від поведінки держави в особі її органів, як тих, що уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення, так і тих, що уповноважені проводити перерахунок пенсії, що прямо передбачено Законом № 2262 і Порядком № 45.

Той факт, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 лютого 2023 року була видана лише 21 липня 2025 року не може бути підставою для застосування положень ч. 3 ст. 51 Закону № 2262 та обмеження періоду перерахунку 12 місяцями.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів та заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.

Щодо строку звернення до суду.

Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вже було вказано вище, обов'язок провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року виник у відповідача з моменту отримання довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року.

До суду з цим позовом ОСОБА_1 звернувся 22 жовтня 2025 року, про що свідчить дата формування і підписання позовної заяви в підсистемі ЄСІТС «Електронний суд», тобто з дотриманням шестимісячного строку, визначеного абз. 1 ч. 2 ст. 122 КАС, з моменту, коли повинен був дізнатися про порушення своїх прав.

Розподіл судових витрат.

В силу положень п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» як особа з інвалідністю внаслідок війни позивач звільнений від сплати судового збору.

Докази здійснення позивачем інших судових витрат суду не надані.

Відтак, судові витрати не підлягають розподілу.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у непроведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії по інвалідності з 01 лютого 2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518 про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності років з 01 лютого 2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21 липня 2025 року № ФС-90427/09/01/2518 про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії станом на 01 січня 2023 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

5. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

6. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

7. Повне судове рішення складено 14 листопада 2025 року.

Суддя Т.О. Кравченко