Справа № 640/15282/20 Головуючий у 1 інстанції: Секірська А.Г.
Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.
04 листопада 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Судді-доповідача Вівдиченко Т.Р.
Суддів Кузьмишиної О.М.
Ключковича В.Ю.
За участю секретаря Заміхановської Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, згідно статті 229 КАС України, адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної служби геології та надр України на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року у справі за адміністративним позовом Державної служби геології та надр України до Регіональної філії «Південно-Західна залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», Акціонерного товариства «Українська залізниця» про припинення права користування надрами, -
Позивач - Державна служба геології та надр України звернулась до суду з позовом до Регіональної філії «Південно-Західна залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», Акціонерного товариства «Українська залізниця», в якому просила припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 6024 від 29.01.2015 року, наданого Державному територіально-галузевому об'єднанню «Південно-Західна залізниця».
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 вересня 2021 року адміністративний позов задоволено повністю. Припинено право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 6024 від 29.01.2015 року, наданого Державному територіально-галузевому об'єднанню "Південно-Західна залізниця".
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2021 року апеляційну скаргу Акціонерного товариства "Українська залізниця" залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 вересня 2021 року - без змін (головуючий суддя Мєзєнцев Є.І.)
Постановою Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 30 серпня 2022 року касаційну скаргу Акціонерного товариства «Українська залізниця» задоволено частково. Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.09.2021 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.11.2021 скасовано, а справу №640/15282/20 направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року у задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погодившись із рішенням суду, позивач - Державна служба геології та надр України звернулась із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Зокрема, апелянт вказує, що наказом Державної служби геології та надр України від 28.11.2018 № 450 затверджено річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2019 рік, до якого включено Державне територіально-галузеве об'єднання «Південно-Західна залізниця» (далі - ДТГО «Південно-Західна залізниця»). За результатами перевірки було складено Акт про недопущення до перевірки № 06-04/26/2019-13/п (65) від 29.03.2019, яким було встановлено, що посадовій особі Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю було відмовлено у проведенні перевірки. Під час виїзду до ДТГО «Південно-Західна залізниця» за адресою: вул. Лисенка, 6, м. Київ, Головною комісією з реорганізації ДТГО «Південно-західна залізниця» було відмовлено у проведенні перевірки на підставі наданого листа від 29.03.2019 б/н. В листі представник надрокористувача пояснив, що у відповідності до додатку 1 постанови КМУ від 25.06.2014 № 200, ДТГО «Південно-Західна залізниця» входить до переліку підприємств залізничного транспорту загального користування, на базі яких утворюється ПАТ «Укрзалізниця». У зв'язку з вказаною реорганізацією ДТГО «Південно-Західна залізниця» на даний час знаходиться у стадії припинення, фактичну фінансово господарську діяльність не здійснює. Також, зазначено, що Козятинське будівельно-монтажне експлуатаційне управління входило до структури служби Будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд, однак на даний час у процесі реорганізації Укрзалізниці, відповідно до наказу ПАТ «Укрзалізниця» від 27.03.2017 № 181 реорганізовано у філію «Центр будівельно монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» акціонерного товариства «Українська залізниця», до складу якої входить Козятинське будівельно монтажне експлуатаційне управління не підпорядковується ДТГО «Південно-Західна залізниця».
Апелянт вказує, що обставини, зазначені представником надрокористувача у листі, не можуть бути підставами для відміни заходу державного контролю надрокористувача. На підставі вищевказаного Акта було складено припис від 05.04.2019 № 631-14/06, яким зобов'язано надрокористувача у строк до 06.05.2019 усунути порушення законодавства у сфері надрокористування та подати у письмовій формі до Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр матеріали згідно з додатком № 1, які підтверджують факт усунення порушень. Апелянт зазначає, що у встановлений строк відповідач не усунув порушення, зазначених в приписі вимог не виконав, припис не оскаржувався, а тому, надрокористувачем порушено законодавство у сфері надрокористування.
21 серпня 2025 року до Шостого апеляційного адміністративного суду від відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗМІНА» надійшов відзив на апеляційну скаргу, яким підтримує позицію суду першої інстанції.
До Шостого апеляційного адміністративного суду від представника Акціонерного товариства «Українська залізниця» - Драгіциної Тетяни Миколаївни надійшло клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами суду засобами відеоконференцзв'язку системи «Електронний суд».
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2025 року клопотання представника Акціонерного товариства «Українська залізниця» - Драгіциної Тетяни Миколаївни про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції - задоволено.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно ч. 2 ст. 313 КАС України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Враховуючи, що особиста участь сторін в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів визнала можливим проводити розгляд справи за відсутності сторін.
Згідно ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Державна служба геології та надр України, код ЄДРПОУ 37536031, зареєстрована як юридична особа 16.02.2011, № запису 10741020000039016, місцезнаходження: Україна, 03057, місто Київ, вул. Цедіка Антона, будинок 16, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.
Державне територіально-галузеве об'єднання «Південно-Західна залізниця», код ЄДРПОУ 04713033, зареєстроване як юридична особа 29.12.1997, № запису 10741200000000921, місцезнаходження: Україна, 01034, місто Київ, вулиця Лисенка, будинок 6, перебуває у стані припинення з 06.08.2014, а саме 06.08.2014 внесено рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її реорганізації що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.
Акціонерне товариство «Українська залізниця», АТ «Укрзалізниця», код ЄДРПОУ 40075815, зареєстровано як юридична особа 21.10.2015, № запису 10701340000060039, місцезнаходження: Україна, 03150, місто Київ, вулиця Єжи Ґедройця, будинок 5, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.
Відокремленим підрозділом АТ «Укрзалізниця» є Регіональна філія "Південно-Західна залізниця" Акціонерного Товариства "Українська залізниця", код ВП 40081221, дата створення відокремленого підрозділу: 21.10.2015 Адреса: Україна, 01601, місто Київ, вулиця Лисенка, будинок 6.
29 січня 2015 року на підставі наказу від 05.09.2014 № 285 Державному територіально-галузевому об'єднанню Південно-Західна залізниця надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 6024 , з метою видобування питних підземних вод для господарсько-питних та виробничих потреб, місцезнаходження: Вінницька область, Козятинський район, прив'язка на місцевості відповідно до адміністративно територіального устрою України: с. Сокілець, Махаринці, 5-7 км на південний схід від м. Козятин, строк дії 20 років.
Додатком до спеціального дозволу на користування надрами, наданого з метою видобування питних підземних вод Сокілецької ділянки Козятинського родовища (свердловини №№ 2, 2-а, 3-а, 4, 4-а, 5) № 6024 від 29.01.2015 є Угода від 29.01.2015 № 6024 про умови користування надрами з метою видобування питних підземних вод Сокілецької ділянки Козятинського родовища (свердловини №№2, 2-а, 3-а, 4, 4-а, 5).
Відповідно до наказу Державної служби геології та надр України від 06.02.2019 № 45 «Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України у березні 2019 року», відповідно до підпункту 12 пункту 4 та підпункту 1 пункту 6 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174, наказу Державної служби геології та надр України від 28.11.2018 № 450 «Про затвердження Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2019 рік» визначено Департаменту державного геологічного контролю провести планові перевірки діяльності надрокористувачів, зазначених в Переліках надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у березні 2019 року.
Під номером 17 у Переліку надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у березні 2019 року, включено ПАТ «Українська залізниця» (Державне територіально-галузеве об'єднання «Південно Західна залізниця»), код ЄДРПОУ 04713033, дозвіл від 29.01.2015 № 6024, предмет перевірки дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (води, грязі лікувальні).
11 лютого 2019 року за вих. № 2848/03/14-19 Держгеонадра направлено ПАТ «Українська залізниця» (вул. Тверська, 5, м. Київ, 03680), ДТГО «Південно-Західна залізниця» (вул. Лисенка, 6, м. Київ, 01034) повідомлення про проведення планової перевірки у строк з 18 по 29 березня 2019 року, яке отримано адресатами 18.02.2019, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення.
29 березня 2019 ДТГО «Південно-Західна залізниця» направлено начальнику Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України лист, в якому зазначено, що у відповідності до Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» та постанови КМУ від 25.06.2014 № 200 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» було утворено Публічне акціонерне товариства «Українська залізниця», яка є правонаступником Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту. У відповідності до Додатку 1 до Постанови КМУ від 25.06.2014 № 200, ДТГО «Південно Західна залізниця» входить до переліку підприємств залізничного транспорту загального користування, на базі яких утворюється ПАТ «Укрзалізниця». У зв'язку з вказаною реорганізацією ДТГО «Південно-Західна залізниця» на даний час знаходиться у стані припинення, фактичну фінансово господарську діяльність не здійснює. Козятинське будівельно монтажне експлуатаційне управління входило до структури служби Будівельно монтажних робіт і цивільних споруд, однак на даний час у процесі реорганізації Укрзалізниці, відповідно до наказу ПАТ «Укрзалізниця» від 27.03.2017 № 181 реорганізовано у філію «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» ПАТ «Українська залізниця». Філія «Центр будівельно монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» АТ «Українська залізниця», до складу якої входить Козятинське будівельно монтажне управління, не підпорядковується ДТГО «Південно Західна залізниця».
29 березня 2019 року Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України складено Акт № 06-04/26/2019 -13/п (65) про недопущення до перевірки, в якому зазначено, що посадовій особі Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю було відмовлено у проведенні перевірки. Під час виїзду до ДТГО Південно-західна залізниця за адресою вул. Лисенка, 6, м. Київ, Головою комісії з реорганізації ДТГО Південно-західна залізниця було відмовлено у проведенні перевірки на підставі наданого листа від 29.03.2019 року б/н.
На підставі Акта Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України складено Припис від 05.04.2019 № 631-14/06, в якому зазначено, що за результатами планової перевірки ДТГО «Південно-західна залізниця» (вул. Лисенка, буд.6. м. Київ, 01034), якому надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 6024 від 29.01.2015, проведеної головним спеціалістом Горбатюк Іриною Іванівною та провідним геологом ДО «Центральна ТІДГК» Лугиною Григорієм Миколайовичем, згідно з актом про недопущення до перевірки № 06-04/26/2019-13/рп (65) від 29.03.2019 були виявлені порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, а саме: порушено вимоги статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та вимоги Угоди про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами № 6024 від 29.01.2015, в частині обов'язку надрокористувача допускати представників Держгеонадр для здійснення державного геологічного контролю, та яким зобов'язано надрокористувача у строк до 06.05.2019 усунути порушення законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр матеріали згідно з додатком № 1, які підтверджують факт усунення порушень.
У встановлений строк ДТГО «Південно-західна залізниця» припис не виконав, у судовому порядку його не оскаржив.
Наказом Державної служби геології та надр України від 09.08.2019 № 266 «Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів» зупинено дію спеціального дозволу № 6024 від 29.01.2015 та надано надрокористувачу 30 календарних днів для усунення порушень,.
Листом від 14.08.2019 №16742/01/14-9 АТ Українська залізниця повідомлено про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, лист отримано 21.08.2019.
Наказом Держгеонадр від 28.11.2019 № 443 «Про продовження термінів для усунення порушень» надрокористувачу АТ «Українська залізниця» продовжено строк, встановлений наказом № 266 від 09.08.2019, на усунення порушень до 01.02.2020.
Листом від 10 грудня 2019 року № 24434/01/14-19 доведено до відома надрокористувача АТ «Укрзалізниця», що наказом Держгеонадра від 28.11.2019 № 443 власнику спеціального дозволу на користування надрами № 6024 від 29.01.2015, наданого АТ «Укрзалізниця» (код ЄДРПОУ 40075815) з метою видобування питної підземної води ділянки Сокілецька родовища Козятинське, продовжено до 01.02.2020 термін для усунення порушень, встановлений наказом Держгеонадр від 09.08.2019 № 266. Зазначено, що інформацію щодо усунення порушень необхідно надати до Центрального міжрегіонального відділу Держгеонадр. У разі ненадання інформації у визначений термін буде розглянуто питання щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами у встановленому законодавством порядку.
Лист від 10 грудня 2019 року №24434/01/14-19 отримано АТ Українська залізниця 16.12.2019, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
У строки, встановлені Держгеонадра, надрокористувач не усунув порушення законодавства в сфері надрокористування.
19 березня 2020 року АТ «Укрзалізниця» отримано лист Держгеонадра від 13.03.2020 № 4175/01/07-20 «Щодо надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами», в якому зазначено, що Робочою групою з питань надрокористування (протокол від 28.02.2020 № 2-РГ/2020) розглянуто питання щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами № 6024 від 29.01.2015 з метою видобування питної підземної води ділянки Сокілецька родовища Козятинське, наданого АТ «Українська залізниця» (код ЄДРПОУ 40075815). Відповідно до пункту 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМУ від 30.05.2011 № 615 (в редакції постанови КМУ від 19.02.2020 № 124) право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності». Згідно з частиною другою статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів у судовому порядку. Відповідно до частини сьомої статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення. Запропоновано у 15-денний строк надати до Держгеонадр власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, згідно з спеціальним дозволом на користування надрами № 6024 від 29.01.2015.
08 квітня 2020 року до Держгеонадр надійшов лист АТ «Укрзалізниця» від 02.04.2020 № Ц-7-80/738-20 «Щодо надання незгоди на припинення права користування надрами», в якому АТ «Укрзалізниця» повідомило про незгоду на припинення права користування надрами згідно із спеціальним дозволом Київського ТУ № 6024 від 29.01.2015 та просило надати додатковий термін для виконання спеціальних умов дозволу до 31.12.2020.
Свою незгоду на припинення права користування надрами відповідач-ІІ обґрунтував, зокрема, тим, що жодна з підстав статті 26 Кодексу України про надра не може бути застосована для припинення дії дозволу на користування ділянкою надр № 6024 від 29.01.2015. Відповідно до постанови КМУ від 25.06.2014 № 200, створено ПАТ «Українська залізниця» зі 100 відсотками акцій у власності держави. ПАТ «Укрзалізниця» створено шляхом злиття підприємств залізничного транспорту, в т.ч. і ДТГО «Південно-Західна залізниця» (код ЄДРПОУ 04713033), яке втратило статус юридичної особи. Свою діяльність ПАТ «Укрзалізниця» розпочало з 01.12.2015. Протягом 2016-2017 років відбувалась реорганізація підприємств, виробничих підрозділів, які увійшли в склад ПАТ «Укрзалізниця». З 01.04.2017 створено філію «Центр будівельно монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд», з 01.07.2017 шляхом злиття трьох виробничих підрозділів було створено виробничий підрозділ «Київське територіальне управління», до складу якого увійшло Козятинське будівельно монтажне експлуатаційне управління, на балансі якого обліковувались артезіанські свердловини для видобутку підземних вод згідно спеціального дозволу на користування надрами від 29.01.2015 № 6024. В грудні 2018 року згідно постанови КМУ від 31.10.2018 № 938 змінено тип публічного акціонерного товариства на приватне та перейменовано в АТ «Українська залізниця».
Позивач, з метою припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу, звернувся до суду з вищевказаним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Кодексу України про надра визначено, що надра - це частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння.
Відповідно до частини 1 статті 13 Кодексу України про надра, користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Статтею 14 Кодексу України про надра установлено, що надра надаються у користування, зокрема, для видобування корисних копалин.
За приписами статті 15 Кодексу України про надра, надра надаються у постійне або тимчасове користування. Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку. Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено.
Частиною першою статті 19 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
У відповідності до частини 2 статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Статтею 25 Кодексу України про надра передбачено, що права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України.
Положеннями статті 26 Кодексу України про надра визначено, що право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Згідно з абзацом 5 частини 7 статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06 вересня 2005 року № 2806-IV, дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;
2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.
Відповідно до пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615, право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Спеціальним законом, який визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) є Закон України від 05 квітня 2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877-V).
Згідно частини першої статті 5 цього Закону планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому.
За змістом частини четвертої статті 5 Закону № 877-V, органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.
Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи-підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю).
Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.
У відповідності до частин 1-2 статті 7 Закону № 877-V, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.
Частиною шостою статті 7 Закону № 877-V передбачено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
Згідно з частиною 7 статті 7 Закону № 877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до наказу Державної служби геології та надр України від 28.11.2018 № 450 «Про затвердження Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2019 рік», перевірку вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр позивачем було заплановано щодо Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» (Т. 1 а.с. 12).
Також, повідомлення про проведення планової перевірки №2848/03/14-19 від 11.02.2019, акт № 06-04/26/2019-13/п (65) від 29.03.2019 та припис № 631-14/06 від 05.04.2019 складені щодо ДТГО «Південно-Західна залізниця» (Т. 1 а.с. 14, 15, 17).
Водночас, наказ № 266 від 09 серпня 2020 року «Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів» Державна служба геології та надр України видала стосовно АТ «Українська залізниця», зазначивши, що Товариством порушено вимоги статті 24 Кодексу України про надра та статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (Т. 1 а.с. 20).
Таким чином, акт перевірки та припис видано без проведення перевірки саме Акціонерного товариства «Українська залізниця», а тому, вони не можуть слугувати підставою для припинення користування надрами, у зв'язку з порушенням Акціонерним товариством «Українська залізниця» вимог щодо користування надрами, яке полягає у недопуску посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), як про це стверджує Державна служба геології та надр України.
Даний висновок узгоджується з позицією Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду, викладеною у постанові від 25 січня 2023 року у справі №420/10570/20.
Крім того, на виконання Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» від 23.02.2012 та Постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 № 200 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», Державне територіально-галузеве об'єднання «Південно-Західна залізниця» реорганізовано шляхом злиття та з 01.12.2015 здійснює свою діяльність як регіональна філія «Південно-Західна залізниця» публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», а отже, відповідно до п.3 ст. 95 Цивільного кодексу України, не має статусу юридичної особи.
Згідно пункту 2 Статуту публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 735, Публічне акціонерне товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту.
27 листопада 2018 року проведено державну реєстрацію Статуту Акціонерного товариства «Укрзалізниця» у новій редакції, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2018 № 938 «Деякі питання діяльності акціонерного товариства «Українська залізниця» та внесено відповідні зміни до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Згідно зазначеної редакції Статуту, тип акціонерного товариства змінено з публічного акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство, найменування Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» змінено на Акціонерне товариство «Українська залізниця».
Беручи до уваги викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що на момент проведення перевірки ДТГО «Південно-Західна залізниця» було реорганізовано, що виключало можливість її проведення на цьому підприємстві, а останнє не могло допустити чи не допустити посадовців Державної служби геології та надр України до здійснення заходу державного нагляду (контролю).
Таким чином, акт перевірки та припис видано без проведення перевірки саме Акціонерного товариства «Українська залізниця», а тому, вони не можуть слугувати підставою для припинення користування надрами у зв'язку з порушенням АТ «Українська залізниця» вимог щодо користування надрами, яке полягає у недопуску посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю).
Даний висновок узгоджується з позицією Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду, викладеною у постанові від 05 вересня 2023 року у справі № 815/3878/17.
Крім того, як зазначив Верховний Суд у постанові від 27 квітня 2021 року у справі №826/11248/17, «…у разі недопуску до перевірки або ненадання документів, орган державного геологічного контролю може вимагати припинення таких дій. Однак ці вимоги не можуть бути предметом припису, оскільки відповідно до п. 16 Порядку припис складається у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення. Законодавство не надає органу державного геологічного контролю повноважень складати приписи без перевірки».
Враховуючи вищезазначене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, про відсутність підстав для припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу від 29.01.2015 № 6024.
Посилання апелянта на постанови Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 08.12.2021 у справі №240/5395/18, від 09.09.2021 у справі №824/160/19-а, від 02.12.2021 у справі №815/2625/16 колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки правовідносини у цих справах та у справі, що розглядається, не є подібними. У справі, що розглядається встановлено, що повідомлення про проведення планової перевірки, направлення про проведення перевірки, акт перевірки та припис складені щодо підприємства, яке на момент перевірки реорганізовано шляхом злиття та припинило фінансово-господарську діяльність як юридична особа, а наказ про припинення спеціального дозволу та наслідки застосовано щодо суб'єкта господарювання, який не був суб'єктом державного контролю. Тоді як у справах, на які здійснено посилання, всі документи були складені відносно одного суб'єкта господарювання.
Решта доводів та заперечень апелянта висновків суду першої інстанції не спростовують.
Згідно п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог Державної служби геології та надр України та відсутність правових підстав для їх задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
При цьому, доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до ч. 3 ст. 242 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 229, 243, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України залишити без задоволення.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 02 липня 2025 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328-329 КАС України.
Суддя-доповідач Вівдиченко Т.Р.
Судді Кузьмишина О.М.
Ключкович В.Ю.
Повне судове рішення складено 13.11.2025 р.