Справа №: 343/1973/25
Провадження №: 3/343/659/25
17 листопада 2025 року м. Долина
Суддя Долинського районного суду Івано-Франківської області Лицур І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Долина Калуського району Івано-Франківської області об'єднані в одне провадження адміністративні матеріали, що надійшли від Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області Національної поліції України, про притягнення до адмiнiстративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , працюючого начальником управління благоустрою та інфраструктури Долинської міської ради Калуського району Івано-Франківської області, з вищою освітою, розлученого, який раніше не притягувався до адміністративної відповідальності,
за ст. 188-28 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 не виконав законну вимогу (припис) посадової особи уповноважених підрозділів Національної поліції щодо усунення порушень правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
Правопорушення вчинено за наступних обставин.
03 жовтня 2025 року о 11:51 год. ОСОБА_1 , будучи начальником управління благоустрою та інфраструктури Долинської міської ради Калуського району Івано-Франківської області, не виконав законної вимоги (припису) працівника Національної поліції Бойчука Л.Є. № 144 від 30.09.2025 року щодо відновлення безпечних умов дорожнього руху, зазначених в акті обстеження умов дорожнього руху за адресою: м.Долина вул. Обліски, 34 Калуського району Івано-Франківської області, чим порушив вимоги ст.ст. 6,9 Закону України «Про дорожній рух».
Крім того, 14 жовтня 2025 року о 14:59 год. ОСОБА_1 не виконав законної вимоги (припису) працівника Національної поліції ОСОБА_2 № 151 від 03.10.2025 року щодо відновлення безпечних умов дорожнього руху, зазначених в акті обстеження умов дорожнього руху за адресою: м.Долина вул. Обліски, 117-А Калуського району Івано-Франківської області, що є порушенням ст.ст. 6,9 Закону України «Про дорожній рух».
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні інкримінованого йому правопорушення визнав повністю, пояснивши невиконання приписів відсутністю фінансування, у вчиненому розкаявся та пообіцяв подібних правопорушень більше не вчиняти.
Крім визнання самим ОСОБА_1 , його вина у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-28 КУпАП, доведена дослідженими в судовому засіданні доказами:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 711716 від 03.10.2025 року, в якому зазначено, що 03 жовтня 2025 року о 11:51 год. ОСОБА_1 , будучи начальником управління благоустрою та інфраструктури Долинської міської ради Калуського району Івано-Франківської області, не виконав законної вимоги (припису) працівника Національної поліції Бойчука Л.Є. № 144 від 30.09.2025 року щодо відновлення безпечних умов дорожнього руху, зазначених в акті обстеження умов дорожнього руху за адресою: м.Долина вул. Обліски, 34 Калуського району Івано-Франківської області, що є порушенням ст.ст. 6,9 Закону України «Про дорожній рух»;
- актом обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 30.09.2025 року, згідно з яким того дня о 15:25 год. проведено обстеження острівців безпеки на автодорозі Р-21 «Долина-Хуст» 0+715 км, що знаходяться по вул. Обліски, 34-38 в м.Долина Калуського району Івано-Франківської області, та встановлено, що дана ділянка дороги не відповідає вимогам п. 1.5 ПДР України, не забезпечено безпеку дорожнього руху;
- даними вимоги (припису) № 144 від 30.09.2025 року, складеного старшим інспектором відділу безпеки дорожнього руху управління патрульної поліції в Івано-Франківській області капітаном поліції Бойчуком Л.Є., в якому останній вимагав від начальника управління благоустрою та інфраструктури Долинської міської ради ОСОБА_1 забезпечити безпеку дорожнього руху, ліквідувати та усунути виявлені недоліки під час облаштування острівців безпеки на автодорозі Р-21 в м.Долина вул. Обліски Калуського району Івано-Франківської області, термін виконання 3 доби. Про отримання вказаного припису ОСОБА_1 особисто розписався;
- актом перевірки виконання вимоги-припису УПП в Івано-Франківській області ДПП Національної поліції України від 03.10.2025 року, яким встановлено невиконання вимог припису № 144 від 30.09.2025 року про усунення недоліків норм, правил та стандартів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху за адресою: вул. Обліски, 34 м.Долина Калуського району Івано-Франківської області, а саме: не встановлено дорожні знаки 4.7, вертикальну дорожню розмітку 2.3.1, 1.16.1 та 1.14.2;
- фотоматеріалами, з яких вбачається, що описані недоліки в акті обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 30.09.2025 року не усунуто, тим самим не забезпечено безпеки дорожнього руху;
- відеозаписами зі службової камери поліцейського, які знаходяться на диску DVD+R та містять 3 файли. На файлі під назвою «clip-0.mp4», тривалістю 03:06 хв., зафіксовано огляд острівців безпеки по вул. Обліски, 34 в м.Долина Калуського району Івано-Франківської області, на яких відсутні дорожні знаки та вертикальна дорожня розмітка, що мали б інформувати водіїв про об'їзд перешкоди. На файлі під назвою «clip-1.mp4», тривалістю 07:10 хв., працівник поліції вказує ОСОБА_1 на виявлені порушення, на що останній ОСОБА_1 відповідає, що знає про проблему, однак управління благоустрою та інфраструктури Долинської міської ради не має грошей для її вирішення. На файлі під назвою «clip-2.mp4», тривалістю 06:55 хв., ОСОБА_1 ознайомлено з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 711716, який він підписав та отримав його копію, про що свідчить підпис останнього;
- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 712909 від 14.10.2025 року, в якому зазначено, що 14 жовтня 2025 року о 14:59 год. ОСОБА_1 , будучи начальником управління благоустрою та інфраструктури Долинської міської ради Калуського району Івано-Франківської області, не виконав законної вимоги (припису) працівника Національної поліції ОСОБА_2 № 151 від 03.10.2025 року щодо відновлення безпечних умов дорожнього руху, зазначених в акті обстеження умов дорожнього руху за адресою: м.Долина вул. Обліски, 117-А Калуського району Івано-Франківської області, що є порушенням ст.ст. 6,9 Закону України «Про дорожній рух»;
- актом обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 14.10.2025 року, згідно з яким того ж дня о 14:20 год. проведено обстеження острівців безпеки на автодорозі Р-21 «Долина-Хуст» 1+550 км, що знаходяться по вул. Обліски, 117-А в м.Долина Калуського району Івано-Франківської області, яким встановлено, що дана ділянка дороги є небезпечною для руху транспортних засобів, не відповідає схемі організації дорожнього руху;
- даними вимоги (припису) № 151 від 03.10.2025 року, складеного старшим інспектором відділу безпеки дорожнього руху управління патрульної поліції в Івано-Франківській області капітаном поліції А.Жирковим, в якому останній вимагав від начальника управління благоустрою та інфраструктури Долинської міської ради ОСОБА_1 забезпечити безпеку дорожнього руху, ліквідувати виявлені недоліки під час облаштування острівців безпеки на автодорозі в м.Долина вул. Обліски, 34 Калуського району Івано-Франківської області, термін виконання 3 доби. Про отримання вказаного припису ОСОБА_1 особисто розписався;
- актом перевірки виконання вимог припису УПП в Івано-Франківській області ДПП Національної поліції України від 14.10.2025 року, яким встановлено невиконання вимог припису № 151 від 03.10.2025 року про усунення недоліків норм, правил та стандартів щодо забезпечення безпеки дорожнього руху;
- фотокопією, з якої вбачається, що описані недоліки в акті обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 14.10.2025 року, не усунуто, тим самим не забезпечено безпеки дорожнього руху.
Аналізуючи здобуті в судовому засiданнi докази, суд дійшов висновку, що дії ОСОБА_1 правильно квалiфiковано за ст. 188-28 КУпАП, оскільки він не виконав законну вимогу (припис) посадової особи уповноважених підрозділів Національної поліції щодо усунення порушень правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
Зазначені вище докази винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ст. 188-28 КУпАП, є такими, що доповнюють один одного, є повними, безсумнівними, належними та допустимими, оскільки, у відповідності до ст.ст. 251, 252 КУпАП, прямо підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у справі про адміністративне правопорушення, а також зібрані в порядку, встановленому законом та не викликають сумніву в суду.
Накладаючи стягнення на ОСОБА_1 , суд враховує характер i ступінь суспільної небезпеки вчиненого ним правопорушення та його особу, оскільки обставин, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
З урахуванням викладеного, а також того, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення та запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення, яке б вiдповiдало вчиненому ним правопорушенню та його особi, в межах санкції ст. 188-28 Кодексу України про адмiнiстративні правопорушення, за якою його визнано винним, обравши стягнення у вигляді штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340,00 грн.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що з 01.01.2025 року складає 605,60 грн.
На пiдставi викладеного, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», керуючись ст.ст. 40-1, 283, 284 КУпАП, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-28 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340,00 грн. (триста сорок гривень).
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень та 60 копійок) судового збору.
Штраф повинен бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП, в порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 (десяти) днiв до Івано-Франківського апеляцiйного суду через Долинський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя: