Рішення від 17.11.2025 по справі 140/9539/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/9539/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Світязь 21» до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Світязь 21» звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Волинській області №215/03-20-04 від 31.07.2025 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за індивідуальним податковим номером 441874003216; зобов'язання Державної податкової служби України поновити реєстрацію платника податку на додану вартість з моменту її анулювання, шляхом внесення відповідного запису до Реєстру платників податку на додану вартість із поновленням реєстраційного ліміту, облікових даних, записів, стану розрахунків інтегрованої картки та збереженням податкових показників в системі електронного адміністрування податку на додану вартість позивача, які були наявні до прийняття рішення №215/03-20-04 від 31.07.2025 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення Головного управління ДПС у Волинській області №215/03-20-04 від 31.07.2025 про анулювання реєстрації ТзОВ Агрофірма «Світязь 21» як платника ПДВ є протиправним, оскільки прийняте без належних правових підстав та з порушенням вимог Податкового кодексу України.

Позивач вказує, що обов'язковою умовою анулювання є відсутність господарської діяльності. Однак, позивач фактично здійснювало господарську діяльність та придбання/продаж послуг/товарів з метою формування податкового зобов'язання та кредиту за період з 01.07.2024 по 30.06.2025, що підтверджується податковими накладними. Це, на думку позивача, спростовує доводи відповідачів щодо відсутності оподатковуваних операцій.

Водночас позивач зазначає, що зупинення реєстрації податкових накладних його контрагента ТзОВ «ПРБІЛДІНГ» здійснено на підставі рішення ГУ ДПС у м. Києві позбавило можливості виплинути на податкові показники в своєму рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ та формування податкових зобов'язань/податкового кредиту.

Таким чином, на думку позивача, саме протиправні дії Головного управління ДПС у м. Києві призвели до фактичного позбавлення його можливості повноцінно здійснювати господарську діяльність, реєструвати податкові накладні та формувати податковий кредит.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 01.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та постановлено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Головне управління ДПС у Волинській області у відзиві на позовну заяву від 16.09.2025 пред'явлені позовні вимоги заперечило, мотивуючи тим, що 31.07.2025 було прийнято правомірне та законне рішення №215/03-20-04 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТзОВ Агрофірма «Світязь 21», яким анульовано реєстрацію платника податку на додану вартість відповідно до підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України.

Анулювання реєстрації платника податку за рішенням податкового органу на підставі підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України можливе за таких умов: неподання платником податку на додану вартість декларацій з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або подання такої декларації з податку на додану вартість з показниками про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту. Такі обставини мають підтверджуватись як самими деклараціями з податку на додану вартість, так і довідкою про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстром (переліком) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту у таких деклараціях.

Оскільки за даними інформаційних баз ДПС України позивач протягом 12 послідовних податкових місяців подавав податкові декларації з ПДВ, протягом періоду з 01.07.2024 по 30.06.2025, що свідчать про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту, контролюючим органом прийнято правомірно рішення про анулювання реєстрації відповідача як платника податку на додану вартість.

Державна податкова служба України у відзиві на позов від 16.09.2025 пред'явлені позовні вимоги заперечила, мотивуючи тим, що згідно положення абзацу першого пункту 5.5 розділу V Положення №1130, відповідно до якого анулювання реєстрації за самостійним рішенням контролюючого органу може бути здійснене на підставах, визначених у підпунктах «б»-»з» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України. Так, позивач протягом 12 послідовних податкових періодів подавав податкові декларації з ПДВ, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів/послуг.

Відтак, Державна податкова служба України зазначає, що у спірних правовідносинах контролюючі органи діяли відповідно до вимог чинного законодавства.

У зв'язку з наведеними обставинами відповідачі просили у задоволенні позову відмовити повністю.

Представник позивача у відповіді на відзив підтримав позовні вимоги та просив задовольнити.

Інших заяв по суті справи від учасників справи до суду не надходило. Сторони скористались своїм правом щодо подачі заяв по суті справи.

Дослідивши письмові докази, письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить наступних висновків.

Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Світязь 21» зареєстроване як юридична особа, види діяльності за КВЕД: вирощування ягі, горіхів, інших плодових дерев і чагарників (основний); взяте на облік як платник податку на додану вартість 01.09.2021.

31 липня 2025 року Головним управлінням ДПС у Волинській області прийнято рішення №215/03-20-04 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Світязь 21» відповідно до підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 ПК України.

Підставою для прийняття відповідного рішення стала Довідка №212/03-20-04-05 від 30.07.2025 про відповідність за даними ІКС «Податковий блок» критеріям підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 розділу V ПК України.

Позивач, вважаючи таке рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість незаконним, звернувся до суду із цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до підпункту 49.2 статті 49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

Пунктом 49.4 статті 49 ПК України встановлено, що податкова звітність з податку на додану вартість подається в електронній формі контролюючому органу всіма платниками цього податку з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

Статтею 184 ПК України визначено порядок та підстави анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.

Відповідно до підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 ПК України реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.

Згідно з пунктом 184.2 статті 184 ПК України анулювання реєстрації на підставі, визначеній у підпункті «а» пункту 184.1 цієї статті, здійснюється за заявою платника податку, а на підставах, визначених у підпунктах «б»-»з» пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного контролюючого органу.

Анулювання реєстрації здійснюється на дату, зокрема, прийняття рішення контролюючим органом про анулювання реєстрації.

Відповідно до пункту 184.3 статті 184 ПК України контролюючий орган анулює реєстрацію особи як платника податку, який подав заяву про анулювання реєстрації, якщо встановить, що він відповідає вимогам пункту 184.1 цієї статті.

Пунктом 184.10 статті 184 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган, який прийняв самостійне рішення про анулювання реєстрації платника податку, зобов'язаний письмово повідомити особу протягом трьох робочих днів після дня анулювання такої реєстрації.

Згідно з пунктами 184.5 та 184.6 статті 184 ПК України з моменту анулювання реєстрації особи як платника податку така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, складання податкових накладних. У разі анулювання реєстрації особи як платника податку останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня, що настає за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем анулювання реєстрації.

Аналогічні за змістом приписи закріплені у Положенні про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 14 листопада 2014 №1130 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2014 року за №1456/26233 (далі - Положення № 1130), яке розроблене відповідно до розділів I, II, V, XIV, XVIII ПК України та інших нормативно-правових актів, визначається порядок: реєстрації платників податку на додану вартість; анулювання реєстрації платників податку на додану вартість; ведення реєстру платників податку на додану вартість (далі - Реєстр); присвоєння індивідуального податкового номера платника податку на додану вартість; оприлюднення даних з Реєстру; перереєстрації платників податку на додану вартість; ведення документації при реєстрації/анулюванні реєстрації платників податку на додану вартість; формування і надання витягів та довідок з Реєстру.

Підпунктом «г» п. 5.1. Положення №1130 встановлено, що реєстрація діє до дати анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 184.1 статті 184 розділу V Кодексу, якщо: особа, зареєстрована як платник ПДВ, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає до контролюючого органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.

Нормами п. 5.2. Положення №1130 встановлено, що при розгляді питання анулювання реєстрації згідно з підпунктом «г» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункт «г» пункту 5.1 цього розділу) 12 місяців визначаються із урахуванням того, що:

- не враховується місяць, в якому проведено реєстрацію особи платником ПДВ, якщо особа зареєстрована платником ПДВ з дня іншого ніж перший день календарного місяця;

- включаються останні 12 послідовних податкових місяців, за які подані податкові декларації (у разі подання декларацій) або сплив строк подання податкових декларацій (у разі неподання декларацій) до отримання чи складання контролюючим органом документа, який є підставою для анулювання реєстрації.

Анулювання реєстрації здійснюється шляхом виключення платника ПДВ з Реєстру.

Згідно з пунктом 5.5 Положення № 1130 контролюючі органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав.

Рішення про анулювання реєстрації за самостійним рішенням контролюючого органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей).

Такими документами є, зокрема, довідка про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстр (перелік) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту у таких деклараціях (податкових розрахунках) протягом 12 послідовних податкових місяців (підстава - підпункт «г» пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу). У реєстрі (переліку) зазначаються дані про реєстрацію особи платником ПДВ та по кожній декларації (податковому розрахунку) - податковий період, дата надходження декларації (податкового розрахунку) до контролюючого органу, загальні обсяги постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту звітного періоду, вказані у відповідних рядках та колонках податкової декларації (податкового розрахунку) (підпункт 3 абзацу 3 пункту 5.5. Положення 1130).

Відповідно до пункту 5.6 Наказу N 1130 за наявності зазначених підтверджуючих документів (відомостей) контролюючий орган за місцем перебування на обліку платника податків приймає рішення про анулювання реєстрації особи - платника ПДВ незалежно від здійснення контролюючим органом документальних та камеральних перевірок такої особи і їх результатів, а також обов'язку такої особи бути зареєстрованою та/або нараховувати чи сплачувати податок на додану вартість відповідно до законодавства.

Отже, анулювання реєстрації платника податку за рішенням податкового органу на підставі підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 ПК України можливе за таких обставин: неподання платником податку на додану вартість декларацій з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або подання такої декларації з податку на додану вартість з показниками про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.

Такі обставини мають підтверджуватись як самими деклараціями з податку на додану вартість, так і довідкою про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстром (переліком) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту у таких деклараціях.

Відповідний правовий висновок викладений Верховним Судом неодноразово, зокрема, у постановах від 30 квітня 2024 року у справі № 160/12823/23, від 12 вересня 2024 року у справі №400/10114/23, від 17 вересня 2024 року у справі №280/10300/23, від 07 січня 2025 року у справі №160/7847/24, від 19 червня 2025 року у справі №160/23059/24.

Як вбачається із матеріалів справи, за даними інформаційної бази ДПС України, а саме даних ІКС «Податковий блок», позивач протягом 12 послідовних податкових періодів, а саме за період з 01 липня 2024 року по 30 червня 2025 року подав до контролюючого органу податкові декларації з ПДВ, які свідчили про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту.

Уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вказані періоди до контролюючого органу позивачем не подавались.

Довідкою ГУ ДПС №212/03-20-04-05 від 30.07.2025 про відповідність за даними ІКС «Податковий блок» критеріям підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 розділу V ПК України підтверджується, що позивачем податкові декларації з ПДВ за липень 2024 року - червень 2025 року подані з відсутнім обсягом поставок та/або придбання.

Отже, податковий орган мав передбачені підпунктом «г» пункту 184.1 статті 184 ПК України підстави для анулювання реєстрації позивача платником податку на додану вартість та правомірно було анульовано ТзОВ Агрофірма «Святязь-21» свідоцтво платника ПДВ рішенням від 31.07.2025 згідно підпункту «г» пункту 184.1 статті 184 ПК України.

Щодо твердження позивача, що ним фактично здійснювалась господарська діяльність та придбання/продаж послуг/товарів з метою формування податкового зобов'язання та кредиту за період з 01 липня 2024 року по 30 червня 2025 року, по контрагенту товариство з обмеженою відповідальністю «ПРБІЛДІНГ» (код ЄДРПОУ 44907593), що підтверджується договором підряду №03/03/2023 від 13.03.2023 на комплекс робіт з влаштування теплиць; актами приймання-виконання будівельних робіт за липень 2024, №1(П)-СО, №2(П)-СО від 31.07.2024; актами приймання-виконання будівельних робіт за вересень 2024, №1 від 30.09.2024, за грудень 2024, №2 від 10.12.2024, за червень 2025, №3 від 16.06.2025 та податковими накладними від 16.06.2025 №50, обсяг операцій 529 935,62 грн (в.ч. ПДВ 88 322,60 грн) і від 10.12.2024 №99, обсяг операцій 618 622,16 грн (в т.ч. ПДВ 113603,69 грн), суд вважає безпідставними з огляду на те, що позивачем відповідні операції у податковій звітності відображено не було, що ним й не заперечується.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивачем у ході судового розгляду не надано належних та достатніх доказів, які спростовували б висновки відповідача щодо наявності підстав винесення спірного рішення.

З урахуванням зазначеного, відповідачем правомірно виріс рішення щодо анулювання реєстрації платника ПДВ.

На підставі вищенаведеного суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.

Відповідно до вимог статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Оскільки суд відмовляє у задоволенні позову, то судові витрати не підлягають відшкодуванню позивачу.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволені адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Світязь 21» до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма «Світязь 21» (44021, Волинська область, Ковельський район, село Світязь, провулок Набережний, будинок 1, код ЄДРПОУ 44187407).

Відповідач-1: Головне управління ДПС у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ 44106679).

Відповідач-2: Державна податкова служби України (04053, місто Київ, Львівська площа, будинок 8, код ЄДРПОУ 43005393).

Суддя А.Я. Ксензюк