Постанова від 13.11.2025 по справі 638/16877/25

Справа №638/16877/25

Провадження № 3/638/4941/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2025 року Шевченківський районний суд м. Харкова у складі :

Головуючого судді Подус Г.С.,

за участю секретаря Двойних А.С.,

прокурора Кіншакової Н.,

правопорушника ОСОБА_1

захисника Стаценка Д.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні зали судових засідань суду в м.Харкові матеріал, що надійшов з 7-го управління Департаменту стратегічних Національної поліції України відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Харкова, громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт ID карта НОМЕР_2 , виданий 21.08.2023 року Київським відділом у м. Харкові ГУДМС України у Харківській області, молодший інспектор-кінолог відділу охорони, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст. 172-6 КУпАП,

встановив:

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 531, ОСОБА_1 , будучи сержантом внутрішньої служби, 29.02.2024 звільненою з посади молодшого інспектора-кінолога відділу охорони Державної установи «Холодногірська виправна колонія (№ 18)», являючись відповідно до п. п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам абз. 2 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 19.05.2025 о 16.22, подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2024 рік (далі - щорічна декларація за 2024 рік), чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП.

Відповідно до п. п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби є суб'єктами, на яких поширюється дія Закону № 1700-VII.

Згідно з ч. 1 ст. 6, ст. 11, ч. ч. 1, 6 ст. 14 Закону України «Про державну кримінальну-виконавчу службу України» державна кримінально-виконавча служба України відповідно до закону здійснює правозастосовні та правоохоронні функції і складається з центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, його територіальних органів управління, кримінально-виконавчої інспекції, установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, воєнізованих формувань, навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, підприємств установ виконання покарань, інших підприємств, установ і організацій, створених для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України. Установи виконання покарань та слідчі ізолятори утворюються і ліквідуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань та виконують функції, передбачені законом та іншими нормативно-правовими актами. До персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України належать особи рядового і начальницького складу (далі - особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби), спеціалісти, які не мають спеціальних звань, та інші працівники, які працюють за трудовими договорами в Державній кримінально-виконавчій службі України (далі - працівники кримінально-виконавчої служби). Особам рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби встановлюються такі спеціальні звання: молодший начальницький склад: молодший сержант внутрішньої служби; сержант внутрішньої служби; старший сержант внутрішньої служби; старшина внутрішньої служби; прапорщик внутрішньої служби; старший прапорщик внутрішньої служби.

Наказом начальника Державної установи «Холодногірська виправна колонія (№ 18)» від 08.08.2022 № 182/ОС-22 ОСОБА_1 (до шлюбу - ОСОБА_2 ) 09.08.2022 призначено молодшим інспектором-кінологом відділу охорони Державної установи «Холодногірська виправна колонія (№ 18)».

ОСОБА_1 (до шлюбу - ОСОБА_2 ) 09.08.2022 склала присягу співробітника Державної кримінально-виконавчої служби України.

Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 , виданого 28.07.2023, ОСОБА_3 після реєстрації шлюбу з ОСОБА_4 змінено прізвище на ОСОБА_5 .

Наказом начальника Державної установи «Холодногірська виправна колонія (№ 18)» від 31.08.2023 № 220/ОС-23 ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання сержанта внутрішньої служби.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи особою начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Наказом начальника Державної установи «Холодногірська виправна колонія (№ 18)» від 27.02.2024 № 64/ОС-24 ОСОБА_1 29.02.2024 звільнено з посади молодшого інспектора-кінолога відділу охорони вказаної установи.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Статтею 14 Закону України «Про державну кримінальну-виконавчу службу України» встановлено, що на осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».

Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Приміткою до ст. 1726 КУпАП встановлено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Згідно протоколу ОСОБА_1 19.05.2025 о 16.22 подала щорічну декларацію за 2024 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Покликання на вказану декларацію в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/83cb6a8d-f3f3-4457-b985-b108ce0a9c8e.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2024 рік (яку відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII повинна була подати до 01.04.2025) подала 19.05.2025, тобто несвоєчасно.

Захисник ОСОБА_1 - адвокат Стаценко Д.Р. надав до суду письмове клопотання про закриття провадження у справі, зокрема через відсутність в діях ОСОБА_1 умислу. Крім того, вказував, що справа повинна бути закриття на підставі ч.4 ст. 38 КУпАП з огляду на наступне. У матеріалах справи № 638/16877/25 наявне ПОВІДОМЛЕННЯ про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 04.04.2025 № 3/2-3 (далі по тексту - Повідомлення), відповідного до якого старшим інспектором відділу по роботі з персоналом державної установи “Холодногірська виправна колонія (№18)» лейтенантом внутрішньої служби Юлією ФЕДЬ - Національному агентству з питань запобігання корупції було повідомлено про встановлення факту неподання ОСОБА_1 щорічної за 2024 рік декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Повідомлення датоване 04 квітня 2025 року, водночас підтверджено його отримання Національним агентством з питань запобігання корупції - 09.04.2025 № 65492/0/06-25. Отже, саме 04.04.2025 Державною установою «Холодногірська виправна колонія (№ 18)» був встановлений факт неподання ОСОБА_1 декларації. Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 51, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення. Моментом виявлення правопорушення є НЕ дата складення протоколу, а дата, коли уповноважений суб'єкт (у нашому випадку Державна установа «Холодногірська виправна колонія (№ 18)») виявив факт неподання відповідної декларації, а саме 04.04.2025. Саме вказане Повідомлення стало підставою для складення протоколу № 531 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 23.08.2025 року. Визначення на законодавчому рівні у ст.38 КУпАП тривалості строків накладення адміністративного стягнення безпосередньо пов'язане з можливістю реального впливу адміністративної відповідальності на суспільні відносини, поведінку суб'єктів, їхню правосвідомість тощо, тобто з можливістю реалізації функцій адміністративної відповідальності, яка втрачається з плином часу. Так, станом на 04.04.2025 року у розпорядженні Державної установи «Холодногірська виправна колонія (№ 18)» були всі відомості і документи про можливе вчинення громадянкою ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а тому саме 04.04.2025 слід вважати датою виявлення адміністративного правопорушення. Таким чином, на день розгляду справи про адміністративне правопорушення в суді закінчився шестимісячний строк, встановлений ч. 4 ст. 38 КУпАП для накладення адміністративного стягнення

ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримала думку свого захисника.

Прокурор у судовому засіданні категорично заперечував проти клопотання захисника, зазначивши, що моментом вчинення інкримінованого правопорушення є саме дата складання протоколу відносно ОСОБА_1 .

Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши надані матеріали, оцінивши надані докази кожний окремо та у їх сукупності, встановив наступне.

Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно положень статті 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Разом із тим, згідно частиною четвертою статті 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Для визначення початку перебігу строку давності притягнення особи до адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язане з корупцією, важливу роль відіграють як день вчинення, так і день виявлення правопорушення.

Моментом виявлення порушення, пов'язаного з корупцією є момент отримання інформації про таке порушення уповноваженими (особою чи органом державної влади). При цьому складання адміністративного протоколу про вчинення порушення, пов'язаного з корупцією - є лише окремою процесуальною дією, вчиненою на підставі виявленого факту порушення, пов'язаного з корупцією (факт виявлення порушення - це окрема подія, яка завжди передує складанню протоколу про вчинення порушення).

Так, суд вважає, що факт виявлення порушення - це окрема подія, яка завжди передує складанню протоколу про вчинення порушення, тобто моментом виявлення порушення, пов'язаного з корупцією є момент отримання інформації про таке порушення уповноваженими (особою чи органом державної влади). Складання адміністративного протоколу про вчинення порушення, пов'язаного з корупцією є окремою процесуальною дією. Сам протокол фактично є суб'єктивний виклад свого бачення уповноваженою особою та фіксація обставин певної події на основі наявних доказів.

Так, ОСОБА_1 19.05.2025 о 16.22 подала щорічну декларацію за 2024 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Покликання на вказану декларацію в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/83cb6a8d-f3f3-4457-b985-b108ce0a9c8e.

З матеріалів справи вбачається, що наявне повідомлення про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 04.04.2025 № 3/2-3, відповідного до якого старшим інспектором відділу по роботі з персоналом державної установи «Холодногірська виправна колонія (№18)» лейтенантом внутрішньої служби Юлією ФЕДЬ - Національному агентству з питань запобігання корупції було повідомлено про встановлення факту неподання ОСОБА_1 щорічної за 2024 рік декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Повідомлення датоване 04 квітня 2025 року, водночас підтверджено його отримання Національним агентством з питань запобігання корупції - 09.04.2025 № 65492/0/06-25.

Враховуючи викладене, датою виявлення правопорушення є 04 квітня 2025 року. Протокол про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, був складений, 23.08.2025.

Відповідно до статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Згідно з пунктом 7 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

Закінчення строків накладення адміністративних стягнень є підставою, що виключає провадження у справі на будь-якій стадії, що унеможливлює здійснення будь-яких заходів, спрямованих на притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Приписи 247 статті КУпАП є імперативними, і чітко вказують, що суд повинен лише закрити провадження не вирішуючи при цьому жодних інших питань.

У відповідності до частини першої статті 284 КУпАП можливо винесення однієї з таких постанов: про накладення адміністративного стягнення; про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу; про закриття справи.

Отже, з дня виявлення даного правопорушення пройшло більше шести місяців (дата виявлення правопорушення 04.04.2025), тому на момент вирішення даної справи спливли строки накладення адміністративного стягнення, передбачені статтею 38 КУпАП, у зв'язку із чим ОСОБА_1 не може бути притягнута до адміністративної відповідальності, а провадження у справі підлягає закриттю з цих підстав.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку про закриття провадження у справі у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених статтею 38 КУпАП.

Враховуючи, що визначений статтею 38 КУпАП строк накладення адміністративного стягнення за вчинення ОСОБА_1 , вказаного правопорушення закінчився, провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 7 статті 247 КУпАП у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.

Керуючись статтями 38, 172-6, 221, 247, 283, 284 КУпАП, суд -

постановив:

Провадження у справі стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 172-6 КУпАП, закрити у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення, передбаченого статтею 38 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Харківського апеляційного суду.

Строк пред'явлення постанови до виконання протягом трьох місяців, з наступного дня після набрання рішенням законної сили.

Головуючий: суддя