Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про прийняття звіту
17 листопада 2025 року Справа №200/1131/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Льговської Ю.М., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання до вчинення певних дій, -
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07 грудня 2022 року у справі № 200/1131/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06 серпня 2020 року № 2410 про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Рішення набрало законної сили 11 травня 2023 року.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 05 серпня 2024 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області протягом одного місяця з дня отримання копії даної ухвали подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07 грудня 2022 року у справі № 200/1131/22.
05 вересня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано звіт про виконання судового рішення, до якого долучено протокол перерахунку пенсії від 22 серпня 2024 року.
11 листопада 2024 року ОСОБА_1 подано заяву, до якої також долучено протокол перерахунку пенсії від 22 серпня 2024 року, вважаючи, що цей протокол підтверджує невиконання рішення суду, оскільки при розрахунку пенсії відповідачем взято за основу розмір попередньої пенсії по інвалідності, а не пенсії за віком, яка повинна обчислюватися з розрахунку заробітної плати за три останні роки, які передували зверненню із заявою від 06 серпня 2020 року № 2410 про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком (тобто за 2017-2019 роки).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07 березня 2025 року встановлено новий строк для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07 грудня 2022 року з наданням доказів щодо дотримання норм закону при переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та правильності її обчислення.
Суд виходив з того, що виконання судового рішення означає не лише формальне вчинення дії (наприклад, призначення пенсії), але й призначення пенсії відповідно до змісту рішення суду та закону. Якщо сума пенсії визначена неправильно (наприклад, занижена або неправильно розрахована), це означає неповне або неналежне виконання.
24 березня 2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано повторний звіт про виконання судового рішення, в якому зазначено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший відповідно до вимог абзацу 3 частини
третьої статті 45, частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (за 2017-2019 роки) - 7 763,17 грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05 травня 2025 року встановлено новий строк для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07 грудня 2022 року з наданням доказів щодо обчислення пенсії відповідно до вимог абзацу 3 частини третьої статті 45, частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з порівняльним розрахунком розміру пенсії по інвалідності та за віком «було/стало».
Суд виходив з того, що протоколом від 17 березня 2025 року щодо перерахунку по стажу та заробітній платі визначено підставою перерахунку абзац 1 частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (перерахунок пенсії тим, хто вже на пенсії за віком), яка, на відміну від абзацу 3 частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (перерахунок пенсії тим, хто переходить з пенсії по інвалідності на пенсію за віком), використовує іншу базу для обчислення пенсії (без змін заробітної плати), що підтверджує доводи позивача. У той час як абзац 3 частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає перепризначення пенсії з урахуванням нового заробітку, визначеного частиною другою статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
19 травня 2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано повторний звіт про виконання судового рішення, до якого долучено порівняльну таблицю розміру пенсії по інвалідності та за віком «було/стало».
За змістом вказаної таблиці при перерахунку розміру пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідачем дійсно застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (за 2017-2019 роки) - 7 763,17 грн, проте цей показник застосовано без урахування абзацу 5 частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (індексації пенсії), що призвело до того, що застосований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні - 7 763,17 грн не було поступово підвищено станом на березень 2021, 2022, 2023 років. Здійснення підвищення лише станом на березень 2024 року істотно зменшило вказаний показник, що відповідно зменшило і середньомісячний заробіток для обчислення пенсії та загальний розмір пенсії.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28 травня 2025 року встановлено новий строк для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07 грудня 2022 року з наданням доказів (протоколу) щодо обчислення пенсії з урахуванням абзацу 5 частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з березня 2021 року, з порівняльним розрахунком розміру пенсії по інвалідності та за віком «було/стало».
12 червня 2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано повторний звіт про виконання судового рішення, до якого долучено пояснення про те, що пенсія індексувалася, але відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124.
Дослідивши звіт про виконання судового рішення та додані до нього матеріали, суд зазначає наступне.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07 грудня 2022 року у справі № 200/1131/22 ОСОБА_1 з 06 серпня 2020 року переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, у зв'язку з чим відповідно до абзацу 3 частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (за 2017-2019 роки), у розмірі 7 763, 17 грн.
Згідно з поясненнями до звіту про виконання судового рішення від 12 червня 2025 року застосування показника середньої заробітної плати в розмірі 7 763, 17 грн фактично не здійснювалося при індексації пенсії внаслідок перерахунку пенсії відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 (далі - Порядок № 124).
Отже, позивач не отримав реального відновлення порушеного права: отримання пенсії в розмірі, на який розрахував при переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком - з урахуванням показника середньої заробітної плати в розмірі 7 763, 17 грн.
Проте, заниження розміру пенсії в аспекті викладених обставин слід розглядати як наслідок нових дій органу Пенсійного фонду України. Нові відносини, хоч і пов'язані з діями органу Пенсійного фонду України, вчинених на виконання рішення суду в цій справі, але набули іншого характеру за ознаками фактичних обставин і норм права, якими ці правовідносини врегульовані.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16 січня 2019 року у справі № 686/23317/13-а на підставі аналізу положень Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII) дійшла висновку щодо неможливості зобов'язання суб'єкта владних повноважень виконувати судове рішення шляхом ухвалення з цього приводу іншого судового рішення, оскільки примусове виконання рішення суду здійснюється в порядку, передбаченому Законом № 1404-VIII.
Отже, суд, встановивши характер відносин щодо визначення розміру пенсії, вважає, що немає процесуальних підстав для відмови у прийнятті звіту щодо виконання судового рішення.
Керуючись статтями 248, 256, 382-2, 382-3 КАС України, -
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 12 червня 2025 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через суд апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (підписання).
Суддя Ю.М. Льговська