Постанова від 17.11.2025 по справі 485/2099/25

Справа № 485/2099/25

Провадження №3/485/580/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2025 року м. Снігурівка

Суддя Снігурівського районного суду Миколаївської області Квєтка І.А., секретар судового засідання Семенака А.Г., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , прокурора Снігурівського відділу Баштанської окружної прокуратури Миколаївської області Гамери Н.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку с. Олександрівка Снігурівського району Миколаївської області, громадянку України, зареєстровану та проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючу,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

встановив:

ОСОБА_1 , займаючи посаду старости Олександрівського старостинського округу №3 Горохівської сільської ради Башатнського району Миколаївської області з 10 грудня 2020 року, тобто відповідно до п.п. "в" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", несвоєчасно подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік типу "щорічна", а саме подала таку декларацію лише 09 лютого 2025 року.

Крім цього, ОСОБА_1 , займаючи посаду старости Олександрівського старостинського округу №3 Горохівської сільської ради Башатнського району Миколаївської області з 10 грудня 2020 року, тобто відповідно до п.п. "в" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а саме припинення повноважень з 02 червня 2025 року, несвоєчасно подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу "при звільненні", а саме подала таку декларацію лише 13 серпня 2025 року.

Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

За вказаними діями на ОСОБА_1 складено два протоколи про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП, які постановою Снігурівського районного суду Миколаївської області від 07 листопада 2025 року об'єднані в одне провадження.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнала. Суду пояснила, що декларації подала через неуважність.

Прокурор вважав, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, тому просить притягнути її до адміністративної відповідальності та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.

Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов до таких висновків.

Судом встановлено, що рішенням Горохівської сільської ради Миколаївської області № 5 від 10 грудня 2020 року ОСОБА_1 призначено на посаду - старости Олександрівського старостинського округу №3 Горохівської сільської ради Миколаївської області з 10 грудня 2020 року /а.с.25/.

Розпорядженням Горохівської сільської військової адміністрації № 41-к від 02 червня 2025 року достроково припинено повноваження старости Олександрівського старостинського округу №3 ОСОБА_1 та звільнено її із займаної посади з 02 червня 2025 року за угодою сторін /а.с.44/.

Відповідно до п.п. "в" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" особи, зазначені в п. 1 ч.1 ст. 3 цього ж закону (підпункт "в" - державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування), зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно з ч. 2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" особи, зазначені в п. 1 ч.1 ст. 3 цього ж закону (підпункт "в" - державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування), які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який продовжувався відповідними указами Президента України та діє на даний час.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" № 3384-ІХ, який набрав чинності 12 жовтня 2023 року, відновлено обов'язок декларування.

Згідно п. 2.7 розділу ХІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про запобігання корупції" установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

В порушення ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", ОСОБА_1 , будучи старостою Олександрівського старостинського округу №3, без поважних причин, несвоєчасно, а саме 09 жовтня 2025 року подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період 2021 року.

В порушення ч. 2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", ОСОБА_1 , будучи звільненою із займаної посади 02 червня 2025 року, без поважних причин, несвоєчасно, а саме 13 серпня 2025 року, подала декларацію особи типу "при звільненні", уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП складено протоколи №537 та №538, датовані 17 жовтня 2025 року.

Факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларацій за період 2021 року та декларації типу "при звільненні", також підтверджується:

копією посадової інструкції старости Горохівської сільської ради від 28.04.2021р. з якою ОСОБА_1 ознайомлена;

повідомленням Голови Горохівської сільської військової адміністрації Баштанського району Миколаївської області Завадського Р. до Національного агенства про факт несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 при звільненні за період з 01.01.2025р.-02.06.2025р. від 10.08.2025р. № 10/08/25-01;

листом Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій НАЗК від 27.08.2025 р. № 47-06/72427-25, яким скеровано повідомлення від 10.08.2025р. № 10/08/25-01 до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України за вх.від 29.08.2025 р.;

копією послідовності дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинила ОСОБА_1 , період: 13.08.2025- 13.08.2025 р.;

скрін-шотом подачі декларацій суб'єкта декларування, з якого слідує що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу "щорічна" подала 09 жовтня 2025 року о 13 год. 59 хв.;

скрін-шотом подачі декларацій суб'єкта декларування, з якого слідує що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу "при звільненні" подала 13 серпня 2025 року о 11 год. 25 хв.;

рапортами о/у УСР в Миколаївській області ДСР Національної поліції України від 17.10.2025р. № 41590-2025 та №41589-2025 про виявлення ОСОБА_1 , яка у порушення ст.45 Закону України "Про запобігання корупції" несвоєчасно, без поважних на те причин, подала декларацію типу "при звільненні" та "щорічна";

рапортом о/у УСР в Миколаївській області ДСР Національної поліції України від 17.10.2025 року, про виявлення у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування з офіційного сайту НАЗК інформації про подання ОСОБА_1 декларацій типу "при звільненні" 13.08.2025 року;

рапортом о/у УСР в Миколаївській області ДСР Національної поліції України від 17.10.2025 року, про виявлення у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування з офіційного сайту НАЗК інформації про подання ОСОБА_1 декларацій типу "щорічна" 09.10.2025 року;

Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6, ч.1 ст.172-6 КУпАП, повністю доведена сукупністю вказаних доказів.

Поважних причин, які б об'єктивно унеможливлювали подання ОСОБА_1 електронних декларацій за 2021 рік типу "щорічна" та типу "перед звільненням", у встановлений законом строк, під час розгляду справи не встановлено.

Згідно зі статтею 68 Конституції України незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. Презумпція знання законодавства (лат. Ignorantia juris non excusat - незнання закону не вибачається) означає, що кожен вважається таким, що знає закони.

ОСОБА_1 тривалий час займала посаду старости Олександрівського старостинського округу, знала про необхідність у зв'язку із зайнятою посадою про обов'язок подання декларацій, була обізнаною про порядок їх подання, оскільки з 2021 року неодноразово такі подавала, однак з власної необачності не подала вчасно деклації типу "щорічна" та "при звільненні".

Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

При визначенні міри адміністративного стягнення, враховую характер вчиненого правопорушення, обставини його вчинення, особу порушниці, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, ступінь її вини, майновий стан за непрацевлаштування.

Обставиною, що пом'якшує відповідальність є щире розкаяння винної.

Обставин, що обтяжують відповідальність не встановлено.

З метою виховання та запобігання вчиненню ОСОБА_1 нових правопорушень, суд вважає за необхідне накласти на неї адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу у мінімальних межах санкції зазначеної статті.

Крім того, відповідно до ст.40-1 КУпАП підлягає стягненню з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір.

Керуючись ст.40-1, 283-285 КУпАП,

постановив:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн (вісімсот п'ятдесят грн 00к.)

Адміністративний штраф стягнути за наступними реквізитами: розрахунковий рахунок: UA378999980313050106000014444, отримувач: Миколаїв. ГУК тгм.Снігурівка/ 21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ):37992030, Банк одержувача: КазначействоУкраїни (ЕАП), Кодкласифікації доходів бюджету:21081100.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , судовий збір на користь держави (стягувачем є Державна судова адміністрація) у розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять грн 60 к.) на розрахунковий рахунок: UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача (ГУДКСУ): Казначейство України (ЕАП), кодкласифікації доходів бюджету22030106.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш, як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови, - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

На підставі ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, а також витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, протягом десяти днів з дня винесення постанови на ім'я Миколаївського апеляційного суду через Снігурівський районний суд Миколаївської області.

Суддя І.А.Квєтка