133/3791/25
2-о/133/189/25
Іменем України
05.11.25 м. Козятин
Козятинський міськрайонний суд Вінницької області у складі:
головуючого судді Дурач О.А.
присяжних Олійник Л.А., Павлов Ф.П.,
за участю секретаря Блащук Н.І.,
заявника ОСОБА_1
представника заявника Кучер Г.М.,
розглянувши у закритому судовому засіданні в залі суду в м. Козятин Вінницької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ), представник заявника - адвокат Кучер Ганна Миколаївна (адреса: 22100, Вінницька обл., Хмільницький р-н., м. Козятин, вул. Пилипа Орлика, буд. 12, офіс 307), заінтересована особа - Міністерство оборони України (адреса: 03049, м. Київ, п-т. Повітряних Сил), заінтересована особа - Козятинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому районі Вінницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (адреса: 22100, Вінницька обл., Хмільницький р-н., м. Козятин, вул. Пилипа Орлика, буд. 5) про оголошення фізичної особи померлою, -
Вказана заява надійшла до суду 07.10.2025 р.
Ухвалою суду від 09.10.2025 року прийнята до розгляду та відкрито провадження у даній цивільній справі.
Короткий зміст заяви
Заявник звернулася до суду з заявою про оголошення фізичної особи померлою. Свої вимоги мотивувала тим що, 26.09.2024 р. Під час виконання бойового завдання по захисту Батьківщини, незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, поблизу селища Гродівка Покровського району Донецької області зник безвісти молодший сержант ОСОБА_2 , військовослужбовець Збройних Сил України, командир 3 відділення ударних безпілотних авіаційних комплексів 1 взводу ударних безпілотних авіаційних комплексів 2 роти ударних безпілотних авіаційних комплексів батальйону безпілотних систем військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , що безпосередньо виконував бойові завдання та спеціальні завдання у складі військової частини НОМЕР_2 та який є чоловіком заявника, ОСОБА_1 . 30.09.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_2 сповістив заявника про те, що її чоловік - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зник безвісти під час виконання бойового завдання поблизу селища Гродівка, Покровського району Донецької області, повідомлення про зникнення безвісти від 30.09.2024 року № 3728.
01.10.2024 року заявник звернулася до Відділення поліції № 2 Хмільницького районного відділу поліції Головного управління поліції у Вінницькій області з заявою про встановлення місця знаходження її чоловіка.
За даним фактом відкрите кримінальне провадження, відомості про яке внесеного ЄРДР №12024020230000491від 01.10.2024 року за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.115 КК України.
Інформація про зникнення безвісти ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 підтверджується також Витягом з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин № 20241202-55 від 02.12.2024 року.
Зі службового розслідування №1675, результати якого оформлені актом від 26.10.2024 року вбачається, що внаслідок активних бойових дій та складної бойової обстановки 26.09.2024 року зник безвісти військовослужбовець ОСОБА_2 . За результатами проведеного службового розслідування встановлено наступне:
При проведенні перевірки особового складу в розташуванні підрозділів, обліку поранених в шпиталях медичній роті та серед евакуйованих штатним евакуаційним транспортом, не представилося можливим встановити місцезнаходження військовослужбовця ОСОБА_2 , пошукові заходи були обмежені інтенсивними мінометно- артилерійськими обстрілами на лінії зіткнення. ОСОБА_2 , перебував на позиціях у засобах захисту та зі зброєю 7.62 мм АКМ № МР4493 у комплекті. 25.09.2024 року в 06 год. 00 хв. ранку він разом з 3-ма іншими військовослужбовцями був доставлений у селище Гродівка Покровського району Донецької областіна СП, щоб замінити інших бійців. З моменту висадки на позицію противник щільно обстрілював з мінометів та атакував дронами - камікадзе, а також робив скиди на позицію. Близько 15 год.00 хв. дрон противника зробив скид безпосередньо на молодшого сержанта ОСОБА_2 , який загинув на місці. Група по рації звітувала про загибель військовослужбовця та зробила запит на евакуацію, однак евакуація була неможлива, так як противник обійшов СП з обох боків та підготувався розпочати штурм, за таких обставин група бійців відійшла від даної позиції, отримавши контузії та поранення. Тіло молодшого сержанта ОСОБА_2 забрати не було можливості, так як воно залишилося на позиції, яка вже є непідконтрольною ЗСУ. Про загибель військовослужбовця було повідомлено по рації, а саме, що в групі є загиблий, однак відповіді не було, тому група повернулася самотужки та не маючи можливості забрати тіло. І на сьогодні немає жодної безпечної можливості для евакуації тіла загиблого військовослужбовця, так як дана територія, вже є непідконтрольною. Факт загибелі військовослужбовця ОСОБА_2 підтверджуються поясненнями військовослужбовців, які разом заходили на позицію від 11.10.2024 року ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , бланки отримання пояснень є додатками № 14- 16 до акту службового розслідування.
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 ( з основної діяльності ) від 26.10.2024 року № 1336 -ОД « Про результати службового розслідування», ОСОБА_2 , вважається таким, що зник безвісти 26.09.2024 року під час штурмових дій противника поблизу селища Гродівка Покровського району Донецької області, при виконанні бойового завдання пов'язаного із захистом Батьківщини, сувернітету та територіальної цілісності України.
Отримавши результати службового розслідування, де чітко вказано про загибель чоловіка,заявник звернулася до Козятинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) для отримання свідоцтва про смерть чоловіка, але їй було відмовлено, оскільки для підтвердження факту смерті не надано документ встановленої форми про смерть, виданий закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою.
Отже, з 26.09.2024 заявник, як дружина загиблого військовослужбовця не може отримати свідоцтво про смерть чоловіка, оскільки відсутня довідка про його смерть.
Метою встановлення факту, що має юридичне значення, є державна реєстрація смерті, яка породжує правові наслідки для заявника, а саме отримання виплат, передбачених законодавством після загибелі військовослужбовця, тобто від встановлення цього факту залежить виникнення та реалізація особистих та майнових прав заявника як члена сім'ї загиблого військовослужбовця. Просить суд оголосити померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Каражал, громадянина України, військовослужбовця Збройних Сил України, командира 3 відділення ударних безпілотних авіаційних комплексів 1 взводу ударних безпілотних авіаційних комплексів 2 роти ударних безпілотних авіаційних комплексів батальйону безпілотних систем військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, який зник безвісти під час виконання бойового завдання ІНФОРМАЦІЯ_3 поблизу селища Гродівка, Покровського району Донецької областіпід час захисту Батьківщини, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від російської федерації. Днем смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Каражал, громадянина України, командира 3 відділення ударних безпілотних авіаційних комплексів 1 взводу ударних безпілотних авіаційних комплексів 2 роти ударних безпілотних авіаційних комплексів батальйону безпілотних систем військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, який зник безвісти під час виконання бойового завдання 26 вересня 2024 року поблизу селища Гродівка, Покровського району Донецької області під час захисту Батьківщини, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від російської федерації вважати день набрання законної сили рішенням суду.
Пояснення заінтересованих осіб
Міністерством оборони України 04.11.2025 р. надано додаткові пояснення у справі, згідно яких заперечують проти задоволення вимог заяви, оскільки визначення строку, тривалістю 6 місяців, який передбачений ч. 2 ст. 46 ЦК України, потрібно обраховувати від дня закінчення активних бойових дій на місці (території) ймовірної загибелі фізичної особи, що узгоджується з висновком Великої Палати Верховного Суду від 11.12.2024 р. У справі № 755/11021/22. Як вбачається з п. 3.5 Наказу № 376, активні бойові дії на території Гродівської селищної територіальної громади розпочались 02.08.2024 р. та станом на поточний момент не завершені. Вважають, що відлік шестимісячного строку, встановленого ч. 2 ст. 46 ЦК України, в даному випадку не розпочався та відповідно є передчасним звернення до суду з данною заявою, а тому у її задоволенні слід відмовити.
Процедура судового розгляду
В судовому засіданні заявник, представник заявника підтримали заявлені вимоги, надаи пояснення, аналогічні викладеним. Представник заявника наголошувала на тому, що всі обставини, які зазначені в заяві, свідчать про смерть ОСОБА_2 під час виконання бойового завдання ІНФОРМАЦІЯ_4 , з моменту його можливої смерті пройшло більше ніж 6 місяців, тому є всі підстави для задоволенні заяви.
Заінтересовані особи в судове засідання не з'явились, належним чином повіомлені про дату, час та місце рогляду справи. Козятинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану надано заяву від 30.10.2025 р. про розгляд данного провадження без їх участі, розгляд справи зазначено проводити на розсуд суду, проти задоволення позовних вимог не заперечують. Міністерство оборони України доказів поважності причин неявки в судове засідання їх представника не надав, клопотання про відкладення розгляду справи відсутні. З урахуванням позиції заявника та її представника, висловленої в судовому засіданні, та зазначених судом обставин, судом ухвалено провожити розгляд даного провадження за відсутністю заінтересованих осіб.
Встановлені судом фактичні обставини
ОСОБА_2 є чоловіком заявника, ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 21.01.1995 року, що видане Комсомольським міським відділом реєстрації актів громадянського стану.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 був мобілізований ІНФОРМАЦІЯ_5 02.10.2023 року та направлений для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 .
Згідно повідомлення про зникнення безвісти від 30.09.2024 року № 3728 30.09.2024 року, ІНФОРМАЦІЯ_2 сповістив заявника про те, що її чоловік - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зник безвісти під час виконання бойового завдання поблизу селища Гродівка, Покровського району Донецької області.
За зверненням заявника до Відділення поліції № 2 Хмільницького районного відділу поліції Головного управління поліції у Вінницькій області з заявою про встановлення місця знаходження її чоловіка відкрито кримінальне провадження, відомості про яке внесеного ЄРДР №12024020230000491від 01.10.2024 року за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.115 КК України.
Інформація про зникнення безвісти ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 підтверджується також Витягом з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин № 20241202-55 від 02.12.2024 року.
Зі службового розслідування №1675, результати якого оформлені актом від 26.10.2024 року вбачається, що внаслідок активних бойових дій та складної бойової обстановки 26.09.2024 року зник безвісти військовослужбовець ОСОБА_2 . За результатами проведеного службового розслідування встановлено наступне:
При проведенні перевірки особового складу в розташуванні підрозділів, обліку поранених в шпиталях медичній роті та серед евакуйованих штатним евакуаційним транспортом, не представилося можливим встановити місцезнаходження військовослужбовця ОСОБА_2 , пошукові заходи були обмежені інтенсивними мінометно- артилерійськими обстрілами на лінії зіткнення. ОСОБА_2 , перебував на позиціях у засобах захисту та зі зброєю 7.62 мм АКМ № МР4493 у комплекті. 25.09.2024 року в 06 год. 00 хв. ранку він разом з 3-ма іншими військовослужбовцями був доставлений у селище Гродівка Покровського району Донецької області на СП, щоб замінити інших бійців. З моменту висадки на позицію противник щільно обстрілював з мінометів та атакував дронами - камікадзе, а також робив скиди на позицію. Близько 15 год.00 хв. дрон противника зробив скид безпосередньо на молодшого сержанта ОСОБА_2 , який загинув на місці. Група по рації звітувала про загибель військовослужбовця та зробила запит на евакуацію, однак евакуація була неможлива, так як противник обійшов СП з обох боків та підготувався розпочати штурм, за таких обставин група бійців відійшла від даної позиції, отримавши контузії та поранення. Тіло молодшого сержанта ОСОБА_2 забрати не було можливості, так як воно залишилося на позиції, яка вже є непідконтрольною ЗСУ. Про загибель військовослужбовця було повідомлено по рації, а саме, що в групі є загиблий, однак відповіді не було, тому група повернулася самотужки та не маючи можливості забрати тіло. І на сьогодні немає жодної безпечної можливості для евакуації тіла загиблого військовослужбовця, так як дана територія, вже є непідконтрольною. Факт загибелі військовослужбовця ОСОБА_2 підтверджуються поясненнями військовослужбовців, які разом заходили на позицію від 11.10.2024 року ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , бланки отримання пояснень є додатками № 14- 16 до акту службового розслідування.
Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 ( з основної діяльності ) від 26.10.2024 року № 1336 -ОД «Про результати службового розслідування», ОСОБА_2 , вважається таким, що зник безвісти 26.09.2024 року під час штурмових дій противника поблизу селища Гродівка Покровського району Донецької області, при виконанні бойового завдання пов'язаного із захистом Батьківщини, сувернітету та територіальної цілісності України.
Таким чином, результати службового розслідування, вказують на можливу загибель ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 під час штурмових дій противника поблизу селища Гродівка Покровського району Донецької області, при виконанні бойового завдання пов'язаного із захистом Батьківщини, сувернітету та територіальної цілісності України.
Оскільки відсутня довідка про його смерть, з 26.09.2024 заявник, як дружина загиблого військовослужбовця не може отримати свідоцтво про смерть чоловіка.
Метою встановлення факту, що має юридичне значення, для заявника є державна реєстрація смерті, яка породжує правові наслідки для заявника, а саме отримання виплат, передбачених законодавством після загибелі військовослужбовця, тобто від встановлення цього факту залежить виникнення та реалізація особистих та майнових прав заявника як члена сім'ї загиблого військовослужбовця.
Мотиви суду та застосовані норми права
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує право на справедливий судовий розгляд.
Кожна особа має право в порядку, встановленому ЦПК України, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (ч.1 ст.4 ЦПК).
Відповідно до ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Як передбачено п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Оголошення фізичної особи померлою (смерть in absentia) - це судове рішення, яким особу визнають такою, що померла, якщо за місцем її постійного проживання протягом визначеного законом строку відсутні будь-які відомості про її місцеперебування.
У правовому сенсі оголошення особи померлою ґрунтується на припущенні її смерті (praesumptio mortis), що тягне припинення її правосуб'єктності. Суд, ухвалюючи таке рішення, фактично не встановлює достеменний факт смерті, а лише виходить із непрямих доказів або тривалої безвісної відсутності.
Оголошення особи померлою є юридичною фікцією - техніко-правовим механізмом, за допомогою якого суд визнає юридично значущими певні факти чи обставини, що не можуть бути підтверджені беззаперечними доказами через їх відсутність або недостатність.
Закон розмежовує дві категорії підстав для оголошення особи померлою: загальну і спеціальну.
Частина перша статті 46 ЦК України встановлює, що фізичну особу можна оголосити померлою, якщо за місцем її постійного проживання немає даних про місцеперебування протягом трьох років. Якщо ж особа зникла за обставин, що створювали загрозу її життю або дають підстави припускати загибель унаслідок нещасного випадку, - протягом шести місяців. У разі можливості вважати особу загиблою внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного чи природного характеру - протягом одного місяця після завершення роботи спеціальної комісії, створеної у зв'язку з такою ситуацією.
Згідно з частиною другою статті 46 ЦК України особа, яка зникла безвісти у зв'язку з воєнними діями чи збройним конфліктом, може бути оголошена померлою після двох років від дати завершення цих дій. Водночас суд, враховуючи обставини конкретної справи, має право оголосити особу померлою і раніше, але не раніше ніж через шість місяців.
Частина перша статті 46 ЦК України містить одну загальну норму - щодо трирічного строку відсутності відомостей про особу - та дві спеціальні: про шестимісячний строк у разі зникнення за небезпечних для життя обставин і про одномісячний строк після завершення роботи спеціальної комісії у випадках надзвичайних ситуацій.
У частині другій статті 46 ЦК України наведено дві спеціальні норми: перша - про можливість оголошення померлою після двох років з моменту завершення воєнних дій; друга - про право суду ухвалити таке рішення раніше, але не раніше ніж через шість місяців, залежно від обставин справи.
У Рішенні Конституційного Суду України (другий сенат) від 18 червня 2020 року № 5-р(ІІ)/2020 зазначено, що принцип верховенства права вимагає від судів застосування загальновідомих формул (принципів) розв'язання колізій норм однакового рівня: «пізніший закон скасовує попередній» (lex posterior derogat priori), «спеціальний закон має перевагу над загальним» (lex specialis derogat generali), «пізніший загальний закон не скасовує попередній спеціальний» (lex posterior generalis non derogat priori speciali). Невикористання цих принципів у випадках, які потребують їх застосування, підриває ефективність принципу верховенства права.
Приписи частини другої статті 46 ЦК України пов'язують можливість оголошення фізичної особи померлою саме з воєнними діями чи збройним конфліктом, а не з фактом запровадження воєнного стану як окремим правовим режимом.
Воєнний стан - це спеціальний правовий режим, який може бути запроваджено на всій території України або в окремих її регіонах у разі збройної агресії, загрози нападу чи небезпеки державній незалежності та територіальній цілісності України. Він передбачає надання державним органам, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування додаткових повноважень для відвернення загроз і забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, обумовлене ситуацією, обмеження певних конституційних прав і свобод людини та громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб на визначений строк (стаття 1 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII «Про правовий режим воєнного стану»).
Згідно зі статтею 1 Закону України від 06 грудня 1991 року № 1932-XII «Про оборону України» (у редакції, чинній на момент виникнення відповідних правовідносин):
воєнний стан - це особливий правовий режим, що запроваджується у разі збройної агресії або загрози нападу і передбачає надання органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування необхідних повноважень для відвернення загрози та гарантування національної безпеки, а також тимчасове, викликане загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав юридичних осіб із визначенням строків таких обмежень;
бойові дії - це форма застосування підрозділів, частин і з'єднань Збройних Сил України та інших складових сил оборони для виконання бойових або спеціальних завдань під час операцій чи самостійно, у відповідь на збройну агресію або для нейтралізації збройного конфлікту, із застосуванням будь-яких видів зброї;
воєнні дії - це організоване застосування сил оборони та сил безпеки для виконання завдань із забезпечення оборони України;
район воєнних (бойових) дій - територія, визначена рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України, на якій протягом певного часу ведуться або можуть вестися воєнні чи бойові дії.
Таким чином, бойові дії є однією з форм воєнних дій, тобто ці поняття співвідносяться як частина і ціле. Отже, поняття «воєнні дії», яке використано законодавцем у частині другій статті 46 ЦК України, охоплює ширше коло ситуацій, ніж лише бойові дії.
Аналіз вищевказаних правових норм та їх співвідношення проведено Великою Палатою Верховного Суду у Постанові від 11.12.2024 р. у справі № 755/11021/22 та зроблено наступний висновок. що у частині другій статті 46 ЦК України йдеться про воєнні дії, збройний конфлікт, а не про воєнний стан. Не можна тлумачити цей припис як такий, що його можливо застосувати стосовно оголошення особи померлою винятково після скасування воєнного стану на усій території України.
Також не можна відраховувати шестимісячний строк, передбачений частиною другою статті 46 ЦК України, від дати ймовірної загибелі фізичної особи на території ведення активних бойових дій, оскільки внаслідок триваючих активних бойових дій ситуація на певній території може бути невизначеною та непередбачуваною. Зокрема, зв'язок із особою може перерватися з різних причин, особа може бути змушена змінити місце постійного проживання, перебування або потрапити в полон, що ускладнює встановлення обставин її зникнення. В умовах воєнних дій, збройного конфлікту часто бракує достовірної інформації, що унеможливлює навіть гіпотетичне визначення дати ймовірної загибелі, а відтак і об'єктивне обчислення строків для оголошення особи померлою.
Шестимісячний строк, який у цьому випадку обраховується з дня закінчення активних бойових дій, виконує функцію своєрідного запобіжника, спрямованого на захист прав та інтересів фізичної особи, яка може перебувати в невідомому місці або тимчасово не мати змоги вийти на зв'язок з різних причин, пов'язаних з обставинами воєнних дій, збройного конфлікту. Така правова гарантія запобігає передчасному оголошенню особи померлою, враховуючи, що в умовах війни можуть бути численні фактори, які заважають встановленню фактичного місця перебування людини. Цей строк забезпечує можливість з'ясування додаткових обставин або отримання нової інформації про зниклу особу, що сприяє уникненню помилкових судових рішень, які могли б призвести до негативних правових наслідків для самої особи, її родичів і суспільства загалом.
Велика Палата Верховного Суду звертає увагу, що з урахуванням конкретних обставин справи суд може розпочати відлік шестимісячного строку для оголошення особи померлою від дня настання події, яка спричинила загибель фізичної особи, у разі якщо ця подія відбулася за межами території ведення активних бойових дій, проте є наслідком воєнних дій.
У такому випадку у разі подій (наприклад, авіаударів, ракетних обстрілів, терактів, підривів на мінах, загибелі під час евакуації чи гуманітарної місії) на територіях, які формально не є зоною активних бойових дій, але мають прямий зв'язок з воєнними діями, збройним конфліктом, суд має право розпочати відлік шестимісячного строку з моменту такої події. Якщо докази, як-от: відеоматеріали, документи або показання свідків тощо, дозволяють з високим ступенем вірогідності припустити ймовірну загибель особи, зволікання у визнанні фізичної особи померлою стає невиправданим і не відповідає принципу правової визначеності.
Частинами 5, 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права. Згідно ч. 4 ст. 263 ЦПК при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, судом застосовується під час вирішення заяви правовий висновок, викадений Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 11.12.2024 р. у справі № 755/11021/22 щодо початку відліку строку, визначеного ч. 2 ст. 46 ЦК України відповідно до даних обставин справи.
Висновки суду
З наданих суду доказів вбачається, що подія, яка могла спричинити загибель військовослужбовця ОСОБА_2 під час виконання бойового завдання, мала місце 26.09.2024 р. Місцем вказаної події є територія поблизу селища Гродівка Покровського району Донецької області. Як вбачається з п. 3.5 Наказу № 376, активні бойові дії на території Гродівської селищної територіальної громади розпочались 02.08.2024 р. та станом на поточний момент не завершені. Таким чином, відлік шестимісячного строку, визначеного ч. 2 ст. 46 ЦК України має починатись з дати закінчення активних бойових дій на території селища Гродівка Покровського району Донецької області, а тому звернення заявника з данною заявою є передчасним. Вказане зумовлює необхідність відмовити в задоволенні вимог ОСОБА_1 про оголошення ОСОБА_2 померлим.
Зважаючи що заявник є особою, звільненою від сплати судового збору на підставі положень п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», суд вважає за необхідне звільнити заявника від сплати судового збору, а тому судові витрати, пов'язані з розглядом даної справи не сплачуються.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 19, 81, 133, 247, 259, 89, 264, 265, 273, 293, 294, 315, 319, 430 ЦПК України, суд, -
У задоволенні заяви ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ), представник заявника - адвокат Кучер Ганна Миколаївна (адреса: 22100, Вінницька обл., Хмільницький р-н., м. Козятин, вул. Пилипа Орлика, буд. 12, офіс 307), заінтересована особа - Міністерство оборони України (адреса: 03049, м. Київ, п-т. Повітряних Сил), заінтересована особа - Козятинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Хмільницькому районі Вінницької області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (адреса: 22100, Вінницька обл., Хмільницький р-н., м. Козятин, вул. Пилипа Орлика, буд. 5) про оголошення фізичної особи померлою - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 17.11.2025 р.
Суддя О.А. Дурач
Присяжні
Олійник Л.А.