пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
04 листопада 2025 року Справа № 903/794/25
Господарський суд Волинської області у складі судді Слободян О.Г., за участю секретаря судового засідання Мачульської Л.В.,
представника позивача: адвоката Полетила П.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні праву
за позовом Фермерського господарства “Агроорганік»
до відповідача: Виконавчого комітету Нововолинської міської ради
про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора; зобов'язання вчинити дії
встановив: позивач - ФГ “Агроорганік» звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Нововолинської міської ради (відповідача), в якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Виконавчого комітету Нововолинської міської ради Вітковської О.П., як суб'єкта проведення державної реєстрації від 24.06.2025 про відмову у державній реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань змін до відомостей про юридичну особу, що були прийняті 23.06.2025, стосовно Фермерського господарства “АГРООРГАНІК» (код ЄДРПОУ: 38902765);
- зобов'язати державного реєстратора Виконавчого комітету Нововолинської міської ради Вітковську О.П., як суб'єкта проведення державної реєстрації, повторно розглянути заяву Фермерського господарства “АГРООРГАНІК» від 23.06.2025 та провести реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу.
Також позивач просив стягнути з відповідача 2422грн 40коп витрат по сплаті судового збору та 20000грн витрат на правничу допомогу.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначав, що підстави відмови у державній реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань змін до відомостей про юридичну особу щодо ФГ “АГРООРГАНІК», зазначені у рішенні державного реєстратора не мають реального юридичного значення, не свідчать про істотне порушення процедури реєстрації і не можуть виправдовувати відмову, як правомірну; вони є надуманими, формальними та штучно створеними перешкодами, які порушують право на внесення достовірних відомостей до ЄДР та порушують безпосередньо права ФГ “АГРООРГАНІК».
Ухвалою суду від 21.08.2025 відкрито провадження у справі та постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
03.09.2025 відповідач надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву (вх.№01-87/3900/25), в якому зазначив, що ФГ «АГРООРГАНІК» звернулося до державного реєстратора Виконавчого комітету Нововолинської міської ради із заявою 23.06.2025 щодо проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу ФГ «АГРООРГАНІК», а саме: внести зміни даних Фермерського господарства у зв'язку з перерозподілом часток статутного капіталу.
У відповідь на заяву позивача, 24.06.2025 державним реєстратором прийнято рішення про відмову у державній реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Наявність у Єдиному державному реєстрі інформації про заборону відчуження майна (судове рішення Вищого антикорупційного суду №991/9576/23 від 16.11.2023) не дає права державному реєстратору вчиняти реєстраційну дію, інакше це було б перевищенням повноважень і тому реєстратор правомірно відмовив у проведенні реєстраційних дій.
Відповідач також вказує, що заборона вчинення реєстраційних дій та арешт корпоративних прав є способами забезпечення позову, спрямованими на недопущення зміни складу учасників чи інших реєстраційних змін до вирішення спору по суті. На момент звернення позивача в Єдиному державному реєстрі містились відомості про судову заборону/арешт, тому суб'єкт державної реєстрації був зобов'язаний відмовити у проведення реєстраційної дії.
Щодо витрат на правничу допомогу відповідач зазначив, що позивачем не надано жодних належних та допустимих доказів фактичної сплати заявленої суми. Враховуючи предмет спору та обсяг роботи, сума у розмірі 20 000 грн є явно завищеною та неспівмірною із фактичними діями представника позивача.
У вказаному відзиві відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
15.09.2025 представник відповідача надіслав на адресу суду заяву (вх.№01-87/4113/25), в якій просив суд відмовити у задоволенні позову та здійснювати розгляд справи без участі Виконавчого комітету Нововолинської міської ради за наявними матеріалами справи.
Ухвалою суду від 16.09.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті 07 жовтня 2025 року.
Ухвалою суду від 07.10.2025 відкладено розгляд справи на 04.11.2025.
Ухвала суду від 07.10.2025 надіслана сторонам до їх електронних кабінетів та отримана ними, про що свідчать довідки про доставку електронного листа.
31.10.2025 на адресу суду від представника відповідача надійшла заява, в якій останній зазначив, що Виконавчий комітет Нововолинської міської ради у відзиві
на позов посилався на судове рішення Вищого Антикорупційного суду від 16.11.2023 по справі № 991/9576/23, проте на момент подання відзиву у зв'язку з технічними несправностями веб-сайту «Судова влада» Виконавчий комітет міської ради не міг пересвідчитись про вільний доступ до вказаного судового рішення під час подання відзиву. Після призначення справи до судового розгляду відповідачем було встановлено, що доступ до рішення Вищого Антикорупційного суду від 16.11.2023 по справі № 991/9576/23 обмежений. У зв'язку з викладеним відповідач додатково направив до суду копію рішення Вищого Антикорупційного суду від 16.11.2023 по справі № 991/9576/23, на яке було здійснено посилання у відзиві на позовну заяву для оцінки та врахування під час прийняття рішення по справі.
04.11.2025 від представника позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
У судовому засіданні 04.11.2025 представник позивача відкликав подане ним клопотання про відкладення судового засідання та підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив позов задовольнити повністю.
У зв'язку з прибуттям представника позивача у судове засідання, суд залишив без розгляду його клопотання про відкладення судового засідання.
Частинами 1 та 3 ст.202 ГПК України встановлено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Оскільки, явка учасників справи у судове засідання обов'язковою не визнавалася, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи по суті за відсутності відповідача.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд встановив наступне.
05.09.2013 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 спільно вирішено створити Фермерське господарство «АГРООРГАНІК», про що свідчить протокол №1 зборів засновників ФГ «АГРООРГАНІК» від 05.09.2013.
Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців серії ААВ №206835 ФГ «АГРООРГАНІК» було зареєстровано 17.09.2013.
Згідно п. 1.2. статуту ФГ «АГРООРГАНІК» засновниками даного господарства є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Розмір статутного капіталу новостворюваного господарства становить 1000грн, а частки визначаються у наступному відношенні: ОСОБА_1 робить внесок до статутного капіталу господарства у розмірі 500грн, що становить 50% статутного капіталу товариства; ОСОБА_2 робить внесок до статутного капіталу господарства у розмірі 500грн, що становить 50% статутного капіталу товариства (п.1.2 Статуту).
Відповідно до п.4.7. статуту ФГ «АГРООРГАНІК» засновники (власники) мають право поповнювати статутний капітал Господарства власними майновими та грошовими внесками. Статутний капітал Господарства становить 1000грн гривень.
Як вбачається з протоколу №1/2018 загальних зборів членів ФГ «АГРООРГАНІК» від 30.03.2018 до складу членів господарства було прийнято ОСОБА_3 ; збільшено статутний фонд господарства за рахунок грошових коштів члена господарства ОСОБА_3 в сумі 3000грн з доведенням до статутного капіталу господарства до суми 4000грн.
Розмір вкладів членів господарства до статутного капіталу розподілився наступним чином: ОСОБА_3 - 3 000грн, що становить 75% статутного капіталу; ОСОБА_1 - 500грн, що становить 12.5% статутного капіталу; ОСОБА_2 - 500грн, що становить 12,5% статутного капіталу.
Також вирішено внести відповідні зміни до статуту господарства.
Згідно п.1.6, 1.7 статуту ФГ «АГРООРГАНІК», затвердженого протоколом №1 від 30.03.2018, членами ФГ «АГРООРГАНІК» є ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Головою господарства є ОСОБА_1 .
Відповідно до п.5.1. статуту ФГ «АГРООРГАНІК», затвердженого протоколом №1 від 30.03.2018 для забезпечення діяльності господарства за рахунок вкладів членів Господарства у вигляді грошових коштів створюється Статутний капітал Товариства у розмірі 4000 грн.
Згідно п.4.1. статуту ФГ «АГРООРГАНІК» передбачено, що джерелами формування майна господарства є, в тому числі, грошові та матеріальні внески члена господарства.
Згідно п.5.1. статуту господарства частки членів у статутному капіталі Господарства розподіляються наступним чином: ОСОБА_3 складає 3000грн і становить 75% статутного капіталу господарства; ОСОБА_1 складає 500 грн. і становить 12,5% статутного капіталу господарства; ОСОБА_2 складає 500грн і становить 12,5% статутного капіталу господарства.
Пунктом 5.3.1 Статуту передбачено, що збільшення статутного капіталу можливе лише після повного внесення членами своїх вкладів. Розмір статутного капіталу може збільшуватися за рахунок додаткових вкладів членів або за рахунок спрямування частини прибутку господарства на збільшення розміру статутного капіталу.
Члени господарства мають право брати участь у розподілі прибутку, отриманого господарством; вийти зі складу членів господарства незалежно від згоди інших його членів у порядку, встановленому законодавством України та цим статутом, та отримати вартість своєї частки у майні господарства, а також належну частину прибутку (п.6.2.3, 6.2.8).
Відповідно до п.п. 6.4.1, 6.4.4 Статуту ФГ «АГРООРГАНІК» члени господарства зобов'язані сформувати статутний капітал господарства в порядку та строки, передбачені законодавством та цим Статутом; дотримуватись вимог статуту Господарства і виконувати рішення органів управління, відповідні законодавству і справжньому статуту.
У відповідності до п.6.6 Статуту новий член господарства може бути прийнятий до складу членів господарства за рішенням загальних зборів членів господарства за умови внесення вкладу до статутного капіталу господарства, а також у результаті відступлення частки (її частини).
Пунктом 6.8. Статуту передбачено, що член господарства може бути виключений зі складу членів господарства на підставі рішення загальних зборів членів господарства у разі невиконання або неналежного виконання ним обов'язків, передбачених законодавством та статутом, визнання його недієздатним або обмежено дієздатним або безвісно відсутнім, а також з інших підстав, встановлених цим статутом.
24.02.2025 головою ФГ «АГРООРГАНІК» ОСОБА_1 було надіслано ОСОБА_3 лист із зазначенням про те, що адресатом не було внесено частку до статутного капіталу ФГ «АГРООРГАНІК». У зв'язку із викладеним голова господарства вимагав протягом 10 днів внести належну частку до статутного капіталу господарства у розмірі 3000 грн, що складає 75% статутного капіталу господарства.
Дана вимога була надіслана ОСОБА_3 через ДПСЗ «Волинський обласний вузол спеціального зв'язку», проте вимога не була вручена адресату, що підтверджується: копією листа з відміткою про невручення та відповіддю ДПСЗ «Волинський обласний вузол спеціального зв'язку» від 01.04.2025 №01/16 про невручення надісланого листа, у зв'язку із тим, що одержувач за вказаною адресою не проживає.
Позивач зазначає, що оскільки ОСОБА_3 не виконав вимоги статуту ФГ та не вніс частку у статут в розмірі 3000 грн, було скликано загальні збори членів ФГ «АГРООРГАНІК».
14.04.2025 ОСОБА_3 було надіслано повідомлення від 11.04.2025 про скликання загальних зборів членів ФГ «АГРООРГАНІК» 09.06.2025 о 10:00 год.
Повідомлення було надіслано через ДПСЗ «Волинський обласний вузол спеціального зв'язку» 14.04.2025, проте не було вручене, оскільки, як вбачається з довідки підприємства зв'язку від 21.05.2025 №01/21 адресат за адресою не проживає.
09.06.2025 відбулись загальні збори членів ФГ «АГРООРГНІК», оформлені протоколом №1 від 09.06.2025.
Під час даних зборів членами господарства було прийнято рішення: враховуючи несплату членом господарства ОСОБА_3 частки у складеному капіталі ФГ у розмірі 3000 грн, що становить 75% складеного капіталу протягом основного і додаткового строку, визначеного виконавчим органом господарства, було вирішено перерозподілити неоплачену ним частку між іншими членами ФГ без зміни розміру складеного капіталу та затвердити номінальну вартість часток членів ФГ «АГРООРГАНІК»: частка ОСОБА_2 становить 50% складеного капіталу ФГ «АГРООРГАНІК» шляхом сплати заборгованості по внесенню вкладу виключеного члена у розмірі 1500 грн, що становить 37,5% складеного капіталу фермерського господарства; частка ОСОБА_1 становить 50% складеного капіталу ФГ «АГРООРГАНІК» шляхом сплати заборгованості по внесенню вкладу виключеного члена у розмірі 1500 грн, що становить 37,5% складеного капіталу фермерського господарства.
Також на зборах прийнято рішення: у зв'язку з виключенням члена ФГ «АГРООРГАНІК» та перерозподілом його частки між іншими членами, внести зміни до статуту ФГ та затвердити його у новій редакції; уповноважено ОСОБА_2 вчиняти усі дії, необхідні для здійснення державної реєстрації нової редакції статуту ФГ та державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу , що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Позивач вказує, що 23.06.2025 ФГ «АГРООРГАНІК» звернулося із заявою до державного реєстратора Виконавчого комітету Нововолинської міської ради щодо проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу Фермерське господарство «АГРООРГАНІК», а саме внесення зміни даних Фермерського господарства у зв'язку з перерозподілом часток статутного капіталу.
24.06.2025 державний реєстратор Виконавчого комітету Нововолинської міської ради надіслав позивачу повідомлення про відмову у державній реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Згідно рішення про відмову у державній реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (код: 390476213159 24.06.2025 10:49:46):
- у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони у проведенні реєстраційної дії. Арешт корпоративних прав/заборона відчуження майна на частку в статутному капіталі, що належить ОСОБА_3 у статутному капіталі ФГ "АГРООРГАНІК";
- подання документів або відомостей, передбачених цим Законом, не в повному обсязі. В заяві зазначено зміна КБВ і структури власності, опис структури власності та нотаріально засвідченні копії документів, що посвідчують особу КБВ не подано;
- невідповідність відомостей, зазначених у заяві про державну реєстрацію, відомостям, зазначеним у документах, поданих для державної реєстрації, або відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі чи інших інформаційних системах, використання яких передбачено цим Законом. Дані в заяві написано машинодруком та від руки;
- невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі чи інших інформаційних системах, використання яких передбачено цим Законом. В статуті ФГ "АГРООРГАНІК" зазначено адресу місцязнаходження юридичної особи та скорочену назву іноземною мовою, що не відповідають відомостям ЄДР.
Керуючись статтею 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» вирішено відмовити у державній реєстрації по заяві "Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу", щодо ФГ "АГРООРГАНІК" (38902765).
Позивач вважає рішення державного реєстратора Виконавчого комітету Нововолинської міської ради протиправним та звернувся до суду із позовом про визнання протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Виконавчого комітету Нововолинської міської ради та зобов'язання державного реєстратора Виконавчого комітету Нововолинської міської ради повторно розглянути заяву Фермерського господарства “АГРООРГАНІК» від 23.06.2025 та провести реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство», фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї, відповідно до закону.
Згідно із ч. 5 ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство, зареєстроване як юридична особа, має статус сімейного фермерського господарства, за умови що в його підприємницькій діяльності використовується праця членів такого господарства, якими є виключно члени однієї сім'ї відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України.
Відповідно ст. 3 Закону України «Про фермерське господарство», членами фермерського господарства можуть бути подружжя, їх батьки, діти, які досягли 14-річного віку, інші члени сім'ї, родичі, які об'єдналися для спільного ведення фермерського господарства, визнають і дотримуються положень установчого документа фермерського господарства. Членами фермерського господарства не можуть бути особи, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом). При створенні фермерського господарства одним із членів сім'ї інші члени сім'ї, а також родичі можуть стати членами цього фермерського господарства після внесення змін до його установчого документа.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців, регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
Згідно зі статтею 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» державна реєстрація базується на таких основних принципах, зокрема, як обов'язковість державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі, державної реєстрації за заявницьким принципом, об'єктивність, достовірність та повнота відомостей у Єдиному державному реєстрі, внесення відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до цього Закону.
Частиною 1 статті 28 даного Закону визначено, що підставами для відмови у державній реєстрації є:
1) документи подано особою, яка не має на це повноважень;
2) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони проведення реєстраційної дії, крім випадків, встановлених законом;
3) у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна містяться відомості про обтяження корпоративних прав - у разі державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв'язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи в результаті відчуження її таким засновником (учасником), крім випадків стягнення у дохід держави такої частки як санкції, передбаченої пунктом 1-1 частини першої статті 4 Закону України "Про санкції";
3-1) заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв'язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи в результаті відчуження її таким засновником (учасником) подано щодо засновника (учасника), який на момент подання заяви внесений до Єдиного реєстру боржників (крім випадку, якщо таким засновником (учасником) є державний орган, орган місцевого самоврядування або боржник у межах провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), згідно із затвердженим господарським судом планом санації (планом реструктуризації боргів боржника), у процедурі ліквідації (погашення вимог боргів боржника) або згідно із затвердженим господарським судом планом превентивної реструктуризації);
3-2) документи подані до неналежного суб'єкта державної реєстрації;
3-3) встановлення факту застосування санкцій відповідно до Закону України "Про санкції", які унеможливлюють проведення державної реєстрації, крім проведення державної реєстрації змін до відомостей про боржника на підставі судового рішення господарського суду у справі про банкрутство (неплатоспроможність) боржника;
4) подання документів або відомостей, передбачених цим Законом, не в повному обсязі;
5) документи суперечать вимогам Конституції та законів України;
6) документи суперечать статуту громадського формування;
7) порушено встановлений законом порядок створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи;
7-1) порушено встановлену учасником вимогу нотаріального засвідчення справжності підпису під час прийняття рішень з питань діяльності юридичної особи та/або вимоги нотаріального посвідчення правочину, предметом якого є частка такого учасника у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) відповідної юридичної особи;
8) невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону;
9) щодо засновника (учасника) юридичної особи, що створюється, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;
10) щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов'язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;
10-1) щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, у Єдиному державному реєстрі міститься запис про судове рішення про визнання юридичної особи банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури;
10-2) щодо юридичної особи, стосовно якої в Єдиному державному реєстрі міститься запис про судове рішення щодо визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу, визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи, якщо таке рішення або його частину визнано недійсними, зміни до установчих документів юридичної особи є підставою для проведення реєстраційних дій;
10-3) невідповідність відомостей, зазначених у заяві про державну реєстрацію, відомостям, зазначеним у документах, поданих для державної реєстрації, або відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі чи інших інформаційних системах, використання яких передбачено цим Законом;
10-4) невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі чи інших інформаційних системах, використання яких передбачено цим Законом;
10-5) подання документів з порушенням встановленого законодавством строку для їх подання, крім документів щодо кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи;
11) документи для державної реєстрації припинення юридичної особи подані:
раніше строку, встановленого цим Законом;
щодо юридичної особи, що припиняється в результаті її ліквідації та є засновником (учасником) інших юридичних осіб та/або має не закриті відокремлені підрозділи, та/або є засновником третейського суду;
в Єдиному державному реєстрі відсутній запис про державну реєстрацію юридичної особи, утвореної шляхом реорганізації в результаті злиття, приєднання або поділу;
щодо акціонерного товариства, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованої реєстрації випуску акцій;
щодо юридичної особи - емітента цінних паперів, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованих випусків цінних паперів;
щодо юридичної особи, що ліквідується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім банків, стосовно яких процедура ліквідації здійснюється відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб";
щодо юридичної особи, що реорганізується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та відсутні відомості про узгодження плану реорганізації юридичної особи, крім випадків, встановлених законом;
щодо юридичної особи, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, крім випадків, встановлених законом;
щодо юридичної особи, що припиняється в результаті ліквідації, стосовно якої надійшли відомості про відкрите виконавче провадження;
щодо юридичної особи, стосовно якої відкрито провадження у справі про банкрутство;
12) статут товариства з обмеженою відповідальністю або товариства з додатковою відповідальністю поданий зі змінами, прийнятими без врахування голосів, які припадають на частку померлого учасника товариства;
13) заяву про державну реєстрацію створення юридичної особи, державну реєстрацію включення відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру, державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, подано із зазначенням кінцевого бенефіціарного власника, який на день подання заяви згідно з відомостями реєстрів помер;
14) документи для державної реєстрації припинення відокремленого підрозділу юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, подані:
раніше строку, встановленого цим Законом;
щодо відокремленого підрозділу юридичної особи, утвореної відповідно до законодавства іноземної держави, стосовно якого надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Судом встановлено, що ухвалою Вищого антикорупційного суду від 16.11.2023 у справі №991/5976/23 за результатами розгляду у закритому судовому засіданні клопотання прокурора Спеціалізованої антикорпційної прокуратури Офісу Генерального прокурора Буйленка С.М. про арешт майна у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №52017000000000799 від 17.11.2017, постановлено клопотання прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора Буйленка CM. про арешт майна у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №52017000000000799 від 17.11.2017 задовольнити частково, зокрема, накласти арешт, шляхом заборони відчуження на частку в статутному капіталі, що належить ОСОБА_3 у статутному капіталі ФГ «АГРООРГАНІК» (код ЄДРПОУ 38902765, на суму 3000 грн, що становить 75% статутного капіталу товариства); накласти арешт на об'єкти нерухомого майна, які зареєстровані за ФГ «АГРООРГАНІК» шляхом заборони відчуження такого майна.
Не погоджуючись із рішенням державного реєстратора про відмову позивач доводить, що ОСОБА_3 не є родичем засновників фермерського господарства ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , а отже, відповідно до ст. 3 Закону України «Про фермерське господарство», не міг бути членом фермерського господарства, яке має статус сімейного.
ФГ «АГРООРГАНІК» чи його засновники: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у жодних кримінальних провадженнях не виступають підозрюваними чи обвинуваченими, на майно останніх не було накладено жодних арештів, а тому висновок державного реєстратора, зроблений на підставі п. 2 ч.1 ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» є протиправним.
Також позивач зазначає, що оскаржуваним рішенням зазначається про те, що на частку в статутному капіталі ОСОБА_3 у ФГ «АГРООРГАНІК» накладено арешт, проте державний реєстратор, аналізуючи подані для державної реєстрації документи, мав змогу дійти висновку, що ОСОБА_3 не володіє жодною часткою у складеному капіталі через невнесення ним коштів у загальний і додатковий строк. Аналогічно його частка відповідно до протоколу №1 від 09.06.2025 була розподілена між іншими учасниками ФГ, які відповідно до Закону України «Про фермерське господарство» є родичами і можуть виступати єдиними його засновниками.
Відмова у державній реєстрації змін до складу учасників ФГ «АГРООРГАНІК» є неправомірною, оскільки ОСОБА_3 фактично не набув корпоративних прав, бо не вніс передбачений Статутом вклад у сумі 3 000 грн у встановлений строк, а його частка, згідно з рішенням загальних зборів, була перерозподілена між іншими учасниками.
На думку позивача виключення ОСОБА_3 є законним, оскільки: він не виконав обов'язку щодо внесення вкладу (пункти 5.1, 6.4.1, 6.4.4 Статуту); його виключення відповідає пункту 6.8 Статуту; відбувся належний склад зборів та оформлення рішення загальних зборів про виключення. Арешт на частку, яка фактично не була створена, не може бути підставою для блокування державної реєстрації. Наявність частки у ЄДР не відображає фактичного стану, адже відповідні кошти не були внесені, отже, не виникло корпоративного права на частку. Після виключення і перерозподілу частки, ОСОБА_3 перестав бути учасником, а отже, на момент подачі документів ніякої частки за ним не було закріплено.
Також позивач доводить, що державному реєстратору було належним чином подано повний пакет документів, передбачений Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», зокрема: нову редакцію статуту; протокол загальних зборів про виключення учасника та перерозподіл часток; опис структури власності; відомості про КБВ; нотаріально засвідчені копії документів. Таким чином, зазначення в оскаржуваному рішення щодо неповноти поданих документів є безпідставним. Форма заяви про державну реєстрацію заповнюється відповідно до чинного законодавства. Закон не містить прямої заборони на поєднане заповнення друкованим способом та вручну (наприклад, при виправленнях чи уточненнях).
Форма заяви була прийнята реєстратором, а отже, її зовнішній вигляд не міг бути перешкодою для розгляду по суті. Такий формальний підхід суперечить принципу пріоритету змісту над формою та штучно обмежує реалізацію права на державну реєстрацію.
У випадку зміни установчого документу (статуту) законом не передбачено автоматичного внесення змін до адреси чи скороченої назви, якщо це не зазначено окремим пунктом в заяві. У даному випадку предметом державної реєстрації була зміна складу учасників та редакція статуту, і якщо така нова редакція містить неузгоджену технічну помилку щодо адреси чи скороченої назви, її можна виправити в порядку уточнення без порушення суті реєстраційної дії.
Позивач вважає, що жодна з перелічених підстав оскаржуваного рішення не має реального юридичного значення, не свідчить про істотне порушення процедури реєстрації і не може виправдовувати відмову, як правомірну.
Суд зазначає, що відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до постанови Об'єднаної палати Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду від 15.07.2022 у справі № 910/4445/21 , заборона вчинення реєстраційних дій та арешт корпоративних прав є способами забезпечення позову, спрямованими на недопущення зміни складу учасників чи інших реєстраційних змін до вирішення спору по суті, є обов'язковою для всіх суб'єктів, у тому числі для державних реєстраторів.
Верховний Суд у постанові від 07.12.2023 у справі 910/3527/22 вказав, що перелік підстав відмови у державній реєстрації є вичерпним, а суб'єкт державної реєстрації зобов'язаний діяти виключно в межах цього переліку і в строки, визначені законом.
Ухвалою Вищого антикорупційного суду у справі №991/9576/23 від 16.11.2023 накладено арешт, шляхом заборони відчуження такого майна на частку у статутному капіталі, що належить ОСОБА_3 у статутному капіталі ФГ «Агроорганік». Наявність у Єдиному державному реєстрі судових рішень інформації про заборону відчуження майна унеможливлює вчинення реєстраційної дії щодо даного майна державним реєстратором.
Як вбачається із статуту ФГ «Агроорганік», затвердженого загальними зборами членів ФГ «Агроорганік» (протокол №1 від 30.03.2018) та зареєстрованого у реєстрі за №605 приватним нотаріусом Ужгородського міського нотаріального округу, членами господарства є ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Частки членів у статутному капіталі господарства розподіляються наступним чином: ОСОБА_3 складає 3000грн і становить 75% статутного капіталу господарства; ОСОБА_1 складає 500 грн. і становить 12,5% статутного капіталу господарства; ОСОБА_2 складає 500грн і становить 12,5% статутного капіталу господарства. Новий член господарства може бути прийнятий до складу членів господарства за рішенням загальних зборів членів господарства за умови внесення вкладу до статутного капіталу господарства, а також у результаті відступлення частки (її частини).
Позивачем не надано суду доказів невнесення вкладу ОСОБА_3 до статутного капіталу господарства. Водночас згідно статуту він є членом ФГ «Агроорганік» із часткою у статутному капіталі, що становить 75% статутного капіталу господарства.
Посилання позивача на те, що ОСОБА_3 фактично не набув корпоративних прав через невнесення передбаченого статутом внеску у сумі 3 000 грн у встановлений строк, що призвело до перерозподілення його частки між іншими учасниками, позивачем не підтверджено та не береться судом до уваги, з огляду на відсутність у матеріалах справи доказів внесення чи невнесення ОСОБА_3 частки.
Оскільки на момент звернення позивача із заявою щодо проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу Фермерське господарство «АГРООРГАНІК» містились відомості про судову заборону/арешт, суб'єкт державної реєстрації був зобов'язаний відмовити у проведення реєстраційної дії.
Державний реєстратор Виконавчого комітету Нововолинської міської ради діяв у відповідності до вимог Закону. Відмова державній реєстрації змін до складу учасників ФГ «АГРООРГАНІК» є правомірною. Державний реєстратор не мав права вчиняти реєстраційну дію, інакше це призвело б до перевищення повноважень, а тому правомірно відмовив у проведенні реєстраційних дій на підставі ч. 1 ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
Щодо інших підстав прийняття рішення про відмову у державній реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань суд зазначає, що для державної реєстрації змін до відомостей про розмір статутного капіталу, розміри часток у статутному капіталі чи склад учасників товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю подаються документи, визначені Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
Позивачем не надано суду пакету документів, які подавалися ФГ «Агроорганік» для здійснення відповідних реєстраційних дій, з яких би суд міг встановити про протиправність оскаржуваного рішення державного реєстратора.
З огляду на зазначене, у суду відсутні підстави для визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора виконавчого комітету Нововолинської міської ради від 24.06.2025 про відмову у державній реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань змін до відомостей про юридичну особу ФГ «АГРООРГАНІК», а також зобов'язання державного реєстратора повторно розглянути заяву ФГ «АГРООРГАНІК» та провести реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу.
Згідно із ч.ч. 2-4 ст. 13 ГПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про відмову в позові у повному обсязі.
Відповідно до ст.129 ГПК України витрати по сплаті судового збору та витрати на професійну правничу допомогу покладаються на позивача у зв'язку з відмовою в позові.
Керуючись ст.ст. 86, 129, 202, 233, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
У позові відмовити повністю.
Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення.
Повне рішення складено 14.11.2025.
Суддя О. Г. Слободян