Справа № 201/6708/25
Провадження № 2-а/201/125/2025
14 листопада 2025 року суддя Соборного районного суду міста Дніпра Наумова О.С., ознайомившись з матеріалами адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 до Департаменту територіального контролю міста Києва про скасування постанови, закриття провадження у справі та стягнення коштів,
Ухвалою Соборного районного суду міста Дніпра від 03.06.2025р. до Заводського районного суду міста Кам'янського передано за підсудністю справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту територіального контролю міста Києва про скасування постанови, закриття провадження у справі та стягнення коштів.
Ухвалою Заводського районного суду міста Кам'янського від 02.10.2025р. повернуто до Соборного районного суду міста Дніпра справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту територіального контролю міста Києва про скасування постанови, закриття провадження у справі та стягнення коштів.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючою у справі визначена суддя Наумова О.С.
Ознайомившись із адміністративною позовною заявою на предмет відповідності їх нормам Кодексу адміністративного судочинства України, які регулюють порядок дотримання заявником вимог щодо подачі та форми позовної заяви до суду за правилами Кодексу адміністративного судочинства України, суддя дійшов висновку про залишення позовної заяви без руху з наступних підстав.
Дана позовна заява не відповідає вимогам ч. 3 ст. 161 КАС України, згідно з якою до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Водночас, відповідно до положень статей 3, 5 Закону України «Про судовий збір» особи, які оскаржують постанову у справі про адміністративне правопорушення, не віднесені до кола суб'єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання адміністративного позову, а позови з таким предметом не належать до об'єктів, за подання яких судовий збір не справляється.
Позивач, окремим пунктом позовної заяви, просив звільнити його від сплати судового збору на підставі п. 13 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» та надав копію посвідчення учасника бойових дій.
Перевіривши матеріали заяви, суд дійшов висновку, що у клопотанні позивача про звільнення від сплати судового збору слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.
Зазначена норма має відсильний характер та не містить вичерпного переліку справ, в яких учасники бойових дій та прирівняні до них особи звільняються від сплати судового збору.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом № 3551-XII.
За змістом статті 22 Закону № 3551-XII особи, на яких поширюється дія цього нормативного акту, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов'язаних з розглядом цих питань.
Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 цього Закону.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 12 лютого 2020 року у справі № 545/1149/17 зазначила, що вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI суд має враховувати предмет та підстави позову; перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень статей 12, 22 Закону № 3551-XII.
Аналіз пункту 13 частини першої статті 5 Закону «Про судовий збір» в сукупності з частиною другою статті 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» вказує на те, що учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору стосовно пільг, прав та гарантій закріплених законодавством саме через набуття такого статусу.
Отже, сама по собі наявність статусу учасника бойових дій не гарантує звільнення від сплати до бюджету судового збору з усіх спорів.
У даній справі предметом спору є скасування постанови, закриття провадження у справі та стягнення коштів, тому немає підстав вважати, що справа пов'язана із порушенням прав позивача як учасника бойових дій чи предмет позову будь-яким іншим чином стосується соціального і правового захисту учасників бойових дій.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання, зокрема, до адміністративного суду позовних заяв розміри ставок судового збору диференційовано за характером спору (майновий/немайновий), а також за правовим статусом платника судового збору (фізична особа/фізична особа - підприємець/юридична особа/суб'єкт владних повноважень).
Частиною 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», у 2025 році розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 1 січня становить 3 028 грн.
Отже, за подання до суду адміністративного позову підлягає сплаті судовий збір у розмірі 1 211,20 грн.
Водночас згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Відтак, за подання даного позову підлягає сплаті судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Невиконання вимог КАС України, є підставою для залишення заяви без руху, відповідно до положень ст. 169 КАС України з наданням строку для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 161, 169 КАС України, суддя,
Адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту територіального контролю міста Києва про скасування постанови, закриття провадження у справі та стягнення коштів - залишити без руху, і запропонувати позивачу протягом 5 (п'яти) днів з дня вручення копії даної ухвали усунути зазначені в ній недоліки.
У випадку невиконання ухвали суду в зазначений термін, позовна заява вважається неподаною і повертається позивачу.
Суддя О.С. Наумова