11 листопада 2025 рокуЛьвівСправа № 380/3764/23 пров. № А/857/40090/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого судді Шавеля Р.М.,
суддів Бруновської Н.В. та Хобор Р.Б.,
з участю секретаря судового засідання - Василюк В.Б.,
а також сторін (їх представників):
від відповідача - Кожухар І.І.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу представника адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни, діючої на підставі ордеру на надання правничої допомоги від імені та в інтересах ОСОБА_1 , на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 12.09.2025р. з питань встановлення або зміни способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом представника адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни, діючої на підставі ордеру на надання правничої допомоги від імені та в інтересах ОСОБА_1 , до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській обл. про визнання відмови протиправною, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років на підставі оновленої довідки з урахуванням всіх складових грошового забезпечення (суддя суду І інстанції: Кравців О.Р., час та місце постановлення ухвали суду І інстанції: 12.09.2025р., м.Львів; дата складання повної ухвали суду І інстанції: не зазначена),-
Оскаржуваною ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 12.09.2025р. відмовлено в задоволенні заяви представника адвоката Єрьоміної В.А., діючої на підставі ордеру на надання правничої допомоги від імені та в інтересах ОСОБА_1 , про зміну способу і порядку виконання судового рішення в справі № 380/3764/23 (а.с.58-61).
Не погодившись із вказаною ухвалою, її оскаржила представник адвокат Єрьоміна В.А., діюча на підставі ордеру на надання правничої допомоги від імені та в інтересах ОСОБА_1 , яка в апеляційній скарзі просить судову ухвалу скасувати і прийняти нову постанову, якою задовольнити заяву про встановлення способу і порядку виконання рішення суду, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання щодо встановлення способу і порядку виконання рішення суду (а.с.63-73).
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що приписи ч.3 ст.378 КАС України прямо передбачають єдиний варіант зміни способу виконання, який був спершу заявлений до суду та відображений в рішенні суду («зобов'язати здійснити перерахунок та виплату») виключно на «стягнення». За таких умов зміна способу не може вважатися прийняттям нового рішення. При цьому, з метою виконання рішення суду пенсійний орган самостійно нарахував належну до виплати суму пенсії в розмірі 290567 грн. 90 коп.
Отже, з огляду на викладене суд першої інстанції повністю проігнорував прямо передбачену можливість зміни способу виконання судового рішення на «стягнення» та факт офіційного розрахунку суми відповідачем.
Відповідач Головне управління /ГУ/ Пенсійного фонду /ПФ/ України у Львівській обл. скерував до апеляційного суду відзив на апеляційну скаргу, в якому останній вважає її необґрунтованою і такою, що не підлягає до задоволення. Наголошує на тому, що суд першої інстанції правильно застосував норми матеріального та процесуального права та ухвалив законне і справедливе судове рішення (а.с.93-94).
Заслухавши суддю-доповідача, заперечення представника відповідача, перевіривши матеріали справи та скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Як слідує із змісту оскаржуваної ухвали, на виконання рішення суду в справі № 380/3764/23 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2019р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № С/9213 від 24.10.2022р., виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням усіх складових грошового забезпечення. Доплата пенсії по рішенню суду за період з 01.04.2019р. по 30.06.2023р. складає 290567 грн. 90 коп.
Відповідач виконав рішення суду від 26.04.2023р. у справі № 380/3764/23 та здійснив перерахунок пенсії, а також провів нарахування суми доплати пенсії в розмірі 290567 грн. 90 коп., яку включив до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Отже, з метою виконання рішення суду пенсійний орган здійснив конкретні дії: провів перерахунок пенсії, обчислив суму доплати та включив таку до відповідного реєстру.
Водночас, представник позивача не надав суду доказів того, що загальний порядок виконання судового рішення не дав очікуваного результату або відповідач створює перешкоди для виконання такого рішення.
Також під час розгляду справи № 380/3764/23 суд в межах спірних правовідносин не вирішував питання про виплату позивачу конкретних грошових сум.
Зміна застосованого судом способу захисту (зобов'язання вчинити вказані дії без визначення сум виплат) на фактично стягнення конкретних сум (які хоча і були розраховані відповідачем при проведенні перерахування пенсії позивача на підставі та на виконання судового рішення у цій справі, але безпосередньо судом не присуджувалися у конкретних розмірах), не відповідатиме юридичній сутності та змісту інституту, регламентованому статтею 378 КАС України, оскільки зміна способу і порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права відповідно до ст.245 КАС України.
За таких умов заява позивача про зміну способу і порядку виконання рішення суду є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.
Колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення заяви про зміну способу і порядку виконання рішення суду підставними і такими, що відповідають фактичним обставинам справи, виходячи з наступного.
Як убачається з матеріалів справи, 16.02.2023р. (згідно з відомостями ярлика на поштовому відправленні) представник адвокат Єрьоміна В.А., діюча на підставі ордеру на надання правничої допомоги від імені та в інтересах ОСОБА_1 , звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати протиправними дії ГУ ПФ України у Львівській обл. щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019р. на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 № С/9213 від 24.10.2022р., виданої станом на 05.03.2019р. у відповідності до вимог ст.ст.43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови КМ України № 704 від 30.08.2017р. «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»; зобов'язати пенсійний орган з 01.04.2019р. перерахувати та виплачувати пенсію позивачу на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 № С/9213 від 24.10.2022р., виданої станом на 05.03.2019р. у відповідності до вимог ст.ст.43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови КМ України № 704 від 30.08.2017р. «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.04.2019р. по день проведення перерахунку (а.с.1-3).
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26.04.2023р. заявлений позов задоволено частково; визнано протиправною відмову ГУ ПФ України у Львівській обл. у перерахунку та виплаті з 01.04.2019р. ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 № С/9213 від 24.10.2022р.; зобов'язано ГУ ПФ України у Львівській обл. здійснити з 01.04.2019р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 № С/9213 від 24.10.2022р., з урахуванням усіх складових грошового забезпечення та виплачених сум; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с.17-19).
05.08.2025р. за допомогою системи «Електронний суд» представник позивача Єрьоміна В.А. звернулася до суду із заявою, у якій просила змінити спосіб виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.04.2023р. у справі № 380/3764/23 із зобов'язання пенсійного органу здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 № с/9213 від 24.10.2022р., з урахуванням усіх складових грошового забезпечення та виплачених сум, на стягнення з відповідача різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.04.2019р. по день проведення перерахунку, в сумі 290567 грн. 90 коп. (а.с.24-26).
В обґрунтування заяви покликалася на те, що сума заборгованості на виконання рішення суду в справі № 380/3764/23 становить 290567 грн. 90 коп., яка тривалий час не виплачується через відсутність відповідних бюджетних коштів.
У зв'язку із змінами, що були внесені до ч.3 ст.378 КАС України, самостійною підставою для зміни і порядку виконання рішення суду визначено невиконання зі сторони суб'єкта владних повноважень судового рішення щодо пенсійних виплат протягом двомісячного строку.
Згідно ч.ч.1, 3 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Під встановленням способу або порядку виконання судового рішення розуміється застосування судом заходів щодо його реалізації у зв'язку з неможливістю виконання цього рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення. При цьому встановлення способу виконання не має змінювати (зачіпати) суті, самого судового рішення.
Поняття «спосіб» і «порядок» виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується під час виконання судового рішення. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення дій боржником.
Для встановлення способу чи порядку виконання судового рішення обставиною, що перешкоджає його виконанню, є те, що в судовому рішенні не визначено способу та порядку виконання судового рішення.
Згідно матеріалів справи № 380/3764/23 відповідно до рішення суду пенсійний орган провів перерахунок з 01.04.2019р. пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 № С/9213 від 24.10.2022р., з урахуванням усіх складових грошового забезпечення та виплачених сум.
Підсумок пенсії з надбавками з 01.07.2023р. становив 18637 грн. 90 коп., який виплачується щомісячно (а.с.31).
Доплата за період з 01.04.2019р. по 30.06.2023р. складає 290567 грн. 90 коп. (а.с.32).
Суми донарахованої пенсії на виконання судових рішень, що виплачуються за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті для ПФ України на цю мету, обліковуються в автоматизованих системах обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справах) та на їх підставі - в автоматизованій базі даних у підсистемі Реєстр судових рішень Інтегрованої комплексної інформаційної системи ПФ України.
З метою забезпечення виконання судового рішення ГУ ПФ України у Львівській обл. створено відповідний запис в підсистемі Реєстр судових рішень ІКІС ПФУ.
Виплата сум, нарахованих на виконання судових рішень, здійснюється за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України в порядку черговості виплат, що визначається датою набрання рішенням законної сили (а.с.48, 95, 105-106).
Отже, з метою виконання рішення суду в справі № 380/3764/23 відповідач ГУ ПФ України у Львівській обл. здійснив конкретно-визначені дії: провів перерахунок пенсії позивача, забезпечив нарахування суми доплати та включення такої доплати до відповідного реєстру, а також здійснює щомісячну виплату пенсії з урахуванням судового рішення.
При цьому, заявник не надав доказів того, що загальний порядок виконання судового рішення не дав очікуваного результату або що пенсійний орган створює перешкоди для виконання судового рішення.
В частині доводів апелянта про неправильне застосуванням судом ч.3 ст.378 КАС України колегія суддів враховує, що буквальний зміст цієї норми вказує саме на невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, у відповідній категорії справ (тобто, відсутність будь-яких дій на виконання рішення суду).
У розглядуваному випадку рішення суду виконується зі сторони ГУ ПФ України у Львівській обл., а виплата нарахованої заборгованості буде проведена після надходження відповідного бюджетного фінансування.
У свою чергу, невиконання судового зобов'язання в частині виплати нарахованої доплати на виконання рішення суду через відсутність відповідних бюджетних призначень в розумінні ч.3 ст.378 КАС України не свідчить про неможливість виконання судового рішення та не може бути вагомою причиною для зміни способу і порядку його виконання, оскільки така виплата здійсниться після надходження коштів із Державного бюджету України.
Додатково колегія суддів враховує, що відповідно до ст.8 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Одним із принципів бюджетної системи України, що визначений Бюджетним кодексом /БК/ України, є його збалансованість, виходячи з якого повноваження на здійснення витрат бюджету повинні відповідати обсягу надходжень до бюджету на відповідний бюджетний період (п.2 ч.1 ст.7 БК України).
Відповідно до ч.ч.1 і 2 ст.23 БК України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Із змісту ст.116 БК України слідує, що взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України, є порушенням бюджетного законодавства (п.20 ч.1 згаданої статті).
Абзацом 2 п.7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затв. постановою Правління ПФ України № 21-2 від 31.08.2009р. (в редакції постанови № 35-1 від 09.12.2021р.) передбачено, що видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - рішення суду), плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.
З викладеного висновується, що виплата нарахованих (перерахованих) сум пенсій за рішенням суду здійснюється, зокрема, коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду та в порядку черговості.
Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень.
Постановою КМ України № 1152 від 17.09.2025р. «Деякі питання бюджету Пенсійного фонду України на 2025 рік» затверджено бюджет ПФ України на 2025 рік.
У бюджеті ПФ України на 2025 рік на видатки за рахунок коштів Державного бюджету України на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду виділено 250 млн. грн.
Планом доходів і видатків ГУ ПФ України у Львівській обл. на 2025 рік на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішенням суду затверджено кошти в сумі 13,5 млн. грн.
Відповідно до п.25 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» з бюджету ПФ України на 2025 рік видатки на виплату ретроспективних судових рішень та перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються за окремими напрямами у розрізі джерел їх виплати. Кабінету Міністрів України забезпечити визначення порядку виконання цієї норми.
Порядок здійснення з бюджету ПФ України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою КМ України № 821 від 14.07.2025р. (надалі - Порядок № 821).
Порядком № 821 визначено механізм здійснення з бюджету ПФ України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування) (абзац 1 пункту 1).
Пунктами 5 та 6 Порядку № 821 передбачено, що виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.
При цьому, пункт 7 Порядку № 821 передбачає, що для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.
Отже, виплата коштів, нарахованих на виконання судового рішення, залежить від отримання ГУ ПФ України у Львівській обл. коштів для фінансування відповідної виплати позивачу та проводиться відповідно до вимог зазначеного Порядку № 821.
Враховуючи зазначене, у жовтні 2025 року позивачу додатковими відомостями на виконання погашення заборгованості за судовими рішеннями відповідно до вимог вказаного Порядку виплачено 187 грн. 35 коп. (відкладена заборгованість).
Таким чином, в межах наданої компетенції пенсійний орган вжив комплекс заходів для виконання рішення суду в справі № 380/3764/23, а виплата заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування пенсійних виплат за судовим рішенням, проводиться пенсійним органом до вимог Порядку № 821 та за умови наявності відповідного бюджетного фінансування.
Оцінюючи в сукупності вищезазначене, в суду першої інстанції були відсутніми достатні і належні підстави для задоволення заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі № 380/3764/23 на підставі ч.3 ст.378 КАС України, а тому оскаржувана ухвала суду відповідає вимогам закону.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків судового рішення, а тому підстави для скасування ухвали колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.
Враховуючи результат апеляційного розгляду, та керуючись приписами ст.139 КАС України, правові підстави для вирішення питання про розподіл судових витрат є відсутніми.
Керуючись ст.139, ч.3 ст.243, ст.ст.310, 312, п.1 ч.1 ст.315, ст.316, ч.1 ст.321, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу представника адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни, діючої на підставі ордеру на надання правничої допомоги від імені та в інтересах ОСОБА_1 , на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 12.09.2025р. з питань встановлення або зміни способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі № 380/3764/23 залишити без задоволення, а згадану ухвалу суду - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її ухвалення, є остаточною та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий суддя Р. М. Шавель
судді Н. В. Бруновська
Р. Б. Хобор
Дата складання повного судового рішення: 14.11.2025р.