Рішення від 14.11.2025 по справі 484/6300/25

Провадження № 2-о/484/211/25

Справа № 484/6300/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.11.2025 Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

в складі : головуючого судді - Шикері І.А.

за участю секретаря судових засідань - Туркалової І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Первомайську цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Первомайський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту смерті своєї бабусі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка народилась в с. Мала Олександрівка Великоолександрівського району Херсонської області, зареєстроване місце проживання якої: АДРЕСА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Євпаторія Автономна Республіка Крим, тимчасово окупована територія України.

Заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Євпаторія Автономної Республіки Крим, Україна, померла її бабуся - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилась в с. Мала Олександрівка Великоолександрівського району Херсонської області, зареєстроване місце проживання якої: АДРЕСА_1 . На даний час, м. Євпаторія Автономної Республіки Крим, відноситься до тимчасово окупованої території, у зв'язку з чим вона позбавлена можливості отримати медичний документ для здійснення реєстрації смерті ОСОБА_2 .

Заявниця в судове засідання не з'явилась, проте подала до суду заяву про розгляд даної справи за її відсутності, вимоги заяви підтримує в повному обсязі, просить її задовольнити та розглядати справу у її відсутність.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, проте від начальника відділу ДРАЦС у Первомайському районі Миколаївської області до суду надійшла заява про розгляд даної справи без участі представника відділу ДРАЦС, проти вимог заяви не заперечують, рішення просять прийняти на розсуд суду.

Дослідивши матеріали справи, заяви сторін у справів, суд дійшов наступного.

Згідно медичного свідоцтва про смерть, серії 35 № 125005843, виданого 06.10.2025 державною бюджетною установою охорони здоров'я Республіки Крим "Євпаторійська міська лікарня", ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , причиною смерті стала нефропатія, атеросклеротичний кардіосклероз та діабет інсулінозалежний тип 2 з множинними ускладеннями.

Відповідно до ксерокопії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Євпаторійським міським відділом записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Євпаторія, Республіка Крим.

Заявниця є онукою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що об'єктивно підтверджується наданими заявницею доказами, а саме: ксерокопією свідоцтва про народження матері заявниці - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , де її матір'ю зазначена - ОСОБА_2 ; ксерокопією свідоцтва про шлюб ОСОБА_3 , зігдно якого вона змінила дошлюбне прізвище ОСОБА_4 на ОСОБА_5 , ксерокопією свідоцтва про народженя заявниці, де її дівоче прізвище зазначене як ОСОБА_5 , ксерокопією свідоцтва про шлюб, згідно якого заявниця змінила прізвище з ОСОБА_5 на ОСОБА_6 .

Відповідно до ч. 1ст. 17 закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Згідно ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Автономна Республіка Крим, Україна, віднесена тимчасово окупованої територій України.

Статтею 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території" передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституціїта законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження та смерті особи на тимчасово окупованій території України необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права. Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки Європейського суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема, «Lоizidou v. Тиrкеу», «Сургus v. Тиrкеу»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Моzег v. thе Republic of Moldova and Russia», «Ilasси аnd Оthers v. Моldovа and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia casе), Європейський суд з прав людини наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної сторони.

Такий висновок Європейського суду з прав людини слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», Європейський суд з прав людини, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Враховуючи практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду в такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимогстатті 213 ЦПК Українищодо повного і всебічного зясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території.

Виходячи з вищезазначеного, суд вважає, що ОСОБА_1 , як онука померлої ОСОБА_2 , має право звернутись із даною заявою. Факт смерті ОСОБА_2 підтверджується ксерокопією медичного свідоцтва про смерть, серії 35 № 125005843, виданого 06.10.2025 державною бюджетною установою охорони здоров'я Республіки Крим "Євпаторійська міська лікарня" та ксерокопією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Євпаторійським міським відділом записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим.

Встановлення факту смерті породжує юридичні наслідки, тобто від нього залежить виникнення особистих чи майнових прав заявника. Чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення, як за рішенням суду. Заявниця не має іншої можливості одержати документ, який посвідчує факт смерті, що має юридичне значення. Отже, є всі підстави для задоволення заяви.

Таким чином, враховуючи, що заінтересована особа проти задоволення заяви не заперечувала, суд приходить до висновку про те, що заява обґрунтована та підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.ст.4,12,81,263-265,268 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Вимоги заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: Первомайський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території - задовольнити.

Встановити факт смерті громадянки України - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жіночої статі, уродж. с. Мала Олександрівка Великоолександрівського району Херсонської області, Україна, зареєстроване місце проживання якої: АДРЕСА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Євпаторія, Автономна Республіка Крим, Україна.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового ршення виготовлено 14.11.2025.

Відомості про сторін:

Заявниця: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа - Первомайський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), місцезнаходження за адресою: вул. Грушевського, 1/40 в м. Первомайськ Миколаївської області.

СУДДЯ: І.А.ШИКЕРЯ