Дата документу 17.11.2025
Справа № 334/8591/24
Провадження № 1-кс/334/2868/25
14 листопада 2025 року
Слідчий суддя Дніпровського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3
захисника ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання про застосування запобіжного заходу у кримінальному провадженні №42023082070000001 від 23.01.2023 відносно
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Велетнівка Генічеського району Херсонської області, громадянин України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України,
До Слідчого судді Дніпровського районного суду м. Запоріжжя надійшло клопотання старшого слідчого СВ Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області капітан поліції ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у кримінальному провадженні №42023082070000001 від 23.01.2023 відносно ОСОБА_5 .
Клопотання обґрунтовано наступним.
Досудовим розслідуванням встановлено, що розпорядженням начальника Якимівської селищної військової адміністрації Мелітопольського району Запорізької області від 26 липня 2022 року №127-к, ОСОБА_5 , призначено на посаду директора Комунального підприємства «Довіра» Якимівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області (далі - КП «Довіра»).
Відповідно до Статуту Комунального підприємства «Довіра» Якимівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області, затвердженого розпорядженням начальника Якимівської селищної військової адміністрації Мелітопольського району Запорізької області від 15.09.2023 №30 (далі - Статут), комунальне підприємство «Довіра» (далі - КП «Довіра») є юридичною особою публічного права у формі унітарного комерційного підприємства. Статут визначає, що КП «Довіра» належить до комунальної власності територіальної громади Якимівської селищної ради, має самостійний баланс, рахунки в банку та казначействі, печатки і бланки, у своїй діяльності керується Конституцією, законами України, господарським кодексом та положеннями статуту. Підприємство підзвітне й підконтрольне Якимівській селищній раді та її голові. Згідно зі Статутом, КП «Довіра» діє на принципах повного господарського розрахунку, самофінансування та з використанням бюджетного фінансування у порядку, визначеному чинним законодавством і рішеннями засновника. У межах статутних повноважень підприємство має право від свого імені укладати договори, бути позивачем і відповідачем у суді та здійснювати інші юридичні дії.
Крім того, відповідно до п. п. 1.1. Статуту КП «Довіра» належить до комунальної власності територіальної громади Якимівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області, є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним Якимівській селищній раді та Якимівському селищному голові. Крім того, відповідно до п. п. 2.1., 2.2.1.,2.2.2., 2.2.3., 2.2.4., 2.2.5. метою створення підприємства це задоволення сільських, селищних, міських, суспільних потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, торговельної та будь-якої іншої господарської діяльності, що не заборонена законодавством України, з метою отримання прибутку, в тому числі надання послуг з водопостачання і водовідведення, комплексного обслуговування об'єктів, тощо. Також, до предмету діяльності підприємства входить забезпечення водопостачання та водовідведення абонентів в кількісних і якісних параметрах згідно з існуючими технічними можливостями, систематичне застосування заходів з поліпшення якості обслуговування абонентів, надання пропозицій впровадження нових схем організації водокористування та водовідведення, збір, очищення та постачання води, відведення й очищення стічних вод та будівництво трубопроводів.
Розділом VI Статуту визначено, що КП «Довіра» ЯСР ЗО очолює директор, який призначається та звільняється з посади Якимівським селищним головою на контрактній основі. Згідно п.6.4 Розділу VI Статуту директор:
- самостійно вирішує всі питання діяльності підприємства (за винятком питань, віднесених статутом до виключної компетенції загальних зборів трудового колективу або засновника);
- діє без доручення від імені підприємства, представляє його інтереси у всіх організаціях, підприємствах та установах України і за кордоном;
- здійснює розпорядження майном КП «Довіра» на правах повного господарського відання;
- укладає договори, у тому числі трудові;
- відкриває банківські рахунки та користується правом розпорядження майном, видає доручення;
- затверджує штат, видає накази і вказівки, обов'язкові для всіх працівників підприємства.
Згідно з ч.?3 ст.?18 Кримінального кодексу України, службовими особами є особи, які постійно чи тимчасово займають в органах місцевого самоврядування або на підприємствах посади, пов'язані з виконанням організаційно розпорядчих чи адміністративно господарських функцій. Постанова Пленуму Верховного Суду України від?26?квітня?2002?р.?№?5?«Про судову практику у справах про хабарництво» та Лист Міністерства юстиції України від 03.11.2006 N 22-48-548 роз'яснили, що організаційно розпорядчі функції полягають у керівництві колективом, прийнятті обов'язкових для працівників рішень, а адміністративно господарські - у здійсненні управління та розпорядження майном. Директор КП «Довіра» виконує саме такі функції: очолює підприємство, представляє його, розпоряджається комунальним майном, укладає договори та видає накази, обов'язкові для всіх працівників КП «Довіра» ЯСР ЗО. Тому, беручи до уваги його статус як керівника комунального підприємства, що призначається селищним головою та зміст статутних повноважень, директор КП «Довіра» є службовою особою у розумінні ч.?3 ст.?18 КК України.
При цьому, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» гуманітарна допомога - це цільова адресна безоплатна допомога у грошовій або натуральній формі, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з мотивів гуманності отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують допомоги у зв'язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, скрутним фінансовим становищем, введенням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізичної особи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Пункт 5 частини 1 цієї статті (в редакції станом на 16.06.2022) передбачає, що отримувачами гуманітарної допомоги є юридичні особи, яких зареєстровано в установленому Кабінетом Міністрів України порядку в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги, а саме:
а) підприємства громадських організацій осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці, а також підприємства, установи та організації, що утримуються за рахунок бюджетів, уповноважені ними державні установи та органи місцевого самоврядування;
б) благодійні організації, створені у порядку, визначеному Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації»;
в) громадські організації осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці, Товариство Червоного Хреста України та його обласні організації, творчі спілки, а також громадські організації, створені для здійснення передбаченої їх статутними документами екологічної, оздоровчої, аматорської, спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності;
г) релігійні організації, зареєстровані у порядку, передбаченому Законом України «Про свободу совісті та релігійні організації»;
ґ) реабілітаційні установи для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, які мають відповідну ліцензію на здійснення реабілітаційних послуг, незалежно від відомчого підпорядкування, типу і форм власності.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Бюджетного кодексу України, власні надходження бюджетних установ отримуються додатково до коштів загального фонду бюджету і включаються до спеціального фонду бюджету.
Власні надходження бюджетних установ поділяються на групи. До другої групи (підгрупа 1) відносяться благодійні внески, гранти та дарунки.
У статті 2 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетні установи це органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
Досудовим розслідуванням встановлено, що в рамках Меморандуму про наміри та взаємодію між Асоціацією міст України та ЮНІСЕФ щодо співробітництва у сфері захисту прав дітей, надання соціальних послуг та впровадження децентралізаційної реформи від 24.08.2018 створено проект «Надзвичайне реагування на підтримку дітей, постраждалих від збройних конфліктів, шляхом грошових переказів територіальним громадам, які включені до Ініціативи «Громади, дружні до дітей та молоді» для підтримки нагальних потреб сімей з дітьми», який реалізовується Дитячим Фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні разом з Асоціацією міст України.
Так, в рамках вказаного проекту здійснено перерахування грошових коштів, на банківський рахунок Асоціації міст України, який емітований у АТ «Державний ощадний банк України» № НОМЕР_1 , відкритого Асоціацією міст України з метою реалізації вказаного проекту.
Відповідно до п. п. 1.1.Статуту Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування "Асоціації міст України", редакція якого схвалена Загальними зборами АМУ 23 січня 2016 року (далі - Статут АМУ) Асоціація міст України - це добровільне, неприбуткове об'єднання міських рад. Утворена з метою координації дій органів місцевого самоврядування у захисті прав та інтересів територіальних громад і сприянні їх соціально-економічному розвитку.
Таким чином, грошові кошти, отримані Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування Асоціація міст України від ЮНІСЕФ у розумінні статті 13 Бюджетного кодексу України набули статусу бюджетних.
Крім цього, відповідно до статті 2 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції від 10.09.2022), до замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону, належать серед іншого юридичні особи, які є підприємствами, що забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак: юридична особа є розпорядником або одержувачем бюджетних коштів, у статутному капіталі юридичної особи державна або комунальна частка акцій (часток) перевищує 50 відсотків.
Також положення цього закону застосовуються юридичними особами та суб'єктами господарювання, які здійснюють діяльність в одній або декількох окремих сферах господарювання, визначених частиною другою статті 2 Закону та органам державної влади, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування або іншим замовникам належить частка у статутному капіталі юридичної особи та/або суб'єкта господарювання в розмірі більше ніж 50 відсотків або такі органи чи інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі юридичної особи та/або суб'єкта господарювання чи правом призначати більше половини складу виконавчого органу або наглядової ради юридичної особи та/або суб'єкта господарювання.
До сфер господарювання, відповідно до ч. 2 статті 2 Закону відносяться, серед іншого забезпечення виробництва, транспортування та постачання питної води, забезпечення функціонування централізованого водовідведення.
Таким чином, в розумінні статті 2 Закону України «Про публічні закупівлі» КП «Довіра» при здійснення закупівель товарів, робіт і послуг зобов'язане дотримуватись положень законодавства України про публічні закупівлі.
При цьому встановлено, що 22 листопада 2022 року ОСОБА_5 від імені КП «Довіра» ЯСР ЗО в інтересах Якимівської територіальної громади укладено з Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України» договір №88 про надання цільової пожертви в рамках реалізації проекту «Надзвичайне реагування на підтримку дітей, постраждалих від збройних конфліктів, шляхом грошових переказів муніципалітетам, які включені до Ініціативи «Громади, дружні до дітей та молоді» для підтримки нагальних потреб сімей з дітьми». Згідно умов укладеного договору, Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України». Предмет договору - надання цільової пожертви для реалізації згаданого проекту для закупівлі товарів, робіт та послуг для підтримки сімей з дітьми, у тому числі внутрішньо переміщених осіб на загальну суму 1500000 грн.: 13 ноутбуків по 25000 грн. для вчителів і 47 ноутбуків по 25000 грн. для учнів навчально?виховного комплексу «Якимівська гімназія».
У подальшому, на підставі платіжної інструкції №85 від 23 листопада 2022 року, з банківського рахунку ВАОМС «Асоціація міст України», що емітований у АТ «Державний ощадний банк України», № НОМЕР_1 перераховано кошти на банківський рахунок КП «Довіра», що емітований у АТ «ПУМБ», № НОМЕР_2 на загальну суму 1500000 грн.
Таким чином, розрахунок за Договором здійснено в повному обсязі.
Відповідно до п. 9, 11, 13 «Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі - Особливості), затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178, придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. грн., послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. грн., робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн. грн., може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару в разі, коли замовник перебуває в районі проведення воєнних (бойових) дій на момент прийняття рішення про здійснення закупівлі або її здійснення.
Запорізька міська територіальна громада внесена до Переліку територіальних громад як така, що розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій станом на 19 грудня 2022 року, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 року № 75 (у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28 лютого 2025 року №376).
Під час здійснення публічних закупівель без використання електронної системи замовники повинні відповідно до Закону дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, зокрема максимальної економії, ефективності, запобігання корупційним діям і зловживанням, та за результатами їх здійснення за умови, що вартість закупівлі становить або перевищує 50 тис. гривень, оприлюднювати в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, відповідно до пункту 3-8 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону.
Незважаючи на вимоги Закону та підзаконних актів, ОСОБА_5 , вирішив використати вищезазначені норми законодавства для розтрати бюджетних коштів наступним чином.
Для реалізації свого злочинного наміру, ОСОБА_5 , діючи від імені КП «Довіра» 05.12.2022, неправомірно застосувавши норми статті 14 Закону України «Про публічні закупівлі», у порушення Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі - Особливості), затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178 оголосив спрощену закупівлю на зазначений вище товар з очікуваною вартістю 1?500?000,00 грн. з метою маскування свого злочинного наміру, легалізації подальшого факту закупівлі товару за завищеними цінами та уникнення можливості дотримання принципу максимальної економії бюджетних коштів, зазначеного вище.
Для участі у спрощеній закупівлі подали пропозиції 6 учасників:
- ФОП ОСОБА_7 з остаточною ціновою пропозицією - 1218000,00 грн.;
- ФОП ОСОБА_8 з остаточною ціновою пропозицією - 1265999,00 грн.;
- ТОВ «ВИРОБНИЧО?КOMЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ВССВІТ» з остаточною ціновою пропозицією 1355997,60 грн.;
- ТОВ «АСАНАРА» з остаточною ціновою пропозицією 1404151,20 грн.;
- ТОВ «ДІАВЕСТЕНД КOMПЛЕКСНІ РІШЕННЯ» з остаточною ціновою пропозицією 1?458?750,00 грн.;
- ФОП ОСОБА_9 з остаточною ціновою пропозицією 1500000,00 грн.
За результатами електронного аукціону найбільш економічно вигідною виявилась тендерна пропозиція ФОП ОСОБА_7 , яким запропоновано остаточну ціну - 1218000,00 грн.
Відповідно до протоколу щодо прийняття рішення уповноваженою особою комунального підприємства «Довіра» Якимівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області №2 від 15 грудня 2022 року встановлено, що від ФОП ОСОБА_7 надійшла пропозиція, за результатами електронного аукціону, яку визнано найбільш економічно вигідною.
Так, вказаним суб'єктом господарювання визначено вартість у сумі 1218000,00 грн. без ПДВ. Проте, в подальшому, пропозицію ФОП ОСОБА_7 щодо поставки товару «Ноутбуки», за кодом ДК 021-2015:30210000-4- Машини для обробки даних (апаратна частина) відхилено, як таку, що не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі.
Крім того, відповідно до протоколу щодо прийняття рішення уповноваженою особою комунального підприємства «Довіра» Якимівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області №3 від 15 грудня 2022 року встановлено, що від ФОП ОСОБА_8 надійшла пропозиція, за результатами електронного аукціону.
Вказаним суб'єктом господарювання визначено вартість у сумі 1 265 999, 00 грн без ПДВ. Проте, в подальшому, пропозицію ФОП ОСОБА_8 щодо поставки товару «Ноутбутки», за кодом ДК 021-2015:30210000-4- Машини для обробки даних (апаратна частина) відхиллено, як таку, що не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі.
Також, відповідно до протоколу щодо прийняття рішення уповноваженою особою комунального підприємства «Довіра» Якимівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області №4 від 15 грудня 2022 року встановлено, що від ТОВ «ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ВСЕСВІТ» надійшла пропозиція, за результатами електронного аукціону.
Вказаним суб'єктом господарювання визначено вартість у сумі 1 355 997,60 грн. без ПДВ. Проте, в подальшому, пропозицію ТОВ «ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ВСЕСВІТ» щодо поставки товару «Ноутбутки», за кодом ДК 021-2015:30210000-4- Машини для обробки даних (апаратна частина) відхиллено, як таку, що не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі.
В той час, відповідно до протоколу щодо прийняття рішення уповноваженою особою комунального підприємства «Довіра» Якимівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області №5 від 15 грудня 2022 року встановлено, що від ТОВ «АСАНАРА» надійшла пропозиція, за результатами електронного аукціону.
Вказаним суб'єктом господарювання визначено вартість у сумі 1 404 151,20 грн без ПДВ. Проте, в подальшому, пропозицію ТОВ «АСАНАРА» щодо поставки товару «Ноутбутки», за кодом ДК 021-2015:30210000-4- Машини для обробки даних (апаратна частина) відхиллено, як таку, що не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі.
Крім того, відповідно до протоколу щодо прийняття рішення уповноваженою особою комунального підприємства «Довіра» Якимівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області №6 від 15 грудня 2022 року встановлено, що від ТОВ «ДІАВЕСТЕНД КОМПЛЕКС РІШЕННЯ» надійшла пропозиція, за результатами електронного аукціону.
Вказаним суб'єктом господарювання визначено вартість у сумі 1 458 750,00 грн без ПДВ. Проте, в подальшому, пропозицію ТОВ «ДІАВЕСТЕНД КОМПЛЕКС РІШЕННЯ» щодо поставки товару «Ноутбутки», за кодом ДК 021-2015:30210000-4- Машини для обробки даних (апаратна частина) відхиллено, як таку, що не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі
Після відхилення пропозицій вищевказаних учасників, згідно до протоколу щодо прийняття рішення уповноваженою особою комунального підприємства «Довіра» Якимівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області №7 від 15.12.2022, переможцем спрощеної процедури визнано ФОП ОСОБА_9 , цінова пропозиція якого є найдорожчою та становить 1?500?000,00 грн.
У подальшому, маючи повноваження на укладання угод, 16 грудня 2022 року ОСОБА_5 у денний час, будучи службовою особою, а саме директором Комунального підприємства «Довіра» Якимівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області, знаходячись на своєму робочому місці в приміщенні вказаного комунального підприємства, за адресою: місто Запоріжжя, вулиця Седова, 5, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи в порушення положень ст.ст. 626, 632 Цивільного кодексу України, п. 9, 11, 13 «Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій та передбачаючи суспільно небезпечні наслідки у вигляді одержання майнової неправомірної вигоди для ФОП ОСОБА_9 у вигляді оплати на його користь надмірно сплачених коштів за поставку ноутбуків, діючи умисно, підписав договір № 1 з ФОП ОСОБА_9 . Згідно з умовами укладеного договору, передбачено постачання ФОП ОСОБА_9 КП «Довіра» 15 ноутбуків ACER A31 5?43?R9PF вартістю 26 500,00 гр. кожен та 45 ноутбуків ACER A315?43?R0AW вартістю 24 500,00 грн. кожен в строк до 25 грудня 2022 року з післяплатою протягом 7 днів з моменту поставки предмету договору. 23 грудня 2022 року додатковою угодою № 1 друга позиція замінена на 45 ноутбуків Lenovo IdeaPad 3 15 ALC6 Arctic Grey по 24 500 грн. за одиницю.
В подальшому, 19 грудня 2022 року, ОСОБА_5 у денний час, будучи службовою особою, а саме директором Комунального підприємства «Довіра» Якимівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області, знаходячись на своєму робочому місці в приміщенні вказаного комунального підприємства, за адресою: місто Запоріжжя, вулиця Седова, 5, зловживаючи своїм службовим становищем, достовірно усвідомлюючи, що ринкова вартість вказаних ноутбуків є меншою, умисно, з метою розтрати грошових коштів, які перебували в його віданні, видав платіжну інструкцію №1, на виконання якої, грошові кошти в сумі 15000000 грн. було перераховано на рахунок ФОП ОСОБА_9
Фактично ФОП ОСОБА_9 до КП «Довіра» ЯСР ЗО 23 грудня 2023 року було поставлено 45 ноутбуків Lenovo IdeaPad 3 15 ALC6 Arctic Grey та 15 ноутбуків ACER A31 5?43?R9PF.
У подальшому 12.01.2023 комунальне підприємство «Довіра» на підставі акту приймання-передачі основних засобів передано на баланс бюджетній установі відділу освіти Якимівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області ноутбуки у кількості 60 штук.
Згідно з висновком судової економічної експертизи № 253-23 від 12 червня 2023 року, середня ринкова вартість ноутбука Lenovo IdeaPad 3 15 ALC6 Arctic Grey станом на 23 грудня 2022 року склала 18565,67 грн. Згідно з висновком судової товарознавчої експертизи №592/23 від 07.08.2023, середня ринкова вартість ACER A315?43?R9PF станом на 23 грудня 2022 року склала 23591 грн.
Відповідно до висновку судової економічної експертизи №34-24 від 05 червня 2024 року, документально підтверджується завищення оплати при придбанні КП «Довіра» ЯСР ЗО у ФОП ОСОБА_9 45 ноутбуків Lenovo IdeaPad 3 15 ALC6 Arctic Grey та 15 ноутбуків ACER A31 5?43?R9PF, відповідно до договору №1 від 16 грудня 2022 року та додаткової угоди №1 від 23 грудня 2022 року до договору №1 від 16 грудня 2022 року на загальну суму 310 679,85 грн.
Своїми умисними діями директор КП «Довіра» ЯСР ЗО ОСОБА_5 розтратив бюджетні грошові кошти в сумі 310679,85 грн., які перебували у його віданні.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України - розтрата чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене в умовах воєнного стану у великих розмірах.
19.08.2025 старшим слідчим СВ Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області за погодженням із першим заступником керівника Мелітопольської окружної прокуратури складене письмове повідомлення ОСОБА_5 про підозру у вчинені ним кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України.
Відповідно до ст.ст. 111, 135 та 278 КПК України, письмове повідомлення про підозру у зв'язку із відсутності особи за місцем останнього проживання, а саме, за адресою: АДРЕСА_2 , вручено голові ЖБК "ХАРЧОВИК-3" (ЄДРПОУ - 20513517) ОСОБА_10 .
Крім цього, повідомлення про підозру ОСОБА_5 та повістки про його виклик на 10 год. 25.08.2025, 10 год. 26.08.2025 та 10 год. 27.08.2025 скеровано в мессенджер «WhatsApp» на абонентський номер НОМЕР_3 , який перебуває у користуванні ОСОБА_5 .
Таким чином, відповідно до вимог КПК України, підозрюваний ОСОБА_5 вважається таким, що належним чином повідомлений про підозру та про виклик до слідчого на 10 год. 25.08.2025, 10 год. 26.08.2025 та 10 год. 27.08.2025, проте, дотепер ОСОБА_5 до СВ Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області за викликами не з'явився та жодним чином не повідомив про причини неявки, у зв'язку з чим є всі підстави вважати, що підозрюваний переховується від органів досудового розслідування з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_5 не відомо, за місцем свого останнього проживання ОСОБА_5 не проживає, перевірити чи перебуває він за місцем своєї реєстрації не надається можливим, оскільки територія с. Таврійське Мелітопольського району Запорізької області на даний час тимчасово окупована рф.
Враховуючи те, що місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_5 не встановлено, 01.09.2025 на підставі ст. 281 КПК України, останнього оголошено в розшук.
02.09.2025, на підставі ст. 280 КПК України, досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023082070000001 від 23.01.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України, відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зупинено.
Відповідно до інформації ВКП Мелітопольського РУП ГУНП в Запорозькій області встановлено, що згідно відповіді, отриманої каналами Європолу від правоохоронних органів Німеччини, ОСОБА_5 , з 17.04.2025 проживає на території вказаної країни, та виданий дозвіл на проживання терміном дії до 04.3.2026 згідно зі ст. Закону про перебування іноземців (тимчасовий захист).
З урахуванням того, що підозрюваний ОСОБА_5 може переховуватися від органів досудового розслідування на території іноземної держави, матеріали досудового розслідування було відновлено, а ОСОБА_5 оголошено у міжнародний розшук.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні вказаного кримінального правопорушення (злочину) доводиться зібраними під час досудового розслідування доказами, а саме:
- протоколом допиту у якості свідка заступника головного бухгалтера відділу освіти, культури, молоді та спорту ЯСР Мелітопольського району Запорізької області ОСОБА_11 ;
- протоколом допиту у якості свідка в. о. начальника відділу освіти, культури, молоді та спорту ЯСР Мелітопольського району Запорізької області ОСОБА_12
- протоколом допиту у якості свідка ОСОБА_13 ;
- висновком судової товарознавчої експертизи за № 253-23 від 12.06.2023;
- висновком судової товарознавчої експертизи за №592-23 від 07.08.2023;
- висновком судової економічної експертизи за № 34-24 від 05.06.2024;
- іншими зібраними під час проведення досудового розслідування доказами.
Згідно з вимогами п.4 ч.1 ст.184 КПК України, під час проведення досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених п. п. 1, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме, що ОСОБА_5 :
1) продовжить переховуватися від органів досудового розслідування та суду;
2) буде незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні.
Наявність вказаних ризиків підтверджується зібраними під час досудового розслідування матеріалами кримінального провадження, а саме за вчинення злочину за правовою кваліфікацією, передбаченою ч.4 ст.191 КК України, який згідно ст. 12 КК України, віднесений до категорії тяжких злочинів, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Розуміючи тяжкість вчиненого кримінального правопорушення (злочину), суворість та невідворотність послідуючого покарання, підозрюваний ОСОБА_5 може переховуватись від органів досудового розслідування та суду. Про вказані наміри ОСОБА_5 вже свідчить його поведінка, адже після вчинення злочину, залишив територію України, незаконно перетнув державний кордон та наразі перебуває на території Німеччини, а коли був викликаний для участі у проведенні слідчих дій за його участі, на офіційні виклики не з'явився, про причини своєї неявки орган досудового розслідування та прокурора не повідомив.
Враховуючи вказане, єдиним дієвим у даному випадку запобіжним заходом для ОСОБА_5 буде саме тримання під вартою.
В судовому засіданні прокурор підтримав подане клопотання з мотивів викладених у ньому.
Захисник в судовому засіданні заперечувала щодо можливості задоволення клопотання, пояснивши наступне. ОСОБА_5 виїхав за межі країни навесні 2023 року, тобто до повідомлення про підозру. Про наявність кримінального провадження стосовно нього йому стало відомо лише восени 2025 року від колишніх колег і він звернувся до адвоката по правничу допомогу.
12.11.2025 року ним на електронну адресу Мелітопольського РУП ГУНП було скеровано клопотання ОСОБА_5 про намір приймати участь у слідчих діях, з проханням повідомити про дати наступних слідчих дій.
Щодо доводів сторони обвинувачення про направлення йому повісток та повідомлення про підозру через мессенджер «WhatsApp», то слід зазначити, що ним використовується інший номер НОМЕР_4 .
Ризик впливу на свідків, які зазначає у клопотанні сторона обвинувачення, жодним чином не підтверджений.
У зазначеній справі відсутні потерпіла особа та завдана шкода.
Підозра у вчиненні кримінального правопорушення ОСОБА_5 є необґрунтованою в частині суб'єктивної та об'єктивної сторони складу злочину.
Просила відмовити у задоволенні клопотання.
ОСОБА_5 в судовому засіданні, приймаючи участь дистанційно за межами приміщення суду, повідомив, що на цей час він дійсно проживає у Німеччині у місті Дортмунд, але за іншою адресою, ніж та, яка зазначена у матеріалах кримінального провадження. Про наявність кримінального провадження він дізнався від колишніх співробітників. За межі України він виїхав у 2023 році. Наміру переховуватися від досудового слідства чи суду в нього немає. Просив також відмовити в задоволенні клопотання.
Дослідивши матеріали клопотання, заслухавши пояснення учасників, слідчий суддя приходить наступного.
В провадженні Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області перебуває кримінальне провадження №42023082070000001 від 23.01.2023 за ч.4 ст. 191 КК України.
19.08.2025 старшим слідчим СВ Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області за погодженням із першим заступником керівника Мелітопольської окружної прокуратури складене письмове повідомлення ОСОБА_5 про підозру у вчинені ним кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України.
Відповідно до ст.ст. 111, 135 та 278 КПК України, письмове повідомлення про підозру у зв'язку із відсутності особи за місцем останнього проживання, а саме, за адресою: АДРЕСА_2 , вручено голові ЖБК "ХАРЧОВИК-3" (ЄДРПОУ - 20513517) ОСОБА_10 .
Крім цього, повідомлення про підозру ОСОБА_5 та повістки про його виклик на 10 год. 25.08.2025, 10 год. 26.08.2025 та 10 год. 27.08.2025 скеровано в мессенджер «WhatsApp» на абонентський номер НОМЕР_3 , який перебуває у користуванні ОСОБА_5 .
Відповідно до ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам:
1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;
2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;
3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;
4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;
5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Слідчий суддя вважає, що подані стороною обвинувачення докази, свідчать про обґрунтованість підозри у вчиненні кримінального правопорушення підозрюваним. При цьому слідчий суддя зазначає, що під час розгляду клопотання слідчим суддею перевіряється питання щодо обґрунтованості підозри, а питання доведеності вини у вчиненні кримінального правопорушення може бути розглянуте лише судом при розгляді кримінальної справи по суті.
Підозра обґрунтована протоколами показів свідків, висновками експертиз.
В той же час, слідчий суддя вважає недоведеним існування ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України.
Щодо ризику переховування від органів досудового розслідування та суду слідчий суддя звертає увагу на те, що підозрюваний вже перебуває за межами України та з 17.04.2025 року (за відомостями, наданими Європолом) проживає на території Німеччини на підставі дозволу на проживання, тобто до моменту набуття статусу підозрюваного 19.08.2025 року.
Після надходження дійсного клопотання до слідчого судді ОСОБА_5 через свого захисника звернувся до слідчого судді щодо забезпечення його участі під час розгляду клопотання про застосування стосовно нього запобіжного заходу та приймав участь у судовому засіданні.
В зв'язку із викладеним слідчий суддя вважає недоведеним ризик ухилення від слідства та суду.
Щодо ризику вчинення впливу на свідків у справі, то слідчий суддя вважає також недоведеним зазначений ризик, оскільки підозрюваний на цей час не перебуває на території України, свідки у справі на цей час не є підлеглими підозрюваного.
За вказаних обставин, слідчий суддя вважає недоведеним існування остатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор, в зв'язку із чим в задоволення клопотання слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 177, 178, 183, 193, 194, 197, 369-372, 376, 395, 615 КПК України, слідчий суддя
Відмовити в задоволенні клопотання слідчого про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно ОСОБА_5 .
Ухвала слідчого судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а особою, що тримається під вартою - протягом того ж строку з моменту отримання нею її копії.
Повний текст ухвали виготовлено 17.11.2025 року о 8.30 год.
Слідчий суддя: ОСОБА_1