Справа № 456/4997/25
Провадження № 3/456/1942/2025
іменем України
13 листопада 2025 року місто Стрий
Суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Бораковський В. М. , розглянувши матеріали, які надійшли з Стрийського районного управління поліції ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ,
за частиною 5 ст. 126, частиною 1 ст.130 КУпАП, -
встановив:
ОСОБА_1 , 09.09.2025, о 00 год. 55 хв., в м.Стрий по вул.Колесси, 55, керував транспортним засобом «Volkswagen Transporter», д.н.з. НОМЕР_1 , в стані наркотичного сп'яніння, огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку проводився в КНП «Стрийська ЦРЛ», чим порушив вимоги пункту 2.9«а» ПДР, за що відповідальність передбачена частиною 1 ст. 130 КУпАП.
Крім цього, ОСОБА_1 , 09.09.2025, о 00 год. 55 хв., в м.Стрий по вул.Колесси, 55, керував транспортним засобом «Volkswagen Transporter», д.н.з. НОМЕР_1 , не маючи права керування транспортними засобами, вчинив порушення повторно протягом року, оскільки 01.08.2025 притягувався до відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП (постанова серії ЕНА №5368011), чим порушив вимоги пункту 2.1«а» ПДР, за що відповідальність передбачена частиною 5 ст. 126 КУпАП.
Постановою від 17.09.2025 об'єднано в одне провадження справу №456/4997/25 провадження №3/456/1942/2025 стосовно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 5 ст. 126 КУпАП зі справою №456/4999/25 провадження №3/456/1943/2025 стосовно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання повторно не прибув, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце судового засідання, про причини неприбуття суд не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи не подав.
Вирішуючи питання про розгляд справи у відсутності ОСОБА_1 , суд звертає увагу на те, що йому було відомо про розгляд Стрийським міськрайонним судом протоколів про адміністративні правопорушення, оскільки такі складено за його участю, та ним підписано.
У протоколах ОСОБА_1 зазначив, що керував автомобілем, оскільки переганяв його на ремонт.
Зважаючи на викладені обставини та відсутність фактичних даних, які б свідчили про поважність причини його неприбуття до суду, тому суд приходить до висновку про розгляд справи про адміністративні правопорушення за відсутності ОСОБА_1 , що відповідає вимогам статті 268 КУпАП.
Дослідивши протоколи про адміністративні правопорушення та долучені до них документи, суд доходить такого висновку.
Відповідно до диспозиції частини 1 ст. 130 КУпАП адміністративним правопорушенням є керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Пунктом 2.9.«а» Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001р. №1306, передбачено, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Стаття 266 КУпАП передбачає порядок проведення огляду особи, яка керує транспортним засобом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції.
Відповідно до диспозиції частини 5 ст. 126 КУпАП адміністративним правопорушенням є керування транспортним засобом особою, яка не має права керування транспортним засобом, вчинене повторно протягом року.
Пунктом 2.1 «а» Правил дорожнього руху передбачено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Статтею 15 Закону України «Про дорожній рух» встановлено основні положення щодо допуску до керування транспортними засобами.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 ст. 130, частиною 5 ст. 126 КУпАП, доведена:
протоколом серії ЕПР1 №447996 від 09.09.2025, згідно з яким ОСОБА_1 , 09.09.2025, о 00 год. 55 хв., в м.Стрий по вул.Колесси, 55, керував транспортним засобом «Volkswagen Transporter», д.н.з. НОМЕР_1 , в стані наркотичного сп'яніння, огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку проводився в КНП «Стрийська ЦРЛ», чим порушив вимоги пункту 2.9«а» ПДР;
направленням, яке підтверджує скерування ОСОБА_1 до закладу охорони здоров'я КНП «ТМО СМОЛ» з метою його огляду для виявлення стану сп'яніння, оскільки у нього виявлені ознаки наркотичного сп'яніння;
висновком щодо результатів медичного огляду №141, складеного о 01 год. 20 хв. 09.09.2025 лікарем КНП «ТМО СМОЛ», в якому зазначено, що у ОСОБА_1 виявлено позитивну реакцію на маріхуану;
рапортом інспектора ВРПП Стрийського РУП від 09.09.2025 та оглянутим у суді під час розгляду справи відео (міститься на компакт-диску), якими підтверджуються викладені в протоколах обставини;
протоколом серії ЕПР1 №448003 від 09.09.2025, згідно з яким ОСОБА_1 , 09.09.2025, о 00 год. 55 хв., в м.Стрий по вул.Колесси, 55, керував транспортним засобом «Volkswagen Transporter», д.н.з. НОМЕР_1 , не маючи права керування транспортними засобами, вчинив порушення повторно протягом року, оскільки 01.08.2025 притягувався до відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП (постанова серії ЕНА №5368011), чим порушив вимоги пункту 2.1«а» ПДР;
довідкою, виданою Стрийським РУП в якій зазначено, що згідно ІКС ІПНП ОСОБА_1 01.08.2025 притягувався до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП (постанова серії ЕНА №5368011);
рапортом інспектора ВРПП Стрийського РУП від 09.09.2025 та оглянутим у суді під час розгляду справи відео (міститься на компакт-диску), якими підтверджуються викладені в протоколах обставини.
Відповідно до довідки, виданої Стрийським РУП встановлено, що власником транспортного засобу «Volkswagen Transporter», д.н.з. НОМЕР_1 є ОСОБА_2 .
Проаналізувавши вищевказані документи, відео, суд доходить переконання, що вони є доказами в розумінні статті 251 КУпАП.
Оцінюючи здобуті у справі та досліджені в судовому засіданні докази, суд визнає їх належними та допустимими для використання в процесі доказування, оскільки ці докази містять у собі фактичні дані, які логічно пов'язані з тими обставинами, які підлягають доказуванню в справі та становлять предмет доказування, зібрані у порядку, встановленому КУпАП.
Зазначені докази є узгодженими між собою та іншими доказами у справі та сумніву у своїй належності та допустимості не викликають.
Зазначені вище докази винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130, ч.5 ст.126 КУпАП є такими, що доповнюють одне одного, є повними, безсумнівними, належними та допустимими, оскільки у відповідності до ст.ст. 251, 252 КУпАП, прямо підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у справі про адміністративне правопорушення, а також є такими, що зібрані в порядку, встановленому законом.
Як вбачається з матеріалів справи, огляд ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння проводився в КНП «ТМО СМОЛ».
Порядок проведення огляду водіїв на стан сп'яніння визначається «Інструкцією про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі Інструкція), затвердженою спільним Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 року № 1452/735, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р. за № 1413/2785.
Пунктом 4 розділу I цієї Інструкції визначено ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а саме: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Відповідно до п. 12 Розділ ІІ Інструкції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Відповідно до п. 16 Розділу ІІІ Інструкції висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, видається на підставі акта медичного огляду.
Відповідно до п. 8 розділу ІІІ Інструкції метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинити стан сп'яніння.
Суд зауважує, що дослідженими вище доказами підтверджується факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння, що містить склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Крім цього, дослідженими доказами встановлено, що ОСОБА_1 є особою, яка не має права керування транспортними засобами, однак керував таким повторно протягом року (постанова серії ЕНА №5368011 від 01.08.2025 за ч.2 ст.126 КУпАП), тому в його діях міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Таким чином, суд всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи вважає, що дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані як адміністративні правопорушення, передбачені частиною 1 ст. 130 КУпАП та частиною 5 ст.126 КУпАП.
Призначаючи адміністративне стягнення ОСОБА_1 суд враховує: характер вчинених ним правопорушень; ступінь його вини у вчинених правопорушеннях, передбачених частиною 1 ст. 130, частиною 5 ст. 126 КУпАП, яка доведена повністю, а також зважає на те, що ОСОБА_1 вчинив кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же суддею, тому вважає, що відповідно до вимог ст. 36 КУпАП стосовно ОСОБА_1 слід обрати адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами без оплатного вилучення транспортного засобу, оскільки не долучено документів, які б підтверджували, що такий перебуває у приватній власності порушника.
Застосування судом до ОСОБА_1 такого адміністративного стягнення є необхідним для досягнення мети його застосування.
З огляду на викладене та зважаючи на вимоги статті 40-1 КУпАП з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підлягає стягненню судовий збір на користь держави в розмірі ставки, визначеної частиною 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір».
Керуючись статтями 23, 33, 36, 40-1, 283, 284 КУпАП, статтею 4 ЗУ «Про судовий збір», -
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною 1 ст. 130, частиною 5 ст. 126 КУпАП і з врахуванням частини 2 ст. 36 КУпАП, накласти стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, за частиною 5 ст. 126 КУпАП, у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п'ять) років без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 копійок.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до вимог ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду через Стрийський міськрайонний суд Львівської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Cуддя В. М. Бораковський