(про тимчасовий доступ до речей і документів)
Справа № 348/2878/25
Номер провадження 1-кс/348/553/25
17 листопада 2025 року м.Надвірна
Слідчий суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянув клопотання слідчого СВ Надвірнянського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області, лейтенанта поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Клопотання надійшло до суду 10.11.2025 р.
Суд перевіривши надані матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження за № 12025091200000268 від 20.08.2025 року, у межах якого було подано клопотання, та, дослідивши докази по даних матеріалах,-
Слідчий СВ Надвірнянського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області, лейтенант поліції ОСОБА_3 звернувся до суду із клопотанням, погодженим з прокурором Надвірнянської окружної прокуратури Івано-Франківської області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчим відділенням Надвірнянського відділу поліції Головного управління національної поліції в Івано-Франківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12025091200000268 від 20.08.2025 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 190 КК України.
В обґрунтування вимог слідчий посилається на те, що 19.08.2025 року до ЧЧ Надвірнянського РВП поступила заява від ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жит. АДРЕСА_1 , т. НОМЕР_1 , про те, що 02.07.2025 року заявниця двома платижами на розрахунковий рахунок НОМЕР_2 надіслала в додатку « ІНФОРМАЦІЯ_2 » 4000 тис. євро, і 03.07.2025 року заявниця одним платижем на розрахунковий рахунок НОМЕР_3 надіслала грошові кошти в сумі 2000 тис. євро одержувачу ОСОБА_6 , за вчинення нею дій пов'язаних із оформлення документів.
Під час досудового розслідування вказаного кримінального провадження було встановлено, що з приводу звільнення чоловіка потерпілої з військової служби, ОСОБА_5 домовлялась із невідомою особою через месенеджер «whatsaрр» до якого приєднаний мобільний номер телефону НОМЕР_4 , користувачем якого надано реквізити для оплати, а саме банківський рахунок відкритий в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (АТ " ІНФОРМАЦІЯ_4 ") - НОМЕР_2 , на який було перераховано грошові кошти загальним розміром 4000 євро.
В ході проведення досудового розслідування з метою встановлення всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, зокрема осіб, які його вчинили та фактів, що підлягають доказуванню в ході досудового розслідування, а також прийняття законного і обґрунтованого рішення та досягнення завдань даного кримінального провадження виникла необхідність в отриманні розширеної інформації щодо банківського рахунку відкритого в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » НОМЕР_2 , зокрема:
- Завірених копії договорів про відкриття банківського рахунку
ІНФОРМАЦІЯ_4 » НОМЕР_2 , заяв про приєднання до
банківських послуг, в тому числі в електронних формах, сканованих копії
паспорту, реєстраційного номеру облікової карти платника податків та інших документів, наданих при відкритті рахунку та фотозображень особи, яка відкривала або змінювала рахунок;
- Інформації про рух коштів по банківського рахунку АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » НОМЕР_2 із зазначенням точного часу, дати, суми коштів, реквізитів контрагентів, призначень платежів та проведених операцій, записів (фотозображень) з камер відеоспостереження банкоматів, через які було знято грошові кошти за період часу з 00:00 год. 02.07.2025 по 17.11.2025 року;
- Інформації про перелік ІР-адрес та геолокації місця авторизації в інтернет-банкінгу, часу та дата входу до особистого кабінету Інтернет-банкінгу АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » з використанням якого здійснювалось обслуговування банківського рахунку з 00:00 год. 02.07.2025 по 17.11.2025 ;
- Інформації про перелік пристроїв та абонентських номерів мобільних телефонів за допомогою яких здійснювались входи до особистого кабінету Інтернет-банкінгу АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », з використанням якого здійснювалось обслуговування банківського рахунку з 00:00 год. 02.07.2025 по час виконання ухвали;
- Інформації про всі фінансові мобільні номери телефонів, які були раніше та є на цей час прив'язаними до особового кабінету та використовувалися для обслуговування банківського рахунку з 00:00 год. 02.07.2025 по 17.11.2025 року.
Інформація щодо банківського рахунку НОМЕР_2 перебуває у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », що розташований за адресою, АДРЕСА_2 .
Отримання вказаної інформації та документів має доказове значення у даному кримінальному провадженні, надасть змогу ідентифікувати особу якій було перераховано кошти та забезпечить швидке, повне, об'єктивне та всебічне досудове розслідування.
Для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, зокрема встановлення фактів вчинення неправомірних дій невстановленою особою, які виразились у заволодінні чужим майном, а також встановлення кола осіб, які причетні до протиправної діяльності, на теперішній час виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей та документів, які знаходяться у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Слідчий в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд клопотання про тимчасовий доступ без його участі, просив клопотання задовольнити в повному обсязі.
Особа, у володінні якої знаходяться речі і документи, до яких просить надати доступ слідчий, була викликана в судове засідання, але представник не з'явився, у відповідності до ч.4 ст.163 КПК України його неявка не є перешкодою для розгляду клопотання.
Відповідно до ч. 4 ст.107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень КПК України судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснюється.
Беручи до уваги вище наведене, враховуючи, що всі особи, які беруть участь у судовому провадженні в судове засідання не прибули, слідчий суддя приходить до висновку, про можливість розгляду клопотання без здійснення фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження.
Дослідивши клопотання, матеріали, якими дізнавач обґрунтовує доводи клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання відповідає вимогам ст.160 КПК України і є обґрунтованим та таким, що підлягає до часткового задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися із клопотанням про тимчасовий доступ до інформації, яка містить охоронювану законом таємницю.
Згідно ч.1 ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч.2 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого-судді, суду.
Згідно з ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Ст. 162 КПК України визначено перелік охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать: конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю.
З клопотання вбачається, що сторона кримінального провадження просить про надання тимчасового доступу до речей і документів, які підпадають під визначення охоронюваної законом таємниці.
Зазначена інформаціє не є речами та документами, до яких заборонено доступ (відповідно до ст. 161 КПК).
Таким чином інформація, необхідність в отриманні якої виникла в ході проведення досудового розслідування, становить охоронювану законом таємницю, у зв'язку з чим її отримання шляхом надсилання запиту є неможливим.
Відповідно до абз. 1 ч. 6 ст.163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, а відповідно до ч. 7 цієї статі, слідчий суддя в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення цих речей і документів.
З клопотання встановлено, що сторона кримінального провадження просить про надання тимчасового доступу до речей і документів, які підпадають під визначення охоронюваної законом таємниці.
Наданими стороною кримінального провадження матеріали клопотання поза розумним сумнівом доведено, що на даний час проводиться вичерпний комплекс заходів, спрямованих на розкриття кримінального правопорушення та встановлення осіб (їх місце знаходження), які його вчинили, як і доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в зазначених в клопотанні документах та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою вказаних документів, а можливе їх вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до таких.
Разом з тим, вимога надати тимчасовий доступ до документів крім слідчих, які включені до групи по даному кримінальному провадженню, ще й оперативним уповноваженим СКР Надвірнянського РВП ГУНП, не узгоджується з вимогами КПК України, ст.41 якого не передбачає повноважень оперативних підрозділів на участь у реалізації заходів забезпечення кримінального провадження, до яких належить й тимчасовий доступ.
Отже, враховуючи вище наведене та те, що інформація, яка містить охоронювану законом таємницю надасть змогу в подальшому використовувати як докази отримані відомості, слідчий суддя вважає вказаний захід забезпечення доцільним, співмірним та таким, що відповідає завданням кримінального провадження, тому клопотання слід задоволити частково.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 40, 107, 159, 160, 162, 163 КПК України, слідча суддя, -
Клопотання слідчого СВ Надвірнянського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області, лейтенанта поліції ОСОБА_3 погоджене з прокурором Надвірнянської окружної прокуратури Івано-Франківської області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю - задовільнити частково.
Надати тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у розпорядженні та володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », що розташований за адресою, АДРЕСА_2 , а саме:
- Завірених копії договорів про відкриття банківського рахунку
ІНФОРМАЦІЯ_4 » НОМЕР_2 , заяв про приєднання до
банківських послуг, в тому числі в електронних формах, сканованих копії
паспорту, реєстраційного номеру облікової карти платника податків та інших документів, наданих при відкритті рахунку та фотозображень особи, яка відкривала або змінювала рахунок,
- Інформації про рух коштів по банківського рахунку АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » НОМЕР_2 із зазначенням точного часу, дати, суми коштів, реквізитів контрагентів, призначень платежів та проведених операцій, записів (фотозображень) з камер відеоспостереження банкоматів, через які було знято грошові кошти за період часу з 00:00 год. 02.07.2025 по 17.11.2025 року;
- Інформації про перелік ІР-адрес та геолокації місця авторизації в інтернет-банкінгу, часу та дата входу до особистого кабінету Інтернет-банкінгу АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » з використанням якого здійснювалось обслуговування банківського рахунку з 00:00 год. 02.07.2025 по 17.11.2025 ;
- Інформації про перелік пристроїв та абонентських номерів мобільних телефонів за допомогою яких здійснювались входи до особистого кабінету Інтернет-банкінгу АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », з використанням якого здійснювалось обслуговування банківського рахунку з 00:00 год. 02.07.2025 по час виконання ухвали;
- Інформації про всі фінансові мобільні номери телефонів, які були раніше та є на цей час прив'язаними до особового кабінету та використовувалися для обслуговування банківського рахунку з 00:00 год. 02.07.2025 по 17.11.2025 року.
Вилучення належним чином завірених копій документів за можливості провести у відділенні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », що знаходиться у м. Івано-Франківськ.
Ухвала підлягає виконанню старшому слідчому СВ Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_7 , слідчому СВ Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 , слідчому СВ Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_8 , заступнику начальника СВ Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_9 , начальникові СВ Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_10 .
У разі невиконання ухвали може бути постановлена ухвала про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання і вилучення зазначеної інформації.
Ухвала дійсна до 17.12.2025 року.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді та включені до апеляційної скарги на судове рішення.
Слідчий суддя ОСОБА_1