адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607, тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018
Код ЄДРПОУ 03500004
11.11.2025 Справа № 917/544/24(917/1939/25)
Суддя Паламарчук В.В. за участю секретаря судового засідання Біленко І.О., розглянув заяву Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, буд. 4, м. Полтава, 36000; код ЄДРПОУ ВП 44057192) про визнання кредиторських вимог до боржника (вхід. №20121/25 від 14.10.2025) у справі №917/544/24
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Розмай Агро" (вул. Метрологічна, буд. 14-Б, м. Київ, 03143; код ЄДРПОУ 41622215)
до Фермерського господарства "Промінь" (с.Нелюбівка, Диканський район, Полтавська область, 38513, ЄДРПОУ 30906584)
про банкрутство
Учасники справи: згідно протоколу
Встановив: ухвалою Господарського суду Полтавської області від 11.06.2024 відкрито провадження у справі №917/544/24 про банкрутство Фермерського господарства "Промінь"; визнано грошові вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Розмай Агро" до Фермерського господарства "Промінь" в розмірі 220 841,32грн з них: 53599,98грн - основна заборгованість, 62 979,09грн - пеня, 13 399,99грн - штраф, 25 816,08грн - інфляційні, 51 103,53грн - 25% річних, 2 678,65грн - судового збору, 11 264,00грн - витрат на правничу допомогу, а також 24224,00грн - судового збору, сплачених при поданні заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру розпорядження майном; розпорядником майна Фермерського господарства "Промінь" призначено арбітражного керуючого Панченка Романа Миколайовича; призначено попереднє засідання суду.
З метою виявлення конкурсних кредиторів, 11.06.2024 Господарським судом Полтавської області сформовано повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство Фермерського господарства "Промінь" (код ЄДРПОУ 30906584). Дата публікації на сайті ВГСУ: 11.06.2024; номер публікації 73402.
Постановою Господарського суду Полтавської області від 09.09.2025 Фермерського господарства "Промінь" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором ФГ "Промінь" призначено арбітражну керуючу Сергієнко Тетяну Григорівну.
Відповідно до статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства (надалі-Кодекс), конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника.
Визначення статусу вимог кредитора (конкурсні чи поточні) пов'язується безпосередньо з моментом виникнення цих вимог. При цьому набуття статусу кредитора законодавець пов'язує з наявністю у особи (як фізичної, так і юридичної) грошових вимог до боржника, поданих у встановленому законом порядку. Відповідний висновок наведений Верховним Судом у постановах від 25.06.2020 у справі №916/1965/13, від 21.09.2020 у справі №916/2878/14, від 04.11.2020 у справі №904/9024/16.
Згідно ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку.
Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом.
Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
Згідно ч. 4 ст. 60 Кодексу, у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом.
Заяви з вимогами поточних кредиторів розглядаються господарським судом у порядку черговості їх надходження. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд своєю ухвалою визнає чи відхиляє (повністю або частково) вимоги таких кредиторів.
Вимоги поточних кредиторів погашаються в порядку черговості, визначеної статтею 64 цього Кодексу.
З метою виявлення кредиторів з вимогами за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, 09.09.2025 здійснено офіційне оприлюднення повідомлення про визнання Фермерського господарства "Промінь" банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
14.10.2025 до суду надійшла заява Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання кредиторських вимог до боржника у сумі 7832,73грн (вхід. №20121/25).
Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 14.10.2025 заяву передано на розгляд судді Паламарчуку В.В. в межах справи про банкрутство №917/544/24 та присвоєно єдиний унікальний номер справи №917/544/24(917/1939/25).
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 15.10.2025 заяву Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання грошових вимог (вхід. №20121/25 від 14.10.2025) прийнято та призначено до розгляду в судовому засіданні на 11.11.2025.
За наслідками дослідження в судовому засіданні матеріалів заяви ГУ ДПС у Полтавській області, судом встановлено таке.
Згідно даних ГУ ДПС у Полтавській області наданих до матеріалів заяви з грошовими вимогами до ФГ "Промінь" вбачається, що за банкрутом рахується податковий борг на загальну суму 7832,73 грн.
Як зазначає ГУ ДПС у Полтавській області, вказаний податковий борг виник на підставі самостійно задекларованих сум грошових зобов'язань, що підлягали сплаті згідно з податковими розрахунками сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, поданих до контролюючого органу, а саме:
- звіт №9138689991 від 26.07.2022, за 2 квартал 2022, який поданий ФГ "Промінь" до ГУ ДПС у Полтавській області за якою обліковується заборгованість на суму 765,97 грн по терміну сплати 09.08.2022 та 1430,00грн по терміну сплати 09.08.2022, (які є конкурсними вимогами);
- звіт №9209133996 від 26.07.2024, за 2 квартал 2024, який поданий ФГ "Промінь" до ГУ ДПС у Полтавській області за якою обліковується заборгованість на суму 356,76грн, зі строком сплати 09. 08.2024 (які є поточними вимогами);
- звіт №9313030010 від 22.10.2024, за 3 квартал 2024, який поданий ФГ "Промінь" до ГУ ДПС у Полтавській області за якою обліковується заборгованість на суму 5280, 00грн, зі строком сплати 11.11.2024 (які є поточними вимогами).
При розгляді кредиторських вимог Головного управління ДПС у Полтавській, суд виходить з такого:
Згідно із п.2 ст.1 Закону України від 08.07.2010 N 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», далі - Закон №2464, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до система загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 ПK України, адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (єдиний внесок) та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів i дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків i платників єдиного внеску та об'єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом.
Згідно зі ст. 6 Закону №2464, платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність та сплачувати до органу доходів i зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову i митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів i зборів (звітним періодом), є календарний місяць.
Статтею 9 Закону №2462 визначено, що платники єдиного внеску, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Таким чином, Фермерським господарством "Промінь" самостійно визначено єдиний внесок, який не сплачений на дату подання цієї Заяви.
Відповідно до ч. 2 ст. 211 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, визначені частиною першою цієї статті, утворюються без статусу юридичної особи та є органами державної влади, можуть мати окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України. Положення про такий територіальний орган затверджуються керівником відповідного центрального виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність відповідного центрального органу виконавчої влади.
Підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПK України, контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Відповідно до п.п. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 ПК України, адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (єдиний внесок) та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об'єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленою законом.
Як визначає п.п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.
Згідно з приписами п.п. 16.1.3, п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний, у тому числі, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п. 95.1 - 95.3 ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно з ч. 1 ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Доказів сплати боржником податкового боргу матеріали справи не містять.
Відповідно до повідомлення ліквідатора (заява за вхід. №14333 від 10.11.2025) грошові вимоги кредитора Головного управління ДПС у Полтавській області визнано в повному обсязі.
За таких обставин, суд визнає грошові вимоги Головного управління ДПС у Полтавській області до боржника, які складаються з конкурсних вимог в загальному розмірі 2195,97грн та поточних вимог в загальному розмірі 5636,76грн, а також 6056,00грн витрат по сплаті судового збору (платіжна інструкція №5477 від 08.10.2025).
Ухвала господарського суду є підставою для внесення відомостей про таких кредиторів до реєстру вимог кредиторів (ч.6 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства).
Керуючись ст. 2, 73-74, 76-79, 86, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, ст. 45, 60, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, суд
1. Визнати грошові вимоги Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, буд. 4, м. Полтава, 36000 код ЄДРПОУ ВП 44057192) до Фермерського господарства "Промінь" (с. Нелюбівка, Диканський район, Полтавська область, 38513, ЄДРПОУ 30906584) у сумі: 2195,97 грн - конкурсні грошові вимоги без права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів (3 черга), 5636,76грн - поточні грошові вимоги (3 черга), а також 6056,00грн - судовий збір, сплачений за подання заяви про приєднання кредиторських вимог (1 черга).
2. Ліквідатору внести визнані судом грошові вимоги до реєстру вимог кредиторів боржника в порядку черговості, встановленої судом в цій ухвалі.
3. Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання та може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту підписання (ст. 235, 255 ГПК України). Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали складено та підписано 17.11.2025р.
Суддя Паламарчук В.В.