номер провадження справи 6/117/25
05.11.2025 Справа № 908/2322/25
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Федько О.А.,
за участю секретаря судового засідання Краснікової С.І.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні справу № 908/2322/25
за позовом: Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод СПЕЦМАШРЕМОНТ» (69034, м. Запоріжжя, вул. Штабна, буд. 9)
про стягнення грошових коштів,
за участю представників сторін:
від позивача - Мироненко Н.О. (самопредставництво), виписка з ЄДР, посвідчення № 1962 від 21.07.2025;
від відповідача - не з'явився.
Процесуальні дії по справі.
28.07.2025 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява (вх. № 2544/08-07/25) Запорізької міської ради до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод СПЕЦМАШРЕМОНТ» про стягнення 785 481,06 грн.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 28.07.2025, здійснено автоматизований розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/2322/25 та визначено до розгляду судді Федько О.А.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 01.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/2322/25, присвоєно справі номер провадження 6/117/25, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 26.08.2025 об 11 год. 00 хв.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 26.08.2025 підготовче засідання відкладено на 24.09.2025 о 09 год. 15 хв.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 24.09.2025 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів. Закрито підготовче провадження у справі № 908/2322/25. Призначено справу № 908/2322/25 до розгляду по суті на 21.10.2025 о 10 год. 30 хв.
У судове засідання 21.10.2025 з'явилась представниця позивача. Представник відповідача до суду не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, ухвала суду від 24.09.2025 року доставлена до його електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд» в ЄСІКС 24.09.2025 о 18:00. Про причини неявки суд не повідомив.
Суд, заслухавши вступне слово представниці позивача, на підставі ст. 216 ГПК України оголосив перерву в судовому засідання до 05.11.2025 о 12 год. 00 хв.
В судове засіданння 05.11.2025 з'явилась представниця позивача. Представник відповідача до суду не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, ухвала суду від 21.10.2025 року доставлена до його електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд» в ЄСІКС 22.10.2025 о 14:20, про що свідчить довідка про доставку електронного листа. Про причини неявки суд не повідомив.
Ураховуючи належне повідомлення відповідача про дату, час і місце розгляду справи, за відсутності поважних причин неявки, суд ухвалив розглядати справу за відсутності відповідача.
У судовому засіданні 05.11.2025 судом, в порядку ст. 240 ГПК України, проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення. Суд повідомив строк виготовлення повного тексту рішення, роз'яснив порядок і строк його оскарження.
Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.
Підставою для звернення з позовом визначено використання ТОВ «Завод СПЕЦМАШРЕМОНТ» земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:02:021:0032 комунальної власності, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Штабна, 9 без правовстановлюючих документів та без сплати орендних платежів, що відповідно до положень статей 1212-1214 ЦК України, є підставою для відшкодування Запорізькій міській раді доходів, які воно одержало у вигляді несплаченої орендної плати за період з 03.04.2017 по 31.12.2019 та з 01.04.2024 по 30.11.2024.
Просить стягнути з відповідача дохід, отриманий від безпідставно набутого майна за вказаний період в сумі 785 481,06 грн.
Під час розгляду справи позивач підтримав позовні вимоги з підстав, зазначених у позовній заяві.
Відповідач не скористався наданим йому законом правом на подання відзиву на позов.
Інші заяви по суті справи до суду не надходили.
Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) від сторін суду не надходило.
Згідно ч. 9 ст. 165 ГПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Ураховуючи ненадання відповідачем відзиву на позов, суд дійшов висновку, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи по суті.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
На підставі договору купівлі-продажу від 24.10.2011 Товариство з обмеженою відповідальністю «Завод «Спецмашремонт» придбало нерухоме майно: головний корпус інв. № 1001, побутовки інв. № 1002, трансформаторну підстанцію інв. № 1004, будівлю складу інв. № 1005, будівлю складу інв. № 1006, бокс інв. № 1022, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1080561923101. Вказане нерухоме майно розташоване за адресою: м. Запоріжжя, вул. Штабна, буд. 9.
Право власності відповідача на нерухоме майно зареєстровано 09.11.2011, номер відомостей про речове право: 17363584, що підтверджується Інформацією з державного реєстру речових прав від 19.06.2025.
Вказані об'єкти нерухомого майна знаходяться на земельній ділянці кадастровий номер: 2310100000:02:021:0032, площею 1,2220 га, яка належить Територіальній громаді м. Запоріжжя в особі Запорізької міської раді на праві комунальної власності.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, станом на 08.07.2025, відсутня інформація про зареєстроване за відповідачем право оренди вказаної земельної ділянки.
Згідно з інформацією Головного управління ДПС у Запорізькій області вих. №148/5/08-01-04-08-05 від 08.01.2025, ТОВ «Завод Спецмашремонт» за земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:02:021:0032 нараховувало та сплачувало податок на землю, зокрема, за 2024 р. нараховано 156 667,42 грн, сплачено - 77700,19 грн; за 2017 - 2019 р.р. - не нараховано опдатку та не сплачено.
28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю», яким було внесено зміни до рішення Запорізької міської ради №6. Зазначеним рішенням Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки). Відповідно до додатку до вказаного рішення, річний розмір орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:02:021:0032 не змінився та становить 3 відсотки від нормативної грошової оцінки.
Відповідно до витягу№ НВ-2300287642025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 18.03.2025, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:02:021:0032 становить 12165865,40 грн.
Відповідно до даних офіційного сайту Державної податкової служби України Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру на виконаннястатті 289 Податкового кодексу України повідомила про значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 1996 - 2024 роки.
Зокрема, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2017 - 2019 р.р., за 2024 - 1,12.
За розрахунком Запорізької міської ради, недоотриманий дохід за фактичне користування ТОВ «Завод Спецмашремонт» земельною ділянкою площею 12220 кв.м, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Штабна, 9 без оформлення правовстановлюючих документів, що посвідчує право оренди (користування) за період з 03.04.2017 по 31.12.2019 та з 01.04.2024 по 30.11.2024 складає - 785 481,06 грн, зокрема:
- за період з 03.04.2017 по 31.12.2017 - 182467,48 грн;
-за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 - 245105,47 грн;
- за період з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 245105,47 грн;
- за період з 01.04.2024 по 30.11.2024- 112 802,64 грн.
Позивач направив відповідачу вимогу (вих. № 01-02-11/1129 від 19.06.2025) про повернення доходу, отриманого від безпідставно набутого майна за спірний період, до якого було надано розрахунок суми доходу та витяг № НВ-2300287642025 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 18.03.2025.
Вимога була надіслана засобом поштового зв'язку 20.06.2025, про що свідчить опис вкладення до цінного листа, фіскальний чек відділення поштового зв'язку та список згрупованих відправлень.
Ураховуючи викладене, несплату відповідачем в добровільному порядку зазначеної суми, відповідно до положень статей 1212-1214 ЦК України Запорізька міська рада звернулась до господарського суду з позовом про стягнення з ТОВ «Завод Спецмашремонт» доходу, отриманого від безпідставно набутого майна (у вигляді несплаченої орендної плати за період з 03.04.2017 по 31.12.2019 та з 01.04.2024 по 30.11.2024) в розмірі 785 481,06 грн.
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на землю.
Статтею 83 Земельного кодексу України визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.
Земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:02:021:0032 належить до комунальної власності, власником земельної ділянки є територіальна громада міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради, що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, номер інформаційної довідки 434486862 від 08.07.2025.
За даними Державного земельного кадастру, вказана земельна ділянка загальною площею площею 1,222 га, розташована за адресою: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Штабна, 9, категорія земель - землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення; цільове призначення земельної ділянки - 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком.
Приписами статті 116 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
За змістом статей 122, 123, 124 ЗК України селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про оренду землі» об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.
Як встановлено судом, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності, відповідачем набуто право власності на нерухоме майно, розташоване за адресою м. Запоріжжя, вул. Штабна, 9 за договором купівлі-продажу від 24.10.2011, державну реєстрацію речового права проведено 09.11.2016. Зазначене нерухоме майно розташоване на земельній ділянці, що має кадастровий номер 2310100000:02:021:0032.
Згідно з ч. 1 ст. 120 ЗК України у разі набуття права власності на об'єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об'єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці (крім земель державної, комунальної власності), право власності на таку земельну ділянку одночасно переходить від відчужувача (попереднього власника) такого об'єкта до набувача такого об'єкта без зміни її цільового призначення. У разі якщо відчужувачу (попередньому власнику) такого об'єкта належала частка у праві спільної власності на земельну ділянку, до набувача цього об'єкта переходить право власності на таку частку. При вчиненні правочину, що передбачає перехід права власності на зазначений об'єкт, мають дотримуватися вимоги частини шістнадцятої цієї статті.
Частиною 2 ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, ураховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, особа яка придбала такий об'єкт стає фактичним користувачем тієї земельної ділянки, на якій такий об'єкт нерухомого майна розташований, а відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформлення прав на цю ділянку (без укладення договору оренди тощо) та недоотримання її власником доходів у виді орендної плати є за своїм змістом кондикційними (постанова Верховного Суду у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20).
З матерілів справи судом установлено, що між відповідачем та Запорізькою міською радою не укладався договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:02:021:0032.
Згідно з інформацією Головного управління ДПС у Запорізькій області вих. №148/5/08-01-04-08-05 від 08.01.2025, ТОВ «Завод Спецмашремонт» за земельну ділянку кадастровий номер 2310100000:02:021:0032 нараховувало та сплачувало податок на землю, зокрема за 2024 р. нараховано 156 667,42 грн, сплачено - 77700,19 грн; за 2017 - 2019 р.р. - не нараховано та не сплачено.
Згідно з ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1214 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави.
Кондиційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала. При цьому, під набуттям майна в даних правовідносинах слід розуміти збільшення вартості власного майна набувача; приєднання до нього нових цінностей, внаслідок чого потерпілий несе додаткові витрати або втрачає належне йому майно, тобто збереження майна однією особою відбувається за рахунок іншої.
Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення і його юридичному змісту. Тобто, відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином. Разом з цим, обов'язок набувача повернути безпідставно набуте (збережене) майно потерпілому не належить до заходів відповідальності, оскільки боржник при цьому не несе жодних майнових затрат він зобов'язується повернути тільки майно, яке безпідставно утримував (зберігав).
З огляду на викладене, фактичний користувач земельної ділянки, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України.
З огляду на викладене, у період з 03.04.2017 по 31.12.2019 та з 01.04.2024 по 30.11.2024 земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:02:021:0032 площею 12220 кв.м за адресою: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Штабна, 9 перебувала у користуванні відповідача у зв'язку з розташуванням на цій земельній ділянці об'єктів нерухомого майна, що належать відповідачу на праві приватної власності.
Ураховуючи вищевикладені обставини, суд погоджується з доводами позивача, що ТОВ «Завод Спецмашремонт», не сплачуючи орендну плату за користування земельною ділянкою у вказаний період за відсутності укладеного договору, збільшило вартість власного майна, а Запорізькою міською радою втрачено належне їй майно (кошти від орендної плати), на отримання яких позивач цілком підставно очікував.
Таким чином, використання спірної земельної ділянки відповідачем без належного правового оформлення у спірний період позбавило Запорізьку міську раду, як власника землі, права отримувати від цієї ділянки дохід у розмірі орендної плати.
Статтею 206 ЗК України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
В силу статті 143 Конституції України, статті 12 Податкового кодексу України, частини першої статті 69 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Запорізька міська рада наділена повноваженнями самостійно встановлювати місцеві податки та збори у порядку, визначеному Податковим кодексом України, чим забезпечується реалізація принципу правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності місцевого самоврядування, під яким розуміється право територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Статтею 284 Податкового кодексу України передбачено, що органи місцевого самоврядування уповноважені встановлювати ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.
До місцевих податків, зокрема належить податок на майно, до складу якого входить плата за землю - обов'язковий платіж, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (ст. 10, пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).
Згідно положень ст. 21 Закону України «Про оренду землі» та підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою, а його розмір визначається на підставі законодавчих актів.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ТОВ «Завод Спецмашремонт» не є власником та постійним землекористувачем земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:02:021:0032, а тому не є суб'єктом плати за землю у формі земельного податку (підпункт 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України). При цьому єдина можлива форма здійснення плати за землю для нього, як землекористувача, є орендна плата.
Рішенням Запорізької міської ради № 6 від 30.06.2015 (дата оприлюднення 30.06.2015) встановлено податок на майно (в частині плати за землю). В пункті 4 зазначеного рішення вирішено встановити розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки) (додаток 3).
В додатку № 3 цього рішення наведені розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки). Зокрема, зазначено, що для інших земельних ділянок міста Запоріжжя розмір орендної плати у відсотках від їх нормативної грошової оцінки становить три відсотки.
30.06.2015 рішенням Запорізької міської ради № 7 було затверджено нормативну грошову оцінку земель м. Запоріжжя, яку введено в дію з 01.01.2016 року. В пункті 3 рішення зазначено, що базова вартість одного квадратного метра земель міста Запоріжжя станом на 01.01.2013 року становить 239,50 грн., та з урахуванням коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2014 рік - 299,14 грн. В пункті 7 цього рішення зазначено про введення в дію нормативну грошову оцінку земель міста з 01.01.2016 року.
З наведеного вбачається, що Запорізька міська рада в межах наділених повноважень, у відповідності до законодавства України, затвердила та встановила податок та збори на користування землями міста Запоріжжя.
За умовами підпунктів 288.5.1, 288.5.2 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення №26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю», яким було внесено зміни до рішення Запорізької міської ради №6. Зазначеним рішенням Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки). Відповідно до додатку до вказаного рішення, річний розмір орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:02:021:0032 не змінився та становить 3 відсотки від нормативної грошової оцінки.
Рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 та від 28.11.2018 №26 у спірний період не змінювались, не скасовувались і є чинними.
За даними витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок №НВ-2300287642025, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:02:021:0032 становить 12165865,40 грн.
За правовим висновком, викладеним у постанові об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 14.02.2022 у справі №646/4738/19, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним та допустимим доказом, який підтверджує дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період (постанова Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі №905/1680/20 (п. 7.19), постанова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.08.2022 у справі №922/2060/20, постанова Верховного Суду від 09.02.2022 у справі № 910/8770/19, постанова Верховного Суду від 14.09.2022 у справі № 904/4933/15, постанова Верховного Суду від 01.03.2023 у справі № 751/1543/19).
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 №1147 затверджена «Методика нормативної грошової оцінки земельних ділянок» (далі по тексту Методика). Ця Методика встановлює методологічні засади проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка застосовується у випадках, визначених Законом України «Про оцінку земель». Об'єктом нормативної грошової оцінки є земельні ділянки усіх категорій та форм власності в межах території територіальної громади (або її частини) (згідно п. 1 Методики).
Відповідно до п. 20 Методики дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою, форму якої наведено в додатку 16, що подається в електронній або паперовій формі, як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за формою згідно з додатком 17. Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок оформляється і видається автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру.
Наданий до позовної заяви Витяг №НВ-2300287642025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 18.03.2025 відповідає додатку 17 Методики.
Відтак, оскільки нормативна грошова оцінка земельних ділянок міста Запоріжжя є сталою та не зазнала змін у період з 01.01.2016 по 30.11.2024, суд вважає, що використання Позивачем витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 18.03.2025 та ділення розміру такої оцінки на відповідні щорічні коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за попередній 2024 рік (і послідовного ділення отриманої нормативної грошової оцінки на такі коефіцієнти за 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017 роки) при здійсненні розрахунку заборгованості є правомірним та відповідає вищевказаним висновками Великої Палати Верховного Суду, зокрема від 09.11.2021 у справі №905/1680/20.
З урахуванням вищенаведених обставин, на підставі рішень Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», від 28.11.2018 № 26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю» здійснено розрахунок недоотриманих доходів за фактичне користування ТОВ «Завод Спецмашремонт» земельною ділянкою з кадастровим номером 2310100000:02:021:0032, площею 1,222 га, яка розташована за адресою: Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Штабна,9, без оформлення правовстановлюючого документу, що посвідчує право оренди (користування), за період з 03.04.2017 по 31.12.2019 та з 01.04.2024 по 30.11.2024.
Згідно вказаного розрахунку загальний розмір недоотриманих доходів за фактичне користування земельною ділянкою без оформлення правовстановлюючого документа, що посвідчує право оренди (користування) за період з 03.04.2017 по 31.12.2019 та з 01.04.2024 по 30.11.2024 складає - 785 481,06 грн, зокрема:
- за період з 03.04.2017 по 31.12.2017 - 182467,48 грн;
-за період з 01.01.2018 по 31.12.2018 - 245105,47 грн;
- за період з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 245105,47 грн;
- за період з 01.04.2024 по 30.11.2024- 112 802,64 грн.
Як убачається зі вказаного розрахунку, нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 2017- 2019 та за 2024 р.р. була визначена позивачем з урахуванням коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель, які оприлюднені на офіційному сайті Державної податкової служби України (лист Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру) та врахована сума земельного податку за 2024 рік, яка була нарахована відповідачем, пропорційно до спірного періоду .
Перевіривши наданий позивачем розрахунок та проаналізувавши фактичні обставини справи і письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд вважає наданий розрахунок обґрунтованим.
Приписами ст. ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із ст. ст. 78, 79 ГПК України, достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідач заявлені позовні вимоги належними та допустимими доказами не спростував, доказів перерахування на користь позивача доходу, набутого за період з 03.04.2017 по 31.12.2019 та з 01.04.2024 по 30.11.2024 у вигляді несплаченої орендної плати в сумі 785 481,06 грн суду не надав, відтак позовні вимоги про стягнення з відповідача вказаної суми є обґрунтованими, підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами.
Ураховуючи встановлені обставини у даній справі, предмет та визначені прокурором підстави позову, принципи диспозитивності, змагальності та рівності сторін перед законом і судом, суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі.
Щодо розподілу судових витрат.
Згідно з п. 12 ч. 3 ст. 2 ГПК України до основних засад (принципів) господарського судочинства, віднесено, зокрема, відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.
За результатами вирішення спору судові витрати щодо судового збору у справі покладаються на відповідача відповідно до ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод СПЕЦМАШРЕМОНТ» (код ЄДРПОУ 33134397, м. Запоріжжя, Штабна, буд. 9) на користь Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 04053915, м. Запоріжжя пр. Соборний, буд. 206) дохід, отриманий від безпідставно набутого майна за період з 03.04.2017р. по 31.12.2019р. та з 01.04.2024р. по 30.11.2024р. в розмірі 785 481,06 грн (сімсот вісімдесят п'ять тисяч чотириста вісімдесят одну гривню 06 коп.) та судовий збір у розмірі 9425,77 грн (дев'ять тисяч чотириста двадцять п'ять гривень 77 коп.).
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено згідно з вимогами ст. 238 ГПК України та підписано 17.11.2025.
Рішення розміщується в Єдиному державному реєстрі судових рішень за вебадресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.
Суддя О.А. Федько