Рішення від 06.11.2025 по справі 924/906/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"06" листопада 2025 р. Справа № 924/906/25

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Мухи М.Є., при секретарі судового засідання Лежніній Я.С. розглянувши матеріали справи

за позовом Кам'янець-Подільської окружної прокуратури в інтересах держави, в особі Гуменецької сільської ради с. Гуменці, Кам'янець-Подільський район, Хмельницька область

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрпром-транс 2023" м. Баранівка, Зв'ягельський район, Житомирська область

про стягнення 884 777,24грн. безпідставно збережених коштів орендної плати

Представники сторін:

позивача: не з'явився

відповідача: не з'явився

за участю Гончара І.О. прокурора відділу Хмельницької обласної прокуратури

У судовому засіданні відповідно до ст.140 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Рішення ухвалюється після оголошеної в судовому засіданні 23.10.2025 перерви.

Процесуальні дії по справі.

Ухвалою від 05.09.2025 відкрито провадження у справі, підготовче засідання призначено на 22.09.2025. У підготовчому засіданні 22.09.2025 оголошувалась перерва до 07.10.2025. Ухвалою від 07.10.2025 із занесенням до протоколу судового засідання закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті на 23.10.2025. У судовому засіданні 23.10.2025 оголошувалась перерва до 06.11.2025.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

Керівник Кам'янець-Подільської окружної прокуратури звернувся до суду з позовною заявою в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах - Гуменецької сільської ради про стягнення з відповідача 884777,24грн. безпідставно збережених коштів орендної плати за використання земельної ділянки, площею 11,0225га, яка розташована за адресою Кам'янець-Подільський район, Гуменецька ОТГ Хмельницьке шосе, 1 кадастровий номер 6822481800:09:021:0001.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що ТОВ "Укрпром-транс 2023" з 03.10.2023 по 04.03.2025 було власником нерухомого майна (комплекс будівель) загальною площею 6741,6 кв.м за адресою Кам'янець-Подільський район, Гуменецька ОТГ, Хмельницьке шосе, 1, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 33214068104 та інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 441495598 від 29.08.2025.

Вказує, що право власності відповідача на вказане нерухоме майно набуто на підставі договору купівлі-продажу нежитлової будівлі, укладеного 03.10.2023 року між ТОВ "Укррент-Інвест" (продавець) та ТОВ "Укрпром-транс 2023" (покупець) та зареєстрованого в реєстрі речових прав на нерухоме майно 03.10.2023.

Зауважує, що згідно п. 3 договору майно знаходиться на земельній ділянці, загальною площею 11,0225 га, кадастровий номер земельної ділянки 6822481800:09:021:0001.

Водночас, окружною прокуратурою встановлено, що відповідач з моменту набуття права власності на нерухоме майно договір оренди земельної ділянки, на якій воно розташовано, з сільською радою не уклав, листи Гуменецької сільської ради щодо необхідності укладення договору оренди та сплати коштів проігнорував.

Враховуючи вищевикладене, виснує прокурор, ТОВ "Укпром-транс 2023" в період з 03.10.2023 по 04.03.2025 використовувало земельну ділянку, на якій розміщене належне йому на праві приватної власності нерухоме майно, без оформлення належним чином права користування землею та його державної реєстрації, чим порушило вимоги положень ЦК України, ЗК України та Закону України "Про оренду землі". Окрім того, не сплачуючи орендну плату за користування земельною ділянкою за відсутності укладеного договору, відповідач збільшив вартість власного майна, а позивач (потерпілий) втрачає належне йому майно (кошти від орендної плати), тобто відбувається факт безпідставного збереження саме орендної плати відповідачем за рахунок позивача.

Тому, оскільки позивачем заходи щодо відновлення свого порушеного права не вживались, прокурор звернувся з даним позовом до суду.

Прокурор в судових засіданнях по справі, позовні вимоги підтримував в повному обсязі.

Представник позивача в судове засідання не з'явився. 24.09.2025 на адресу суду від Гуменецької сільської ради надійшов лист від 23.09.2025, в якому зазначено, що орган місцевого самоврядування підтримує позов прокурора у цій справі про стягнення безпідставно збережених коштів за користування спірною земельною ділянкою та просить розглядати дану справу без участі представника позивача.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, шляхом надіслання ухвали суду від 23.10.2025 до його електронного кабінету яка отримана відповідачем 23.10.2025 о 22:10.

Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.

Беручи до уваги приписи ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, стосовно розгляду спору впродовж розумного строку, норми ч. ч. 1, 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, згідно з якими, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті і суд розглядає справу за відсутності такого учасника, враховуючи той факт, що сторони належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи та те, що у суду є всі необхідні матеріали (докази) для вирішення спору по суті, справа розглядається на наявними у ній матеріалами.

Перелік обставин, які є предметом доказування; та доказів, якими сторони підтверджують або спростовують наявність даних обставин.

03.10.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Укррент-Інвест" (Продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрпром-транс 2023" укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна, відповідно до п. 1 якого продавець передав у власність покупцю, а покупець прийняв (купив) у власність об'єкт нерухомого майна - комплекс будівель загальною площею 6741,6кв.м., що розташований за адресою: Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, ТГ Гуменецька, Хмельницьке шосе, будинок, 1 (один).

Предмет договору розташований на земельній ділянці площею 11,0225га, кадастровий номер 6822484800:09:021:0001, цілбве призначення: для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства.

Рішенням тридцять дев'ятої сесії VII Гуменецької сільської ради від 30.06.2023 ТОВ "Укррент-Інвест" надано в оренду земельну ділянку, цільове призначення - 12.04 для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, загальною площею 11,0225 га, яка розташована за адресою: Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, ТГ Гуменецька, Хмельницьке шосе, буд. 1, кадастровий номер 6822481800:09:021:0001, строком на 1 (один) рік. Встановлено річну орендну плату за користування вищевказаною земельною ділянкою в розмірі 12 (дванадцять) відсотків від нормативної грошової оцінки.

28.05.2025 Гуменецька сільська рада повідомила ТОВ "Укрпром-транс 2023" (лист №286/01-31) про необхідність сплати, в строк до 10.06.2025, нараховану орендну плату за користування земельною ділянкою у розмірі 884777,24грн, за період з 03.10.2023 по 04.03.2025.

Кам'янець-Подільська окружна прокуратура звернулася до Гуменецької сільської ради з листом від 23.05.2025 № 52-189-24, у якому з метою вирішення питання наявності підстав для вжиття заходів представницького характеру на захист інтересів держави просила, зокрема, надати таку інформацію: чи надходила орендна плата за користування земельною ділянкою кадастровий номер 6822484800:09:021:0001 на рахунок Гуменецької сільської ради за період 03.10.2023 по 04.03.2025 від ТОВ "Укрпром-транс 2023", чи укладено на даний час договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 6822484800:09:021:0001; вжиті Гуменецькою сільською радою заходи з метою стягнення безпідставно збережених коштів орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6822484800:09:021:0001.

На вказаний лист Гуменецькою сільською радою повідомлено (лист від 30.05.2025 № 290/01-31, що договір оренди земельної ділянки (кадастровий номер 6822484800:09:021:0001) не укладено, на рахунок Гуменецької сільської ради орендна плата (за період з 25.08.2022 і дотепер) за користування земельною ділянкою не надходила; сільською радою на адресу ТОВ "Укрпром-транс 2023" направлено листи про необхідність сплати до 10.06.2025 нарахованої орендної плати за вказаний період. Просить прокуратуру здійснити представництво інтересів Гуменецької сільської ради в суді, з метою зобов'язання ТОВ "Укрпром-транс 2023" сплатити на рахунок Гуменецької сільської ради орендної плати за користування земельною ділянкою.

Листом № 52-189-24 від 11.08.2025 Кам'янець-Подільська окружна прокуратура звернулася до Головного управління ДПС у Хмельницькій області з проханням надати інформацію щодо нарахування та сплати ТОВ "Укрпром-транс 2023" земельного податку за користування земельною ділянкою кадастровий номер 6822481800:09:021:0001, площею 11,0225 га, за період з 03.10.2023 по 05.03.2025, інформацію щодо наявності заборгованості.

У відповідь на зазначений лист Головне управління ДПС у Хмельницькій області листом № 11289/22-01-04-03-10 від 15.08.2025 повідомило прокуратуру, що відповідно до баз даних ДПС України ТОВ "Укрпром-транс 2023" за період з 03.10.2023 по 05.03.2025 звітність по земельному податку не подано. Відповідно нарахування та сплата земельного податку відсутні.

Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 441495775 від 29.08.2025 та Інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 12.03.2025, власником земельної ділянки кадастровий номер 6822484800:09:021:0001, площа 11,0225, цільове призначення - 12.04 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, категорія земель - землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, вид використанні - для комерційних потреб, зареєстрована Гуменецька сільська рада, дата реєстрації - 29.06.2022.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 441495598 від 29.08.2025, право власності на нерухоме майно (комплекс будівель) загальною площею 6741,6 кв.м, за адресою Кам'янець-Подільський район, Гуменецька ОТГ, Хмельницьке шосе, 1, зареєстровано за ТОВ "Укрпрм-транс 2023" - 03.10.2023. Речове право припинено - 05.03.2025.

Листом №52-189-24 від 23.05.2025 Кам'янець-Подільска окружна прокуратура звернулася до Відділу №2 Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин, з проханням надати інформацію щодо нормативно-грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 6822488000:09:020:0001 станом на 01.01.2022, 01.01.2023, 01.01.2024, 01.01.2025.

Листом №1213/281-25 від 27.05.2025 ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області повідомило прокуратуру, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6822481800:09:021:0001 станом на 01.01.2023 року складала 4912979,01грн. Враховуючи коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки за 2024 рік - 1,051, та за 2025 рік - 1,12, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6822481800:09:021:0001 станом на 01.01.2024 року складає 5163540,94грн, станом на 01.01.2025 року складає 5783165,85грн.

У листі від 30.05.2025 Гуменецькою сільською радою надано розрахунок орендної плати за користування ТОВ "Укрпром-транс 2023" земельною ділянкою з кадастровим номером 6822481800:09:021:0001: орендна плата за користування земельною ділянкою (за період з 03.10.2023 по 31.12.2023) - 145369,80грн. + орендна плата за користування земельною ділянкою за весь 2024 рік - 619624,91грн. + орендна плата за користування земельною ділянкою (за період з 01.01.2025 по 04.03.2025) - 119782,53 = 884777,24грн.

26.08.2025 Кам'янець-Подільська окружна прокуратура звернулася до Гуменецької сільської ради з повідомленням №52-189-24 про встановлення підстав та намір здійснювати представництво інтересів держави в суді.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 131-1 Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з ч. 3 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах (ч. 4 ст. 53 ГПК України).

Отже, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві обґрунтовує: 1) в чому полягає порушення інтересів держави, 2) необхідність їх захисту, 3) визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає 4) орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово зазначала, що у випадку, коли держава вступає в цивільні правовідносини, вона має цивільну правоздатність нарівні з іншими їх учасниками. Держава набуває і здійснює цивільні права й обов'язки через відповідні органи, які діють у межах їхньої компетенції. Поведінка органів, через які діє держава, розглядається як поведінка держави у відповідних, зокрема цивільних, правовідносинах. Тому у відносинах, в які вступає держава, органи, через які вона діє, не мають власних прав і обов'язків, а наділені повноваженнями (компетенцією) представляти державу у відповідних правовідносинах. Також звертала увагу, що в судовому процесі держава бере участь у справі як сторона через її відповідний орган, наділений повноваженнями у спірних правовідносинах (постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 у справі № 587/430/16-ц (пункти 26, 27), від 23.11.2021 у справі № 359/3373/16-ц (пункти 80, 81), від 05.10.2022 у справах № 923/199/21 (підпункти 8.16, 8.17) і № 922/1830/19 (підпункти 7.1, 7.2)).

У пункті 55 постанови від 14.12.2022 у справі № 2-3887/2009 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що ці висновки актуальні також щодо участі територіальної громади в цивільних правовідносинах та судовому процесі.

Питання представництва інтересів держави прокурором у суді врегульовано у ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", якою визначено, що представництво прокурором держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.

Звертаючись з позовом в інтересах держави в особі Гуменецької сільської ради Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, як органу місцевого самоврядування, бюджет якого формується в тому числі з податків, зборів та інших обов'язкових платежів (надходжень від сплати орендної плати землекористувачами земельних ділянок державної та комунальної власності), прокурор, з огляду на положення ст. 206 Земельного кодексу України, ст. 63, 64 Бюджетного кодексу України, ст. 14, 269 Податкового кодексу України зазначив, що відповідач без оформлення належним чином права користування земельною ділянкою та її державної реєстрації не сплачує орендну плату за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6822481800:09:021:0001, що розташована на території Гуменецької сільської ради чим збільшує вартість власного майна, а позивач втрачає належне йому майно (кошти від орендної плати), тобто відбувається факт збереження саме орендної плати відповідачем за рахунок позивача. При цьому, як стверджує прокурор, плата за землю за її використання повинна надходити до місцевого бюджету, у тому числі за використання земельної ділянки з кадастровим номером 6822481800:09:021:0001, яка перебуває у власності Гуменецької сільської ради.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 2 Бюджетного кодексу України (далі - БК України) бюджет - план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються відповідно органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду.

Бюджетна система України - сукупність державного бюджету та місцевих бюджетів, побудована з урахуванням економічних відносин, державного і адміністративно-територіальних устроїв і врегульована нормами права (п. 5 ч. 1 ст. 2 БК України).

Бюджети місцевого самоврядування - бюджети сільських, селищних, міських територіальних громад, а також бюджети районів у містах (у разі утворення районних у місті рад) (п. 2 ч. 1 ст. 2 БК України).

Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 64 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад належить, зокрема, місцеві податки та збори, що сплачуються (перераховуються) згідно з Податковим кодексом України.

Статтею 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

Згідно з ч. 3 ст. 16 вищевказаного Закону матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Відповідно до ст. 7 Конституції України в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.

Відповідно до ст. 2 Закону "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

За приписами ч. 1 ст. 10 вищевказаного Закону сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно з ст. 18-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.

Територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом (ч.ч. 1, 8 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Частинами 1, 4 ст. 61 вказаного Закону передбачено, що органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах (у разі їх створення) самостійно складають та схвалюють прогнози відповідних місцевих бюджетів, розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України. Самостійність місцевих бюджетів гарантується власними та закріпленими за ними на стабільній основі законом загальнодержавними доходами, а також правом самостійно визначати напрями використання коштів місцевих бюджетів відповідно до закону.

За висновками Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду, викладеними у постанові від 22.12.2022 у справі № 904/123/22, органам місцевого самоврядування надано широкі права для здійснення економічного і соціального розвитку на своїй території. Так, частинами першою та другою статті 143 Конституції України передбачено, зокрема, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Згідно зі статтею 172 ЦК України територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом.

Отже, оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрпром-транс 2023" користувалося спірною земельною ділянкою без оформлення права користування на неї та не сплачувало до бюджету органу місцевого самоврядування орендну плату, то суд дійшов висновку про те, що Гуменецька сільська рада є особою, уповноваженою на вжиття заходів представницького характеру щодо захисту інтересів територіальної громади, інтереси якої є складовою інтересів держави, пов'язаних із законним, раціональним та ефективним використанням земель територіальної громади, а також формуванням доходів місцевих бюджетів за рахунок надходжень в тому числі плати за землю, а тому є належним позивачем у цій справі.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.

Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися, як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.

Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого не звернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду у справі № 912/2385/18 від 26.05.2020.

Також Велика Палата Верховного Суду при розгляді вказаної справи звернула увагу на те, що захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави.

У Рішенні від 05 червня 2019 року № 4-р(II)/2019 Конституційний Суд України вказав, що Конституцією України встановлено вичерпний перелік повноважень прокуратури, визначено характер її діяльності і в такий спосіб передбачено її існування і стабільність функціонування; наведене гарантує неможливість зміни основного цільового призначення вказаного органу, дублювання його повноважень/функцій іншими державними органами, адже протилежне може призвести до зміни конституційно визначеного механізму здійснення державної влади її окремими органами або вплинути на обсяг їхніх конституційних повноважень.

Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідний компетентний орган, який усупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно.

Суд, враховуючи зміст звернень Кам'янець-Подільської окружної прокуратури від 23.05.2025, від 05.08.2025 до позивача, встановив, що оскільки позивач самостійно не звернувся до суду, то керівник Кам'янець-Подільської окружної прокуратури 26.08.2025 звернувся до Гуменецької сільської ради з повідомленням про встановлення підстав та намір здійснювати представництво інтересів держави в суді.

Отже, матеріали справи свідчать, що позивачем протягом розумного строку не були вжиті заходи для усунення порушення інтересів держави, зокрема, останній самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави. Також позивач не оскаржив наявність підстав для представництва, як це визначено у ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".

Вказані обставини є достатнім аргументом для підтвердження бездіяльності Гуменецької сільської ради та достатньою підставою для звернення прокурора до суду із позовом в інтересах держави в особі вказаної особи.

Зважаючи на викладене та з огляду на те, що прокурор у позовній заяві навів підставу для представництва інтересів держави, обґрунтував, у чому полягає порушення цих інтересів, та визначив орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, то суд дійшов висновку, що прокурор підтвердив підстави для представництва інтересів держави у цій справі та обґрунтовано звернувся до суду в інтересах держави в особі Гуменецької сільської ради.

Щодо суті спору.

Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Статтею 80 Земельного кодексу України (тут та далі в редакції на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що суб'єктами права власності на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.

Приписами чч. 1, 2 ст. 83 Земельного кодексу України визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають, зокрема, усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

Згідно зі статями 122, 123, 124 Земельного кодексу України сільські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Податковим кодексом України встановлено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

За змістом статті 93 Земельного кодексу України та статті 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до статті 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані, зокрема, своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Предметом позову у справі, яка розглядається, є вимога прокурора про стягнення з відповідача, як власника нерухомого майна (комплекс будівель), безпідставно збережених коштів орендної плати на підставі статей 1212-1214 Цивільного кодексу України за фактичне користування без належних правових підстав земельною ділянкою комунальної власності площею 11,0225га з кадастровими номерами 6822481400:09:021:0001, на які розміщені вказані об'єкти нерухомості, за період 03.10.2023 по 04.05.2025 в сумі 884 777,24грн.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Як вбачається з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 441495598 від 29.08.2025, за ТОВ "Укрпром-транс 2023" 03.10.2023 зареєстровано право власності на нерухоме майно (комплекс будівель) загальною площею 6741,6 кв.м за адресою Кам'янець-Подільський район, Гуменецька ОТГ, Хмельницьке шосе, 1. Речове право припинено - 05.03.2025.

Відповідно до п. 3 договору договір купівлі-продажу нерухомого майна, укладеного 03.10.2023 ТОВ "Укррент-Інвест" та ТОВ "Укрпром-трас 2023", вищевказаний об'єкт нерухомості розташований на земельній ділянці площею 11,0225га, кадастровий номер 6822484800:09:021:0001.

Крім того, судом встановлено, що відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 441495775 від 29.08.2025 та Інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 12.03.2025, власником земельної ділянки кадастровий номер 6822484800:09:021:0001, площа 11,0225, цільове призначення - 12.04 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, категорія земель - землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення, вид використанні - для комерційних потреб, зареєстрована Гуменецька сільська рада, дата реєстрації - 29.06.2022.

Відповідно до приписів статті 125 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.

Однак, з огляду на приписи частини другої статті 120 Земельного кодексу України не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно. До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України. Зазначені правові висновки викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду 09.11.2021 у справі № 905/1680/20, від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц та від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17.

Для вирішення спору щодо стягнення з власника об'єкта нерухомого майна, безпідставно збережених коштів орендної плати згідно із статтями 1212-1214 Цивільного кодексу України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розташований необхідно, насамперед, з'ясувати: а) чи наявні правові підстави для використання земельної ділянки; б) яка площа земельної ділянки та чи є вона сформованою відповідно до вимог земельного законодавства; в) в якому розмірі підлягають відшкодуванню доходи, пов'язані із безпідставним збереженням майна, розраховані відповідно до вимог земельного законодавства, а саме на підставі нормативної грошової оцінки землі.

Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 10.02.2020 у справі № 922/981/18, від 09.02.2021 у справі № 922/3617/19.

Згідно зі статті 377 Цивільного кодексу України, до особи, яка набула право власності на об'єкт нерухомого майна (житловий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об'єкт незавершеного будівництва, право власності на який зареєстровано у визначеному законом порядку, або частку у праві спільної власності на такий об'єкт, одночасно переходить право власності (частка у праві спільної власності) або право користування земельною ділянкою, на якій розміщений такий об'єкт, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для відчужувача (попереднього власника) такого об'єкта, у порядку та на умовах, визначених Земельним кодексом України.

Приписами частин 1, 2 статті 120 Земельного кодексу України також визначено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Зазначені норми закріплюють загальний принцип цілісності об'єкта нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований. За цими нормами визначення правового режиму земельної ділянки перебуває у прямій залежності від права власності на будівлю і споруду та передбачається механізм роздільного правового регулювання нормами цивільного законодавства майнових відносин, що виникають при укладенні правочинів щодо набуття права власності на нерухомість, і правового регулювання нормами земельного і цивільного законодавства відносин при переході прав на земельну ділянку в разі набуття права власності на нерухомість.

Набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці, є підставою припинення права користування земельною ділянкою у попереднього землекористувача (пункт "е" частини 1 статті 141 ЗК України).

Таким чином, нормами статті 120 ЗК України закріплено загальний принцип цілісності об'єкту нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований, а у випадку переходу права власності на жилий будинок, будівлю або споруду право на земельну ділянку виникає у набувача одночасно із виникненням права на зведені на ній об'єкти.

Отже, за змістом вказаних положень право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права.

При цьому, з огляду на приписи частини 2 статті 120 ЗК України, не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно.

Однак, з моменту виникнення права власності на нерухоме майно у власника виникає обов'язок оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку, розташовану під цією будівлею.

Враховуючи, що ТОВ "Укрпром-транс 2023" у період з 03.10.2023 по 04.03.2025 було власником об'єктів нерухомості (комплекс будівель) загальною площею 6741,6 кв.м, що розташовані за адресою Кам'янець-Подільський район, Гуменецька ОТГ, Хмельницьке шосе, 1, відповідач має право на використання вищезазначеної спірної земельної ділянки.

Згідно з частинами 1, 2 статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Відповідно до частин 3-9 вищезазначеної статті сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах 6-7 цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Таким чином, земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі.

Аналогічний висновок містяться у постанові Верховного Суду від 29.05.2020 у справі №922/2843/19.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Частиною 1 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено, що державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.

Згідно з ч. 8 ст. 24 означеного Закону на підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Витяг містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки.

У випадку використання землекористувачем сформованої земельної ділянки комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер, без оформлення договору оренди власник такої земельної ділянки (орган місцевого самоврядування, який представляє інтереси територіальної громади) може захистити своє право на компенсацію йому вартості неотриманої орендної плати в порядку статті 1212 ЦК України.

Зазначений правовий висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20.

З огляду на викладене ТОВ "Укрпром-транс 2023", як фактичний користувач земельною ділянкою, яка перебуває у комунальній власності, без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, а тому зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України.

Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 09.02.2021 у справі № 922/3617/19.

Відповідно до частини 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Зі змісту положень частини 4 статті 5, абзацу 3 частини 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель", пункту 289.1 статті 289 ПК України слідує, що для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України.

Аналогічний висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20, постанові Верховного Суду від 09.02.2022 у справі № 910/8770/19.

Статтею 12 Закону України "Про оцінку земель" регламентовано, що нормативно-правові акти з проведення оцінки земель затверджуються Кабінетом Міністрів України. Для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності нормативна грошова оцінка земель проводиться обов'язково (стаття 13 цього Закону); нормативно-грошова оцінка земельних ділянок у межах населених пунктів проводиться не рідше ніж на 5 - 7 років (стаття 18 Закону України "Про оцінку земель").

Згідно з частинами 1, 2 статті 20, частини 1 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Згідно з положеннями частини третьої статті 23 Закону України "Про оцінку земель" витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

Велика Палата Верховного Суду, аналізуючи положення ПК України та законодавства про оцінку земель (Закон України "Про оцінку земель", Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджений Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 25.11.2016 № 489, Методику нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 № 213, Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051) у постанові від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20 зробила висновок, що належними доказами на обґрунтування оцінки землі є довідка, витяг з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, яка є об'єктом плати за землю, та технічна документація на земельну ділянку, виготовлена компетентним органом.

Відповідно до інформації ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області (лист №1213/281-25 від 27.05.2025) нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6822481800:09:021:0001 станом на 01.01.2023 року складала 4912979,01грн. Враховуючи коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки за 2024 рік - 1,051, та за 2025 рік - 1,12, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6822481800:09:021:0001 станом на 01.01.2024 року складає 5163540,94грн, станом на 01.01.2025 року складає 5783165,85грн.

Приписи статті 288 Податкового кодексу України вказують на те, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку, для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно до п. 288.5.2. статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати не може перевищувати 12 % нормативної грошової оцінки.

Як встановлено судом, у спірний розрахунковий період (заявлений позивачем) розмір несплаченої Товариством з обмеженою відповідальністю "Укррент-Інвест" орендної плати, розрахованої Гуменецькою сільською радою, за використання земельної ділянки комунальної власності площею 11,02252га з кадастровим номером 6822481800:09:021:0001 становить 884777,24грн.

Контррозрахунку та/або доказів сплати безпідставно обережних коштів відповідачем не надано, з чого суд доходить висновку, що 884 777,24грн безпідставно збережених коштів в розмірі орендної плати підлягають стягненню з відповідача на користь позивача в судовому порядку.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, а обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 74, ч. 1 ст. 77 ГПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Отже, враховуючи фактичні обставини справи та наведені норми законодавства, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача 884 777,24грн безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою обґрунтованими, підтвердженими доданими до матеріалів справи доказами, не спростованими відповідачем та такими, що підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат між сторонами.

Відповідно до ст. 123, 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача у зв'язку із задоволенням позову.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 20, 24, 73, 74, 75, 129, 232, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрпром - транс 2023" (вул. Коновальця Євгена, 39, кв.2, м. Баранівка, Звягельський район, Житомирська область, код ЄДРПОУ 45053838) на користь Гуменецької сільської ради (вул. Центральна, буд. 69, село Гуменці, Кам'янець-Подільський р-н, Хмельницька обл., 32325, код ЄДРПОУ 04406880) безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6822481800:09:021:0001, яка розташована за адресою Кам'янець-Подільський район, Гуменецька ОТГ, Хмельницьке шосе, 1, в сумі 884777,24грн. (вісімсот вісімдесят чотири тисячі сімсот сімдесят сім гривень 24коп.).

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрпром - транс 2023" (вул. Коновальця Євгена, 39, кв.2, м. Баранівка, Звягельський район, Житомирська область, код ЄДРПОУ 45053838) на користь Хмельницької обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 02911102, ДКСУ, м. Київ, МФО 820172, р/р UA188201720343120002000002814) 10613,33грн. (десять тисяч шістсот тринадцять гривень 33коп.) витрат по оплаті судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 17.11.2025.

Суддя М.Є. Муха

Віддруковано 1 примірник до матеріалів справи.

Позивачу, Кам'янець-Подільській окружній прокуратурі та відповідачу ухвалу направлено до електронного кабінету в системі ЄСІТС.