вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,
тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
06 листопада 2025 рокуСправа № 912/2502/25
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. за участі секретаря судового засідання Проскурні О.О. розглянув у відкритому підготовчому засіданні справу № 912/2502/25
за позовом: Керівника Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області, вул. Євгена Чикаленка, 11, м. Кропивницький, 25002 в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, вул. Південна, 12, с. Катеринівка, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27630
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА", вул. Ризька, буд. 12, м. Київ, 04112
про розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки
Представники:
від прокуратури - Лагода О.В., службове посвідчення №075371 від 01.03.2023;
від позивача - участі не брали;
від відповідача - участі не брали.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення суду.
Керівник Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області (далі -Прокурор) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області (далі - Катеринівська сільська рада, позивач) звернувся до господарського суду з позовною заявою, яка містить вимоги до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА" (далі - ТОВ "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА", відповідач) такого змісту:
- розірвати договір оренди землі, укладений 19.06.2019 між Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА" щодо земельної ділянки загальною площею 31,7730 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1870;
- зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА" (код ЄДРПОУ 42375058) повернути Катеринівській сільській раді Кропивницького району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 41744542) земельну ділянку загальною площею 31,7730 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1870, що розташована на території Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, з покладенням на відповідача судового збору.
В обґрунтування позовних вимог Прокурор послався на те, що в ході перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо спірної земельної ділянки встановлено, що земельна ділянка загальною площею 31,7730 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1870 використовується ТОВ "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА" з відхиленням від затвердженого проекту землеустрою, чим порушено ст. 20 ЗУ "Про землеустрій", ч. 3 ст. 25 та ст. 37 ЗУ "Про охорону земель", ст. 96 Земельного кодексу України, ст. 1 ЗУ "Про державний контроль за використанням та охороною земель". Вказане є підставою для розірвання договору оренди землі та повернення спірної земельної ділянки.
Мотивуючи порушення інтересів держави та підстави представництва, Прокурор вказав про неефективне використання земель комунальної власності та про бездіяльність Катеринівської сільської ради щодо усунення наявних порушень.
Ухвалою від 25.09.2025 (суддя Кузьміна Б.М.) позовну заяву Керівника Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області залишено без руху та надано позивачеві строк - десять днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви.
В межах строку, визначеного судом, недоліки усунуто, про що 26.09.2025 суду подані відповідні докази.
Однак, суддя Кузьміна Б.М., в провадженні якої перебувала справа №912/2502/25, у період з 29.09.2025 по 03.10.2025 знаходилась на підготовці для підтримки кваліфікації суддів місцевих господарських судів з відривом від роботи, а з 6 жовтня 2025 року тимчасово непрацездатна, у зв'язку з чим, розпорядженням керівника апарату Господарського суду Кіровоградської області № 68 від 06.10.2025 здійснено повторний автоматизований розподіл справи № 912/2502/25 та згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.10.2025 справу призначено судді Тимошевській В.В.
Ухвалою господарського суду від 09.10.2025 (суддя Тимошевська В.В.) за поданим позовом відкрито провадження у справі №912/2502/25 за правилами загального позовного провадження. У справі призначено підготовче засідання, сторонам встановлено строк для подання заяв по суті справи.
06.11.2025 суд відкрив підготовче засідання, в якому взяв участь Прокурор, яким підтримано позовні вимоги.
Позивач та відповідач в засідання суду не з'явились.
30.10.2025 відповідач подав заяву про визнання позовних вимог повністю та про розгляд справи за відсутності його представника. Заява відповідача про визнання позову підписана директором Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА" Дмитром ШИНКАРЕМ, повноваження якого підтверджено матеріалами справи.
Частинами 3, 4 ст. 185 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 191, 192 цього Кодексу.
Відповідно до частин 1, 4 ст. 191 вказаного Кодексу, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
На підставі наведених норм та у зв'язку з визнанням відповідачем позову, суд ухвалює рішення суду по суті в підготовчому засіданні.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення Прокурора, дослідивши в судовому засіданні докази у справі, суд встановив наступні обставини, які є предметом доказування.
19.06.2019 між Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області (Орендодавець) та ТОВ "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА" (Орендар) укладено договір оренди землі (далі - Договір оренди), відповідно до якого останньому надано у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ 01.01), яка знаходиться на території Грузьківської сільської ради Кіровоградського району Кіровоградської області (зараз - Катеринівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області), за межами населеного пункту (а.с. 57-60).
За умовами договору оренди землі в оренду передано земельну ділянку загальною площею 31,7730 га, у тому числі пасовищ 31,7730 га, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, кадастровий номер земельної ділянки: 3522582800:02:000:1870 (п. 2.1, 2.2 Розділу 2 Договору оренди).
Відповідно до п. 3.1 Договору оренди його укладено на строк 7 років. Також передбачено, що право оренди земельної ділянки виникає у орендаря з моменту державної реєстрації права оренди (п. 3.2 Договору оренди).
Право оренди вказаної земельної ділянки зареєстровано 05.07.2019, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1471484835225, номер запису про інше речове право 32318842 (а.с. 22).
Згідно п. 5.3 Договору оренди орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства. Земельна ділянка повинна використовуватись Орендарем відповідно до умов визначених у пунктах 5.1, 5.2 Договору та чіткого дотримання чинного законодавства України, дотримання вимог екологічної безпеки та збереження родючості ґрунтів, державних та місцевих стандартів норм і правил щодо використання землі (п. 5.4 Договору оренди).
Використовувати земельну ділянку не за цільовим призначенням, а також зміна цільового призначення на весь строк оренди забороняється (п. 5.6 Договору оренди).
Згідно п. 8.1.1 Договору оренди Орендодавець має право вимагати від Орендаря, зокрема, використання земельної ділянки у відповідності із цільовим призначенням згідно з цим договором; дотримання екологічної безпеки землекористування шляхом додержання вимог земельного і природоохоронного законодавства України, державних стандартів, норм і правил; вільного доступу до переданої в оренду земельної ділянки для здійснення контролю за додержанням орендодавцем умов договору та вимог законодавства.
До обов'язків Орендаря належить: використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення та умов договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного, екологічного законодавства, законодавства про охорону довкілля, державних стандартів, норм і правил (п. 8.4.2 Договору оренди); дотримуватись встановлених щодо об'єкта оренди обмежень в обсязі, передбаченому договором та законодавством (п. 8.4.5 Договору оренди); дотримуватись режиму використання земель сільськогосподарського призначення (п. 8.4.8 Договору оренди).
Згідно п. 7.1. Договору оренди на орендовану земельну ділянку встановлено наступні обмеження:
- зміна цільового призначення земельної ділянки на весь строк дії договору;
- заборона зміни виду угідь, розорювання;
- інші обмеження, що передбачені проектно-технічною документацією, витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
Рішенням від 14.11.2019 №606 "Про прийняття у власність територіальної громади земельних ділянок згідно п. 21 Перехідних положень Земельного кодексу України" Грузківською сільською радою прийнято у власність територіальної громади земельну ділянку сільськогосподарського призначення кадастровий номер 3522582800:02:000:1870, загальною площею 31,7730 га, та про реєстрацію права комунальної власності на вказану земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (а.с. 62).
14.11.2019 між Грузківською сільською радою і ТОВ "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА" укладено додаткову угоду до Договору оренди землі від 19.06.2019 (номер запису про інше речове право 32318842), якою викладено в наступній редакції пункт 7.1. Договору, а саме: "На орендовану земельну ділянку встановлено наступні обмеження: - інші обмеження, що передбачені проектно-технічною документацією, витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку" (п. 2 Додаткової угоди) (а.с. 63).
Право комунальної власності Грузківської сільської ради на земельну ділянку з кадастровим номером 3522582800:02:000:1870, площею 31,7730 га, зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 13.07.2020 (37364201).
Як зазначає Прокурор, частина спірної земельної ділянки розорюється та використовується відповідачем не як пасовище, а для вирощування сільськогосподарських культур, тобто з порушенням умов договору оренди землі.
Відповідно до Технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки Головному управлінню Держгеокадастру у Кіровоградській області для ведення товарною сільськогосподарського виробництва, за адресою: Кіровоградська область, Кіровоградський район, Грузьківська сільська рада, за межами населеного пункту, що затверджена наказом Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 23.01.2018 №80, спірна земельна ділянка загальною площею 31,7730 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1870 за видом угідь віднесена до пасовищ (код 002.02).
За умовами Договору оренди об'єктом оренди є земельна ділянка загальною площею 31,7730 га пасовищ, категорія земель землі сільськогосподарського призначення.
У рамках кримінального провадження №42025122010000096 від 01.05.2025 за ч. 1 ст. 254 КК України 08.05.2025 за участю представника землевпорядника Катеринівської сільської ради Кропивницького району, із залученням у якості спеціалістів представника Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, інженера-землевпорядника та представника ІСГС НААН України (агронома) проведено огляд місця події-земельної ділянки загальною площею 31,7730 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1870, що знаходиться на території Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області та встановлено, що на земельній ділянці проведений поверхневий обробіток ґрунту та вона засіяна кукурудзою. Посіви кукурудзи перебувають в фазі сходів 20-25 %, рослини кукурудзи утворили 1-2 листка. Також, під час огляду місця події були виявлені ознаки засівання земельної ділянки у попередніх посівних періодах культурами соняшнику та кукурудзи (а.с. 68).
Інженером-землевпорядником здійснено комплекс заходів з топографо-геодезичної зйомки земельної ділянки з кадастровим номером 3522582800:02:000:1870. За результатами зйомки встановлено, що площа розораної та засіяної кукурудзою земельної ділянки складає 12,5652 га (рілля) із загальної площі земельної ділянки 31,7730 га. Тобто вся земельна ділянка використовується як рілля для посівів сільськогосподарських культур (а.с. 72-73).
Актом обстеження земельної ділянки №2 від 16.04.2025, яке проводилось представниками Катеринівської сільської ради Кропивницького району встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 3522582800:02:000:1870 загальною площею 31,7730 га під пасовищами частково розорана та зайнята посівами ранніх зернових культур, що суперечить обмеженням (обтяженням) щодо її використання, зазначеним у п. 7.1 Договору оренди землі (а.с. 77).
Крім того, Управлінням з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області, на підставі наказу від 24.11.2021 №653-ДК "Про здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності" проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства щодо земельної ділянки площею 31,7730 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1870, що розташована на території Катеринівської ОТГ (Катеринівська сільська рада) Кропивницького району Кіровоградської області.
За результатами перевірки встановлено, що на час перевірки земельна ділянка площею 31,7730 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1870 використовується ТОВ "Деметра Аква Флора" з відхиленням від затвердженого в установленому порядку проекту землеустрою, чим порушено ст. 20 Закону України "Про землеустрій", ч. 3 ст. 25 та ст. 37 Закону України "Про охорону земель", ст. 96 Земельного кодексу України, ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель". На час перевірки частина земельної ділянки розорана (а.с. 81).
Таким чином, як зазначає Прокурор, спірна земельна ділянка розорюється та використовується відповідачем не як пасовище, а для вирощування сільськогосподарських культур, тобто з порушенням умов договору оренди землі.
Вказані обставини стали підставою для звернення Прокурора до суду з позовом про розірвання Договору.
Норми права, застосовані судом, та оцінка доводі сторін і поданих доказів.
1. Щодо підстав представництва інтересів Прокурором.
Стаття 131-1 Конституції України передбачає, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Питання представництва інтересів держави прокурором у суді врегульовано у ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", частиною першої якої визначено, що представництво прокурором держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Згідно з абзацами першим та другим частини третьої ст. 23 вказаного Закону прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.
За правилами ч. 4 ст. 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує: 1) в чому полягає порушення інтересів держави, 2) необхідність їх захисту, 3) визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає 4) орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
У відповідності до п. 4 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України №3-рп/99 у справі № 1-1/99 від 08.04.1999 прокурор або його заступник самостійно визначає з посиланням на чинне законодавство в чому полягає порушення інтересів держави, обґрунтовуючи в позовній заяві необхідність їх захисту, та визначає орган, який уповноважений державою виконувати відповідні функції в спірних правовідносинах.
У зазначеному рішенні вказано, що оскільки "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносин. Під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах" потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
В контексті наведеного та виходячи з обґрунтування підстав представництва у справі, суд дійшов таких висновків.
За змістом ст. 37 Закону України "Про охорону земель" власники земель та землекористувачі, у тому числі орендарі земельних ділянок, зобов'язані здійснювати заходи щодо охорони родючості ґрунтів, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами України. На землях сільськогосподарського призначення може бути обмежено діяльність щодо розорювання сіножатей, пасовищ. Використання земельних ділянок способами, що призводить до погіршення їх якості, забороняється.
Таким чином, розорювання, засівання та вирощування сільськогосподарських культур на землях, які за угіддями є пасовищами, чинним законодавством не передбачено та суперечить статусу цих сільськогосподарських угідь.
Отже, використання земельної ділянки пасовищ для вирощування сільськогосподарських культур, не може відповідати суспільному інтересу та порушує інтереси держави, як гаранта дотримання принципу верховенства права в країні.
Зокрема, такі дії порушують інтереси держави у сфері ефективного використання земельних ресурсів, призводять до порушення рельєфу земельної ділянки та можуть призвести до погіршення корисних властивостей землі.
Згідно ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу.
Статтею 324 ЦК України передбачено, що від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.
Відповідно до ст. 80 Земельною кодексу України суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.
Згідно розділу 11 Конституції України, ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" міські, селищні, сільські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно спірна земельна ділянка загальною площею 31,7730 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1870 є комунальною власністю Катеринівської територіальної громади, права власника щодо неї здійснює Катеринівська сільська рада Кропивницького району Кіровоградської області.
Суд констатує, що територіальна громада в особі Катеринівської сільської ради є власником земельної ділянки з кадастровим номером 3522582800:02:000:1870, а тому зобов'язана забезпечувати використання земельної ділянки у чіткій відповідності до норм законодавства, відповідно, наділена повноваженнями контролю виконання орендарем умов договору оренди і має право вимагати дострокове розірвання договору у разі наявності для вказаного законодавчо визначених підстав.
Таким чином, Катеринівська сільська рада є належним позивачем у даному спорі.
З аналізу положень частин 4, 5 ст. 53 ГПК України та частини 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" слідує, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі, зокрема, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 зазначила, що, звертаючись до компетентного органу перед пред'явленням позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.
Таким чином, за наявності органу, до компетенції якого віднесено повноваження здійснювати захист інтересів держави саме у спірних правовідносинах, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо цей компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва.
Згідно матеріалів справи, Кропивницькою окружною прокуратурою 22.04.2025 скеровано до Катеринівської сільської ради лист № 51-78-4559вих-25, у якому вказано про порушення умов використання земельної ділянки загальною площею 31,7730 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1870, а саме використання зазначеної земельної ділянки, яка за складом угідь є пасовищем, для вирощування сільськогосподарських культур (а.с. 75).
28.04.2025 за вих. № 425/01-20 Катеринівська сільська рада повідомила Кропивницьку окружну прокуратуру про нецільове використання земельної ділянки та просило вжити самостійні заходи для розірвання договору (а.с. 76).
Отже, Катеринівська сільська рада була обізнана про порушення відповідачем умов Договору та про правові наслідки такого порушення, однак відповідних заходів реагування задля усунення таких порушень сільською радою не вжито та не повідомлено про намір їх вжиття в подальшому.
Наведене підтверджує доводи Прокурора про наявність зі сторони Катеринівської сільської ради бездіяльності у питанні захисту інтересів держави у спірних правовідносинах.
11.09.2025 Прокурор направив Катеринівській сільській раді повідомлення в порядку абз. 3 ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" (а.с. 87-88).
Викладене вище свідчить про дотримання Прокурором порядку, передбаченого ст. 23 Закону "Про прокуратуру", та обґрунтованість визначення порушень інтересів держави і правильність зазначення позивача у справі.
2. Щодо підстав для розірвання договору.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.
Відповідно до Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1).
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13).
Права та обов'язки орендодавця визначає ст. 24 Закону України "Про оренду землі". Так, відповідно цієї статті орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних норм і правил.
Права та обов'язки орендаря визначає ст. 25 Закону України "Про оренду землі". Зокрема, орендар земельної ділянки зобов'язаний виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі.
Стаття 32 Закону України "Про оренду землі" передбачає можливість дострокового розірвання договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Як встановлено матеріалами справи, за умовами Договору оренди землі в оренду передано земельну ділянку загальною площею 31,7730 га, у тому числі пасовищ 31,7730 га, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, кадастровий номер земельної ділянки: 3522582800:02:000:1870 (п. 2.1, 2.2 Розділу 2 Договору оренди).
Земельна ділянка повинна використовуватись Орендарем відповідно до умов визначених у пунктах 5.1, 5.2 Договору та чіткого дотримання чинного законодавства України, дотримання вимог екологічної безпеки та збереження родючості ґрунтів, державних та місцевих стандартів норм і правил щодо використання землі (п. 5.4 Договору оренди).
До обов'язків Орендаря належить: використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення та умов договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного, екологічного законодавства, законодавства про охорону довкілля, державних стандартів, норм і правил (п. 8.4.2 Договору оренди); дотримуватись встановлених щодо об'єкта оренди обмежень в обсязі, передбаченому договором та законодавством (п. 8.4.5 Договору оренди); дотримуватись режиму використання земель сільськогосподарського призначення (п. 8.4.8 Договору оренди).
Згідно п. 7.1. Договору оренди на орендовану земельну ділянку встановлено обмеження, зокрема, заборона зміни виду угідь, розорювання; інші обмеження, що передбачені проектно-технічною документацією, витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
У той же час, надані до справи докази свідчать про те, що частина спірної земельної ділянки розорюється та використовується відповідачем не як пасовище, а для вирощування сільськогосподарських культур, тобто з порушенням умов договору оренди землі.
Так, згідно Акта обстеження земельної ділянки №2 від 16.04.2025, яке проводилось представниками Катеринівської сільської ради Кропивницького району, зафіксовано, що земельна ділянка з кадастровим номером 3522582800:02:000:1870 загальною площею 31,7730 га під пасовищами частково розорана та зайнята посівами ранніх зернових культур, що суперечить обмеженням (обтяженням) щодо її використання, зазначеним у п. 7.1 Договору оренди землі (а.с. 77).
Використання ТОВ "Деметра Аква Флора" земельної ділянки з відхиленням від затвердженого в установленому порядку проекту землеустрою (на час перевірки частина земельної ділянки розорана) встановлено також Управлінням з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (а.с. 81).
Отже, матеріалами справи підтверджено, що спірна земельна ділянка розорюється та використовується відповідачем не як пасовище, а для вирощування сільськогосподарських культур, тобто з порушенням умов договору оренди землі.
За ст. 96 ЗК України землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням, яким є допустимі напрями використання земельної ділянки відповідно до встановлених законом вимог щодо використання земель відповідної категорії та визначеного виду цільового призначення.
Згідно з ч. 2 ст. 651 ЦК України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Здійснюючи аналіз вказаних вище норм матеріального права, слід зазначити, Верховний Суд у постанові від 12.12.2019 у справі № 904/1054/19 зазначив, що діяльність відповідача щодо розорювання земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які за своїми характеристиками відносяться до пасовищ, є такою, що порушує встановлені законодавством та договором вимоги використання спірної земельної ділянки.
Судом встановлено, що на момент обстеження спірних земельних ділянок 16.04.2025 встановлено невідповідність у видах використання угідь сільськогосподарського призначення, визначених за відомостями Державного земельного кадастру, із фактичним використанням такої землі.
За приписами ст. 187 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
Слід зазначити, що обов'язкових вимог щодо складання акту обстеження земельних ділянок при здійсненні контролю за використанням земельних ділянок чинним законодавством не передбачено. Відтак, під час складання актів обстеження земельних ділянок позивач діяв в межах своїх повноважень.
Натомість про використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення як рільних відповідачем не заперечено, належних та допустимих доказів на спростування вказаного факту матеріали справи не містять.
З огляду на обставини недобросовісного виконання умов Договору орендарем, суд вважає обґрунтованою позовну вимогу про розірвання Договору оренди землі від 19.06.2019.
3. Щодо вимоги про повернення земельної ділянки.
Наслідки припинення або розірвання договору оренди землі визначені у ст. 34 Закону України "Про оренду землі". Так, у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця (ч. 1).
Згідно з ч. 2 ст. 653 ЦК України у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються.
У пункті 6.1. Договору оренди передбачено, що після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
У постанові від 20.11.2024 у справі № 918/391/23 Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про те, що вимога про повернення земельних ділянок є похідною від вимоги про розірвання договорів оренди. Тож за наявності правових підстав для розірвання договорів оренди неодмінним є обов'язок орендаря повернути земельні ділянки, що були у його користуванні
Враховуючи встановлені обставини підстав для розірвання Договору та перебування земельної ділянки у фактичному користуванні ТОВ "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА", ефективним та правомірним способом захисту порушеного права територіальної громади буде повернення їй відповідної земельної ділянки.
Як зазначено, відповідач заявив про визнання позову, про що подав до суду заяву від 30.10.2025.
За положеннями п. 1 ч. 2 ст. 46 ГПК України відповідач має право визнати позов на будь-якій стадії судового процесу.
Згідно з ч.ч. 1, 4 ст. 191 ГПК України, відповідач визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Пунктом 6 ст. 236 ГПК України визначено, якщо одна із сторін визнала пред'явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 191 цього Кодексу.
З огляду на встановлені вище обставини, суд вважає, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права та інтереси інших осіб і його дії не суперечать закону та не порушують права чи інтереси інших осіб.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для прийняття визнання позову відповідачем та задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Таким чином, позов Прокурора в інтересах держави в особі Катеринівської сільської ради до ТОВ "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА" про розірвання Договору оренди та повернення земельної ділянки з кадастровим номером 3522582800:02:000:1870 є обґрунтованим та підлягає задоволенню повністю.
Судові витрати.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
При цьому, частиною 1 ст. 130 ГПК України передбачено, що у разі, зокрема, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Окрім того, згідно ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
У відповідності до викладеного, суд стягує з відповідача на користь Прокурора 2 422,40 грн судового збору. Інша частина судового збору, підлягає поверненню Прокурору з державного бюджету, для чого останньому необхідно подати до суду відповідне клопотання.
Інших судових витрат сторони не заявляють.
Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 129, 130, 185, 191, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Розірвати договір оренди землі, укладений 19.06.2019 між Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА" (код ЄДРПОУ 42375058, вул. Ризька, буд. 12, м. Київ, 04112) щодо земельної ділянки загальною площею 31,7730 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1870.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА" (код ЄДРПОУ 42375058, вул. Ризька, буд. 12, м. Київ, 04112) повернути Катеринівській сільській раді Кропивницького району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 41744542, вул. Південна, 12, с. Катеринівка, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27630) земельну ділянку загальною площею 31,7730 га з кадастровим номером 3522582800:02:000:1870, що розташована на території Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області.
Стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА" (код ЄДРПОУ 42375058, вул. Ризька, буд. 12, м. Київ, 04112) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (просп. Європейський, 4, м. Кропивницький, 25006, ЄДРПОУ 02910025) судовий збір в сумі 2 422,40 грн.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Копії рішення направити Керівнику Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області, Кіровоградській обласній прокуратурі, Катеринівській сільській раді Кропивницького району Кіровоградської області та Товариству з обмеженою відповідальністю "ДЕМЕТРА АКВА ФЛОРА" до електронних кабінетів.
Повне рішення складено 17.11.2025.
Суддя В.В.Тимошевська