вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63
14.11.2025 м. ДніпроСправа № 904/2973/25
Суддя Господарського суду Дніпропетровської області Дичко В.О., розглянувши заяву Марганецької міської ради про повернення судового збору у справі № 904/2973/25
за позовом Марганецької міської ради (53407, Дніпропетровська область, м.Марганець, вул. Єдності, буд. 29-А, код ЄДРПОУ 35055650),
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Марганецької міської ради" (53400, Дніпропетровська область, м. Марганець, вул. Дніпровська, буд. 2-А, код ЄДРПОУ 03340989)
до відповідача 1: Томаківської селищної ради (53500, Дніпропетровська область, Нікопольський район, смт Томаківка, вул. Лесі Українки, буд. 17, код ЄДРПОУ 04339675),
відповідача 2: Комунального підприємства "Томаківське водопровідно-каналізаційне господарство" Томаківської селищної ради (53500, Дніпропетровська область, Нікопольський район, смт Томаківка, вул. Лесі Українки, буд. 17, код ЄДРПОУ 45374078)
про визнання протиправним та скасування рішення
Суддя Дичко В.О.
Без повідомлення (виклику) учасників справи.
Марганецька міська рада звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області до Томаківської селищної ради та Комунального підприємства "Томаківське водопровідно-каналізаційне господарство" Томаківської селищної ради з позовною заявою, в якій просить:
1) визнати протиправним та скасувати рішення Томаківської селищної ради від 01.05.2025 № 1690-42/VІІІ "Про визнання окремих рішень селищної ради такими, що втратили чинність";
2) витребувати у відповідачів на користь позивача наступне майно:
- водопровідні мережі по вулицях Берегового, Лесі Українки та Українській у смтТомаківка Дніпропетровської області (передано на підставі акта від 05.09.2019);
- систему водопостачання в селі Володимирівка (Високе) Томаківського району (передано на підставі акта від 09.12.2019);
- ділянки водогону Марганець-Томаківка Дніпропетровської області (передано на підставі акта від 09.12.2019);
- водогін Марганець-Томаківка Діпропетровської області (передано на підставі акта від 05.05.2020 року).
Позов обґрунтовано тим, що рішення Томаківської селищної ради від 01.05.2025 №1690-42/VІІІ "Про визнання окремих рішень селищної ради такими, що втратили чинність" є протиправним, оскільки, на думку позивача, рішення селищної ради, визнані такими, що втратили чинність, вичерпали свою дію фактом їх виконання, їх скасування законодавчо не передбачено, тому їх скасування вказаним рішенням не може створювати правових наслідків.
Також Марганецька міська рада зазначає, що, оскільки рішення Томаківської селищної ради від 01.05.2025 № 1690-42/VІІІ "Про визнання окремих рішень селищної ради такими, що втратили чинність" є незаконним, тому незаконним є перехід права власності на вищеперераховане майно до Томаківської селищної ради та наступна його передача на баланс Комунального підприємства "Томаківське водопровідно-каналізаційне господарство" Томаківської селищної ради. Отже, оскільки відповідач 1 незаконно прийняв майно в комунальну власність, а відповідач 2 незаконно прийняв його на свій баланс, водопровідні мережі та інше майно підлягають витребуванню з чужого незаконного володіння на користь позивача.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 20.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 05.08.2025 о 10:30 год. Прийнято до розгляду заяву Марганецької міської ради про зменшення розміру позовних вимог. Ухвалено подальший розгляд справи № 904/2973/25 здійснювати з такими позовними вимогами: визнати протиправним та скасувати рішення Томаківської селищної ради від 01.05.2025 № 1690-42/VІІІ "Про визнання окремих рішень селищної ради такими, що втратили чинність".
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 05.08.2025 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання у справі №904/2973/25 на 21.08.2025 о 12:00 год.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 21.08.2025 залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні Марганецької міської ради Комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Марганецької міської ради" та відкладено підготовче засідання у справі № 904/2973/25 на 04.09.2025 об 11:30 год.
Протокольною ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 04.09.2025 відмовлено в задоволенні заяви відповідача 1 (вх. № 36134/25 від 20.08.2025) про закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України та клопотання Томаківської селищної ради (вх. № 36138/25 від 20.08.2025) про повернення позовної заяви. Також ухвалено провести підготовче провадження у справі №904/2973/25 упродовж розумного строку та оголошено перерву до 25.09.2025 о 10:30 год.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 25.09.2025 відкладено підготовче засідання у справі № 904/2973/25 на 21.10.2025 об 11:00 год.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 21.10.2025 закрито підготовче провадження у справі № 904/2973/25 та призначено справу до розгляду по суті в судовому засіданні на 11.11.2025 о 12:00 год.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 11.11.2025 відмовлено в задоволенні заяви Марганецької міської ради про відкладення розгляду справи. Відмовлено в задоволенні клопотання Комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Марганецької міської ради", викладеного в запереченнях на клопотання про закриття провадження у справі, про притягнення Томаківської селищної ради до відповідальності, встановленої ст. 135 Господарського процесуального кодексу України, внаслідок зловживання процесуальними правами. Клопотання Томаківської селищної ради про закриття провадження у справі № 904/2973/25 задоволено. У зв'язку з відсутністю предмета спору закрито провадження у справі № 904/2973/25 за позовною заявою Марганецької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Марганецької міської ради", до Томаківської селищної ради, Комунального підприємства "Томаківське водопровідно-каналізаційне господарство" Томаківської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення.
13 листопада 2025 року через підсистему "Електронний суд" до Господарського суду Дніпропетровської області від позивача надійшла заява про повернення судового збору. Просить суд повернути Виконавчому комітету Марганецької сіської ради з Державного бюджету України судовий збір у сумі 2 422,40 гривень. Позивач указує, що в ухвалі Господарського суду Дніпропетровської області від 11.11.2025 у справі № 904/2973/25 не вирішено питання про повернення судового збору з бюджету.
Суд, розглянувши заяву Марганецької міської ради про повернення судового збору, дійшов таких висновків.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 Господарського процесуального кодексу України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Закон України "Про судовий збір" визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" у випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частиною першою цієї статті, - повністю.
Оскільки ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 11.11.2025 у зв'язку з відсутністю предмета спору закрито провадження у справі № 904/2973/25 за позовною заявою Марганецької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Комунальне підприємство "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Марганецької міської ради", до Томаківської селищної ради, Комунального підприємства "Томаківське водопровідно-каналізаційне господарство" Томаківської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення, за пред'явлення позову Виконавчим комітетом Марганецької міської ради сплачено до Державного бюджету України судовий збір у сумі 2 422,40 грн на підставі платіжної інструкції № 257 від 03.06.2025, зазначена сума судового збору підлягає поверненню.
Суд звертає увагу, що 07.01.2025 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 26.11.2024 № 606 "Про внесення змін до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів" (далі - Порядок), яким змінений механізм повернення судового збору у випадках, визначених ст. 7 Закону України "Про судовий збір".
Згідно з новим порядком органи казначейства здійснюють повернення судового збору в усіх випадках виключно на підставі електронного подання, сформованого або Державною судовою адміністрацією України, або її територіальним управлінням, або відповідним судом.
Для повернення судового збору платнику необхідно звернутись із заявою до суду за місцем розгляду справи.
Згідно з абз. 7 п. 5 розділу I Порядку заява про повернення (перерахування) коштів з бюджету складається та подається платником до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з платежу, який підлягає поверненню, із обов'язковим зазначенням інформації в такій послідовності: найменування платника (суб'єкта господарювання) (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), дата та номер судового рішення, яке набрало законної сили (у разі повернення судового збору, за виключенням помилково зарахованого), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті) та номер контактного телефону (за згодою), сума коштів, що підлягає поверненню (перерахуванню), причина повернення (перерахування) коштів з бюджету, найменування банку або небанківського надавача платіжних послуг, місцезнаходження банку (у разі повернення коштів в іноземній валюті (латиницею)), в якому відкрито рахунок отримувача коштів, та реквізити такого рахунка (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), номер карткового рахунка отримувача коштів (за наявності).
Відповідно до абз. 8 п. 5 розділу I Порядку за умови інформаційно-технологічних можливостей органу, що контролює справляння надходжень бюджету, платник може подати заяву до такого органу в електронній формі за допомогою засобів інформаційно-комунікаційних систем та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах, електронних довірчих послуг та електронного документообігу. В електронній заяві також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку платнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним.
Згідно з абз. 9 п. 5 розділу I Порядку разом із заявою про повернення (перерахування) коштів з бюджету платником подається до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, оригінал або копія платіжної інструкції, яка підтверджує перерахування коштів до бюджету.
На підставі абз. 14 п. 5 розділу I Порядку заява про повернення (перерахування) коштів з бюджету в електронній формі подається з обов'язковим накладанням електронного підпису платника або уповноваженої особи, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги". До заяви одночасно подається копія: платіжної інструкції, яка підтверджує перерахування коштів до бюджету, судового рішення, засвідчена належним чином (у разі повернення грошового стягнення за адміністративні правопорушення), документа, що підтверджує відповідні повноваження уповноваженої особи, засвідчена належним чином.
Форма заяви про повернення судового збору розміщена на вебсайті судової влади України та доступна за посиланням: https://court.gov.ua/storage/portal/sud5005/%D0%97%D0%90%D0%AF%D0%92%D0%90.doc.
Ураховуючи вищевикладене, для здійснення повернення судового збору з Державного бюджету України заявнику необхідно подати до суду заяву встановленої форми з відповідними реквізитами.
Керуючись п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір", ч. 2 ст. 123, ст.ст. 232-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Заяву Марганецької міської ради (вх. № 49982/25 від 13.11.2025) про повернення судового збору - задовольнити.
2. Повернути Виконавчому комітету Марганецької міської ради (53407, Дніпропетровська область, м. Марганець, вул. Єдності, буд. 29-А, код ЄДРПОУ 04052181) з Державного бюджету України судовий збір у сумі 2 422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок), сплачений згідно з платіжною інструкцією № 257 від 03.06.2025, копія якої залишається в матеріалах справи № 904/2973/25.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Суддя В.О. Дичко