Справа № 308/10951/25
30 жовтня 2025 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі: головуючого - судді Фазикош О.В., за участі секретаря судового засідання Ткаченко Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгород у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін цивільну справу за позовною заявою АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК», що подана представником: Супрун Єлизаветою Вікторівною до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
Відповідно до ч. 6 ст. 268 ЦПК України 30.10.2025 було проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст рішення виготовлено та підписано 04.11.2025.
Представник позивача, АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК» Супрун Єлизавета Вікторівна звернулася до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області з позовною заявою до відповідача ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
Позовну заяву мотивовано тим, що між АТ «ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК» та ОСОБА_1 26.01.2018 на підставі кредитного договору № 200968040401 (надалі кредитний договір) видано кредитну картку з кредитним лімітом в сумі 9500 грн., який пізніше було збільшено до 43000 грн.
Відповідач не виконує свої кредитні зобов'язання належним чином довготривалий строк. Заборгованість відповідача перед позивачем станом на 04.06.2024 складає 72069.12 (Сімдесят дві тисячі шістдесят дев'ять грн 12 коп.)- 40267.44 грн. - заборгованість за кредитом;- 31801.68 грн. - заборгованість процентами; грн., з яких:- 0 грн. - заборгованість за комісією.
Позивач зазначає, що умовами Публічної пропозиції ПАТ «ПУМБ» на укладення Договору комплексного банківського обслуговування фізичних осіб, копія витягу з якого додається, передбачено право Банку змінювати клієнту кредитний ліміт.
У позовній заяві вказано на те, що позивач направив письмову вимогу (Повідомлення) відповідачу на адресу місця проживання, яку він зазначив у анкеті на отримання кредиту, однак у наданий строк заборгованість відповідачем погашена не була.
Позивач зазначає, що статтею 264 того ж Цивільного кодексу України визначено, що перебіг позовної давності переривається вчиненням особою дії, що свідчить про визнання нею свого боргу або іншого обов'язку. Після переривання перебіг позовної давності починається заново.
Із покликанням на Постановою Кабінету Міністрів України "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 11 березня 2020 року N 211 впроваджено дію карантину на території України, Закон України "Про правовий режим воєнного стану", Постанову КМУ №651 від 27.06.2023, позивач зазначає, що хоча Кредитний договір укладено між сторонами процесу 26.01.2018, однак кредитною карткою Відповідач користувався і здійснював платежі до 20.09.2022, що відображено в розрахунку заборгованості та виписках по рахунку. Таким чином, строки позовної давності в даному випадку повністю дотримано.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 4, п.1 ч.6 ст.19, ч.5 ст.28, 175-177, 211, п.1 ч.1 ст. 274 ЦПК України, позивач просить: стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства «Перший Український Міжнародний Банк» (код ЄДРПОУ 14282829; вул. Андріївська, буд.4, м. Київ, 04070) заборгованість у сумі 72069.12 (Сімдесят дві тисячі шістдесят дев'ять грн 12 коп.) гривень, а також витрати зі сплати судового збору у сумі 2422.4 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві грн 40 коп ).
Представник позивача у судове засідання не з'явився. Згідно п. 3 прохальної частини позовної заяви просить: розглянути справу в спрощеному позовному провадженні та за відсутності представника Банку. Проти винесення судом заочного рішення в справі не заперечує.
Відповідач в судове засідання повторно не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, в тому числі і шляхом розміщення оголошення на сайті суду (Судова влада) за посиланням: https://court.gov.ua/unknown/sud0712. Про причини неявки відповідач суд не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило. Відзив на позовну заяву від відповідача на адресу суду не надходив.
Відповідно до ч.5 ст.279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За приписами ч. ч. 1, 2, 8 ст. 279 ЦПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
У відповідності до ч. 4 ст. 223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Таким чином, суд розглядає справу відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України заочно, оскільки проти цього не заперечує представник позивача.
Суд, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, доходить наступного висновку.
Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори (п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України).
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про банки та банківську діяльність" банківський кредит це будь-яке зобов'язання банку надати певну суму грошей, будь-яка гарантія, будь-яке зобов'язання придбати право вимоги боргу, будь-яке продовження строку погашення боргу, яке надано в обмін на зобов'язання боржника щодо повернення заборгованої суми, а також на зобов'язання на сплату процентів та інших зборів з такої суми.
Судом встановлено, що між АТ «ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК» та ОСОБА_1 26.01.2018 на підставі кредитного договору № 200968040401 (надалі кредитний договір) видано кредитну картку з кредитним лімітом в сумі 9500 грн., який пізніше було збільшено до 43000 грн. На підтвердження укладеного договору позивачем в додатку до позовної заяви додано копію кредитного договору та довідку про збільшення кредитного ліміту
Відповідач підписала заяву № 200968040401 на приєднання до Договору комплексного банківського обслуговування фізичних осіб від 26.01.2018.
Зі змісту заяви вбачається, що відповідач просила відкрити на її ім'я поточний рахунок № НОМЕР_2 у гривнях та надати Кредитну картку. N Кредитної картки миттєвого випуску (не персоніфікованої) НОМЕР_3 Тип персоніфікованої Кредитної картки.
ОСОБА_1 , просила Банк встановити на її поточний рахунок у гривнях, відкритий за цією Заявою Кредитний ліміт у сумі 5000 грн. (П'ять тисяч гривень 00 копійок) Розрахунковий день 30 число місяця. Платіжна дата 30 число місяця. Строк дії Кредитного ліміту, процентна ставка за користування Кредитним лімітом, розмір мінімального платежу та інші умови надання та обслуговування Кредитної картки встановлюються відповідно до умов ДКБО в залежності від типу Кредитної картки. Вона підтвердила що підписавши дану заяву вона ознайомлена з правилами користування платіжною карткою та зобов'язалася їх дотримувати.
Також відповідач власноручно підписала Паспорт споживчого кредиту Інформація, як надається споживачу до укладення договору про споживний кредит.
Згідно підписаного відповідачем по справі паспорту споживчого кредиту Інформація яка надається споживачу до укладення договору про споживчий кредит, споживача повідомлено про істотні умови отримання кредитних коштів. Так, тип кредиту: кредитна лінія; сума /ліміт кредиту: 5000 грн.;строк кредитування: 12 місяців. Зі спливом вказаного строку продовжується кожного разу на такий самий строк у разі відсутності заперечень будь-якої із Сторін; процентна ставка, відсотків річних - 49%;загальні витрати за кредитом - 2566,39 грн.; орієнтовна загальна вартість кредиту для споживання за весь строк користування кредитом 12 566,39; реальна процента ставка - 59.59%; штрафи - з сьомого дня виникнення простроченої заборгованості включно за фактом не здійснення чергового щомісячного платежу - у розмірі 10 відсотків від простроченої суми за кожний випадок прострочення, а також за кожний місяць прострочення встановленого терміну; процентна ставка, яка застосовується при невиконанні зобов'язання щодо повернення кредиту 62,0% річних Умови застосування: з першого дня виникнення простроченої заборгованості на суму залишку заборгованості за кредитом
Умовами Публічної пропозиції ПАТ «ПУМБ» на укладення Договору комплексного банківського обслуговування фізичних осіб, копія витягу з якого додається, передбачено право Банку змінювати клієнту кредитний ліміт.
Так, згідно пункту 4.3.6.4. частини 4 Публічної пропозиції ПАТ «ПУМБ» на укладення Договору комплексного банківського обслуговування фізичних осіб встановлено, що змінити (зменшити, збільшити) розмір наданого Кредитного ліміту або закрити Кредитний ліміт взагалі за умови інформування Клієнта шляхом направлення SMS повідомлення на Номер мобільного телефону. В SMS-повідомленні про зміну розміру Кредитного ліміту Банк повідомляє Клієнту новий розмір Кредитного ліміту. У разі незгоди Клієнта із зміненим розміром Кредитного ліміту, за винятком випадку, передбаченого п. 4.2.19. Розділу ІІ цього Договору Клієнт протягом 30 (тридцяти) календарних днів повинен звернутися до Банку та особисто подати відповідну письмову заяву. У випадку, якщо Клієнт протягом вказаного строку не заявив про свою незгоду зі зміною розміру Кредитного ліміту та/або здійснив першу Платіжну операцію після отримання вказаного SMS-повідомлення Банку згода Клієнта зі зміною умов Договору вважається підтвердженою.
Згідно наявної в матеріалах справи Довідки про збільшення кредитного ліміту По договору № 200968040401, дата 26.01.2018 р., Боржника ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків НОМЕР_1 , кредитний ліміт збільшено декілька разів в останнє 19.05.2021 до 43 000.00 грн.
Відповідач користувалася кредитною карткою до серпня 2022 року, що підтверджено випискою з рахунку наданою позивачем.
З огляду на викладене у відповідача не могло виникнути припущень щодо безвідсоткового використання коштів. Відповідач усвідомлював, який характер відносин з позивачем наступає при укладанні даного кредитного договору. Більше того, відповідач підтвердив свою згоду на те, що він обізнаний з конкретними умовами кредитування у його випадку.
Взяті на себе зобов'язання відповідач не виконав.
Вказане відображено у наявному у матеріалах справи розрахунку непогашених в строк боргових зобов'язань (за сумою кредиту, відсотками за користування кредитом) ОСОБА_1 (надалі за текстом - Відповідач, Позичальник) перед АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ ''ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК'' (надалі за текстом - Банк, Позивач), які виникли у зв'язку з порушенням Відповідачем своїх зобов'язань перед Банком за Кредитним договором 200968040401 від 26.01.2018 р. зі всіма змінами і доповненнями до нього (надалі за текстом - Кредитний договір), станом на 04.06.2025 р. (включно), та складається з:
прострочена заборгованість за сумою кредиту в розмірі становить 75 006.89 (сімдесят п'ять тисяч шість гривень 89 копійок) гривень, в тому числі:- заборгованість за сумою кредиту в розмірі становить 40 267.44 гривень (сорок тисяч двісті шістдесят сім гривень 44 копійки);- заборгованість за відсотками в розмірі становить 34 739.45 гривень (тридцять чотири тисячі сімсот тридцять дев'ять гривень 45 копійок);- заборгованість за комісією в розмірі становить 0 гривень (нуль гривень 00 копійок); Таким чином, заборгованість за тілом кредиту та нарахованими відсотками по клієнту ОСОБА_1 перед АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ ''ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК'' за Кредитним договором 200968040401 від 26.01.2018 р. станом на 04.06.2025 р. (включно) склала 40 267.44+ 34 739.45 = становить 75 006.89 гривень (сімдесят п'ять тисяч шість гривень 89 копійок) .
Варто зазначити, що на підтвердження користування відповідачем кредитними коштами додано виписку із належного йому рахунку.
Також позивачем додано на підтвердження збільшення за вказаним договором кредитного ліміту довідку про збільшення кредитного ліміту.
Відповідно до п. 62 Положення про організацію бухгалтерського обліку, бухгалтерського контролю під час здійснення операційної діяльності в банках України, затвердженого постановою Національного банку України від 04.07.2018 № 75, виписки з особових рахунків клієнтів є підтвердженням виконаних за день операцій і призначаються для видачі або відсилання клієнту.
Також виписка банку згідно з Переліком типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Міністерством юстиції України від 12.04.2012 № 578/5, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.04.2012 за № 571/20884, має статус первинного документу, а отже є належним та допустимим доказом по справі.
Такі висновки суду відповідають правовим висновкам Верховного суду у справі № 200/5647/18 (постанова від 16.09.2020) та у справі № 760/7792/14-ц (постанова від 28.10.2020).
Відповідно до ч. 1 ст. 626, ч. 1 ст. 627 ЦК України - договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому (ч. 1 ст. 634 ЦК України); договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди (ч. 1 ст. 638 ЦК України); договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії (ч. ч. 1, 2 ст. 640 ЦК України).
Відповідно до ст. 1055 ЦК України кредитний договір укладається у письмовій формі. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним.
За змістом ч. 1 ст. 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони.
За наведеного суд вважає доведеним факт укладання 26.01.2018 між АТ «ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК» та відповідачем, виконання якого сторонами своїх договірних обов'язків, як надавача та споживача послуг, є обов'язковим.
За правилами ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов кредитного договору; ст. 610 ЦК України - порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), ч. 1 ст. 612 ЦК України - боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом, до ст. 629 ЦК України - договір є обов'язковим для виконання сторонами.
За змістом ст. 1056 ЦК України, розмір процентів та порядок їх сплати за договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.
Відповідно до ч. 1 ст. 1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики. Відповідно до ст. 1049 ЦПК України, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Зобов'язання, права та обов'язки обумовлені сторонами в кредитному договорі у кладеному між позивачем та відповідачем повинні виконуватися.
Разом з тим, суд враховує, що фактично отримані та використані грошові кошти в добровільному порядку відповідачем позивачу не повернуто, зобов'язання за вказаним договором належним чином позичальник - відповідач по справі не виконав, а також вимоги ч. 2 ст. 530 ЦК України (якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання, що свідчить про порушення його прав).
За таких обставин, дослідивши наявні в матеріалах справи докази та враховуючи вищевикладене, суд вважає можливим задовольнити позовні вимоги позивача, стягнути з відповідача на користь позивача суму заборгованості, що станом на 04.06.2025 р. (включно): прострочена заборгованість за сумою кредиту в розмірі становить 75 006.89 (сімдесят п'ять тисяч шість гривень 89 копійок) гривень, в тому числі:- заборгованість за сумою кредиту в розмірі становить 40 267.44 гривень (сорок тисяч двісті шістдесят сім гривень 44 копійки);- заборгованість за відсотками в розмірі становить 34 739.45 гривень (тридцять чотири тисячі сімсот тридцять дев'ять гривень 45 копійок);- заборгованість за комісією в розмірі становить 0 гривень (нуль гривень 00 копійок).
Суд констатує, що відповідач своїм правом подати відзив на позовну заяву, бути присутнім у судовому засіданні із розгляду даної справи не скористався, жодних заперечень щодо укладення договору, розміру заборгованості не подано.
Частиною 1 статті 133 ЦПК України передбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до п. 1 ч. ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову на відповідача.
Отже, у відповідності до вимог ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір сплачений при зверненні до суду у сумі 2422,40 гривень.
Згідно ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно ч. 1, 3 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Відповідно до ст. 223, 280-282 ЦПК України, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів і постановляє заочне рішення.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст.526,527,530,554,555,625,629,1054 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 76, 223, 258, 259, 260, 280-282 ЦПК України, суд,-
Позов АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК», що подана представником: Супрун Єлизаветою Вікторівною до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства «Перший Український Міжнародний Банк» (код ЄДРПОУ 14282829; вул. Андріївська, буд.4, м. Київ, 04070) заборгованість у сумі 72069 (сімдесят дві тисячі шістдесят дев'ять) гривень 12 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства «Перший Український Міжнародний Банк» (код ЄДРПОУ 14282829, вул. Андріївська, буд.4, м. Київ, 04070) витрати зі сплати судового збору у сумі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня отримання його копії. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку. Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не подано. В разі подання апеляційної скарги рішення набирає законної сили, якщо його не скасовано, після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК» ел. пошта info@fuib.com тел. НОМЕР_5 адреса вул. Андріївська, буд.4, м. Київ, 04070 ЄДРПОУ 14282829.
Відповідач - ОСОБА_1 : тел. НОМЕР_4 , адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду О.В. Фазикош