Справа № 620/4216/25 Суддя (судді) першої інстанції: Марія ДУБІНА
13 листопада 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Оксененка О.М.,
суддів: Ганечко О.М.,
Кузьменка В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 червня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського обласного центру медико-соціальної експертизи (МСЕК) №1, Головного військово-медичного клінічного центру (Центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України про визнання протиправними та скасування довідки, рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Чернігівського обласного центру медико-соціальної експертизи (МСЕК) №1, Головного військово-медичного клінічного центру (Центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України, в якому просив:
- визнати протиправною та скасувати довідку від 13.05.2024 №2615 винесену Головним військово - медичним клінічним центром Державної прикордонної служби України, якою встановлено його захворювання, Так, пов'язане з проходженням військової служби;
- визнати протиправним та скасувати рішення Чернігівської обласної медико - соціальної експертної комісії (МСЕК) №1, оформленого довідкою до Акта огляду медико - соціальною експертною комісією від 24.09.2024 серії 12 ААД №043744 в частині встановлення причинного зв'язку його захворювання з проходженням військової служби;
- зобов'язати Чернігівський обласний центр медико - соціальної експертизи (МСЕК) №1 повторно провести медико - соціальну експертизу на предмет встановлення причинного зв'язку його захворювання з захистом Батьківщини.
Позов обґрунтовано тим, що відповідачі невірно встановили причинно-наслідковий зв'язок встановленої йому ІІІ групи інвалідності, оскільки така інвалідність настала у зв'язку із захистом Батьківщини, а не просто внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням військової служби.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 червня 2025 року у задоволенні позовних вимог - відмовлено.
У апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги - задовольнити.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що оскільки захворювання виникло після фізичних навантажень, які позивач отримував після повномасштабного вторгення ворога на територію України під час проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 , відтак наявні підстави для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 02.09.2025 відкрито провадження у справі та призначено апеляційну скаргу до розгляду в порядку письмового провадження з 07 жовтня 2025 року.
У силу вимог частини першої статті 309 КАС України апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції має бути розглянута протягом шістдесяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження, а апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції - протягом тридцяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження.
Частиною другою наведеної статті передбачено, що у виняткових випадках апеляційний суд за клопотанням сторони та з урахуванням особливостей розгляду справи може продовжити строк розгляду справи, але не більш як на п'ятнадцять днів, про що постановляє ухвалу.
Виконуючи вимоги процесуального законодавства, колегія суддів ухвалила продовжити строк розгляду апеляційної скарги, згідно норм ст. 309 КАС України.
Згідно п.3 частини першої ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) також у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
З огляду на викладене, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 ІПС 2 категорії на посаді водія інжинерного відділення першої прикордонної комендатури.
Разом з тим, у відповідності до довідки від 13.05.2024 №2615, виданою гарнізонною військово - лікарською комісією Головного військово - медичного клінічного центру (Центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України, проведено медичний огляд ОСОБА_1 та встановлено діагноз: обмежений міжхребцевий остеохондроз, деформуючий спондильоз поперекового відділу хребта, залишкові явища після операції (24.01.2024) - дискектомії L5-S1 справа з транспедикулярною фіксацією L5-S1 титановою системою з приводу кили МХД L5-S1 справа у вигляді незміцнілого післяопераційного рубця поперекової ділянки, люмбалгічного синдрому, з незначним порушенням функщї. Хронічний гастродуоденіт в стадії нестійкої ремісії. Ерозивний езофагіт. Хронічна ветеброгенна люмбоішалгія зліва нестійка ремісія. Часткова вторинна адентія нижньої щелепи. Захворювання ТАК, пов'язане з проходженням військової служби. Розтягнення зв'язок лівої пахової ділянки. Травма, ТАК, пов'язана з проходженням військової служби. На підставі ст. 64-в, 52 -г, графи II Розладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснення щодо застосування статей, що визначають ступінь придатності до військової служби Таблиці додаткових вимог до стану здоров'я: Обмежено придатний до військової служби, (обмежити статичні та динамічні навантаження поперекового відділу хребта, уникати переохолодження).
Окрім того, гарнізонної військово - лікарської комісії проводились медичні огляди ОСОБА_1 02.02.2024, 04.03.2024 та 08.04.2024, що підтверджується відповідними довідками № 198, 1235 та 1968, у яких зазначено наступний діагноз: стан після операції (24.01.2024) - дискектомії L5-S1 справа з транспедикулярною фіксацією L5-S1 титановою системою з приводу кили МХД L5-S1 справа у вигляді незміцнілого післяопераційного рубця поперекової ділянки, люмбалгічного синдрому, тимчасових порушень статики та динаміки у поперековому відділі хребта. Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби. На підставі статті 24 графи II Розкладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснення щодо застосування статей, що визначають ступінь придатності до військової служби: потребує відпустки за станом здоров'я на 30 (тридцять) календарних днів.
Як наслідок, згідно із довідкою до акту огляду медико - соціальною експертною комісією серії 12 ААД №043744 від 24.09.2024 ОСОБА_1 встановлена ІІІ групу інвалідності з 19.07.2024, яка настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби.
Не погоджуючись з такими рішенням та вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки суд не може самостійно на власний розсуд надавати оцінку діагнозу позивача, зокрема періоду його виникнення, оскільки вказані питання є дискреційними повноваженнями ВЛК та інших спеціалізованих експертних установ, тому підстави для задоволення позовних вимог - відсутні.
Колегія суддів погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У силу вимог статті 70 Закону України від 19.11.1992 № 2801-ХІІ «Основи законодавства України про охорону здоров'я» військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.
На момент вининення спірних правовідносин діяло Положення про проходження медичного огляду у Державній прикордонній службі України, затвердженого наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06.05.2009 № 333 (далі - Положення № 333), яке визначає порядок проведення військово-лікарськими комісіями Держприкордонслужби медичного огляду громадян призовного віку, військовозобов'язаних та жінок, які приймаються на військову службу за контрактом, кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах (далі - ВВНЗ), військовослужбовців Держприкордонслужби та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової служби), колишніх військовослужбовців Держприкордонслужби та військових частин прикордонних військ СРСР та їх органів управління, дислокованих на території України, працівників Держприкордонслужби, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I, II груп патогенності, працівників суден забезпечення плавскладу та працівників льотного складу Держприкордонслужби з метою визначення їх придатності за станом здоров'я до військової служби (роботи за фахом), установлення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв та визначення необхідності і умов застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно із пунктом 1 глави 1 розділу II Положення № 333 основними завданнями військово-лікарських комісій Держприкордонслужби є: організація та проведення медичного огляду осіб, зазначених у пункті 1 розділу І цього Положення; медичний відбір громадян України для проходження військової служби за контрактом у Держприкордонслужбі; оцінка результатів медичного огляду військовослужбовців, осіб, які є кандидатами на військову службу в Держприкордонслужбі, осіб, які вступають до навчальних закладів Держприкордонслужби, і розроблення пропозицій щодо вдосконалення цієї роботи; визначення ступеня придатності військовослужбовців до військової служби, причинного зв'язку захворювань, поранень, травм контузій і каліцтв у військовослужбовців, які проходять військову службу у Держприкордонслужбі; визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій і каліцтв у колишніх військовослужбовців Держприкордонслужби; визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій і каліцтв, що спричинили смерть військовослужбовців Держприкордонслужби; визначення за станом здоров'я можливості проживання за кордоном членів сімей військовослужбовців, які направляються за кордон у довгострокові закордонні відрядження, на навчання, при виїзді останніх за кордон або при переміщенні їх по службі з переїздом в інші регіони України; розроблення методичних рекомендацій до медичного огляду, вимог до стану здоров'я, фізичного розвитку та індивідуальних психофізіологічних особливостей військовослужбовців Держприкордонслужби, кандидатів на військову службу в Держприкордонслужбі, кандидатів до вступу на навчання до ВВНЗ.
Для виконання зазначених завдань у Держприкордонслужбі створюються Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК), постійно та тимчасово діючі військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), а також постійно діючі лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК) (пункт 2 глави 1 розділу II Положення № 333).
Центральна військово-лікарська комісія Державної прикордонної служби України відповідно до Положення про ЦВЛК, затверджене наказом Адміністрації Держприкордонслужби від 12.10.2009 № 755 є органом забезпечення Державної прикордонної служби України. Діяльність ЦВЛК регламентується Конституцією України, Законами України, актами президента України, постановами Верховної ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та розпорядженнями Адміністрації Держприкордонслужби України.
Повноваження ЦВЛК визначені в пункті 8 глави 2 Розділу ІІ Положення № 333, до них входить: організація проведення у Держприкордонслужбі ВЛК (ЛЛК) медичного огляду осіб, зазначених у пункті 1 розділу І цього Положення; розроблення спільно з медичними спеціалістами Адміністрації Держприкордонслужби проектів нормативно-правових актів, посібників, методичних рекомендацій з питань проведення медичного огляду ВЛК; розроблення спільно з МОЗ медичних показань для військово-професійного призначення кандидатів для проходження військової служби за контрактом за військовими спеціальностями; розроблення науково обґрунтованих вимог до стану здоров'я військовослужбовців Держприкордонслужби; контроль за правильністю надання ВЛК (ЛЛК) до ЦВЛК медичної документації з питань проведення медичного огляду; розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань, що стосуються покладених на ЦВЛК завдань; аналіз та узагальнення результатів і досвіду роботи ВЛК (ЛЛК); проведення аналізу й оцінки результатів медичного огляду військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1 розділу І цього Положення, розробка пропозицій для поліпшення проведення медичного огляду ВЛК (ЛЛК); організація та проведення нарад і зборів з питань проведення медичного огляду ВЛК (ЛЛК); контроль, розгляд, затвердження, незатвердження постанов постійно діючих, тимчасово діючих ВЛК (ЛЛК); здійснення контролю за роботою ЛЛК в авіаційних частинах Держприкордонслужби; прийняття та перегляд постанов про причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у колишніх військовослужбовців з числа осіб льотного складу, якщо вони звільнені у запас або відставку з військової служби безпосередньо з льотної роботи; організація та проведення медичного огляду ВЛК плавскладу Держприкордонслужби.
Направлення на медичний огляд проводиться начальниками відповідних органів Держприкордонслужби, де проходить службу військовослужбовець, військовою прокуратурою, судами, головою ЦВЛК, начальниками закладів охорони здоров'я Держприкордонслужби за місцем лікування.
Відповідно до пункту 6 глави 4 Розділу III Положення № 333 військовослужбовці оглядаються ВЛК закладів охорони здоров'я Держприкордонслужби за зоною відповідальності цих закладів, а також за місцем лікування, навчання, перебування у відрядженні.
На осіб, які проходять медичний огляд амбулаторно, заводиться картка обстеження та медичного огляду (додаток 14 до Положення), при стаціонарному огляді - медична карта стаціонарного хворого (пункт 7 глави 4 Розділу III Положення).
При цьому, у силу вимог пункту 4 глави 4 розділу ІІІ Положення № 333 військовослужбовці, захворювання, наслідки поранення, травми, контузії, каліцтва яких згідно з Розкладом хвороб, ТДВ або Переліком хвороб зумовлюють обмежену придатність до військової служби, направляються на медичний огляд для встановлення ступеня придатності до військової служби за рішенням начальника органу Держприкордонслужби, у якому проходить службу такий військовослужбовець.
Військовослужбовці оглядаються ВЛК закладів охорони здоров'я Держприкордонслужби за зоною відповідальності цих закладів, а також за місцем лікування, навчання, перебування у відрядженні.
Медичний огляд військовослужбовців обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, окулістом, отоларингологом, а за медичних показань - лікарями інших спеціальностей (пункт 8 глави 4 Розділу III Положення № 333).
Обов'язково здаються загальні аналізи крові та сечі, проводяться ЕКГ-дослідження, флюорографічне дослідження органів грудної клітки; потребу в додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями (пункт 9 глави 4 Розділу III Положення № 333).
У відповідності до вимог пункту 1 глави 11 Розділу III Положення № 333 постанови військово-лікарських комісій приймаються колегіально та більшістю голосів. ВЛК при винесені постанови оцінює документи особи, які характеризують стан її здоров'я, висновки лікарів за результатами медичного огляду в закладі охорони здоров'я ДПСУ, документи особи, які характеризують стан її здоров'я, з інших закладів охорони здоров'я за наявності, які є додатковими матеріалами для встановлення діагнозу. У прийняті постанови голова та члени комісії незалежні.
Тобто, для проведення військово-лікарської експертизи створюються постійно та тимчасово діючі ВЛК, які проводять медичний огляд осіб, зазначених у пункті 1 розділу 1 Положення № 333 з метою визначення придатності за станом здоров'я до військової служби військовослужбовців та установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), за результатами якого приймають постанови, що оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії (далі - довідка ВЛК), протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв.
Порядок встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у військовослужбовців та колишніх військовослужбовців зі службою у Держприкордонслужбі регламентовано главою 12 розділу III Положення № 333, відповідно до пункту 1 якої у разі коли під час медичного огляду військовослужбовців Держприкордонслужби встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв.
Формулювання постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв наведені в пункті 4 розділу ІІІ глави 12 Положення № 333.
Зокрема, постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв приймаються в таких формулюваннях:
1) «Поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час захисту Батьківщини або виконання обов'язків військової служби під час служби у складі діючої армії та флоту в роки Великої Вітчизняної війни та війни з Японією (Другої світової війни), участі у бойових діях з розмінування боєприпасів часів Великої Вітчизняної війни (Другої світової війни), а також при безпосередній охороні державного кордону чи суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні у складі прикордонного наряду, екіпажу корабля (катера), екіпажу літака (вертольота), або під час проведення оперативно-розшукових заходів, або здійснення самостійно чи в складі підрозділу відбиття збройного нападу чи вторгнення на територію України військових груп і злочинних угруповань;
2) «Поранення (травма, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане за наявності обставин, передбачених частиною третьою статті 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»;
5) «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини», якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, що входили до складу діючої армії в період громадянської та Другої світової воєн, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції Об'єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції (операції Об'єднаних сил) у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, або коли захворювання, яке виникло до цього, у зазначені періоди служби досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби»; Постанова ВЛК у такому формулюванні приймається щодо військовослужбовців, які брали участь у бойових діях, зазначених у підпункті 1 цього пункту, а також тих, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і визнані учасниками бойових дій, за наявності медичних документів, виданих (складених) у зазначений період, які підтверджують факт виникнення (розвитку) захворювання в період перебування в діючій армії або у складі сил і засобів, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення; зазначена постанова ВЛК приймається також при хронічних повільно прогресуючих захворюваннях за наявності медичних документів, виданих у перші десять років після вибуття військовослужбовця з діючої армії, складу сил та засобів, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення або пізніше, але за даними за зазначені десять років, якщо вони дозволяють віднести початок захворювання на період перебування в діючій армії або безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення;
6) «Захворювання (поранення, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» - якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, які не входять до складу діючої армії, або коли захворювання, що виникло до військової служби, у період служби досягло такого розвитку, який обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності; у такому самому формулюванні приймаються постанови ВЛК при медичному огляді військовослужбовців за результатами захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв, одержаних ними в період проходження військової служби, коли документи про обставини їх одержання на момент медичного огляду відсутні.
Згідно вимог пункту 12 глави 13 розділу ІІІ Положення № 333 свідоцтво про хворобу у воєнний час складається: на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби, з виключенням з військового обліку; на всіх військовослужбовців, визнаних непридатними до військової служби з повторним оглядом через 6 - 12 місяців; у всіх інших випадках у воєнний час постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК.
Пунктом 3 глави 13 розділу ІІІ Положення № 333 визначено, що свідоцтво про хворобу із постановою ВЛК, які підлягають затвердженню (контролю) ЦВЛК та з доданими до них медичною картою стаціонарного хворого, результатами досліджень, паспортом здоров'я військовослужбовця, іншими документами, на підставі яких винесено рішення, надсилаються на затвердження (контроль) ЦВЛК не пізніше 5-денного строку після медичного огляду.
У відповідності до пункту 8 розділу ІІ Положення № 333 ЦВЛК має право, зокрема, розглядати, переглядати та скасовувати, затверджувати (не затверджувати), а також контролювати постанови будь-якої ВЛК (ЛЛК), строк розгляду свідоцтв про хворобу становить не більше 5 робочих днів з дня їх отримання ЦВЛК.
Отже, чинним законодавством встановлений порядок вирішення спірних питань при проходженні медичного огляду та оформленні його результатів.
З матеріалів справи вбачається, що у відповідності до довідки від 13.05.2024 №2615, виданою гарнізонною військово - лікарською комісією Головного військово - медичного клінічного центру (Центральний клінічний госпіталь) Державної прикордонної служби України, проведено медичний огляд ОСОБА_1 та встановлено діагноз: обмежений міжхребцевий остеохондроз, деформуючий спондильоз поперекового відділу хребта, залишкові явища після операції (24.01.2024) - дискектомії L5-S1 справа з транспедикулярною фіксацією L5-S1 титановою системою з приводу кили МХД L5-S1 справа у вигляді незміцнілого післяопераційного рубця поперекової ділянки, люмбалгічного синдрому, з незначним порушенням функщї. Хронічний гастродуоденіт в стадії нестійкої ремісії. Ерозивний езофагіт. Хронічна ветеброгенна люмбоішалгія зліва нестійка ремісія. Часткова вторинна адентія нижньої щелепи. Захворювання ТАК, пов'язане з проходженням військової служби. Розтягнення зв'язок лівої пахової ділянки. Травма, ТАК, пов'язана з проходженням військової служби. На підставі ст. 64-в, 52 -г, графи II Розладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснення щодо застосування статей, що визначають ступінь придатності до військової служби Таблиці додаткових вимог до стану здоров'я: Обмежено придатний до військової служби, (обмежити статичні та динамічні навантаження поперекового відділу хребта, уникати переохолодження).
Як наслідок, згідно із довідкою до акту огляду медико - соціальною експертною комісією серії 12 ААД №043744 від 24.09.2024 ОСОБА_1 встановлена ІІІ групу інвалідності з 19.07.2024, яка настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби.
Однак, позивач не згоден зі встановленим захворюванням, та відповідно просить скасувати довідку від 13.05.2024 №2615 винесену Головним військово - медичним клінічним центром Державної прикордонної служби України, якою встановлено його захворювання, та рішення Чернігівської обласної медико - соціальної експертної комісії (МСЕК)№1, оформлене довідкою до Акта огляду медико - соціальною експертною комісією від 24.09.2024 серії 12 ААД №043744 в частині встановлення причинного зв'язку його захворювання з проходженням військової служби.
При цьому, як вірно звернуто увагу судом першої інстанції на постанову Верховного Суду від 10.02.2022 у справі № 160/7153/20 перевірка правильності прийнятого військово-лікарською комісією рішення виключно за медичними показниками не входить до компетенції адміністративного суду.
Адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Отже, питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити їх законність лише в межах дотримання процедури прийняття таких. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, надавати оцінки діагнозу позивача, у тому числі періоду виникнення захворювань, оскільки суд не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідності дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18, від 12.02.2021 у справі № 820/5570/16, від 26.02.2025 у справі № 240/13173/22.
Слід зазначити, що сама процедура проходження медичного обстеження позивачем під час обстеження ВЛК не оскаржується так само й не наведено мотивів щодо процедурних порушень при прийнятті Чернігівською обласною медико - соціальної експертної комісії (МСЕК)№1 рішення, оформленого довідкою до Акта огляду медико - соціальною експертною комісією від 24.09.2024 серії 12 ААД №043744 в частині встановлення причинного зв'язку його захворювання з проходженням військової служби.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку.
Отже, суд не може самостійно на власний розсуд надавати оцінку діагнозу позивача, зокрема періоду його виникнення, оскільки означені питання є дискреційними повноваженнями ВЛК та інших спеціалізованих експертних установ.
З огляду на наведені правові норми та фактичні обставини справи колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.
Відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.
Інші доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу, оскільки не впливають на висновки суду, викладені в оскаржуваному судовому рішенні.
За таких обставин, рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, і доводи апелянта, викладені у скарзі, не свідчать про порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які могли б призвести до неправильного вирішення справи.
Отже при ухваленні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування.
За правилами статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 242, 250, 308, 310, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 13 червня 2025 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення, є остаточною та не підлягає касаційному оскарженню, відповідно до п. 2 частини п'ятої ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя О.М. Оксененко
Судді О.М. Ганечко
В.В. Кузьменко