Рішення від 05.11.2025 по справі 175/1482/22

Справа № 175/1482/22

Провадження № 2-о/175/167/25

2025 рік

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2025 року с-ще Слобожанське

Дніпровський районний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючої: судді Дараган Л.В.

присяжних: Паленко Т.В., Товстик С.А.

за участю секретаря судового засідання: Решетник А.І.

учасники справи:

заявниця - ОСОБА_1 ,

представник заявниці - адвокат Демченко Валентина Іванівна,

заінтересована особа - орган опіки та піклування - Виконавчий комітет Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області,

особа, щодо якої розглядається справа про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною, - ОСОБА_2 ,

представник особи, щодо якої розглядалася справа про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною, - адвокат Яструб Олександр Петрович,

розглянувши в порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за клопотанням ОСОБА_1 про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною, за участю заінтересованої особи - органу опіки та піклування - Виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області,

ВСТАНОВИВ:

І. КОРОТКИЙ ЗМІСТ ЗАЯВЛЕНИХ ВИМОГ.

ОСОБА_1 звернулася до суду з клопотанням про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною, за участю заінтересованої особи - органу опіки та піклування - Виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області.

В клопотанні зазначено, що рішенням Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 03 липня 2023 року ОСОБА_2 визнано недієздатною, встановлено опіку над недієздатною ОСОБА_2 і призначено її опікуном заявницю. Строк дії вказаного рішення становить два роки з дня набрання рішенням законної сили. Наразі строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною спливає, а психічний стан ОСОБА_2 не змінився, вона так само як і раніше потребує постійного стороннього догляду, не розуміє значення своїх дій та не може керувати ними. Заявниця просить суд продовжити строк дії рішення Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 03 липня 2023 року про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна.

ІІ. ЗАЯВИ (КЛОПОТАННЯ) УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

В судовому засіданні заявниця та її представник заявлені вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити у повному обсязі.

В судовому засіданні представник особи, щодо якої розглядається справа про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною, - адвокат Яструб О.П. не заперечував проти задоволення клопотання.

В судове засідання представник заінтересованої особи не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи та про розгляд справи за його відсутності від нього не надходило, тому суд визнає його неявку неповажною та вважає можливим ухвалити рішення за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.

ІІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.

Ухвалою Дніпровського районного суду Дніпропетровської області від 31 липня 2025 року зупинено провадження у цивільній справі на час проведення судово-психіатричної експертизи.

Ухвалою Дніпровського районного суду Дніпропетровської області від 03 жовтня 2025 року поновлено провадження у цивільній справі.

ІV. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН.

Згідно з рішенням Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 03 липня 2023 року, заяву ОСОБА_1 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, за участю заінтересованої особи - органу опіки та піклування - Виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, задоволено. Визнано ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку м. Запоріжжя, недієздатною. Встановлено опіку над недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і призначено її опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженку м. Дніпропетровська. Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною становить два роки з дня набрання рішенням законної сили. Зазначене судове рішення набрало законної сили 03 серпня 2023 року.

Згідно з висновком судово-психіатричної експертизи (висновок експерта від 29 серпня 2025 року № 332-ц), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , страждає на хронічний стійкий психічний розлад у формі судинної деменції. За своїм психічним станом у теперішній час іспитована не може розуміти значення своїх дій та керувати ними.

Крім того, в судовому засіданні була присутня особа, щодо якої розглядається справа про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною, - ОСОБА_2 , яка в силу стану її здоров'я особисто дати пояснення по суті справи не змогла.

V. МОТИВИ СУДУ ТА ЗАСТОСОВАНІ НОРМИ ПРАВА.

Відповідно до ч. 1 ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Відповідно до ч.ч. 6 - 9 ст. 300 ЦПК України, строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п'ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи. Суд зобов'язаний розглянути клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною до закінчення строку його дії в порядку, встановленому статтею 299 цього Кодексу.

Таким чином, судом встановлено, що рішенням Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 03 липня 2023 року ОСОБА_3 було визнано недієздатною, встановлено над нею опіку і призначено її опікуном заявницю - ОСОБА_1 .. Строк дії зазначеного рішення становить два роки з дня набрання рішенням законної сили, тобто з 03 серпня 2023 року по 03 серпня 2025 року.

Заявниця, яка є опікуном недієздатної фізичної особи, звернулася до суду з клопотанням про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною у визначений у ч. 7 ст. 300 УПК України строк.

Також під час судового розгляду було встановлено, що внаслідок свого психічного розладу ОСОБА_2 потребує постійного стороннього догляду, а також не розуміє значення своїх дій та не може керувати ними, ці обставини встановлені висновком судово-психіатричної експертизи від 29 серпня 2025 року № 332-ц, який відповідає вимогам, що пред'являються до цього документа, викладені в ньому дані не викликають сумніву щодо їх достовірності.

При проведенні судово-психіатричної експертизи експертом були додержані всі вимоги чинного законодавства, в межах його компетенції та повноважень, на підставі інформації та документів, наявних на час проведення експертизи, відповіді на поставлені питання викладені повно та відповідають іншим фактичним даним, дослідницька частина узгоджена з підсумковою частиною висновку, висновок експертизи обґрунтований та узгоджений з іншими матеріалами справи, тому зазначений висновок судово-психіатричної експертизи є об'єктивним, достовірним та правдивим, і повинен бути покладений в основу судового рішення стосовно вирішення заявлених вимог про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною.

На підставі вищевикладеного, аналізуючи зібрані у справі докази, кожний окремо та всі в сукупності, суд приходить до висновку про можливість задоволення клопотання та продовження строку дії рішення Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 03 липня 2023 року про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна.

Керуючись ст. 39 ЦК України, ст. 300 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання ОСОБА_1 про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною, за участю заінтересованої особи - органу опіки та піклування - Виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області,- задовольнити.

Продовжити строк дії рішення Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 03 липня 2023 року про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Запоріжжя, недієздатною, встановлення опіки над недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і призначення її опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки м. Дніпропетровська, на два роки з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Дніпровського апеляційного суду.

Повне найменування та ім'я сторін та інших учасників справи:

Заявниця: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків відсутній.

Особа, щодо якої розглядається справа про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною: ОСОБА_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Заінтересована особа: орган опіки та піклування - Виконавчий комітет Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, місцезнаходження: Дніпропетровська область, Дніпровський район, с. Новоолександрівка, вул. Сурська, 74, код ЄДРПОУ 40201087.

Повне судове рішення складено 05 листопада 2025 року.

Суддя:

Присяжні:

Попередній документ
131824717
Наступний документ
131824719
Інформація про рішення:
№ рішення: 131824718
№ справи: 175/1482/22
Дата рішення: 05.11.2025
Дата публікації: 18.11.2025
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Дніпровський районний суд Дніпропетровської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи окремого провадження; Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них:; про визнання фізичної особи недієздатною
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто (05.11.2025)
Результат розгляду: заяву задоволено повністю
Дата надходження: 24.06.2022
Предмет позову: про продовження строку дії рішення про визнання особи недієздатною
Розклад засідань:
03.07.2023 12:15 Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
31.07.2025 09:00 Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
05.11.2025 09:30 Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області