про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
12 листопада 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/7624/25
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Черниш О.А.
розглянула матеріали адміністративного позову
позивач: товариство з обмеженою відповідальністю "Ікея" (28001, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Світловодська, 29, код ЄДРПОУ 45776329)
відповідач: державний реєстратор Приютівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області Гришанов Антон Іванович (28034, Кіровоградська область, Олександрійський район, селище Приютівка, вул. Шкільна, 4)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: приватний нотаріус Кропивницького районного нотаріального округу Солодова Людмила Анатоліївна (28400, Кіровоградська область, селище Компаніївка, вул. Шевченка, 66)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: компанія Magnitudo Enterprises Limited (Кіпр, Христодулу Хадзіпаулу, 205, Луліпус корт, 2-й поверх, офіс 201, 3036, Лімасол, реєстраційний номер 76452)
про визнання протиправними та скасування реєстраційних дій, рішення, скасування та вилучення відомостей з реєстрів, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ікея", через адвоката Підлубну Ю.В., звернулося до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до державного реєстратора Приютівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області Гришанова Антона Івановича, у якому просить:
- визнати протиправною та скасувати реєстраційну дію державного реєстратора Приютівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області Гришанова Антона Івановича №1009341070005000351 від 25.08.2025 року щодо державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу - товариство з обмеженою відповідністю "Ікея", код ЄДРПОУ 45776329 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: зміна складу засновників товариства з обмеженою відповідністю "Ікея", код ЄДРПОУ 45776329; зміна кінцевого бенефіціарного власника товариства з обмеженою відповідністю "Ікея", код ЄДРПОУ 45776329; зміна розміру статутного капіталу товариства з обмеженою відповідністю "Ікея", код ЄДРПОУ 45776329; зміна установчих документів товариства з обмеженою відповідністю "Ікея", код ЄДРПОУ 45776329, на підставі рішень учасника №2 та №3 від 18.08.2025 року, які було посвідчено приватним нотаріусом Кропивницького районного нотаріального округу Солодовою Людмилою Анатоліївною;
- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Приютівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області Гришанова Антона Івановича від 25.08.2025 року індексний номер 80526150 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за товариством з обмеженою відповідністю "Ікея", код ЄДРПОУ 45776329, права власності на 9/10 частки чотириповерхового приміщення готелю загальною площею 2321,6 кв.м., який знаходиться за адресою: просп. Соборний, 48, м. Олександрія, Кіровоградська область (номер відомостей про речове право 61231744);
- скасувати та вилучити із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна відомості (номер відомостей про речове право 61231744) щодо реєстрації за товариством з обмеженою відповідністю "Ікея", код ЄДРПОУ 45776329, права власності на 9/10 частки чотириповерхового приміщення готелю загальною площею 2321,6 кв. м., який знаходиться за адресою: просп. Соборний, 48. м. Олександрія, Кіровоградська область.
Статтею 171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За визначеннями, наведеними в пункті 2 частини 1 статті 4 КАС України, публічно-правовий спір - спір, у якому:
- хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
- хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
- хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Відповідно до частин 1, 2 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Частиною 3 статті 19 КАС України передбачено, що адміністративні суди не розглядають позовні вимоги, які є похідними від вимог у приватно-правовому спорі і заявлені разом з ними, якщо цей спір підлягає розгляду в порядку іншого, ніж адміністративне, судочинства і знаходиться на розгляді відповідного суду.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте сама по собі участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
У своєму позові ТОВ "Ікея" оскаржує дії суб'єкта владних повноважень - державного реєстратора - щодо внесенням змін до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про юридичну особу ТОВ "Ікея" (щодо зміни складу засновників товариства, кінцевого бенефіціарного власника, розміру статутного капіталу, установчих документів товариства), внаслідок яких до складу учасників ТОВ "Ікея" увійшла іноземна юридична особа - компанія з обмеженою відповідальністю Magnitudo Enterprises Limited (директор - Марков Д.А.).
Також ТОВ "Ікея" оскаржує рішення державного реєстратора про державну реєстрацію в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права власності на нерухоме майно - 9/10 часток приміщення готелю за ТОВ "Ікея", які компанія з обмеженою відповідальністю Magnitudo Enterprises Limited передала до статутного капіталу ТОВ "Ікея" як внесок (вклад) учасника.
Незаконність реєстраційних дій та рішень позивач пов'язує з тим, що вони вчинені на підставі неналежних документів, оскільки ТОВ "Ікея" та його учасник ОСОБА_1 не приймали будь-яких рішень і не підписували будь-яких документів щодо схвалення внесення до статутного капіталу ТОВ "Ікея" внесків іноземною компанією з обмеженою відповідальністю Magnitudo Enterprises Limited та/або включення цієї іноземної компанії до складу засновників ТОВ "Ікея".
Згідно зі статтею 140 Цивільного кодексу України товариством з обмеженою відповідальністю є засноване однією або кількома особами товариство, статутний капітал якого поділено на частки.
Особливості діяльності товариств з обмеженою відповідальністю встановлюються Законом України "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю".
Відповідно до частин 1, 2, 6 статті 96-1 Цивільного кодексу України права учасників юридичних осіб (корпоративні права) - це сукупність правомочностей, що належать особі як учаснику (засновнику, акціонеру, пайовику) юридичної особи відповідно до закону та установчих документів товариства.
Корпоративні права набуваються особою з моменту набуття права власності на частку (акцію, пай або інший об'єкт цивільних прав, що засвідчує участь особи в юридичній особі) у статутному капіталі юридичної особи.
Корпоративними відносинами є відносини між учасниками (засновниками, акціонерами, пайовиками) юридичних осіб, у тому числі які виникають між ними до державної реєстрації юридичної особи, а також відносини між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, пайовиками) щодо виникнення, здійснення, зміни і припинення корпоративних прав.
У спірних правовідносинах має місце спір між юридичною особою ТОВ "Ікея" - та її учасником (засновником) - іноземною компанією з обмеженою відповідальністю Magnitudo Enterprises Limited - щодо входження останнього до складу учасників товариства та його вкладу (внеску) у статутний капітал товариства. Позивач фактично оскаржує наслідки виконання правочину щодо корпоративних прав в юридичній особі.
На користь такого висновку свідчить та обставина, що позивач серед учасників справи вказав компанію Magnitudo Enterprises Limited (Кіпр), приватного нотаріуса.
Державний реєстратор (відповідач) не є учасником спірних правовідносин, пов'язаних з набуттям та здійсненням корпоративних прав у цій юридичній особі та набуттям права власності на майно, передане юридичній особі як вклад до статутного капіталу.
Звернення ТОВ "Ікея" до суду з цим позовом зумовлене необхідністю захисту його корпоративних та майнових прав, а не прав у сфері публічно-правових відносин, що виключає розгляд цієї справи в порядку адміністративного судочинства.
Така правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2018 року (справа №П/811/1296/17), від 12.06.2019 року (справа №344/10480/16-а), від 07.08.2019 року (справа №826/14675/16) у подібних правовідносинах
Згідно з частиною 1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема:
3) справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів;
4) справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі, крім правочинів у сімейних та спадкових правовідносинах;
6) справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці;
13) вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, визнання недійсними актів, що порушують права на майно (майнові права), якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав чи спору, що виник з корпоративних відносин, якщо цей спір підлягає розгляду в господарському суді і переданий на його розгляд разом з такими вимогами.
Відповідно до частини 6 статті 30 Господарського процесуального кодексу України спори, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі спори між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів, а також спори, що виникають з правочинів щодо корпоративних прав (крім акцій) в юридичній особі, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням юридичної особи.
Отже цей спір, що виник із корпоративних відносин, має вирішуватися господарським судом. Вимоги про визнання протиправними дій державного реєстратора мають похідний характер від корпоративного спору і також розглядаються господарським судом.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Для повернення судового збору, сплаченого за подання цього позову, позивачу слід звернутися до суду з відповідним клопотанням.
Керуючись статтями 170, 248, 256, 294, 295 КАС України, суддя -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
Роз'яснити позивачу, що розгляд такої справи віднесено до юрисдикції господарського судочинства.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ