Постанова від 14.11.2025 по справі 635/5611/25

Справа № 635/5611/25

Провадження № 3/635/2488/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2025 року сел. Покотилівка

Суддя Харківського районного суду Харківської області Лук'яненко С.А., за участю прокурора Мельничука О.О., особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , секретар судового засідання Пальчук Е.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний матеріал відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Кислівка Куп'янського району Харківської області, громадянина України, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працював майстром лісу Валківського лісництва філії «Жовтневе лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України»,

за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи майстром лісу Валківського лісництва філії «Жовтневе лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», являючись згідно з п. п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, діючи умисно, усупереч вимогам п. 27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 23.07.2024 о 13.34, подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2022 рік (далі - щорічна декларація за 2022 рік), чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 , якого 24.07.2023 звільнено з посади майстра лісу Валківського лісництва філії «Жовтневе лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», являючись згідно з п. п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, діючи умисно, усупереч вимогам п. 27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 23.07.2024 о 13.43, подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2023 по 24.07.2023, (при звільненні) (далі - декларація при звільненні), чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , будучи звільненим 24.07.2023 з посади майстра лісу Валківського лісництва філії «Жовтневе лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», являючись згідно з п. п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, діючи умисно, усупереч абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VII несвоєчасно, а саме: 20.06.2025 о 10.14, подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2023 рік (далі - щорічна декларація за 2023 рік), чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП

ОСОБА_1 в судовому засіданні свою провину у вчинені даного правопорушення визнав частково, пояснив, що він не заповнював декларацію в електроному вигляді самостійно, замість того відповідний працівник Валківського лісництва філії «Жовтневе лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» збирала актуальну інформацію щодо кожного працівника та вносила дані відомості до декларації

Прокурор вважав, що дослідженими матеріалами підтверджується провина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому правопорушення, та просив накласти на останнього мінімальне стягнення в межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Суд, вислухавши ОСОБА_1 , прокурора, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

Згідно з вимогами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Завданням КУпАП є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).

Відповідно до ст. 2 КУпАП законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України. Закони України про адміністративні правопорушення до включення їх у встановленому порядку до цього Кодексу застосовуються безпосередньо.

Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Частина 1 статті 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з п. 1.1 р. І та п.2.1 р.ІІ Положення про філію «Жовтневе лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України»., дана філія є відокремленим підрозділом державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України». Філія створена з метою одержання Підприємством прибутку від здійснення на промисловій та комерційній основі господарської діяльності, яка направлена на ведення лісового господарства, охорону, захист, раціональне використання та відтворення лісів; ведення мисливського господарства, як спеціалізований підрозділ для ведення мисливського господарства; охорони, відтворення та раціонального використання державного мисливського фону на території мисливських угідь, наданих у користування Підприємству.

Статтею 81 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

Згідно з ч. 2 ст. 167 вказаного Кодексу держава може створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.

Наказом директора філії «Жовтневе лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» від 03.01.2023 № 20-К ОСОБА_1 з 04.01.2023 призначено на посаду майстра лісу Валківського лісництва вказаної філії.

Відповідно до додатку до Положення про філію «Жовтневе лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» майстра лісу віднесено до посадових осіб державної лісової охорони.

Згідно з п. п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII посадові та службові особи органів державної лісової охорони є суб'єктами, на яких поширюється дія Закону № 1700-VII.

Відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою органів державної лісової охорони, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Наказом (розпорядженням) №631-К від 24 липня 2023 року припинено трудовий договір (контракт) між ОСОБА_1 та Валківським лісництвом філії «Жовтневе лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України».

Відповідно до п. 1 ч. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Відповідно до п. 2 ч. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду. Декларація при звільненні не подається у таких випадках: особа, яка припинила здійснення діяльності на одній посаді, продовжує здійснювати діяльність на іншій посаді; особа, яка припинила здійснення діяльності, упродовж 30 календарних днів з дня припинення діяльності знову розпочала здійснення діяльності.

Підпунктом 1 п. 1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» встановлено, що фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.

Враховуючи викладене, у період дії воєнного стану або стану війни в осіб, зазначених у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII, немає обов'язку, передбаченого ст. 45 цього Закону, щодо подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Проте Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, зазначений обов'язок поновлено.

Зокрема, згідно з п. 27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Так, ОСОБА_1 23.07.2024 о 13.34 подав щорічну декларацію за 2022 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2022 рік (яку відповідно до п. 27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII повинен був подати не пізніше 31.01.2024) подав 23.07.2024, тобто несвоєчасно.

Також, ОСОБА_1 , який 24.07.2023 припинив займати посаду майстра лісу Валківського лісництва філії «Жовтневе лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», 23.07.2024 о 13.43 подав декларацію при звільненні шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, при цьому декларацію при звільненні (яку відповідно до п. 27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII повинен був подати не пізніше 31.01.2024) подав 23.07.2024, тобто несвоєчасно.

Разом з тим, ОСОБА_1 , будучи звільненим 24.07.2023 з посади майстра лісу Валківського лісництва філії «Жовтневе лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», являючись згідно з п. п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 20.06.2025 о 10.14, подав без поважних причин щорічну декларацію за 2023 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 вище вказані декларації подав не вчасно.

Приміткою до ст. 172-6 КУпАП встановлено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про запобігання корупції" правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частиною 1 ст. 65-1 Закону України "Про запобігання корупції" встановлено, що за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в ч.1 ст. 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Факт скоєння ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, підтверджується наступними доказами, дослідженими судом:

- протоколами про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією № 396 від 10.07.2025 року, №397 від 10.07.2025 року, №398 від 10.07.2025 року, в яких викладені обставини порушень;

- витягом положення про 7-е управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України;

- довідкою 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, відповідно до якої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ст.ст. 172-4 -172-9 КУпАП станом на 10.07.2025 р. не притягувався;

- повідомленням Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларації НАЗК від 27.02.2025 року щодо несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 ;

- повідомленням Національного агенства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування про встановлення факту неподання ОСОБА_1 декларації а саме річної за 2022 рік та при звільнення за період з 01.01.2023 року по 24.07.2023 року;

- послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 ;

- наказом Валківського лісництва філії «Жовтневе лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» №20-К від 03.01.2023 року про прийняття ОСОБА_1 на посаду майстра лісу;

- особистим листком обліку кадрів на ім'я ОСОБА_1 ;

- копіями декларації ОСОБА_1 ;

Доказів поважності причини несвоєчасного подання щорічної декларацій за 2022 рік, при звільненні та за 2023 рік ОСОБА_1 суду не надано і об'єктивних причин, які б перешкоджали поданню декларації, судом не встановлено.

Таким чином, дослідженням наданих суду доказів встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно подав без поважних причин щорічну декларацію за 2022 рік, декларацію при звільнення та за 2023 рік, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, за що ч.1 ст.172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність.

Суд критично відноситься до тверджень ОСОБА_1 щодо подання за нього декларації іншою особою, оскільки внести відомості до Єдиного державного реєстру декларацій можливо внести лише після авторизування на офіційнгому веб-сайті НАЗК за допомогою особистого електронного ключа.

Вирішуючи питання щодо міри адміністративного стягнення, яке необхідно призначити ОСОБА_1 , враховуючи особу правопорушника, ступінь його вини у скоєному ним адміністративному правопорушенні, а також відсутність обставини, що обтяжують відповідальність та відсутність обставин, що пом'якшують відповідальність, суд дійшов висновку про необхідність накласти на нього адміністративне стягнення у межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП, у вигляді мінімального штрафу, вважаючи, що саме ця міра покарання буде достатньою для його виправлення та запобігання вчинення ним нових адміністративних правопорушень.

Крім того, згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку покладено таке стягнення.

Отже, відповідно до вимог п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605,60 грн.

Керуючись ст.ст. 33, 36, 221, 283, ч.1 ст.172-6 КпАП України, Законом України «Про запобігання корупції», Законом України «Про судовий збір», суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.00 коп., який сплатити за наступними реквизітами:

Код бюджетної класифікації 21081100

Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)

МФО - 899998

Код отримувача 37874947

Отримувач ГУК Харків обл/СТГ Високий/21081100

Номер рахунку UA198999980313020106000020633 (Височанська ТГ)

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. який сплатити за наступними реквизітами:

ГУК у м. Києві/м.Київ/ 22030106

Код отримувача ( код за ЄДРПОУ) 37993783

Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)

Код банку отримувача (МФО) 899998

Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001

Код класифікації доходів бюджету 22030106

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Харківський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя С.А.Лук'яненко