Постанова від 17.11.2025 по справі 467/1641/25

Справа № 467/1641/25

Провадження № 1-в/467/387/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.11.2025 року Арбузинський районний суд Миколаївської області в складі:

головуючого - судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

засудженого ОСОБА_3 ( у режимі відеоконференції),

засудженого ОСОБА_4 (у режимі відеоконференції),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с-щі Арбузинка клопотання засудженого

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Тирасполь Молдови, засудженого вироком Київського районного суду м.Одеси від 12 квітня 2021 року за ч.2 ст.121 КК України до 7 років позбавлення волі, звільненого 08 серпня 2024 року ухвалою Арбузинського районного суду Миколаївської області умовно-достроково на строк 3 роки 4 місяці 12 днів

про припинення адміністративного нагляду

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2025 року засуджений ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про припинення адміністративного нагляду, посилаючись на те, що 08 серпня 2024 року ухвалою Арбузинського районного суду Миколаївської області він був звільнений від відбування покарання умовно-достроково для проходження військової служби на строк 3 роки 4 місяці 12 днів з установленням по відношенню до нього адміністративного нагляду на визначений строк. На теперішній час строк адміністративного нагляду минув, рішень про його продовження не ухвалювалось. Мотивуючи своє клопотання тим, що з моменту звільнення він громадського порядку не порушував, не вчиняв адміністративних чи кримінальних правопорушень, проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , прохав визнати адміністративний нагляд, встановлений щодо нього припиненим у зв'язку з закінченням строку його дії.

У судовому засіданні засуджений та його захисник підтримали подане клопотання.

Прокурор та представник військової частини НОМЕР_1 в судове засідання не з'явились, будучи належним чином повідомленими про час та місце слухання справи.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши учасників процесу, суд приходить до наступного.

Згідно із ч. 1 ст. 539 КПК України питання, які виникають під час та після виконання вироку вирішуються судом за клопотанням (поданням) прокурора, засудженого, його захисника, законного представника, органу або установи виконання покарань, а також інших осіб, установ або органів у випадках, встановлених законом.

Пунктом 1 частини 2 статі 539 КПК України передбачено, що клопотання (подання) про вирішення питання, пов'язаного із виконанням вироку, подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого виконується вирок, - у разі необхідності вирішення питань, передбачених пунктами 10 (у частині клопотань про заміну покарання відповідно до частини третьої статті 57, частини першої статті 58, частини першої статті 62 Кримінального кодексу України), 11, 13, 13-2частини першої статті 537 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» (далі - Закон) адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.

Статтею 2 Закону встановлено мету адміністративного нагляду, а саме: адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.

Згідно з положеннями п. «е» ст. 3 Закону адміністративний нагляд встановлюється, зокрема, щодо повнолітніх осіб, звільнених умовно-достроково від відбування покарання на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України. Адміністративний нагляд стосовно цих осіб здійснюється виключно в порядку, визначеному статтею 7-1 цього Закону.

Відповідно до ст. 6 Закону адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.

У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.

Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.

За приписами ст. 7-1 Закону адміністративний нагляд за особами, звільненими з установ виконання покарань на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України, здійснюється командиром військової частини, в якій особа проходить військову службу. Особи, стосовно яких встановлено адміністративний нагляд, беруться у військовій частині на окремий облік.

Згідно з приписами ст. 8 Закону адміністративний нагляд припиняється постановою судді за поданням начальника органу Національної поліції:

а) у разі погашення або зняття судимості з особи, яка перебуває під наглядом;

б) достроково, якщо піднаглядний перестав бути небезпечним для суспільства і позитивно характеризується за місцем роботи і проживання.

Піднаглядний може сам подати клопотання про зняття нагляду з підстав, зазначених у пункті "а" частини першої цієї статті.

В інших випадках адміністративний нагляд автоматично припиняється:

а) після закінчення терміну, на який його встановлено, якщо органом Національної поліції не подано клопотання про продовження нагляду або суддя відмовив у продовженні нагляду;

б) у разі засудження піднаглядного до позбавлення волі і направлення його до місця відбування покарання;

в) у разі смерті піднаглядного.

Порядок розгляду в суді питання про припинення адміністративного нагляду здійснюється відповідно до вимог частини четвертої статті 5 цього Закону.

Системний аналіз вказаних норм Закону дає можливість прийти до висновку, що піднаглядний вправі подати клопотання про зняття нагляду у разі погашення або зняття з нього судимості.

Водночас після закінчення терміну, на який встановлено адміністративний нагляд, вжиття передбачених Законом тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою осіб, звільнених з місць позбавлення волі, припиняється автоматично, якщо командиром військової частини не подано клопотання про продовження нагляду або суддя відмовив у продовженні нагляду. У такому випадку чинне законодавство не передбачає необхідності постановлення судом ухвали про припинення та/або зняття адміністративного нагляду.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 засуджений вироком Київського районного суду м.Одеси від 12 квітня 2021 року за ч.2 ст.121 КК України до 7 років позбавлення волі.

08 серпня 2024 року ухвалою Арбузинського районного суду Миколаївської області він звільнений умовно-достроково на строк 3 роки 4 місяці 12 днів від відбування покарання умовно-достроково для проходження військової служби з установленням по відношенню до нього адміністративного нагляду строк на 1 рік.

Із матеріалів справи № 467/1110/24 вбачається, що ухвала Арбузинського районного суду Миколаївської області від 08 серпня 2024 року про встановлення щодо засудженого адміністративного нагляду оголошена засудженому в той же день та з цього моменту розпочався термін адміністративного нагляду.

Інформація у суду щодо продовження адміністративного нагляду щодо ОСОБА_3 відсутня.

Отже, станом на даний час адміністративний нагляд щодо засудженого автоматично припинився у зв'язку з закінченням терміну, на який його встановлено.

Таким чином, законні підстави для задоволення заяви ОСОБА_3 про зняття адміністративного нагляду відсутні, оскільки встановлений щодо засудженого адміністративний нагляд припинився автоматично на підставі п. «а» ч. 3 ст. 8 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».

На підставі викладеного суд прийшовдо висновку про те, що у задоволенні клопотання засудженого про припинення адміністративного нагляду має бути відмовлено.

Керуючись ст. ст. 537-539 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання засудженого ОСОБА_3 , про припинення адміністративного нагляду відмовити.

Ухвала може бути оскаржена протягом 7 днів з дня її оголошення до Миколаївського апеляційного суду через Арбузинський районний суд Миколаївської області.

Суддя ОСОБА_1