14 листопада 2025 року м. Кропивницький Справа №340/900/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у в порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Міністерства оборони України
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Міністерства оборони України про:
- визнати протиправним та скасування рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, викладеного в пункті 23 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 08 листопада 2024 року №34/в про відмову в призначенні солдату у відставці ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із частковою втратою працездатності без встановлення інвалідності внаслідок травми, отриманої під час виконання обов'язків військової служби, встановленої пунктом 7 частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;
- зобов'язання Міністерства оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у зв'язку із частковою втратою працездатності без встановлення інвалідності внаслідок травми, отриманої під час виконання обов'язків військової служби, встановлену пунктом 7 частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він майстер номера обслуги 1-ої бойової машини 1-го реактивного артилерійського взводу реактивної артилерійської батареї військової частини НОМЕР_1 (06.02.2023 р. призваного на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період ІНФОРМАЦІЯ_1 ), був звільнений наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) від 01.08.2023 р. №154-РС з військової служби у відставку відповідно до підпункту «б» пункту 2 частини четвертої статті 26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» (за станом здоров'я - на підставі висновку військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку), з 11 серпня 2023 р. виключити із списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та всіх видів забезпечення, що підтверджується витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 11.08.2023 р. за №214. Підставою звільнення, зокрема, зазначено свідоцтво про хворобу від 29.06.2023 р. за №732, затверджене постановою 8 Регіональної військово-лікарської комісії військової від 03.07.2023 р. №3205. Під час проходження військової служби позивачем було отримано травму - закритий гвинтоподібний перелом нижньої третини правої великогомілкової кістки, уламковий перелом верхньої третини правої малогомілкової кістки. 10.05.2023 р. виконано оперативне втручання - відкрита репозиція та МОС пластиною та гвинтами правої великогомілкової кістки, про що зазначено у свідоцтві про хворобу №732, затверджене постановою 8 Регіональної військово-лікарської комісії військової від 03.07.2023 р. №3205. Матеріали для оперативного втручання в розмірі близько 30 000,00 грн були придбані за власні кошти. Відповідно до листа від 29.08.2023 р. за №6/10500 начальником Кропивницького МТЦКСП направлено солдата у відставці ОСОБА_1 до КЗ «Кіровоградське обласне бюро СМЕ» на медичне обстеження для встановлення та визначення відсотку втрати працездатності внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини. Комунальним закладом «Кіровоградське обласне бюро медико-соціальної експертизи Кіровоградської обласної ради» була надана відмова. Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.03.2024 р. у справі №390/9905/23 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Комунального закладу «Кіровоградське обласне бюро МСЕ Кіровоградської обласної ради», яка полягає в не проведенні огляду та не прийнятті рішення щодо встановлення ОСОБА_1 інвалідності та визначення відсотку працездатності внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини. Зобов'язано Комунальний закладу «Кіровоградське обласне бюро МСЕ Кіровоградської обласної ради» розглянути і вирішити, відповідно до положень чинного законодавства України, питання щодо проведення медичного обстеження ОСОБА_1 , на підставі поданих ним медичних документів, з урахування висновків викладених у судовому рішенні та повідомити заявника про результати розгляду. На виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.03.2024 р. у справі №390/9905/23, що набрало законної сили 10.06.2024 р., Комунальним закладом «Кіровоградське обласне бюро МСЕ Кіровоградської обласної ради» Міжрайонна МСЕК №1 позивачу встановлено ступінь втрати професійної працездатності 25% внаслідок травми, пов'язаної із виконанням обов'язків військової служби, що підтверджується довідкою про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого серії 12 ААА №122088 від 10.06.2024 р. 12.06.2024 р. позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 з відповідною заявою щодо виплати йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із втратою професійної працездатності 25% внаслідок травми, пов'язаної із виконанням обов'язків військової служби на підставі підпункту 7 пункту 2 статті 16 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Разом з документами позивачем було надано також рішення суду на підтвердження затримки проходження МСЕК. За результатами розгляду заяви стосовно призначення і виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням відсотків втрати працездатності внаслідок травми, пов'язаної із виконанням обов'язків військової служби Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум винесла протокол від 08.11.2024 р. №34/в, відповідно до якого дійшла висновку про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги солдату в відставці ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), якого 11.08.2023 року звільнено з військової служби та 10.06.2024 року під час первинного огляду органами МСЕК встановлено 25% втрати працездатності внаслідок травми, пов'язаної із виконанням обов'язків військової служби, що сталося 06.05.2023 року (довідка МСЕК серія 12 ААА №122088 від 10.06.2024 року). Підставою відмови слугувало порушення позивачем, визначеного п.7 ч.2 ст.16 Закону, тримісячного терміну встановлення ступеню втрати працездатності після звільнення з військової служби, а саме: «Заявника звільнено з військової служби 11.08.2023 року, а 10.06.2024 року встановлено ступінь втрати працездатності внаслідок травми, пов'язаної із виконанням обов'язків військової служби, тобто понад тримісячний термін після звільнення з військової служби». Листом №220/13/3515 від 15.11.2024 р. позивача повідомлено про результат розгляду моєї заяви Міністерством оборони України та прийняту відмову у призначенні одноразової грошової допомоги (Витяг з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 08.11.2024 року №34/в). Позивач вважає рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 08.11.2024 р. №34/в необґрунтованим, безпідставним, протиправним, таким, що суперечить нормам чинного законодавства, порушує його конституційні права.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву відповідно до якого заперечує проти позову (а.с.55-56). Представник відповідача зазначає, що позивача було звільнено з військової служби 11.08.2023 р., а 10.06.2024 р. було встановлено ступінь втрати працездатності 25% внаслідок травми, пов'язаної з виконання обов'язків військової служби (довідка МСЕК серія 12ААА №122088 від 10.06.2024 р.), тобто понад трьохмісячний термін після звільнення з військової служби. Представник відповідача вказує на те, що питання про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги повинно розглядатись відповідно до пункту 7 частини 2 ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»: одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: отримання військовослужбовцем поранення (контузії травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов'язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби. Особам, яким встановлено ступень втрати працездатності без встановлення інвалідності в понад тримісячний термін після звільнення, виплати не передбачені. Законом прямо передбачено строк, який дає право на отримання виплати: не більше трьох місяців від дати звільнення до дати встановлення ступеня втрати працездатності. Цей строк є присічним, і законодавством не передбачено його поновлення. Також відсутні такі повноваження і у Міністерства оборони України. Верховний Суд у постанові від 26.06.2018 р. у справі №750/5074/17 зробив висновок, що військовослужбовцям строкової служби пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби грошова допомога не виплачується.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 р. позовну заяву залишено без руху (а.с.38).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.51-52).
02.04.2025 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.62).
Заяв, клопотань від учасників процесу до суду не надходило. Інші процесуальні дії у справі не вчинялися.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ОСОБА_1 у період з 06.02.2023 р. по 11.08.2023 р. проходив військову службу за призовом по мобілізації у Військовій частині НОМЕР_1 (а.с.19).
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.03.2024 р. у справі №340/9905/23, яке набрало законної сили 30.04.2024 р., адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність Комунального закладу «Кіровоградське обласне бюро МСЕ Кіровоградської обласної ради», яка полягає в не проведенні огляду та не прийнятті рішення щодо встановлення ОСОБА_1 інвалідності та визначення відсотку працездатності внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини; зобов'язано Комунальний закладу «Кіровоградське обласне бюро МСЕ Кіровоградської обласної ради» розглянути і вирішити, відповідно до положень чинного законодавства України, питання щодо проведення медичного обстеження ОСОБА_1 , на підставі поданих ним медичних документів, з урахування висновків викладених у судовому рішенні та повідомити заявника про результати розгляду; в задоволені решти позовних вимог - відмовлено (а.с.31-34).
Відповідно до довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 12ААА №122088 від 10.06.2023 р. Комунальним закладом «Кіровоградське обласне бюро МСЕ Кіровоградської обласної ради» встановлено ступінь втрати професійної працездатності 25%. Причина втрати професійної працездатності травма, так, пов'язана з виконанням обов'язків військової служби. Дата встановлення страхового випадку 29.06.2023 р. (а.с.30).
14.06.2024 р. ІНФОРМАЦІЯ_1 подано до ІНФОРМАЦІЯ_4 документи щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , якому 10 червня 2024 року встановлено 25% втрати працездатності внаслідок травми пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби: заяву про виплату грошової допомоги; згоду на обробку персональних даних; копію паспорту та ідентифікаційного номеру; копію витягу з наказу про виключення зі списків в/ч; довідку МСЕК 12ААА №122088; копію свідоцтва про хворобу; копію довідки про поранення; копію підтверджуючих документів з МСЕК про затримку проходження МСЕК; реквізити банку (а.с.36).
З огляду на витяг з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 08.11.2024 р. №34/в (пункт 23), за результатом розгляду поданих документів, комісія дійшла висновку про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги солдату у відставці ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), якого 11.08.2023 р. звільнено з військової служби та 10.06.2024 р. під час первинного огляду органами МСЕК встановлено 25% втрати працездатності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, що сталася 06.05.2023 р. (довідка МСЕК серія 12ААА №122088 від 10.06.2024 р.). Згідно з підпунктом 7 пункту 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено виплату одноразової грошової допомоги у разі отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва). Захворювання під час виконання ним обов'язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби. Заявника звільнено з військової служби 11.08.2023 р., а 10.06.2024 р. встановлено ступінь втрати працездатності внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, тобто понад тримісячний термін після звільнення з військової служби (а.с.35).
Статтею 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 р. №2232-ХІІ встановлено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
З огляду на п.1 ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 р. №2011-ХІІ (далі за текстом - Закон №2011), одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно з пп.7 п.2 ст.16 Закону №2011, у редакції, чинній на час винесення оскаржуваного рішення, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: тримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов'язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через один рік після звільнення її з військової служби.
Відповідно до п.п.2, 3 ст.163 Закону №2011 у випадках, передбачених підпунктами 4-9 пункту 2 статті 16 цього Закону, одноразова грошова допомога призначається і виплачується відповідним військовослужбовцям, військовозобов'язаним або резервістам.
Встановлення інвалідності або визначення ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам здійснюється в індивідуальному порядку державними закладами охорони здоров'я відповідно до законодавства.
Пунктом 6 статті 163 Закону №2011 передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Згідно з п.10 ст.163 Закону №2011 порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 р. №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі за текстом - Порядок №975).
Пунктом 2 Постанови №975 установлено, що
Відповідно до абз.5 п.3 Постанови №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі встановлення ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата огляду, зазначена у витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або довідці медико-соціальної експертної комісії.
З огляду на пп.7 п.4 Постанови №975, у редакції, чинній на час винесення оскаржуваного рішення, одноразова грошова допомога призначається у разі: отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання під час виконання ним обов'язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, а також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби.
Згідно з п.18 Постанови №975, у редакції, чинній на час винесення оскаржуваного рішення, у разі часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності одноразова грошова допомога виплачується залежно від ступеня втрати працездатності, який установлюється медико-соціальною експертною комісією, у розмірі, що визначається у відсотках прожиткового мінімуму: 70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому вперше встановлено ступінь втрати працездатності, - військовослужбовцю, який отримав поранення (контузію, травму або каліцтво), захворювання під час виконання ним обов'язків військової служби, що призвело до часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, а також особі, звільненій з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин, але не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби.
Пунктом 21 Постанови №975, у редакції, чинній на час винесення оскаржуваного рішення, передбачено, що Військовослужбовець, військовозобов'язаний, резервіст або особа, звільнена з військової служби, яким виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення інвалідності, подають уповноваженому органу у паперовій або електронній формі засобами електронної пошти з дотриманням законодавства у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; документа (відповідних сторінок за наявності), що посвідчує особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, та засвідчений в установленому законодавством порядку переклад українською мовою сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), якій призначається та виплачується одноразова грошова допомога, з даними про прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, або довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені), копія військового квитка рядового, сержантського і старшинського складу (для військовослужбовців із числа іноземців та осіб без громадянства); реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім іноземців та осіб без громадянства) (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідному контролюючому органу та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги, військовослужбовець, військовозобов'язаний, резервіст або особа, звільнена з військової служби, якому (якій) виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначених в абзацах другому - восьмому цього пункту, та копію відповідного рішення суду, засвідченого у встановленому порядку.
Відповідно до п.23 Постанови №975, у редакції, чинній на час винесення оскаржуваного рішення, керівник уповноваженого органу після визначення переліку осіб, зазначених у пунктах 8 і 9 цього Порядку, які мають право на одержання одноразової грошової допомоги (зокрема з урахуванням особистого розпорядження), подає у 15-денний строк з дня реєстрації документів, передбачених пунктами 20 і 21 цього Порядку, розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 20 і 21 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження від уповноваженого органу висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги та документів, зазначених у пунктах 20 і 21 цього Порядку, приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення зазначених документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують підтвердження обставин, зазначених у документах, чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявнику з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Згідно з п.24 Постанови №975, у редакції, чинній на час винесення оскаржуваного рішення, одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначеній одержувачем виплати.
Пунктом 25 Постанови №975, у редакції, чинній на час винесення оскаржуваного рішення, визначено, що рішення про відмову у призначенні грошової допомоги може бути оскаржено в установленому порядку.
З аналізу зазначених норм, суд дійшов висновку, що право звільненої з військової служби особи на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із частковою втратою працездатності обмежено: тримісячним строком для встановлення такій особі часткової втрати працездатності, що рахується з дня звільнення такої особи з військової служби; причинами отримання такою особою поранення (контузії, травми або каліцтва) або захворювання, оскільки останні повинні бути набуті особою саме під час виконання нею обов'язків військової служби або також особою, звільненою з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок зазначених причин.
Встановлення законодавцем обмеженого строку є однією з умов дисциплінування фізичних осіб як учасників публічно-правових відносин при реалізації свого права на отримання одноразової грошової допомоги.
Разом з тим, встановлення строку не означає, що зі спливом такого строку особа безумовно втрачає соціальні гарантії, які надані їй Законом №2011, зокрема можливість реалізації свого права на отримання одноразової грошової допомоги у виключних випадках із застосуванням судових заходів захисту свого права.
Викладене узгоджується з позицією Верховного Суду, висловленою, зокрема, у постановах від 23.10.2018 р. у справі №161/69/17 та від 12.03.2019 р. у справі №760/18315/16-а, у яких зазначено, що строк може вважатись присічним за умови, якщо особа протягом цього строку має можливість в будь-який час звернутися за захистом своїх соціальних прав, а саме, права на отримання грошової виплати; не вважається завершеним строк за умови об'єктивної відсутності можливості особи безперешкодного звернення за захистом відповідного соціального права; таке обмеження буде порушенням права особи на соціальне забезпечення та проявом дискримінації.
Отже, встановлений законодавством тримісячний строк для встановлення особі часткової втрати працездатності відраховується з дня звільнення такої особи з військової служби, є преклюзивним і підлягає поновленню лише у виключних випадках у зв'язку із наявністю об'єктивно непереборних обставин, які пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій, що підтверджені доказами, належність яких повинна бути перевірена уповноваженим органом або судом.
Позивача звільнено з військової служби 16.08.2022р., тобто тримісячний строк закінчувався 11.08.2023 р., а довідка МСЕК про встановлення позивачу часткової втрати працездатності датована 10.06.2024 р.
Однак, суд враховує, що відповідно до змісту рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.03.2024 р. у справі №340/9905/23, солдата у відставці ОСОБА_1 відповідно до листа Кропивницького МТЦКСП від 29.08.2023 р. №6/10500 направлено до КЗ «Кіровоградське обласне СМЕ№ на медичне обстеження для встановлення та визначення відсотку втрати працездатності внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини, однак внаслідок бездіяльності Комунального закладу «Кіровоградське обласне бюро МСЕ Кіровоградської обласної ради» ОСОБА_1 не було своєчасно проведено огляд, та, як наслідок, встановлено відсоток втрати працездатності, що унеможливило звернення щодо отримання одноразової грошової допомоги упродовж трьох місяців з дня звільнення.
Таким чином, трьохмісячний строк позивачем пропущено з об'єктивних та незалежних від нього причин.
Зважаючи на викладене рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, викладене в пункті 23 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 08 листопада 2024 року №34/в про відмову в призначенні солдату у відставці ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із частковою втратою працездатності без встановлення інвалідності внаслідок травми, отриманої під час виконання обов'язків військової служби, встановленої пунктом 7 частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Разом з тим, суд враховує, що Міністерство оборони України, як розпорядник бюджетних коштів наділений повноваженнями щодо прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні. Натомість виплата одноразової грошової допомоги проводиться уповноваженим органом на підставі виданого ним наказу про виплату такої допомоги.
Таким чином підлягає задоволенню похідна позовна вимога в частині зобов'язання Міністерства оборони України призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу згідно з пунктом 7 частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у разі отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва).
Згідно з ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до п.12 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. №3674-VI позивач звільнена від сплати судового збору. Доказів понесення інших судових витрат сторонами до суду не надано.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, викладене в пункті 23 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 08 листопада 2024 року №34/в про відмову в призначенні солдату у відставці ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із частковою втратою працездатності без встановлення інвалідності внаслідок травми, отриманої під час виконання обов'язків військової служби, встановленої пунктом 7 частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
3. Зобов'язати Міністерство оборони України (м. Київ, проспект Повітряних Сил, 47, ЄДРПОУ 0034022) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ) одноразову грошову допомогу згідно з пунктом 7 частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у разі отримання військовослужбовцем поранення (контузії, травми або каліцтва).
4. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Дата складання повного рішення суду - 14 листопада 2025 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. МОМОНТ