за наслідками розгляду заяви про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення
14 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/3460/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Костюкевича С.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду №140/3460/25 від 08.05.2025 із врахуванням ухвали про виправлення описки від 09.05.2025, яке залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.09.2025 у цій справі, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, задоволено: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром, шляхом застосування з 01.01.2025 для її обрахунку та виплати положень статті 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік», а також понижуючих коефіцієнтів згідно постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 без обмеження максимальним розміром та без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше проведених виплат; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо перерахунку та виплати пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.03.2025 щодо врахування індексації; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату фактично нарахованого розміру пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», без обмеження її максимальним розміром (десять прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність) та без застосування понижуючих коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсії деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» з 01.03.2025, з урахуванням виплачених сум».
06.11.2025 до суду надійшла заява ОСОБА_1 про зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області подати до Волинського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду.
При розгляді заяви про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення суд враховує таке.
19.12.2024 набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 № 4094-IX (далі - Закон № 4094-ІХ), яким статтю 382 КАС України викладено у новій редакції, а КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.
Згідно із пунктом 2 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4094-ІХ справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.
Відтак, розгляд заяви про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення здійснено судом з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності Законом №4094-ІХ.
За приписами частин першої, другої статті 381-1 КАС України (тут і надалі - в редакції Закону №4094-ІХ) судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Згідно із частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Відповідно до частин другої, третьої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 08.05.2025 із врахуванням ухвали про виправлення описки від 09.05.2025 у цій справі позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, задоволено: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром, шляхом застосування з 01.01.2025 для її обрахунку та виплати положень статті 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік», а також понижуючих коефіцієнтів згідно постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 без обмеження максимальним розміром та без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше проведених виплат; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо перерахунку та виплати пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.03.2025 щодо врахування індексації; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити перерахунок та виплату фактично нарахованого розміру пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», без обмеження її максимальним розміром (десять прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність) та без застосування понижуючих коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсії деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» з 01.03.2025, з урахуванням виплачених сум».
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.09.2025 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області залишено без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 08.05.2025 у справі № 140/3460/25 без змін.
На виконання вказаного рішення суду 10.10.2025 видано виконавчий лист №6072/2025, який звернуто до виконання до органів Державної виконавчої служби та відкрито виконавче провадження № 79327269, де 14.10.2025 відкрито виконавче провадження, а з 28.10.25 винесено вимогу виконавця.
28.10.2025 позивач звертався до суду із заявою в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), про визнання протиправними дій, вчинених відповідачем на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 08.05.2025.
Під час розгляду даної заяви вбачається протиправність дій органу Пенсійного фонду при виконанні судового рішення у справі №140/3460/2024 на підставі наданих пояснень, зокрема посилань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, викладених у листі від 07.10.2025 №13652-13200/Л-02/8-0300/25 до позивача щодо неможливості виконання рішення суду через неготовність програмного забезпечення та невведення в експлуатацію інформаційної системи для ведення обліку видатків по виконанню судових рішень, які суд визнав безпідставними, оскільки виконання зазначеного рішення фактично стосується відновлення виплати пенсії у розмірі, що виплачувався позивачу станом на грудень 2024 року.
Окремою ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04.11.2025 у цій справі заяву ОСОБА_1 в порядку статті 383 КАС України було задоволено зокрема: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Волинській області, вчинені на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду №140/3460/25 від 08.05.2025 щодо не здійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 без обмеження максимальним розміром та без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням раніше проведених виплат, та не здійснення перерахуноку та виплати фактично нарахованого розміру пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році", без обмеження її максимальним розміром з 01.03.2025, з урахуванням виплачених сум; зобов'язано Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону- неналежному виконанню рішення Волинського окружного адміністративного суду від 08.05.2025 з урахуванням ухвали від 09.05.2025 у адміністративній справі №140/3460/25, щодо здійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01.01.2025 пенсії без обмеження максимальним розміром та без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 та здійснення виплати фактично нарахованого розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209, без обмеження максимальним розміром (десять прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність) та без застосування понижуючих коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1.
З дослідженої судом довідки №8784257759712466 доданої до заяви про зобов'язання подати звіт виданої ГУ ПФУ у Волинській області вбачається, що ОСОБА_1 з вересня 2024 року по грудень 2024 року отримував пенсію у розмірі 52 226,44 грн, а з січня 2025 року 32 486,99 грн.
Суд встановив, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 08.05.2025 у справі №140/3460/25 Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провело перерахунок пенсії позивача. Згідно з проведеним перерахунком пенсії що відображено в електронному пенсійному кабінеті позивача станом на 04.11.2025 (що досліджено судом) загальний розмір пенсії з надбавками визначено в сумі 62 994 грн, однак фактично визначено до виплати на 05.11.2025 32 486,99 грн.
Таким чином, відповідач вчинив дії на виконання рішення суду від 08.05.2025 у справі №140/3460/25, провів перерахунок пенсії позивача та розрахував до виплати суму пенсії фактично не виконавши рішення суду.
Суд звертає увагу, що в мотивувальній частині рішення від 08.05.2025 у справі №140/3460/25 зазначено: «Щодо застосування до пенсій позивача понижуючих коефіцієнтів, передбачених Постановою №1, суд зазначає таке.
Згідно з правовою позицією Конституційного Суду України: «обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом №2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятої статті 17 Конституції України, (абзац 10 підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 у справі щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини 7 статті 43, першого речення частини 1 статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
З огляду на викладені норми права, практику Конституційного Суду України та Верховного Суду суд висновує, що відповідач зобов'язаний виплачувати позивачу пенсію без обмеження її максимальним розміром, зокрема, і без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».
Суд звертає увагу, що рішенням суду від 08.05.2025 у цій справі встановлено наявність правових підстав для виплати пенсії позивача без будь-яких обмежень, у тому числі і без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».
Посилання ГУ ПФУ у Волинській області у листі від 07.10.2025 № 13652-13200/Л-02/8-0300/25 до позивача як на підставу неможливості виконання рішення суду в даній справі, яке набрало законної сили 19.09.2025, на постанову КМУ №821 від 14.07.2025 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень» на не введення в дію пенсійним органом програмного забезпечення для обліку видатків на виплату судових рішень, суд до уваги не приймає, оскільки за п.1 цього Порядку №821, даний Порядок визначає механізм здійснення з бюджету видатків на виплату сум пенсії по виконанню судових рішень, лише щодо нарахування та виплати таких сум до дати набрання чинності судовим рішенням законної сили, а не поточного розміру пенсії на виконання рішення суду, та беручи до уваги що рішення суду фактично стосується відновлення становища по виплаті розміру пенсії позивача станом на грудень 2024 року.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне задовольнити подану позивачем заяву, та зобов'язати відповідача як суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення у цій справі, встановивши для подання звіту строк 15 днів з дня набрання ухвалою суду законної сили.
Керуючись статтями 248, 381-1, 382, 382-1 КАС України, суд
Заяву ОСОБА_1 про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області подати звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 08.05.2025 у справі №140/3460/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, та встановити строк для подання звіту - 15 днів з дня набрання цією ухвалою суду законної сили.
Роз'яснити, що звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя С.Ф. Костюкевич