Єдиний унікальний номер 317/5207/25
Провадження № 3/317/2573/2025
14 листопада 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Качан А.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов із відділу поліції № 6 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП,-
До Запорізького районного суду Запорізької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 680446 від 16.10.2025, за змістом до якого ОСОБА_1 ставиться у провину те, що 15.10.2025 приблизно о 18 год. 00 хв. перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 вона ухилилась від передбачених законодавством батьківських обов'язків, а саме не проконтролювала дозвілля та поведінку свого малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого останній розпочав конфлікт з дівчатами та під час бійки вдарив одну з них - ОСОБА_3 , завдав сильного болю.
У протоколі зазначено, що даними діями ОСОБА_1 порушила вимоги ст. 150 СК України, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.
У судовому засіданні 30.10.2025 ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнала, зазначила, що вона належним чином виконує свої батьківські обов'язки. Пояснила, що її син у світлу пору доби попросився погуляти з товаришами, повернувся приблизно через дві години. Як з'ясувалося пізніше у її сина та трьома дівчатами виник конфлікт. Зазначила, що три дівчини побили її сина в результаті конфлікту, що вплинуло на його здоров'я. Для вирішення конфлікту вона зверталась до правоохоронних органів, але винним у даній ситуації визначили її сина.
У судовому засіданні 30.10.2025 захисник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ОСОБА_4 зазначив, що ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнає, просив закрити провадження у справі за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, оскільки усі докази, наявні у справі ґрунтуються на показах чужих слів, викладені у протоколі факти носять одноразовий характер та не може бути безперечним доказом невиконання батьківських обов'язків. Також зазначив, що ОСОБА_1 не порушувала вимог ст. 150 СК України.
У судове засідання, призначене на 14.11.2025 ОСОБА_1 не з'явилась.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до висновку, що провадження підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП з наступних підстав.
Частиною 1 ст. 184 КУпАП передбачена відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
З об'єктивної сторони даного правопорушення під невиконанням обов'язків щодо виховання і навчання дітей слід розуміти різні форми бездіяльності, у результаті яких відсутня належна турбота про виховання і навчання неповнолітніх дітей. Ухилення батьків і осіб, які їх замінюють, від виконання своїх обов'язків може виражатися в тому, що вони не піклуються про моральне виховання, фізичний розвиток дітей і зміцнення їхнього здоров'я, створення необхідних умов для своєчасного одержання ними освіти, успішного навчання, підготовки до трудової діяльності.
Ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, передбачає бездіяльність, внаслідок якої обов'язки по вихованню виконуються неякісно та не в повному обсязі.
Таке ухилення може полягати у різних формах бездіяльності, пов'язаної з незабезпеченням необхідних умов життя, належного виховання, навчання неповнолітніх дітей: залишення впродовж тривалого строку дитини без будь-якого нагляду, ухилення від виховання дітей (у тому числі незабезпечення відвідування ними школи, контролю за дозвіллям), незабезпечення безпечних умов перебування за місцем проживання чи в іншому місці, невжиття заходів щодо їх лікування, безпідставне обмеження в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності, штучне створення незадовільних побутових умов, тощо.
Диспозиція даної норми закону є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов'язки батьків або осіб, які їх замінюють щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Таким чином, ухиленням від виконання батьківських обов'язків вважатиметься невиконання обов'язків, чітко передбачених законодавством і лише тих, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей.
Згідно ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» батьки або особи, які їх замінюють зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров'я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов'язків відповідно до закону.
Відповідно до вимог ст. 150 СК України батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов'язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Якщо вказані акти передбачають обов'язки батьків відносно дітей, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання останніх, то за відповідні порушення батьків мають притягувати до відповідальності за ст. 184 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Приписами ст. 280 КУпАП визначено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає адміністративній відповідальності та встановити інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суддя констатує, що у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено від виконання яких саме батьківських обов'язків, із передбачених ст. 150 СК України, ухилилась ОСОБА_1 , тобто у повній мірі не розкрита об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, яке ставиться їй у провину.
Також суддя звертає увагу на те, що матеріалами справи про адміністративне правопорушення беззаперечно не підтверджено вини ОСОБА_2 у конфлікті який виник. Крім того матеріали справи не містять доказів системності конфліктоної поведінки ОСОБА_2 та доказів неналежного виховання дитини матір'ю ОСОБА_1 .
Отже, з наданих до суду матеріалів суддя не вбачає об'єктивного підтвердження ухилення ОСОБА_1 від виконання батьківських обов'язків, адже сам по собі факт конфлікту та бійки малолітнього ОСОБА_2 з дівчатами не свідчить про ухилення матері від виконання своїх батьківських обов'язків.
За вказаних обставин суд приходить до висновку, про відсутність у діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 33, 184, 247, 283, 284, 287-290 КУпАП,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя А.В. Качан