Постанова від 14.11.2025 по справі 120/9562/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 120/9562/24

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Бошкова Юлія Миколаївна

Суддя-доповідач - Кузьмишин В.М.

14 листопада 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Кузьмишина В.М.

суддів: Сушка О.О. Сапальової Т.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. Описова частина.

1. Короткий зміст позовних вимог.

1.1 ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії.

1.2 Позовні вимоги позивача мотивовані протиправною бездіяльністю ГУ ПФУ у Вінницькій області щодо призначення пенсії за віком відповідно до п. 2 ст. 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При цьому, позивач зауважує, що до її страхового стажу не було зараховано період з 21.09.2004 по 31.12.2004, як догляд за дитиною до досягнення нею 6-річного віку.

2. Фактичні обставини справи, встановлені судом першої інстанції.

2.1 ОСОБА_1 є постраждалою від Чорнобильської катастрофи 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 .

2.2 З 20.10.2023 позивач зверталась до органів Пенсійного фонду із заявами про призначення їй пенсії відповідно до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

2.3 20.10.2023 позивач звернулася із заявою про призначення пенсії за віком на підставі Закону № 796 як особі, яка проживала та працювала на територіях радіоактивного забруднення. Проте, отримала відмову в Рішенням № 023830025555, мотивовану тим, що за наданими документами страховий стаж становить 8 років 6 місяців 10 днів. В даному рішенні відповідач посилається на відсутність інформації про послідовність зміни прізвища заявниці.

2.4 10.11.2023 року врахувавши підстави відмови, позивач, надала відповідні документи та повторно звернулась до ГУ ПФУ з відповідною заявою про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку. Однак, отримала рішення про відмову в призначенні пенсії за віком від 17.11.2023 № 023830025555. В даному рішенні вказано, що страховий стаж позивача становить 17 років 09 місяців 29 днів. Разом з тим, до страхового стажу позивача не було зараховано період догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку, за період протягом січня - вересня 2004, рекомендовано подати довідку з органів соціального захисту щодо отримання допомоги по догляду за дитиною.

2.5 18.11.2023 позивачу виповнилось 50 років та вона досягла пенсійного віку. Враховуючи рекомендації про недостатність доказів, позивач додала недостатні документи.

2.6 15.03.2024 року позивач знову звернулась з заявою про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку.

2.7 22.03.2024 року отримала рішення про відмову у призначенні пенсії Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області № 023830025555 у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 20 років. При цьому, в Рішенні вказано, що страховий стаж особи становить 19 років 08 місяців 18 днів. Разом з тим, до страхового стажу позивача не було зараховано період ведення підприємницької діяльності з 01.05.2006 по 20.07.2014 згідно витягу з ЄДР.

2.8 07.03.2024 ГУ ПФУ у Вінницькій області у відповідь на звернення позивача, листом № 3396-2117/В-02/8-0200/24 повідомило, що при розрахунку пенсії до страхового стажу період здійснення догляду за дитиною з 20.09.2001 по 19.09.2004 не зараховано до страхового стажу, оскільки відсутня інформація про здійснення догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку. До стажу зараховано період роботи з 14.05.2001 по 31.12.2003 за даними трудової книжки, та з 01.01.2005 по 21.01.2005 за даними персоніфікованого обліку. Тобто, до страхового стажу не зараховано періоди з 01.01.2004 по 19.09.2004.

2.9 Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернулася до суду з цим позовом.

3. Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції.

3.1 Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2025 року в задоволенні адміністративного позову позивача відмовлено.

3.2 Суд першої інстанції виснував, що період перебування у відпустці по догляду за дитиною до 6 років до жодного з видів страхового стажу не включається, тому, що це не передбачено чинним законодавством.

4. Короткий зміст вимог апеляційної скарги та відзиву на апеляційну скаргу.

4.1 Позивач просить скасувати рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2025 року та ухвалити постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на недотримання судом першої інстанції норм матеріального права, що на думку останньої призвело до неправильного вирішення справи.

4.2 Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив апеляційну скаргу позивача залишити без задоволення.

ІІ. Мотивувальна частина.

1. Позиція апеляційного суду

Апеляційний суд перевірив правильність застосування судом норм матеріального права у межах доводів апеляційної скарги та дійшов таких висновків.

1.1 Закон України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

1.2 Згідно з пунктом 13 частини 1 статті 11 Закону №1058-ІV загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які відповідно до законів отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до вказаного закону страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

1.3 Згідно з частиною 2 статті 24 Закону страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону №1058 страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період.

1.4 Згідно з п. 10 ч. 1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі Закон №2464) страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

1.5 За змістом цих норм вбачається, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну сплату або сплату не в повному обсязі страхових внесків та неподачу відповідної інформації законом покладено на страхувальника.

1.6 До страхового стажу зараховуються періоди тимчасової втрати працездатності, перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами та час перебування застрахованої особи у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також періоди одержання виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, крім пенсій усіх видів (ст.7 Закону №2240).

1.7 До страхового стажу для обчислення пенсії зараховуються ті періоди, протягом яких особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за які з 1 січня 2004 року, дати набрання чинності Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», щомісяця сплачені страхові внески.

1.8 У статті 24 цього Закону визначено, що страховий стаж після 1 січня 2004 року обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до набрання ним чинності - в порядку, визначеному раніше діючим законодавством.

1.9 Отже, до 1 січня 2004 року, час догляду за дитиною до трьох років зараховується до страхового стажу матері, яка на час народження дитини не перебувала у трудових відносинах, - на підставі свідоцтва про народження дитини.

1.10 З 1 січня 2004 року пунктом 1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що страхові внески за жінок, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку, сплачуються з 01.01.2005.

1.11 Тому, якщо жінка доглядала за дитиною віком до трьох років у період з 01.01.2004 по 31.12.2004, то такий період враховується до її страхового стажу на підставі документу, що підтверджує факт отримання допомоги по догляду за дитиною (наприклад, довідки управління соціального захисту населення, яке виплачувало жінці допомогу).

1.12 Після 1 січня 2005 року, час догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується до страхового стажу матері, якщо вона отримувала відповідну допомогу, за даними системи персоніфікованого обліку.

1.13 Незалежно від того, чи працювала жінка до виходу у відпустку по догляду за дитиною до трьох років чи ні, їй цей період зараховується до страхового стажу, оскільки нарахування та сплата страхових внесків за неї здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

1.14 Так, за змістом наведених норм права випливає висновок, що внаслідок зміни правового регулювання у сфері пенсійного страхування, починаючи з 01.01.2004 обов'язковою умовою зарахування певного періоду до страхового стажу є проміжок часу, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачуються страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

1.15 Крім того, Законом № 796 визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення (далі Закон № 796-XII).

1.16 Статтею 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

1.17 Як вбачається з позовних вимог, позивач визначила в межах визнання протиправної бездіяльності відповідача щодо призначення пенсії за віком відповідно до п. 2 ст. 55 ЗУ № 796, зобов'язання відповідача зарахувати саме період з 20.09.2004 по 31.12.2004 до страхового стажу, як догляд за дитиною до досягнення нею шестирічного віку та зобов'язати призначити пенсію.

1.18 Відповідно до довідки Закладу дошкільної освіти (ясла-садок) №89 Дарницького району м. Києва №09 від 16.01.2024, ОСОБА_1 працювала у Закладі з 14.05.2001 по 20.01.2005. При цьому, з 29.12.2001 по 20.09.2004 вона перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення трьох років (Наказ №44 від 24.12.2001), а з 21.09.2004 по 20.01.2005 перебувала у відпустці по догляду за дитиною. Підстава: довідка ЛКК № 43 від 03.08.2004 видана дитячою поліклінікою №1 Голосіївського району м. Києва (Наказ №224 від 20.09.2004).

1.19 Однак, як правильно встановлено судом першої інстанції, за період 21.09.2004 по 31.12.2004, період по догляду за дитиною до 6 років, страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок за позивача до Пенсійного фонду не сплачувалися. При цьому, доказів того, що позивач за час догляду за дитиною до 6 років стала на облік у відповідне територіальне управління праці та соціального захисту населення та отримувала відповідну соціальну допомогу, з якої мали бути сплачені страхові внески за рахунок держави, матеріали справи також не містять.

1.20 Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що період перебування позивачки з 21.09.2004 по 31.12.2004 у відпустці по догляду за дитиною до 6 років до жодного з видів страхового стажу не включається.

2. Висновок суду за результатами розгляду апеляційної скарги

2.1 Колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, а доводи апеляційної скарги позивача не спростовують висновків суду першої інстанції.

2.2 Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Кузьмишин В.М.

Судді Сушко О.О. Сапальова Т.В.