Рішення від 14.11.2025 по справі 200/5696/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2025 року Справа№200/5696/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Комунального некомерційного підприємства «Перинатальний центр м. Маріуполь» про стягнення адміністративно-господарських санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звернулось до суду з позовом до Комунального некомерційного підприємства «Перинатальний центр м. Маріуполь», в якому просило стягнути адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2024 році.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що відповідачем не подавався звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за 2024 рік, відповідно до якого у відповідача у 2024 році повинно було бути працевлаштовано 10 осіб з інвалідністю. Фактично працювала 1 особа. Тому відповідач не виконав норматив по створенню 9 робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Згідно з розрахунком сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2024 році, становить 120058,55 грн, сума нарахованої пені станом на 25.07.2025 складає 6063,03 грн. Загальна сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю та пені складає 126121,58 грн, які позивач просив стягнути з відповідача.

Передбачені законом санкції за вчинене порушення відповідач добровільно не сплатив до теперішнього часу. Форс-мажорні обставини, наявність яких звільняє від відповідальності за невиконання нормативу, визначеного законодавством, відповідачем не повідомлено.

Ухвалою від 04 серпня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.

Відповідачем на адресу суду надано відзив на позов, в якому він заперечив проти задоволення заявлених вимог. Послався на те, що після повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну у 2022 році прийнято Закон України «Про організацію трудових відносин у період воєнного стану». На підставі цього адміністрацією КПК «Перинатальний центр м. Маріуполь», наказом № 11-к від 22.08.2022 прийнято рішення призупинити дію трудового договору з більш ніж з 200 працівниками, а наказом № 39-к від 27.10.2022 ще призупинено дію трудового договору з 16 працівниками лікарні. Дана інформація відображена у поквартальній звітності за 2024 рік. Згідно з нею на цей час в КНП «Перинатальний центр м. Маріуполь» фактично працювало (середньочисельна кількість за рік) - 21 працююча особа.

Таким, чином, лікарнею виконано вимоги законодавства про працевлаштування осіб з інвалідність у кількості 1 (одна) особа, при фактично працюючій кількості працівників від 8 до 25.

Окрім того, відповідача відповідно до Витягу з реєстру неприбуткових установ та організацій, виданого Головним управлінням ДПС в Донецькій області, з 26.09.2019 внесено до Реєстру неприбуткових установ та організацій на підставі пункту 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України. На теперішній час КНП не виключено з даного Реєстру. Отже, на законодавчому рівні КНП «Перинатальний центр м. Маріуполь» не могло виконати вимоги Фонду про сплату фінансово-господарських санкцій, так як згідно звітності та фінансування не має прибутку, що передбачено частиною 3 статті 20 Закону № 875-ХІІ.

Отже, фактично відповідачем не порушені норми чинного законодавства, застосування до нього адміністративно-господарських санкцій і пені вважає безпідставним.

Позивач надав відповідь на відзив, в якому наполягав на вірності складених розрахунків адміністративно-господарчих санкцій із середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу у роботодавця КНП «Перинатальний центр м. Маріуполь» за 2024 рік в кількості 242 особи.

Зауважив, що виявлення роботодавців, що не виконали норматив та розрахунок адміністративно-господарських санкцій за його невиконання у попередньому році (звітному періоді), здійснюється Фондом на підставі звітів роботодавців, що надані ним за звітний (період) рік в автоматизованому режимі та ґрунтується виключно на даних, що надаються роботодавцями самостійно у Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі - Податковий розрахунок) без втручання працівників Фонду та його територіальних відділень.

Донецьке обласне управління Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю не піддає сумніву інформацію, яка отримується під час електронної інформаційної взаємодії з використанням електронних інформаційних ресурсів Пенсійного фонду України та Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів «Трембіта» з дотримання Законів України «Про 6 електронні документи та електронний документообіг», «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», «Про захист персональних даних», «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», інших нормативно-правових актів або інших інформаційно-комунікаційних систем із застосуванням в них відповідних комплексних систем захисту інформації з підтвердженою відповідністю за результатами державної експертизи в порядку, встановленому законодавством.

Стосовно можливості стягнення адміністративно-господарчих санкцій, у вигляді штрафу, посилається на пункт 3 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70 «Деякі питання реалізації норм Законів України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» та «Про зайнятість населення», а саме: «У разі коли роботодавець не одержує прибутку, сума адміністративно-господарських санкцій сплачується за рахунок інших джерел відповідно до законодавства».

Додає, що відповідно до положень Бюджетного кодексу України одержувач бюджетних коштів роботодавець КНП «Перинатальний центр м. Маріуполь» не належить до підприємств, установ і організацій, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів та має ознаку неприбутковості 0048: інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу, утворені та зареєстровані в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації.

На підставі наведеного позивач підтримує доводи позовної заяви та просить її задовольнити.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі фактичні обставини.

Позивач - Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю є територіальним органом Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, діє на підставі Положенням про відділення Фонду, затверджене Наказом Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю № 105 від 25.10.2019, що визначає основні функції, завдання та повноваження відділення Фонду, до яких належать, зокрема, прийом звітів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, збір сум адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, облік заборгованості по сплаті сум адміністративно-господарських санкцій і пені.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-XII (надалі - Закон № 875-XII) законодавство про соціальну захищеність осіб з інвалідністю в Україні складається з цього Закону та інших актів законодавства, що видаються відповідно до нього.

Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення підприємств, установ та організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до статті 20 цього Закону.

Відповідач - Комунальне некомерційне підприємство «Перинатальний центр м. Маріуполь» (код ЄДРПОУ 01990648; місцезнаходження юридичної особи: вул. Ярослава Мудрого, будинок 12, місто Слов'янськ, Краматорський р-н, Донецька область, 84122) відповідно до Витягу з реєстру неприбуткових установ та організацій, виданого Головним управлінням ДПС в Донецькій області з 26.09.2019 внесено до Реєстру неприбуткових установ та організацій на підставі пункту 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України.

Також відповідно до Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, є отримувачем обласного бюджету.

Згідно з інформацією за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 10 березня 2023 року № 14-2, надана Пенсійним фондом України Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформації з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (містить актуальні на дату та час її формування відомості) про працевлаштованих осіб з інвалідністю, про створення підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю та яка необхідна для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, відповідно до нормативу, встановленого частиною першою статті 19 Закону № 875-XII, Комунальне некомерційне підприємство «Перинатальний центр м. Маріуполь» (код ЄДРПОУ 01990648) є роботодавцем та має у 2024 році такі показники:

середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу за рік, осіб - 242

середньооблікова чисельність штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, осіб - 1

норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, одиниць - 10

фонд оплати праці штатних працівників, грн - 3228241,11

середня річна заробітна плата штатного працівника, грн - 13339,84

кількість робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю і не зайнятих особами з інвалідністю для роботодавців, у яких працює 26 осіб і більше, одиниць - 9.

З наведених підстав позивачем розрахована сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2024 році у сумі 120058,55 грн, сума нарахованої пені станом на 25.07.2025 складає 6063,03 грн.

Розрахунок надіслано у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Документ розміщено в електронному кабінеті роботодавця, на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України 04.03.2025 о 12:09:45.

Згідно з листом Донецького обласного центру зайнятості від 02.07.2025 № 04.2/2356/01-42-25 роботодавцем КНП «Перинатальний центр м. Маріуполь» (код ЄДРПОУ 01990648; місцезнаходження юридичної особи: Україна, 84122, Донецька область, Краматорський р-н, місто Слов'янськ, вул. Ярослава Мудрого, будинок 12) звіти форми 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» для осіб з інвалідністю у 2024 році не надавались.

Листом від 25.06.2025 № 04.2-06/585 позивач звертався до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці з приводу проведення перевірки КНП «ПЦ М. МАРІУПОЛЬ» щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2024 році.

Листом Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці від 30.06.2025 №СХ/3.1/6449-25 повідомлено, що відповідно до Наказу Міністерства економіки України № 5782 від 16.06.2023, Державній службі України з питань праці дозволено протягом періоду воєнного стану проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері охорони праці, гігієни праці, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю з підстав визначених абзацами п'ятим, восьмим, дев'ятим та десятим частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Тому протягом періоду воєнного стану у міжрегіонального управління Держпраці відсутні підстави для проведення заходу державного нагляду (контролю) роботодавця КНП «Перинатальний центр м. Маріуполь» (код ЄДРПОУ 01990648) за листом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю від 25.06.2025 № 04.2-06/585.

Відповідач зі свого боку не погоджується з необхідністю сплати адміністративно-господарських санкцій та нарахованої пені в зв'язку з невірним розрахунком необхідної кількості працевлаштування осіб з інвалідністю, оскільки фактична середньочисельна кількість штатних працівників за 2024 рік складала 21 працююча особа.

Наказом № 11-к від 22.08.2022 КНП «Перинатальний центр м. Маріуполь» на підставі статті 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», статті 13 Закону України «Про організацію трудових відносин у період воєнного стану» прийнято рішення призупинити дію трудового договору з 224 працівниками, а Наказом № 39-к від 27.10.2022 ще призупинено дію трудового договору з 16 працівниками лікарні, Наказом № 18-к від 25.03.2024 призупинено дію трудового договору з 13 працівниками лікарні.

За твердженням відповідача, зазначена інформація відображена у поквартальній звітності за 2024 рік. Відповідач наполягає, що ним виконано вимоги законодавства про працевлаштування осіб з інвалідність у кількості 1 (одна) особа при фактично працюючій кількості працівників від 8 до 25.

КНК «Перинатальний центр м. Маріуполь» листом від 07.04.2025 № 25 повідомило позивача про неможливість сплати адміністративно-господарських санкцій в зв'язку з включенням до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд дійшов таких висновків.

Згідно з частиною 1 статті 17 Закону № 875-XII з метою реалізації творчих і виробничих здібностей осіб з інвалідністю та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

Відповідно до частини 1 статті 19 Закону № 875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця..

Приписами частини 6 статті 19 Закону № 875-XII Пенсійний фонд України у порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, надає Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформацію:

про працевлаштованих осіб з інвалідністю;

про створення підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;

необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті.

Отримана від Пенсійного фонду України інформація, яка містить ознаки порушень законодавства про створення робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, є підставою для проведення перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю (частина 7 статті 19 Закону № 875-XII).

Отримана від Пенсійного фонду України інформація про працевлаштованих осіб з інвалідністю використовується в Централізованому банку даних з проблем інвалідності для визначення в автоматичному режимі осіб з інвалідністю, які можуть бути працевлаштовані (частина 8 статті 19 Закону № 875-XII).

Згідно з вимогами частини 12 статті 19 Закону № 875-XII Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення підприємств, установ та організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до статті 20 цього Закону.

Розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у формі та порядку, визначених Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю спільно з Пенсійним фондом України (частина 13 статті 19 Закону № 875-XII).

Згідно з частиною 1 статті 20 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк (частина 2 статті 20 Закону № 875-ХІІ).

Виходячи з наведених норм суд зазначає, що для підприємств, установ, організацій законодавством встановлюється обов'язковий норматив робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування осіб з інвалідністю, а також передбачається сплата підприємствами адміністративно-господарських санкцій у разі порушення встановлених нормативів щодо створення робочих місць для осіб з інвалідністю. При цьому, адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення.

Згідно з частиною 1 статті 18 Закону № 875-ХІІ, забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Відповідно до частини 3 статті 18 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з Порядком подання форми звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 31 травня 2013 року № 316, форма № 3-ПН подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.

З огляду на викладене суд зазначає, що обов'язок по працевлаштуванню осіб з інвалідністю відповідно до встановленого Закону № 875-ХІІ нормативу покладається як на роботодавців, так і на державну службу зайнятості. Механізм реалізації зазначеної програми працевлаштування передбачає здійснення певних заходів з боку підприємств. Одним з доказів, який свідчить про створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальних робочих місць та інформування органів зайнятості про наявність вільних робочих місць для осіб з інвалідністю, в тому числі, є звіт форми № 3-ПН.

З аналізу норм Закону №875-XII випливає, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для осіб з інвалідністю не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати таких осіб на створені робочі місця, натомість вимагає від нього вжиття заходів для працевлаштування осіб з інвалідністю, визначених у статті 18 Закону №875-XII.

При цьому, при вирішенні питання про правомірність стягнення адміністративно-господарських санкцій суд виходить із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов'язань та встановлення в діях або бездіяльності роботодавця складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій, та враховує, що елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками.

Разом з тим, суд зазначає, що після затвердження постановою Кабінету Міністрів України №466 від 05.06.2019 “Порядку перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю» та внесення змін до ст. 19 Закону №875-ХІІ Фонд захисту прав інвалідів не має права проводити перевірки роботодавців щодо: - реєстрації у Фонді; - подання звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів; - виконання нормативу робочих місць, оскільки таких змін у законодавстві проводити такі перевірки уповноважені саме органи Держпраці.

Частиною 8 статті 19 Закону №875-ХІІ передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, здійснює перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту осіб з інвалідністю, подання ними звітів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі шляхом його зарахування.

Механізм проведення Держпраці, її територіальними органами планових та позапланових перевірок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб, щодо дотримання ними вимог статей 19 і 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» регламентовано Порядком проведення перевірки, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2017 № 70 (далі - Порядок № 70).

Предметом проведення перевірки відповідно до пункту 2 Порядку № 70 є реєстрація суб'єктів господарювання у відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів; подання суб'єктами господарювання до відділень Фонду звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю; виконання суб'єктами господарювання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Відповідно до пункту 16 Порядку № 70 проведення перевірки у разі коли за результатами перевірки встановлено факт невиконання суб'єктом господарювання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, неподання до відділень Фонду звіту про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю, вживаються заходи щодо притягнення винних посадових осіб до адміністративної відповідальності.

Пунктом 17 Порядку № 70 визначено, що у разі виявлення порушень вимог законодавства посадова особа, яка проводила перевірку, не пізніше 15 календарних днів після закінчення перевірки надсилає копію акта перевірки відділенню Фонду.

З огляду на вищенаведені положення законодавства України, саме на органи Держпраці законодавчо покладений обов'язок перевірки суб'єктів господарювання на виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. За наслідками такої перевірки, у разі підтвердження невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, у суб'єкта господарювання виникає обов'язок сплатити адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Нарахування адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю є заходом впливу до правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення. Такі санкції не можуть застосовуватися у разі відсутності необхідної кількості працевлаштованих інвалідів, якщо при цьому суб'єкт господарювання вжив усіх передбачених Законом України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» заходів для працевлаштування останніх, тобто коли у його діях відсутній склад правопорушення.

Водночас, такі обставини можуть бути встановлені лише за наслідками проведення органами Держпраці планових або позапланових перевірок.

З прийняттям Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту соціальних, трудових та інших прав фізичних осіб, у тому числі під час воєнного стану, та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю» від 18.10.2022 № 2682-IX, подання роботодавцями до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звіту про працевлаштування осіб з інвалідністю (форма № 10-ПОІ) не вимагається.

У постанові від 21.11.2022 по справі № 400/3957/21 Верховний Суд зазначив, що саме Держпраця та її територіальні органи уповноважені на проведення перевірок виконання суб'єктами господарювання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема, за інформацією, що надається територіальним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю від Пенсійного фонду України. За наслідками такої перевірки, у разі підтвердження невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, у суб'єкта господарювання виникає обов'язок сплатити адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Після затвердження постановою Кабінету Міністрів України № 466 від 05.06.2019 “Порядку перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю» та внесення змін до статті 19 Закону № 875-ХІІ Фонд захисту прав інвалідів не має права проводити перевірки роботодавців щодо: реєстрації у Фонді; подання звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів; виконання нормативу робочих місць, оскільки таких змін у законодавстві проводити такі перевірки уповноважені саме органи Держпраці.

У вказаній постанові Верховного Суду від 21.11.2022 у справі № 400/3957/21 зазначено, що сукупність допущених позивачем під час реалізації своїх функцій, як суб'єктом владних повноважень, порушень не забезпечили послідовність дій, спрямованих на забезпечення принципу законності, при цьому недотримання відповідачем виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю не доведено позивачем належними доказами. Обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів передчасно, не маючи встановлених актом перевірки органами Держпраці доказів про недотримання відповідачем нормативу працевлаштування інвалідів, посилаючись лише на інформаційно-аналітичні бази даних, звернулося з позовом про стягнення адміністративно-господарських санкцій.

Суд також вважає обґрунтованим запроваджене обмеження на проведення органами Держпраці перевірки створення робочих місць для осіб з інвалідністю протягом правового режиму воєнного стану через наслідки збройної агресії проти України, рекомендацій щодо евакуації з певних районів, наближених до зони бойових дій, скорочення чи припинення діяльності підприємств та організацій в таких районах через фізичну небезпеку здійснення виробничої діяльності.

З урахуванням наведеного правового регулювання, за відсутністю проведеної перевірки, позивачем не спростовані заперечення відповідача щодо його релокації після повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну у 2022 році та призупинення дій трудового договору з більш ніж з 200 працівниками.

Наведені доводи відповідача позивачем належними та допустимими доказами, зокрема висновками відповідної перевірки, не спростовані, через що заявлені у справі позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 139 КАС України через відмову у позові суд не здійснює розподіл судових витрат.

Керуючись статтями 2, 139, 241-246, 255, 262, 295-297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (вул. Сєрова, 1А, м. Маріуполь, Донецька область, 87528, ЄДРПОУ 13492430) до Комунального некомерційного підприємства «Перинатальний центр м. Маріуполь» (вул. Ярослава Мудрого, будинок 12, місто Слов'янськ, Краматорський район, Донецька область, 84122, ЄДРПОУ 01990648) про стягнення адміністративно-господарських санкцій відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення виготовлений та підписаний в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Г.А. Чекменьов