Рішення від 14.11.2025 по справі 200/6761/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2025 року Справа№200/6761/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Абдукадирової К.Е., розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 , що полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про зняття/виключення ОСОБА_1 з військового обліку;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів данні про перебування ОСОБА_1 на військовому обліку, про результати його медичного огляду та встановлення групи інвалідності, розглянути запит ОСОБА_1 про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, поданий 07.08.2025 через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, прийняти по ньому рішення про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 2 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.93 № № 3543-XII.

Ухвалою суду від 08.09.2025 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення судових засідань та повідомлення (виклику) учасників справи.

06.11.2025р. суд зобов'язав відповідача в триденний строк з дня отримання ухвали суду надати суду - письмові пояснення щодо заявленого позову; - заяву ОСОБА_1 про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, від 07.08.2025 та поданих до неї документів; - протокол (витяг з протоколу щодо позивача) за результатами розгляду запиту ОСОБА_1 про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, поданий 07.08.2025; - всі докази які були або мали бути враховані у спірних правовідносинах.

Проте, відповідачем частково виконані вимоги вказаної ухвали суду лише 13 листопада 2025 року шляхом надання відзиву на позовну заяву.

В обґрунтування позову позивач вказує, що ОСОБА_1 з 2020 року перебував на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 . У подальшому, у встановленому законом порядку обновив свої облікові данні через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (застосунок Резерв+).

07.08.2025 через електронний кабінет військовозобов'язаного (застосунок Резерв+) подав запит на оформлення відстрочки від мобілізації на підставі пункту 2 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як визнаний в установленому порядку особою з інвалідністю. Того ж дня в електронному кабінеті (застосунок «Резерв+») він отримав повідомлення про відсутність підстав для отримання відстрочки «через виключення (або зняття) з військового обліку».

При цьому, дане повідомлення не містило відомостей про відсутність у Позивача права на отримання відстрочки. Причиною відмови на переконання Позивача є невжиття Відповідачем заходів щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів коректної інформації про перебування його на обліку у Відповідача, як військовозобов'язаного. Одночасно в електронному військово-обліковому документі Позивача з'явився запис «підстава зняття/виключення - інше».

З метою отримання інформації про підстави та обставини виключення (зняття) з військового обліку, підстав відмови у наданні йому відстрочки від мобілізації, представник ОСОБА_1 , адвокат Трофімчук В.В., 14.08.2025 направив адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_2 з проханням надання інформації про ухвалення рішень про виключення (зняття) ОСОБА_1 з військового обліку, підстав цього, а також ухвалення рішення про відмову у наданні відстрочки від мобілізації.

Станом на 02.09.2025 відповідь на адвокатський запит від Відповідача не надійшла.

Позивач вважає, що причиною відмови йому у наданні відстрочки є протиправні дії Відповідача, що полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про зняття/виключення його з військового обліку та, як наслідок - не розгляд його запиту про надання відстрочки.

Просить задовольнити позовні вимоги.

Відповідач позов не визнав, подав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю. В обґрунтування зазначив, що ОСОБА_1 був знятий з військового обліку як особа, яка проходила службу в Національній поліції, згідно вимог чинного законодавства, на момент прийняття ОСОБА_1 на службу до Національної поліції.

На виконання вимог а.5 п.2 ч.1 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у редакції від 29.10.2022р. звільнення ОСОБА_1 з Національної поліції, (дані отримані від ПФУ в наслідок електронної взаємодії реєстрів), ОСОБА_1 повинен був після звільнення звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_5 для постановки на облік, та надання актуальних даних відносно себе. У ІНФОРМАЦІЯ_6 відсутні дані про постановку на військовий облік після звільнення з Національної поліції ОСОБА_1

ОСОБА_1 не виконав вимог чинного законодавства, не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_5 , не став на військовий облік чим порушив а.5 п.2 ч.І ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.2 ч.І ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.93 № 3543-ХІІ., ОСОБА_1 , запит поданий 07.08.2025 через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, такі запити обробляються автоматично, за наявності усіх підтверджуючих документів, тобто комісія для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період такі запити не розглядає.

Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України.

У позовній заяві зазначено, що 07.08.2025 через електронний кабінет військовозобов'язаного (застосунок Резерв+) подав запит на оформлення відстрочки від мобілізації на підставі пункту 2 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як визнаний в установленому порядку особою з інвалідністю. Того ж дня в електронному кабінеті (застосунок «Резерв+») він отримав повідомлення про відсутність підстав для отримання відстрочки «через виключення (або зняття) з військового обліку».

При цьому, дане повідомлення не містило відомостей про відсутність у Позивача права на отримання відстрочки. Причиною відмови на переконання Позивача є невжиття Відповідачем заходів щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів коректної інформації про перебування його на обліку у Відповідача, як військовозобов'язаного. Одночасно в електронному військово-обліковому документі Позивача з'явився запис «підстава зняття/виключення - інше».

Позивач не надав доказів вручення вказаних заяв і доданих до них документів відповідачу.

З доданих до позовної заяви роздруківок зі знімку екрану мобільного пристрою неможливо встановити відправника та зміст відправлення.

В адвокатському запиті від 14.08.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_1 з проханням надання адвокат просить надати інформацію про ухвалення рішень про виключення (зняття) ОСОБА_1 з військового обліку, підстав цього, а також ухвалення рішення про відмову у наданні відстрочки від мобілізації.

Станом на 02.09.2025 відповідь на адвокатський запит від Відповідача не надійшла.

Спірні правовідносини виникли з приводу наявності підстав для виправлення недостовірних відомостей в Реєстрі єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 31 частини 11 статті 85 Конституції України та статті 5 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Військовий стан триває на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-XII) установлено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Згідно з ч. 3 і ч. 5 ст. 33 Закону № 2232-XII військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону № 2232-XII визначено, що персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Згідно з приписами статті 37 вказаного закону:

1. Взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України:

2) на військовий облік військовозобов'язаних:

звільнені зі служби поліцейські, особи начальницького та рядового складу Міністерства внутрішніх справ України, Державного бюро розслідувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (крім осіб, прийнятих на службу цивільного захисту у порядку, визначеному Кодексом цивільного захисту України, до проходження строкової військової служби), Державної кримінально-виконавчої служби України, співробітники Служби судової охорони, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України.

ОСОБА_1 не виконав вимог чинного законодавства, не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_5 , не став на військовий облік чим порушив а.5 п.2 ч.І ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Статтею 1 Закону України від 16 березня 2017 року № 1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон № 1951-VIII) визначено, що єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Згідно з частинами 8 і 9 ст. 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є, зокрема, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Частиною 1 ст. 14 Закону № 1951-VIII установлено, що ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2)внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Статтею 9 Закону № 1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:

1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

Відповідно до ч. 3 ст. 13 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.

Відповідно до п. 3 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 (далі - Порядок № 559) передбачено, що відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через: електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).

Згідно з п. 4 Порядку № 559 передбачено, що в разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Відповідно до п. 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154, установлено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам.

У п. 11 указаного Положення зазначено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони.

Пунктом 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі - Порядок № 1487), передбачено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Отже, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст мають право звертатися із заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Відповідну заяву має розглядати органи ведення Реєстру, яким у спірних правовідносинах є ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Водночас, як було зазначено, до суду не надано доказів вручення заяв позивача і доданих до них документів відповідачам щодо виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

З доданих до позовної заяви роздруківок зі знімку екрану мобільного пристрою неможливо встановити відправника та зміст відправлення (перелік документів). Ці роздруківки не підтверджують отримання відповідачами відповідних заяв позивача.

При цьому, відповідач зазначає про те, що будь-яких повідомлень чи заяв на адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 не надходило.

Відтак, під час розгляду цієї справи судом не встановлено факту звернення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Крім того, позивачем не надано доказів про проходження ВЛК, не надано й відповідні висновки комісії.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з нормами частини другої зазначеної статті у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною другою статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно приписів частини 1статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього кодексу, проте згідно з частиною 2статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч наведеним вимогам, позивачем не надано суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування неправомірності дій відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на викладене, у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 2-17, 19-20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224, 225-228, 229-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 14 листопада 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.Е. Абдукадирова