18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
29 жовтня 2025 року м. Черкаси Справа № 925/830/25
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Чевгуза О.В., з секретарем судового засідання Брус Л.П., за участю представників сторін:
від позивача: Забой І.Є. - за довіреністю,
від відповідача - Нікітюк А.М. - адвокат,
відповідач Приходько П.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Господарського суду Черкаської області у місті Черкаси в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі відокремленого структурного підрозділу "Черкаські районні енергетичні мережі"
до Фізичної особи - підприємця Приходька Павла Олександровича
про стягнення 165 749,12 грн,
Акціонерне товариство "Черкасиобленерго" в особі відокремленого структурного підрозділу "Черкаські районні енергетичні мережі" (вул. Надпільна, 51, м. Черкаси, 18031, код ЄДРПОУ 25204488) звернулося до Господарського суду Черкаської області з позовом до Фізичної особи - підприємця Приходька Павла Олександровича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення вартості не облікованої електричної енергії, внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії в сумі 163 838,96 грн, судового збору в сумі 3 028,00 грн та за проведення експертного трасологічного дослідження 1910,16 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що 27.09.2024 представниками відокремленого структурного підрозділу "Черкаські районні енергетичні мережі" при проведенні перевірки системи на об'єкті споживача - ФОП Приходька Павла Олександровича, за адресою: АДРЕСА_2 ) було виявлено порушення відповідно до п. 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: пошкоджено цілісність пломбувального матеріалу, на якому кріпиться пломба з відбитком тавра оператора системи розподілу, що встановлена на захисному екрані ввідного рубильника, про що складено Акт про порушення № 007037 від 27.09.2024. Акт про порушення підписано споживачем та вручено другий екземпляр, під підпис. В зв'язку з виявленим порушенням позивачем проведено розрахунок обсягу не облікованої електроенергії та її вартості, що склала 165 749,12 грн.
Ухвалою від 18.07.25 Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; справу вирішив розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін; розгляд справи по суті призначив у судовому засіданні на 04.09.2025.
26.08.2025 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній проти позову заперечував з наступних підстав.
Відповідач здійснює діяльність по торгівлі продуктами харчування у своєму магазині, а також поряд з магазином розташований павільйон - кафе. Саме для постачання електроенергії для освітлення павільйону і було представниками позивача відведено дріт, що під'єднаний до лічильника на якому виявили нібито пошкоджену відповідачем пломбу. Покази даного лічильника відповідач щомісяця передавав постачальнику. Крім того, є ще один лічильник в магазині, покази якого відповідач передає окремо. Сарай в якому розташований лічильник, вказаний в акті про порушення як ТО-2 «Млин» не є об'єктом нерухомості, він не зареєстрований як будівля, і не використовується як млин. Відповідач приватизував дану ділянку на якій розташована господарська споруда, але обладнання вже немає, залишились металеві конструкції як металобрухт. В 2020 році працівниками ВСП «Черкаські районні енергетичні мережі» було відведено дріт для постачання електроенергії для освітлення павільйона, знімались контрольні покази лічильників, робились перевірки і жодних зауважень не було.
27.09.2024 працівниками ВСП «Черкаські районні енергетичні мережі» було виявлено порушення, а саме пошкоджено цілісність пломбувального матеріалу, на якому кріпиться пломба з відбитком тавра оператора системи розподілу, що встановлена на захисному екрані ввідного рубильника на об'єкті юридичного споживача ФОП Приходька П.О. за адресою с. Лозівок, вул. Шевченка (ТО-2), було складено акт про порушення №007037.
В акті було зазначено про порушення п. 5, п. 8.2.4 ПРРЕЕ та зазначено характеристику об'єкта ТО-2 «Млин» ЕІС код 622421703858556Т. В п. 6 акту № 007037 зазначено, що не виявлено самовільного підключення виконаного споживачем.
На думку відповідача, саме по собі пошкодження пломби не є доказом її умисного пошкодження та не відповідає переліку порушень, затверджених Постановою НКРЕКП № 311 від 14.03.2018 та несанкціонованого споживання не облікованої електричної енергії.
Пошкодження пломб з відбитками тавр оператора системи, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) є порушенням підпункту 2 п. 8.4.2, проте в акті вказано, що зафіксовано порушення цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби, яке відноситься до п. 1, проте в акті не вказано яким пунктом передбачено вказане в акті порушення пломби на рубильнику, що відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії є підставою для донарахування вартості необлікованої електроенергії, тоді як у цьому випадку, як вже було зазначено, позивачем в акті про порушення не зазначено підпункти ПРРЕЕ, порушення якого було встановлено під час перевірки, у зв'язку з чим відсутня можливість встановити необхідність проведення експертизи для здійснення нарахування обсягу вартості необлікованої електричної енергії та стягнення її вартості з відповідача.
Вказані у акті про порушення дії споживача не можливо однозначно віднести до одного з вказаних у пунктах 1-5 порушень, оскільки зміст акта про порушення не містить посилання на відповідний пункти Правил, а зазначеним в акті пунктом ПРРЕЕ - 5, визначено обов'язки споживача, який не є кваліфікуючим в розрізі передбачених підпунктами 1-5 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ.
Складений позивачем акт про порушення є неоднозначним, що дає можливість його подвійного тлумачення в розрізі кваліфікації виявленого порушення, як наслідок такі недоліки акта свідчать про невідповідність його вимогам ПРРЕЕ, як документа установленої форми, який складається для фіксації факту порушення споживачем цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.
В протоколах не міститься чіткого визначення яким є споживач побутовим чи не побутовим.
Крім того, акт про порушення від 27.09.2024, не розглянутий комісією у строк до 60 календарних днів від дати складення акта, а враховуючи неоднозначну кваліфікацію правопорушення, проведення експертизи є необґрунтованим.
Також у відзиві на позов відповідач просив поновити строк для подання відзиву, просив прийняти відзив та врахувати його під час ухвалення рішення.
Відповідно до ст. 119 ГПК України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду. Якщо інше не встановлено законом, заява про поновлення процесуального строку, встановленого законом, розглядається судом, у якому належить вчинити процесуальну дію, стосовно якої пропущено строк, а заява про продовження процесуального строку, встановленого судом, - судом, який встановив строк, без повідомлення учасників справи.
Суд, беручи до уваги викладені відповідачем обставини, з метою дотримання процесуальних прав сторін, повного та всебічного з'ясування обставин справи, дійшов висновку про доцільність поновлення процесуального строку для подання відзиву на позовну заяву, відповідно приєднанню до матеріалів справи поданий відповідачем відзив.
12.09.2025 до канцелярії суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив.
29.09.2025 від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, представник відповідача проти позовних вимог заперечував з підстав зазначених у відзиві.
В порядку ст. 240 ГПК України в судовому засіданні 22.10.2025 ухвалено судове рішення, підписана вступна та резолютивна частини рішення.
Відповідно до частини першої статті 14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до частини 1-3 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заслухавши доводи представника позивача, заперечення представника відповідача, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.
Між АТ «Черкасиобленерго» в особі структурного підрозділу «Черкаські районні енергетичні мережі» та фізичною особою - підприємцем Приходько Павлом Олександровичем (далі ФОП Приходько П.О., відповідач) укладений договір про постачання електричної енергії № 324 від 28.04.2014 (надалі - Договір).
Відповідно до п.1.1. Договору постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з в межах дозволеної потужності (кВт), а споживач оплачує постачальнику вартість використаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу згідно Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії.
Згідно Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) № 312 від 14.03.2018 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії», було переукладено договір між Заявником та Боржником шляхом приєднання Споживача за заявою-приєднання до публічних договорів приєднання: договору споживача про надання послуг з розподілу; відповідного договору про постачання електричної енергії - на умовах чинних договорів про постачання та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом. Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору.
18.12.2018 ФОП Приходько П.О. підписав Заяву-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (а.с. 78).
Додаток 2 до Договору - Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторони - зафіксовано точку обліку ТО-2 «Млин» ЕІСкод 622421703858556Т від ТП-78,ПЛ-0,4 кВ Л-4 (а.с. 84).
Відповідно до Акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін - споживач несе відповідальність за технічний стан та експлуатацію ввідного кабелю, ввідного автоматичного вимикача, приладу обліку в контейнері та іншого електрообладнання приєднаного після межі розподілу.
Відповідно до акту технічної перевірки засобів обліку 27.10.2020 проведено технічну перевірку засобів обліку ТО-2 «Млин» від ТП-78, ПЛ- 0,4 кВ Л-4, встановлено (замінено) лічильник NIK 2303 заводський номер 11085885, місце встановлення опломбовано пломбами ККЛОП А 5221904, ГР (головний рубільнік) - 09046627 (а.с.87).
27.09.2024 працівниками ВСП «Черкаські районні енергетичні мережі» при проведенні перевірки системи на об'єкті споживача - ФОП Приходько Павла Олександровича, за адресою: Черкаський р-н.. с. Лозівок. вул.Шевченка (ТО - 2) було виявлено порушення відповідно до п. 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: пошкоджено цілісність пломбувального матеріалу, на якому кріпиться пломба з відбитком тавра оператора системи розподілу, що встановлена на захисному екрані ввідного рубильника, про що складено Акт про порушення № 007037 від 27.09.2024 (а.с.10-11). Акт про порушення підписано споживачем та вручено другий екземпляр, під підпис.
Відповідно до Акту про пломбування речового (вилученого) доказу № 010506/2-27.09.2024, який складений під час проведення технічної перевірки засобів обліку електричної енергії, вилучено речовий доказ - пломба пластикова № 09046627 (а.с. 12).
Дата останнього контрольного огляду засобів комерційного обліку електричної енергії проведена - 25.04.2024 ( Акт № 324/2-250424, а.с. 14).
09.10.2024 на поштову адресу відповідача позивачем направлено повідомлення про засідання з розгляду актів про порушення на 31.10.2024, відповідно до трекінгу відправлення укрпошти, повідомлення отримано адресатом (а.с. 15).
31.10.2024 на засіданні комісії було вирішено провести розрахунок обсягу та вартості, не облікованої електроенергії, згідно глави 8.4. ПРРЕЕ (пп. 1 п.8.4.2, п.8.4.5. пп. 1 п. 8.4.8. та п. 8.4.11) за період з 25.04.2024 по 27.09.2024 (з дати останнього контрольного огляду), виходячи з величини договірної потужності, та застосувати згідно умов договору та ПРРЕЕ відповідні режим роботи, складено Протокол № 58 від 31.10.2024.
Відповідно до протоколу № 58/1 від 31.10.2024 судом встановлено, що в зв'язку з незгодою Приходька П.О. з виявленим фактом порушення, позивачем вирішено перенести засідання та направити пломбу з пломбувальним матеріалом на трасологічне достідження до спеціалізованої організації за ініціативи ОСР (а.с.19).
04.11.2024 та 21.11.2024 протоколи №58. №58/1 позивачем направлені з повідомленнями Укрпоштою відповідачу. Протоколи відповідач отримав, про що свідчать відмітки на рекомендованих повідомленнях про вручення поштового відправлення (а.с.17, 18).
13.11.2024 позивачем пломбу з пломбувальним матеріалом направлено на експертизу до Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України на трасологічне дослідження.
Відповідно до висновку експертного дослідження від 29.11.2024 (а.с. 25-27) експертом встановлено: два кінці пломбувального матеріалу розділені в результаті механічного впливу на нього інструменту шляхом розрізу; розділення пломбувального елементу здійснено інструментом ріжучої дії з робочою частиною у формі клину (ніж, різак та інше).
Відповідно до протоколу № 58/2 від 19.12.2024 протокол № 58 засіданням комісії з розгляду актів про порушення було скасовано, в зв'язку з його некоректністю, так як розрахунок проведений до висновку експертизи
03.12.2024 позивачем відповідачу направлено повідомлення про проведення засідання комісії 19.12.2024 та висновок експертного дослідження. Відповідач отримав повідомлення, про що свідчать відмітка на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с. 29).
19.12.2024 відбулося засідання з розгляду актів про порушення, у відповідності до ПРРЕЕ було складено Протокол № 58/3 та вирішено, що акт про порушення № 007037 від 27.09.2024 складено правомірно, а споживача визнано причетним до порушення, вказаного в акті. Проведено розрахунок обсягу та вартості, не облікованої електроенергії у відповідності вимог пп. 2 п. 8.4.2., п. 8,4,5.. пп. 1 п. 8.4.8.. п. 8.4.9.. п. 8.4.10. ПРРЕЕ. за період з 25.04.2024 (з дати останнього контрольного огляду) по 27.09.2024, виходячи з величини договірної потужності, та застосувати згідно умов договору та ПРРЕЕ відповідні режим роботи. Обсяг та вартість, не облікованої електричної енергії складає: 21729 кВт*го; на суму 163 838 грн 96 коп.
20.12.2024 повідомлення про розгляд акту про порушення та копію протоколу № 58/3 від 19.12.2024 направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням. Лист отримано відповідачем, про що свідчить підпис на повідомленні про вручення (а.с. 32).
24.02.2025 ВСП «Черкаські енергетичні мережі» АТ «Черкасиобленерго» направило претензію про сплату боргу за без облікове користування електричною енергією на суму на суму - 163 838 грн. 96 коп. та 1910 грн. 16 коп. - за проведення експертизи.
Статтею 3 ЦК України визначено загальні засади цивільного законодавства, якими, зокрема, є: свобода договору; свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.
Статтями 13 і 14 ЦК України встановлено, відповідно, межі здійснення цивільних прав та загальні засади виконання цивільних обов'язків. Зокрема, і цивільні права і цивільні обов'язки здійснюються (виконуються) в межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
За змістом з ст.ст. 11, 15, 16 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки; підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини; кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення, примусове виконання обов'язку в натурі, відшкодування збитків та іншим способом відшкодування майнової шкоди або іншим способом, що встановлений договором або законом.
Статтями 20, 144 ГК України також передбачено, що права та законні інтереси суб'єктів господарювання захищаються шляхом відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання, припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення, присудження до виконання обов'язку в натурі, відшкодування збитків; майнові права та майнові обов'язки суб'єкта господарювання можуть виникати, зокрема, з угод, передбачених законом, з інших обставин, з якими закон пов'язує виникнення майнових прав та обов'язків суб'єктів господарювання.
Відповідно до ст. 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Згідно з ч. 1 ст. 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Частиною 1 ст. 275, частиною 1 ст. 277 ГК України встановлено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір про постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору про постачання електричної енергії встановлюються законами України "Про засади функціонування ринку електричної енергії України" та "Про електроенергетику". Абоненти користуються енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду. Правила користування енергією, якщо інше не передбачено законом, затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище регулюється Законом України "Про ринок електричної енергії".
Відповідно до статті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" (у редакції станом на дату складання акту про порушення від 27.09.2024) учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про постачання електричної енергії споживачу.
За вимогами частини третьої статті 58 Закону України "Про ринок електричної енергії" споживач зобов'язаний, зокрема, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та умов укладених договорів.
Згідно зі статтею 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є: недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; порушення вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж електроенергетичних підприємств та споживачів, виготовлення, монтажу, налагодження та випробування енергоустановок і мереж, виконання проектних робіт на енергоустановках і мережах; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою від 14.03.2018 №312 затвердила Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), якими, зокрема, врегульовано взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними ПРРЕЕ.
Згідно з пунктом 1.1.1 ПРРЕЕ (у редакції станом на дату складання акту про порушення від 27.09.2024) ці правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Відповідно до пунктів 2.3.3- 2.3.4 ПРРЕЕ електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії. Відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.
Пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ закріплені обов'язки споживача електричної енергії, зокрема підпунктами 8 та 9 визначено, що споживач електричної енергії зобов'язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання.
Відповідно до пункту 8.2.4 ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
Відповідно до пункту 8.2.6 ПРРЕЕ акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, у якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.
У разі розгляду акта щодо використання на об'єкті побутового споживача електричної енергії на непобутові потреби, оператор системи додатково запрошує на засідання комісії електропостачальника та надсилає копію відповідного акта про порушення.
Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи, у строк до 60 календарних днів від дати складення акта (крім випадків проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломби та/або індикатора, та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії; повторного розгляду акта на засіданні комісії з розгляду актів про порушення). У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення, але не пізніше 90 календарних днів від дати направлення такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.
Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 90 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню, крім випадків необхідності проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення. Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження та/або обстеження заводом виробником, перебіг зазначеного терміну починається з дати їх отримання оператором системи.
Визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, зокрема, пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії), та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб). (підпункт 2 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ).
Відповідно до пункту 8.4.4. ПРРЕЕ Факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, за винятком випадків, передбачених цим пунктом.
У разі необхідності проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення, оператор системи має зняти, упакувати (з наступним опломбуванням упаковки) пломби та/або засоби вимірювальної техніки, а також інші технічні засоби, якими здійснювалося втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (за наявності), та протягом 30 календарних днів від дня складення акта про порушення або прийняття на засіданні комісії з розгляду акта про порушення рішення щодо необхідності проведення експертизи/обстеження направити їх на експертизу/обстеження (про що повідомити споживача) або, якщо оператор системи не є власником засобів вимірювальної техніки, за відповідною заявою власника засобів вимірювальної техніки передати йому належним чином упаковані та опломбовані засоби вимірювальної техніки та інші технічні засоби, якими здійснювалося втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (за наявності), для направлення їх на експертизу/обстеження. Якщо оператором системи до моменту передачі засобів вимірювальної техніки, індикаторів та/або пломб на експертизу пошкоджено упаковку та/або пломби, встановлені на ній, положення цієї глави не застосовуються.
Основні положення щодо організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, права та обов'язки учасників ринку, постачальників послуг комерційного обліку та адміністратора комерційного обліку щодо забезпечення комерційного обліку електричної енергії, отримання точних і достовірних даних комерційного обліку та їх агрегації (об'єднання), порядок проведення реєстрації постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та реєстрації автоматизованих систем, що використовуються для комерційного обліку електричної енергії врегульовані Кодексом комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №311.
У відповідності до вимог її. 5.5.1. ККОЕЕ, Власники (користувачі) електроустановок, об'єктів або окремих елементів об'єкта, території (приміщення), де встановлені ЗКО, пломби та індикатори впливу (зокрема електричпого/магнітного поля) на ЗКО, а також інше обладнання вузлів обліку, відповідають за їх збереження і цілісність (зокрема дотримання обумовлених проектом параметрів зовнішнього середовища, захист від пошкоджень та зовнішнього втручання) відповідно до акту пломбування (документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗКО, установлених пломб та індикаторів).
Отже, аналіз вказаних норм дає підстави для висновку про те, що відсутність або пошкодження установленої відповідно до акта про пломбування на території та/або об'єкті (у його приміщенні) споживача енергопостачальною компанією пломби (відбитку їх тавр), засобів комерційного обліку вже є порушенням з боку власника електроустановки ПРРЕЕ.
З огляду на викладені вище обставини та норми законодавства, господарський суд дійшов до таких висновків.
27.09.2024 працівниками ВСП «Черкаські районні енергетичні мережі» при проведенні перевірки системи на об'єкті споживача - ФОП Приходька Павла Олександровича, за адресою: Черкаський р-н.. с. Лозівок. вул.Шевченка (ТО - 2) було виявлено порушення відповідно до п. 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме: пошкоджено цілісність пломбувального матеріалу, на якому кріпиться пломба з відбитком тавра оператора системи розподілу, що встановлена на захисному екрані ввідного рубильника, про що складено Акт про порушення № 007037 від 27.09.2024 (а.с.10-11). Акт про порушення підписано споживачем та вручено другий екземпляр відповідачу, під підпис.
Відповідно до висновку експертного дослідження від 29.11.2024 № ЕД-19/12424/16331-ТР (а.с. 25-27) експертом встановлено: два кінці пломбувального матеріалу розділені в результаті механічного впливу на нього інструменту шляхом розрізу; розділення пломбувального елементу здійснено інструментом ріжучої дії з робочою частиною у формі клину (ніж, різак та інше).
Отже, відповідно до п. 8.4.4. ПРРЕЕ факт пошкодження пломбувального матеріалу підтверджується експертизою.
Виявлення позивачем на об'єкті відповідача пошкодження цілісності пломбувального матеріалу, на якому кріпиться пломба з відбитком тавра оператора системи розподілу, що встановлена на захисному екрані ввідного рубильника є порушенням підпункту 2 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ, за яким споживач електричної енергії зобов'язаний забезпечувати збереження і цілісність встановлених на його території (у його приміщенні) пломб (відбитків їх тавр,) засобів комерційного обліку відповідно до акта про пломбування. Цілісність пломбувального матеріалу не забезпечено саме відповідачем, таким чином, перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, є наслідком незабезпечення відповідачем цілісності пломбувального матеріалу, на якому кріпиться пломба з відбитком тавра оператора системи розподілу, що встановлена на захисному екрані ввідного рубильника на оберті відповідача.
Пошкодження цілісності пломбувального матеріалу, на якому кріпиться пломба з відбитком тавра оператора системи розподілу, що встановлена на захисному екрані ввідного рубильника є порушенням ПРРЕЕ і умов договору, а відтак і правовою підставою для застосування встановлених Договором та ПРРЕЕ санкцій до порушника.
19.12.2024 відбулося засідання з розгляду актів про порушення, у відповідності до ПРРЕЕ було складено Протокол № 58/3 та вирішено, що акт про порушення № 007037 від 27.09.2024 складено правомірно, а споживача визнано причетним до порушення, вказаного в акті. Проведено розрахунок обсягу та вартості, не облікованої електроенергії у відповідності вимог пп. 2 п. 8.4.2., п. 8.4.5., пп. 1 п. 8.4.8., п. 8.4.9., п. 8.4.10. ПРРЕЕ. за період з 25.04.2024 (з дати останнього контрольного огляду) по 27.09.2024, виходячи з величини договірної потужності, та застосувати згідно умов договору та ПРРЕЕ відповідні режим роботи. Обсяг та вартість, не облікованої електричної енергії складає: 21729 кВт*го; на суму 163 838 грн 96 коп.
Суд відхиляє доводи позивача, що Акт про порушення № 007037 від 27.09.2024 є необґрунтований з підстав його розгляду через 60 днів, оскільки відповідно до пункту 8.2.6 ПРРЕЕ (у редакція, яка була чинна на момент проведення перевірки 27.09.2024) акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 90 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню, крім випадків необхідності проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення. Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження та/або обстеження заводом виробником, перебіг зазначеного терміну починається з дати їх отримання оператором системи.
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача, оскільки останнім не було надано суду достатньо доказів які б довели ті обставини, на які він посилається як на підставу своїх заперечень.
Докази повної або часткової оплати відповідачем нарахованої по акту про порушення суми вартості недорахованої електроенергії у матеріалах справи також відсутні.
Таким чином, у позивача було достатньо правових підстав для застосування оперативно - господарських санкцій з визначенням обсягу та вартості електричної енергії не облікованої внаслідок порушення відповідачем ПРРЕЕ.
Отож, позивач в порядку захисту своїх порушених прав вправі вимагати стягнення з відповідача на свою користь боргу в сумі 163838,96 грн.
Відповідно до ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Згідно з частиною 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Частинами 1, 3 статті 74 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з частиною 1 статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до статті 78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Відповідно до 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Факт наявності у відповідача перед позивачем 163838,96 грн боргу за обсяг та вартість необлікованої електричної енергії позивачем належним чином доведений, документально підтверджений зібраними у справі доказами та відповідачем належним чином не спростований.
Оцінивши докази у справі в їх сукупності, керуючись своїм внутрішнім переконанням, враховуючи пояснення представника позивача, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення. З відповідача на користь позивача слід примусово стягнути 163838,96 грн заборгованості за необліковану електричну енергію.
Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача 1910,16 грн витрат на проведення трасологічного дослідження (експертизи), господарський суд зазначає, що така вимога не обґрунтована позивачем, не зазначено жодних правових підстав для стягнення з відповідача зазначеної суми. Тому суд відмовляє в задоволенні такої вимоги позивача у зв'язку з її необґрунтованістю.
В разі, якщо позивач заявляє стягнення такої суми в якості судових витрат, то суд враховує, що відповідно до ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Частиною 1 ст. 98 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством.
Згідно з ч. 3 ст. 98 Господарського процесуального кодексу України висновок експерта може бути наданий на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи.
У справі № 925/830/25 господарським судом експертиза не призначалася.
Трасологічне дослідження пломбувального матеріалу, на якому кріпиться пломба № А11552384, згідно з висновком цього експертного дослідження від 29.11.2024 № ЕД-19/12424/16331-ТР проводилося судовим експертом Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Тертичним О.В. на замовлення публічного акціонерного товариства "Черкасиобленерго".
Відповідно до ч. 5 ст. 101 ГПК України у висновку експерта зазначається, що висновок підготовлено для подання до суду та що експерт обізнаний про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок.
У висновку експертного дослідження від 29.11.2024 № ЕД-19/12424/16331-ТР не зазначено, що він підготовлений для подання до суду та що експерт обізнаний про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок.
Необхідність проведення експертного дослідження 29.11.2024 № ЕД-19/12424/16331-ТР була зумовлена вимогою пункту 8.4.4 глави 8.4 розділу VІІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №312, щодо обов'язковості підтвердження експертизою факту пошкодження пломбувального матеріалу.
Отже, висновок експертного дослідження 29.11.2024 № ЕД-19/12424/16331-ТР складений не у порядку, встановленому ч. 5 ст. 101 ГПК України, а тому не є висновком експерта у розумінні цього Кодексу, а витрати ПАТ "Черкасиобленерго" в сумі 1910,16 грн на проведення вказаного експертного дослідження не пов'язані з розглядом справи № 925/830/25.
Підсумовуючи викладене, господарський суд задовольняє позовні вимоги частково.
За п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись статтями 129, 236-241, 255, 256 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити частково.
Стягнути з фізичної особи - підприємця Приходька Павла Олександровича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь акціонерного товариства "Черкасиобленерго" в особі відокремленого структурного підрозділу "Черкаські районні енергетичні мережі" (вул. Надпільна, 51, м. Черкаси, 18031, код ЄДРПОУ 25204488) вартість не облікованої електричної енергії в розмірі 163 838,96 грн, 2993,10 грн. судового збору.
В решті позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги на рішення, рішення набирає законної сили після прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене та підписане 17 листопада 2025 року.
Суддя О.В. Чевгуз